Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τη βοήθεια σας πάλι- πέρι θηλασμού


Recommended Posts

Για ακόμη 1 φορά, χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Στις 25 Ιανουαρίου τελειώνει η άδεια μητρότητας και ξεκινάω δουλειά.

& μάλιστα ξεκινάω σε 1 νέα δουλειά.

Δούλευα σε 1 εργοληπτική εταιρία...

Με πήρανε, όμως, στο υπουργείο εμπορίου και βιομηχανίας.

Το ωράριο μου θα είναι 7:30- 2:30 και κάθε Τετάρτη θα είναι 7:30- 6:00.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Τι θα γίνει σε περίπτωση που δε θα έχω τη δυνατότητα να βγάζω το γάλα μου με το θήλαστρο;

&αν θα μπορώ να το βγάζω, πόσες φορές πρέπει να βγάζω γάλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτα εγω οτανξεκινησα δουλεια ο μικρος ηταν 3 μηνων Ευγαζα το πρωη, τονθηλαζα, ευγαζα μετα απο 3-4 ωρες περιπου στο γραφειο, καιμετα ξαναευχαζα κατα τις 3-3:30 που πηγενα σπιτι και τον ξαναθηλαζα στο καπακι.

Το αν δεν θαμπορεις περιστασιακα να βγαλεις γαλα δενξερω,καλο θα ηταν να βγαζεις εστω για λιγο, για να μην μειωθει η παραγωγη κλπ εφοσον βεβεα εχεις τραπεζα- εγω δεν ειχα και επρεπε να ερμεγομαι παση θυσια. Τωρα που ο μικρος ειναι 7,5 δεν αντλω πλεων στη δουλεια, και αν δεν προγραμματηζω να παω καπου δεν εντλω πολυ ουτε οταν γυρηζω, απλα βαζω το μωρο να θηλασει αμεσως μολις ερχομαι.

Πιστευω οτι θα ηταν καλο τουλαχηστον για ενα ακομα δημηνο ή τουλαχιστοςν μεχρι να αρχησει να τρωει στερεες και να αντικαθηστα καποιο γευμα να προσπαθεις να αντλεις τουλαχιστον μια φορα στην δουλεια, αλλιως το στηθος σου θα παρει σημα οτι δεν χρειαζετε το μωρο σου τοσο γαλα και θα προσαμοσει αναλογα την παραγογη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ ξεκίνησα να εργάζομαι όταν η μικρή μου ήταν δύο μηνών. Λίγες ώρες βέβαια.

Μπορείς να πάρεις ένα θήλαστρο (εγώ έχω της medela mini electric) και να αντλείς στη δουλειά σου τις ώρες που το μωρό σου θα έτρωγε.

Στην αρχή είναι δύσκολο να ανταποκριθεί το στήθος στο θήλαστρο.

Μπορεί να μην βγάλεις ποσότητα.

Μην απογοητευτείς την επόμενη ημέρα θα είναι καλύτερα.

Στην αρχή και εγώ δεν μπορούσα να βγάλω πάνω απο 10 γρ.

Μπορείς να βγάζεις με το θήλαστρο πρωί πρίν το θηλάσεις.

Έπειτα θα θηλάζεις, θα φεύγεις για δουλειά και όταν πεινάσει θα του δίνουν το αντλημένο γάλα.

Στη δουλειά βγάλε την ώρα που πίνει το μωρό γιατι το στήθος σου θα έχει συνηθίσει εκείνη την ώρα να παράγει γάλα.

Όταν επιστρέφεις θήλασέ το.

Υπολόγιζε γύρω στα 150 ανα τρίωρο αλλα καλό είναι να έχεις στο ψυγείο και μικρά σακουλάκια των 30 γρ σε περίπτωση που θέλει συμπλήρωμα.

Μπορείς να πάρεις και τα σακουλάκια της μεντέλα. Βολεύουν πολύ.

Κάνε απο τώρα πρόβες απουσίας για να δείς πως θα τα πάει.

Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cecilia μου, έχω δημιουργήσει τράπεζα.

&γω αυτό φοβάμαι, να μη μειωθεί το γάλα μου.

