Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΤΡΩΜΑ ΚΟΙΛΙΑΣ-ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ 6ου ΜΗΝΑ


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλημέρα!

Έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα την εμπειρία σας. Είμαι 26 εβδομάδων και εδώ και μία εβδομάδα έχω συσπάσεις-πετρώματα στην κοιλιά, αρκετές την ημέρα (πάνω από 20) και ο γιατρός μου έδωσε utrogestan και μου σύστησε ξεκούραση. Δεν είδα βέβαια μεγάλη βελτίωση και χθες πήγα στο νοσοκομείο να μου μετρήσει τον τράχηλο γιατί φοβήθηκε προωρότητα. Ευτυχώς όλα ήταν καλά. Αύριο που έχουμε ραντεβού θα το συζητήσουμε πιό αναλυτικά το θέμα.

Είναι επικίνδυνες αυτές οι συσπάσεις τόσο νωρίς? Είναι φυσιολογικές? Επειδή τελευταία παθαίνω επώδυνες κράμπες στα πόδια το βράδυ σκέφτηκα μήπως είναι από έλλειψη μαγνησίου? (Το μαγνήσιό μου είναι στα κατώτατα φυσιολογικά και δεν παίρνω χαπάκια).

Δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι αρκετά. Αν μπορείτε πείτε μου αν είχατε παρόμοια εμπειρία και τί ξέρετε για το θέμα.

Στον 7ο μήνα μπαίνουμε στην 27η εβδομάδα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli καλημέρα! Με το καλό!!!

Εμπειρία δεν έχω, ίσως γιατί εγώ έπαιρνα μαγνήσιο καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Η φίλη μου άρχισε να έχει τέτοιες συσπάσεις αν θυμάμαι καλά κι αυτή στην 26η εβδομάδα και ο γιατρός της συνέστισε μαγνήσιο, ξεκούραση και αυτά τα χάπια που λες. Γέννησε στην 37η εδβομάδα έναν κορίτσαρο (μια χαρά πήγανε όλα, το μωρό δε χρειάστηκε καν υποστήριξη) υγιέστατο και τσουπωτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είσαι σε κρίσιμο μήνα και καλό θα είναι να περιορίσεις τις δραστηριότητές σου... Να προσέχεις τις συσπάσεις. Ξεκούραση και τρέλανε τον γιατρό σου στην ανάγκη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη χρονια κατ'αρχην και με το καλο το να'ρθει το μωρακι σου.ειχα το πετρωμα κοιλιας περιπου απο τη 16εβδ και δεν εδωσα και πολυ σημασια σ'αυτο καθοτι πρωταρα.στη18εβδ με πιασαν συσπασεις 3 στο μισαωρο.πηγα στο γιατρο ολα καλα με το μωρο και μου ειπε ν'αυξησω τα χαπια μαγνησιου απο2 την ημερα σε6,πραγμα το οποιο εγω το ειχα κανει ηδη για τις κραμπες που ειχα.οποτε και μου εδωσε μισο ytopar την ημερα.το "πετρωμα"ομως δεν σταματησε και πηρα 2μισα.ολα αυτα εινα φυσιολογικα απο τον 7ο-8ο μηνα και παλι αν πρεπει να γεννησεις με καισαρικη σου δινουν την ιδια θεραπεια.τα utrogestan επαιρνα στην αρχη της εγκυμοσυνης που ειχα αποκολλησεις δεν ειναι χαπι για τις συσπασεις της μητρας(απ'οσο ξερω δλδ).α!!!να σου πω πως ειμαι στη24εβδ τα μωρουλινια μας εχουν 2εβδ διαφορα!!στηλε μου απαντηση οταν εχεις νεα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσακι μου...

λοιπον μαγνησιο καλο ειναι να παρεις βοηθαει γενικα στις συσπασεις...