Δηλαδή, πρώτα έβγαζες με το θάλαστρο και αμέσως μετά έβαζες το μωρό στο στήθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι..αυτο -για μενα- τουλαχηστον- ηταν το καλυτερο. Αλλα ετσι μου τοειπε και η συμβουλος θηλασμου.Αλιως δενμπορεις να βγαλεις ποσοτητα. Εγω ειχα προβλημα στο να βγαζω ποσοτητα.. Το μωρο θα χωρτασει γιατι μπορει να ενεργοποιησει την παραγογη γαλακτος, κατι που κανενα θηλαστρο, ακομα και νο νοσοκομεικαο, δεν μπορει να κανει, γιατι το γαλα παραγετε κατα την ωρα του θηλασμου. Το θηλαστρο μπορει να αντλησει μονο καποια ποσοτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άν θηλάζεις ανεμπόδιστα το υπόλοιπο 24ωρο δεν θα μειωθεί το γάλα σου.

Ναι μπορείς πρώτα να βγάζεις με το θήλαστρο για να αδειάσει κάπως το στήθος και μετά να τοποθετείς το μωρό.

Με το θήλαστρο ανταποκρίνεται το στήθος σου?

Δέχεται το μωρό σου το μπουκάλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!

Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας.

Το μωρό μου πιάνει μπουκάλι και πίνει και κατεψυγμένο γάλα.

Εγώ έχω το swing της medela.

έχω πάρει και τα σακουλάκια.

Έχει 1 μήνα, περίπου, που βγάζω με το θήλαστρο, 1 φορά τη μέρα.

Όχι πολύ μεγάλες ποσότητες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΚ και εγω το εχω- μεταξυ αλλων δυο-χιχιχιχι. Απλα οταν πας στη δουλεια πρεπει να αντλεις συχνοτερα, τουλαχηστον μεχρι να αντικατατσησει γευματα το μωρο σου...για να μην μειωθει η παραγωγη..και φροντησε οταν εισαι σπιτι να θηλαζεις οσο πιο πολυ μπορεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κατάλαβα καλά το παιδάκι σου θα είναι 4 μηνών όταν θα πας δουλειά. Μπορείς να ρωτήσεις στο Υπουργείο (αλλά και αλλού για να είσαι σίγουρη) αν δικαιούσαι να πάρεις μέρος του εννιάμηνου αντί για μειωμένο ωράριο και να παρατείνεις την άδειά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου, η θέση που πέρασα είναι έκτακτη.

Με χίλια ζόρια δεχτήκανε να ολοκληρώσω την άδεια μητρότητας.

όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να το κάνω αυτό.

Δυστυχώς...

Εγώ είχα σκοπό να πάρω ακόμη 3 μήνες άδεια (άνευ αποδοχών).

Δηλαδή, να ξεκινούσε στέρεες τροφές, το μωράκι μου, και να μην είχα αυτό το άγχος.

Cecilia, από τότε που ξεφορτώθηκα τις θηλές, τρώει το πολύ 1 τέταρτο.

Πριν, το ήθελε το μισαωράκι του.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικα!!! ειναι λογικο γιατι πιανει κατευθειαν τη θηλη, ενεργοποιει αμεσα τουε αδενες, με αποτελεσμα τρωει περισσοτερη ποσοτητα. Αμα μαγαλωσει λιγο ακομα θα κανει 5-10 λεπτα για να χωρτασει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αμα κανω ανλτηση με το θηλαστρο και μετα βαλω το μωρο μηπως δεν χορτασει; Και μια ακομη ερωτηση η περιοδος επιρεαζει τον θηλασμο; ΤΟ μωρο μου ειμαι 2 μηνων και 10 ημερων και εχω αδιαθετησει 2η φορα; Την πρωτη ημερα και τις 2 φορες η μικρη ηθελε να θηλαζει διαρκως και ηταν ανυσηχη, ισως να ηταν και τυχαιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας η μικρη ακομα προσπαθει να σου αυξησει την παραγωγη. Ενδεχομενος να επιρεαζει, γιατι και εγω οταν αδιαθετησα παρατηρησα μια μειωση του αντλουμενου γαλακτος.

οχι το μωρο σου θα χωρτασει μια χαρα...ισος και γρηγοροτερα γιατι θα παρει κατευεθαν το "παχυ" γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστα αυτο με το παχυ γαλα δεν το ειχα σκεφτει. Απλα οταν κανω πρωτα ανληση το στηθος μαλακωνει και αυτη ισως βαριεται γιατι πρεπει να κουραστει περισσοτερο για να βγει το γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σηγουρα βαριετε, γιτι το γαλα που ρεει γρηγορα και ευκολα για να ξεδιψασει το παιδι, εχει παει στο θηλαστρο. Πολλα παιδια- συμπεριλαμβανομενου του δικου μου- τσινανε αμα ειναι να φανε μετα απο ανλυση..αλλα τι να κανουμε συμβιβαζονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

&μένα δυσανασχετεί όταν το βάζω στο στήθος μετά από άντληση.

Βρε Σεσιλιάκι, να σε ρωτήσω κάτι;

Το μωράκι μου κοιμότανε πολύ καλά τα βράδια.

Από τότε που έκοψα τις θηλές, ο ύπνος μας είναι χάλια...

Ξυπνάει 5- 6 φορές...

&1 ακόμη απορία...

πότε σταματάμε τις αντλήσεις;

όταν ξεκινάνε οι στέρεες τροφές;

Εσείς πότε τις ξεκινήσατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ο δικος μου τοτε ξεκινησε τα ξενυχτια, ειναι φυσικο, παααρα πολλ αμωρα το κανουν. Τις περισσοτερες φορες θελει αγκαλιτσα, η να πιπιλησει, ο δικος μου ακομα ξενυχταει.

Τις αντλυσεις τις σταματαμε οταν εχουμε πληρος αντικαταστησει 3 γευματα και το μωρο θηλαζει μονο πρωη-βραδυ, η σε καποια ενδιαμεσα το απογευμα...η οποτε κρινουμε εμεις οτι θελουμε να σταματησουμε.

Εμενα ειναι 7,5 μηνων, εχω σταματησει ηδη την μια αντλυση στο γραφειο, και το απογευμα αντλω μονο αν εχω προγραμματησει να παω καπου και το μωρο θα μου το κρατησει καποιος. Αντλω κανονικα καθε πρωη, και την μεσιμεριανη ανλυση στο γραφειο, γιατι ο μικρος δεν τρωει καλα το φαγητο.

Κανονικα στερες τροφες τα περισσοτερα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα ξεκινανε μετα τον εκτο μηνα, εμεις ξεκινησαμε 6,5 μηνων, εκτως αν συντρεχουνε ειδικοι λογοι, μπορει να ξεκινησουν λιγο νωρητερα, αλλα ξερει η παιδιατρος σου καλητερα, τα παντα ειναι σχετικα με την αναπτυξη του παιδιου. Παντως αν παιρνει ικανοποιητικα βαρος δεν χρειαζετε να ξεκινησει νωρητερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα έγραψε:

&μένα δυσανασχετεί όταν το βάζω στο στήθος μετά από άντληση.

Βρε Σεσιλιάκι, να σε ρωτήσω κάτι;

Το μωράκι μου κοιμότανε πολύ καλά τα βράδια.

Από τότε που έκοψα τις θηλές, ο ύπνος μας είναι χάλια...

Ξυπνάει 5- 6 φορές...

&1 ακόμη απορία...

πότε σταματάμε τις αντλήσεις;

όταν ξεκινάνε οι στέρεες τροφές;

Εσείς πότε τις ξεκινήσατε;

Ειναι τυχαιο το γεγονος οτι ξυπναει με το κοψιμο των θηλων . Ειστε σε ενα μεγάλο αλμα αναπτυξης αυτη τη εποχη !

Οι αντλήσεις σταμτουν οταν πλεον δεν τις χρειαζεσαι . Μολις γινει εισαγωγή τροφων αν το μωρο ανταποκρινετε σταματας σιγα σιγα τις αντλησεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την υπομονή σας με τις απορίες μου...

Έχω κι άλλη απορία :blush:

Με τις αντλήσεις δε βγάζω πολύ γάλα...

Όπως σας είπα, ξεκινάω δουλειά σε καινούριο περιβάλλον και δεν ξέρω αν θα έχω τη δυνατότητα να αντλώ εκείνες τις ώρες...

Σε περίπτωση που δε θα έχω αποθέματα δικού μου γάλακτος και αναγκαστούμε να του δώσουμε ξένο, τι γίνεται;

Εννοείται οτι το ξένο θα το δώσει η γυναίκα που θα τον προσέχει.

Τις ώρες που θα είναι μαζί μου, θα θηλάζει αποκλειστικά.

Υπάρχει περίπτωση να συνηθίσει το ξένο και να μη χορταίνει με το δικό μου ή να μειωθεί το δικό μου;

Συγνώμη που σας ζαλίζω, αλλά θέλω να θηλάσω για πολύ καιρό ακόμη...