ολα καλα θα πανε...περιμενουμε νεα σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλι μου το οτι ο τραχηλος ειναι οκ ειναι καλο

Να ξεκουραζεσαι αλλα κυριως να πηγαινεις συχνα στο γιατρο να σε βλεπει Στον 7ο μπαινεις στην 28η απ οτι ξερω ..αλλα οι υπολογισμοι ψιλοδιαφερουν

Απο μαγνησιο τι παιρνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμενα

εμενα ξεκινησαν οι συσπασεις μετα τον εβδομο

μου ειχε ξεκινησει μαγνησιο τοτε και τα χαπακια τα prepar

στην αρχη σταματησαν οταν μπηκα στον 8 ομως ξανααρχισαν

θελει πολυ προσοχη και ξεκουραση

ξαπλωσε, ξεκουρασου, και μη κανεις ΤΙΠΟΤΑ

και το νερο στο χερι να στο φερνουν

εμενα ο αντρας μου εφερε τη τηλεοραση στο δωματιο, μου πηρε laptop για να μη σηκωνομαι και ειχα ενα τραπεζακι διπλα μου με τα χαπακια μου και το νερακι μου.

τι ωραιες και ξεκουραστες μερες

τωρα κυνηγαω την αλητισα γυρω γυρω στο σπιτι

ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια στον γιο μου δεν ειμαι κ σιγουρη αν ειχα συσπασεις...δεν μου ελεγε ο γιατρος τι ηταν...

λοιπον απο δευτερο μηνα ειχα πονους κατω δεξια κ δεν μπορουσα να περπατησω....μου εδινε buscopan κ ενα ντεπον για να μου περασει ο πονος...

απο τον ιδιο μηνα αρχισαν κ τα πετρωματα....

μετα μολις μπηκα στον 7ο επερνα prepar γιατι οχι μονο πονουσα αλλα δεν μπορουσα να σηκωσω το δεξι ποδι καν απο τον πονο....ολη την εγκυμοσυνη την περασα δουλεια σπιτι...δεν πηγα πουθενα...να φανταστειτε οταν πηγα να κλεισω την κουνια...μπηκα στο μαγαζι κ εκλεισα σε 1 λεπτο αφου δεν μπορουσα....

κ σαν να μην εφτανε ο πονος ειχα κ ταχυκαρδιες απο τα κωλοprepar.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγνήσιο εγώ δεν παίρνω ακόμη, αύριο που εχω ραντεβού μάλλον θα μου δώσει.

Είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα που πρέπει να είμαι συνεχώς στο κρεβάτι? Οποιαδήποτε κίνηση θα μου κάνει κακό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλι μου αν ο γιατρος σου ειπε ξεκουραση καλο ειναι να εισαι σπιτι και αν εχεις τη δυνατοτητα στο κρεββατι Καλυτερα να τη βγαλεις ξαπλα τις επομενες μερες και βλεπεις τι κανεις μετα (σε συννενοηση παντα με τον γιατρο σου)

Αδεια απο τη δουλεια σου εδωσε , ετσι δεν ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki mou...kakos pou den sou exei dosei magnisio.auto to pragma pou kanoun orismenoi giatroi ego den to katalavaino..emena to magnisio genika me voithise para polu!!!epairna 3 xapakia trofocart tin imera.eixa vevaia suspaseis..oxi polles alla eixa..thimamai apo tin 16 eixa suspaseis..genika den einai epikinduno..apla kalo tha einai genika na xekourazesai polu giati eisai se krisimo mina,kai pare oposdipote magnisio...ego to ekopsa tora giati mpika sto mina mou kai ta exo dei ola...kano sunexeia suspaseis...tora katalava poso kalo mu ekane to magnisio.

min anisixeis pantos!!!ola kala!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω θα επαναλαβω αυτο που ειπαν και τα κοριτσια..ξεκουραση ..ξαπλα..ηρεμια..μην κανεις καθολου δουλειες!!

εγω συσπάσεις δεν ειχα καμια ούτε νωριτερα αλλα ούτε και όταν ηταν η ωρα να γεννησω και γι αυτο αλλωστε εκανα καισαρικη...χαχαχα!!!

πάντως το μαγνησιο βοηθαει πολυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Σήμερα που έχουμε ραντεβού με το γιατρό ελπίζω να μου δώσει μαγνήσιο και μένα. Πάντως συσπάσεις προκαλούνται και αν έχεις κάποια φλεγμονή. Γι' αυτό μου είπε να κάνω καλλιέργειες ούρων και κολπικού υγρού. Ίσως ήθελε να αποκλείσει αυτή την περίπτωση και μετά να μου δώσει μαγνήσιο. Αλλιώς θα έπρεπε να παρω αντιβίωση για να φύγει το μικρόβιο.

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια κι από μένα.

Προχθές το βράδυ,στις 23.30 μεταφέρθηκα στο Αλεξάνδρα που εφημερευε κιόλας,λόγω συσπάσεων.Ήταν πολλές και έντονες,και παρότι γενικότερα δεν είμαι του άγχους,φοβήθηκα..

Μαγνήσιο δεν έχω πάρει καθόλου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

Μου έκαναν εκεί καρδιογραφία του μωρού,και είδαν και τον τράχηλο επειδή φοβήθηκαν για πρόωρο τοκετό,αλλά ευτυχώς ήταν μια χαρά,κλειστός.

Το θέμα είναι,ότι επειδή δεν έχω κάτσει μέρα από τότε που έμαθα ότι έχω σποράκι,κι επειδή τον τελευταίο μήνα έχω δώσει ρεσιτάλ καθαριότητας στο σπίτι διότι βαριέμαι να κάθομαι,"αδυνάτισε" ο τράχηλος και τον βρήκαν 22 εκατοστά.

Το λοιπόν,Μαρουλάκι μου...

Μου είπε ο γιατρός να παραμείνω 10 μέρες τουλάχιστον στο κρεβάτι.Οι τόσο έντονες συσπάσεις,λέει,είναι θέμα κόπωσης και ορθοστασίας.Αν κάνεις τέτοια ζωή λοιπόν,μη θέτεις στον εαυτό σου σε τέτοια διαδικασία.Ξεκουράσου,πάρε το μαγνήσιο,κι όλα καλά θα πάνε!

Εύχομαι ολόψυχα ό,τι καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoulina_mou έγραψε:

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια κι από μένα.

Προχθές το βράδυ,στις 23.30 μεταφέρθηκα στο Αλεξάνδρα που εφημερευε κιόλας,λόγω συσπάσεων.Ήταν πολλές και έντονες,και παρότι γενικότερα δεν είμαι του άγχους,φοβήθηκα..

Μαγνήσιο δεν έχω πάρει καθόλου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

Μου έκαναν εκεί καρδιογραφία του μωρού,και είδαν και τον τράχηλο επειδή φοβήθηκαν για πρόωρο τοκετό,αλλά ευτυχώς ήταν μια χαρά,κλειστός.

Το θέμα είναι,ότι επειδή δεν έχω κάτσει μέρα από τότε που έμαθα ότι έχω σποράκι,κι επειδή τον τελευταίο μήνα έχω δώσει ρεσιτάλ καθαριότητας στο σπίτι διότι βαριέμαι να κάθομαι,"αδυνάτισε" ο τράχηλος και τον βρήκαν 22 εκατοστά.

Το λοιπόν,Μαρουλάκι μου...

Μου είπε ο γιατρός να παραμείνω 10 μέρες τουλάχιστον στο κρεβάτι.Οι τόσο έντονες συσπάσεις,λέει,είναι θέμα κόπωσης και ορθοστασίας.Αν κάνεις τέτοια ζωή λοιπόν,μη θέτεις στον εαυτό σου σε τέτοια διαδικασία.Ξεκουράσου,πάρε το μαγνήσιο,κι όλα καλά θα πάνε!

Εύχομαι ολόψυχα ό,τι καλύτερο.

και τι σου ειπε για τον τραχηλο?σε ρωταω γιατι εχω και γω το ιδιο προβλημα και ειμαι ξαπλα γιατι εχω φοβο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κοριτσάκια!απ΄οτι κατάλαβα οι συσπάσεις θέλουν ξεκούραση, οπότε ξαπλίτσες και όλα θα πάνε καλά!

απ΄ ότι κατάλαβα οι περισσότερες είστε "παλιότερες" οπότε μπορείτε να μου λύσετε μιά απορία? σήμερα κλείνω την 14η εβδομάδα και εδω και λίγες μέρες παρατηρώ ανα διαστήματα εξογκώματα στην κοιλία μου...σαν αβγά!!! κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα και φεύγουν. αυτά είναι πετρώματα κοιλιάς??? μπορεί να ειναι συσπάσεις?μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι από το έντερο λόγω δυσκοιλιότητας αλλα τώρα που είδα το θεματάκι σας ανησύχησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή μου καλησπέρα.