&πάλι ευχαριστώ που με βοηθάτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καταλαβαινω το αγχος σας αλλα δεν χρειαζεται να σκεφτεστ ΟΛΑ αυτα . Αν εκεινο , ΑΝ το αλλο κλπ κλπ . Μπορει στο τελος να μην συμβει κατι απο τα πιθανα σεναρι και να γινει κατι αλλο ... Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε , πρωτα ο Θεος , και θα βοηθάμε στις αποριες σας .

Αν χρειαστει να παρει ξενο το μωρο , θα πιει ξενο . Ενα μπουκάλι ξενο γαλα ειναι καλυτερο απο 5 μπουκαλια ξενο γαλα ! Με ενα μπουκαλι ξενο , ουτε μειωνεται η παραγωγή , ουτε "μαθαινει" το μωρο , ουτε τιποτα . Δεν υπάρχει περιπτωση να αρεσει το ξενο γαλα στο μωρο περισσοτερο απο της μαμας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα ουτε εγω καταφερνα να βγαζω πολυ γαλα, και ο δικος μου δεν επινε κατεχηγμενο, οποτε πεταξα καμποσα γευματα, αλλα κουτσα στραβα το βολεψαμε, δες πως θα πατε και μετα αναλογα πρατεις.

Κοιτα κανενα μωρο δεν προτιμαει σε γευση το γαλα σκονη, αν τα βαλεις να επιλεξουν συντρηπτικα θα νοικησει το γαλατακι της μαμας.

Αλλα θα διευκοληνθει με την ευκολη ροη στο μπιμπερο οποτε ισσος να βαριετε μετα να θηλασει...αλλα ειναι και αυτο σχετικο, μπορει να ειναι μια χαρα.

Αν θελεις να συνεχησεις να θηλασεις ΝΑΙ να θηλαζει οποτε ειστε μαζι και για οσο το θελει. ακομα και αν κανεις πλεων μεικτη διατροφη, θηλαζε οσο εισαι με το μωρω και να παιρνει δικο σου γαλα οσο λιγο και να αντλησες, ειναι σημαντικο αν θελεις να διατηρησεις γαλουχια. Το στηθος ρυθμηζει την παραγωγη αναλογα με την ζητηση, οσο πιο λιγο θηλαζει το μωρο σου- ακομα και να κανεις 10 ανλησις την ημερα- τοσο πιο λιγο γαλα θα εχεις.

Οποτε το μωρο στο στηθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και παλι. Λοιπω απο το σπιτι 3 ωρες το πρωι και3 το απογευμα πως ειναι καλυτερο να κανω ανλησεις; Σε καθε γευμα ειναι σωστο να τρωει απο το ενα το μωρο και εγω απο το αλλο να κανω ανληση. Υπαρχει περιπτωση να μειωθει το γαλα; Δεν θελω να γινει κατι λαθος και να μην εχω γαλα να θηλασω τη μικρουλα μου αποκλειστικα. Ειμαι τοσο πορομενη που αν μου συμβει κατι τετοιο θα σκασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν θελεις να σου συμβει...δεν θα σου συμβει. Κοιτα το γαλα δεν κοβετε ετσι απλα..δεν ειναι βρυση...δεν ειναι συνδεδεμενο με τον κεντρικο παροχεα να μας το κοβει η ΕΥΑΘ οποτε γουσταρει...χιχιχιχι.

ΟΚ περαν της πλακας, δεν υπαρχει σωστο η λαθος, αμα σε βολευει να τρωει απο το ενα το μωρο, και εσυ να αντλεισ απο το αλλο ΟΚ, αμα σε βολευει να αντλεις πρωη ΟΚ, αρκει να μαζεψεις τα γευματα σου. Το θεμα ειναι να εχεις ανα καταλληλο θηλαστρο- δεν θυμαμαι ποιο εχεις.

Το γαλα ακολουθει τον νομο προσφορας ζητησησ, αλλα να βαζεισ το μωρο στη στηθος και οταν κανεις παραλληλη ανλυση να αλλαζεις το στηθος σε καθε ανλυση, για να μην αντλεισ συνεχεια παο το ιδιο.

να μειωθει το γαλα που μπορεις να ανλησεις ναι μπορει να σημβει...εχουμε πει οτι το θηλαστρο δεν ειναι μωρο, να ενεργοποιει τους αδενες γαλακτος, αλλα μποριες ευκολα να επανελθεις αμα ελατωσεις τις ανλησεις και βαζειες το μωρο συχνοτερα στο στηθος. Εγω τωρα που αντλω λιγοτερες φορες μπορω να σου οω οτι βγαζω περισσοτερο γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...