Αυτό μου είπε,να κόψω το γυμναστήριο γιατί πήγαινα μέχρι την περασμένη εβδομάδα,να κάτσω σπίτι,να αποφεύγω τις πολλές πολλές βόλτες,και ένα δεκαήμερο τουλάχιστον ξάπλα.Να σηκώνομαι το πολύ μια ώρα την μέρα,κι αυτό χαριστικά.Να μην αρχίζω να τρέχω πάνω κάτω.Είμαι και διαβητική κι είμαι πρώτη στην λίστα για πρόωρο μωράκι,και αυτό θέλει να το αποφύγουμε.

Γενικά,εγώ άκουγα που μου έλεγαν οι "παλιές" γυναίκες να κινούμαι στον 8ο για να γεννήσω πιο εύκολα,να μην ακινητοποιηθεί το σώμα,αλλά αυτό δεν είναι αλήθεια όπως φάνηκε.Ο όγδοος θέλει μεγάλη προσοχή,θέλει ξεκούραση και μερική ακινησία,φοβούνται για πρόωρους τοκετούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky έγραψε:

γειά σας κοριτσάκια!απ΄οτι κατάλαβα οι συσπάσεις θέλουν ξεκούραση, οπότε ξαπλίτσες και όλα θα πάνε καλά!

απ΄ ότι κατάλαβα οι περισσότερες είστε "παλιότερες" οπότε μπορείτε να μου λύσετε μιά απορία? σήμερα κλείνω την 14η εβδομάδα και εδω και λίγες μέρες παρατηρώ ανα διαστήματα εξογκώματα στην κοιλία μου...σαν αβγά!!! κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα και φεύγουν. αυτά είναι πετρώματα κοιλιάς??? μπορεί να ειναι συσπάσεις?μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι από το έντερο λόγω δυσκοιλιότητας αλλα τώρα που είδα το θεματάκι σας ανησύχησα!

Aliky καλησπέρα και σε σένα.

Σε εμένα τουλάχιστον οι συσπάσεις δεν είναι έτσι...Ίσως παίζει ρόλο το ότι είσαι σε μικρή κύηση ακόμα,εμένα αρχισαν οι συσπάσεις πριν 2 βδομάδες περίπου.Στην 14η εβδομάδα ήταν ακόμα "πίτα" η κοιλιά μου,απλά είχα ένα μικρό πρήξιμο κάτω χαμηλά.

Να μην ανησυχείς,δεν σου συμβαίνει τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoulina εγώ περιμένω δίδυμα οπότε η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά! ελπίζω να μην είναι τίποτα. ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky έγραψε:

mpempoulina εγώ περιμένω δίδυμα οπότε η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά! ελπίζω να μην είναι τίποτα. ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Τέλεια,με το καλό εύχομαι!!!

Βέβαια,τα διδυμάκια κάνουν και διπλή κοιλίτσα.Για οτιδήποτε να ρωτάς πάντα τον γιατρό σου,μην αφήνεσαι.Γι αυτό έχουμε γιατρούς άλλωστε.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoulina mou καλησπέρα!

Απ'ότι διάβασα σε άλλο post έχουμε τον ίδιο γιατρό στο Αλεξάνδρα!!

Λοιπόν με είδε το απόγευμα ο γιατρός και ο τράχηλός μου είναι 34mm. Μου είπε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το μωράκι είναι μια χαρά και μάλιστα περιπτώσεις σαν τη δική μου συνήθως παίνρουν όλο τον 9ο και πάνε με πρόκληση.

Μου έδωσε και μαγνήσιο και μου είπε να έχω κανονικά την καθημερινή μου δραστηριότητα. Εγώ έχω άδεια από τη δουλειά μου από την αρχή της κύησης και γενικότερα δεν κουράζομαι σχεδόν καθόλου. Αν παρατηρώ ότι κάτι μου προκαλεί περισσότερα πετρώματα, όπως π.χ το στρες, να το αποφεύγω.

Ξεαγχώθηκα!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε σένα!

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας!

Φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marouli32 έγραψε:

mpempoulina mou καλησπέρα!

Απ'ότι διάβασα σε άλλο post έχουμε τον ίδιο γιατρό στο Αλεξάνδρα!!

Λοιπόν με είδε το απόγευμα ο γιατρός και ο τράχηλός μου είναι 34mm. Μου είπε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το μωράκι είναι μια χαρά και μάλιστα περιπτώσεις σαν τη δική μου συνήθως παίνρουν όλο τον 9ο και πάνε με πρόκληση.

Μου έδωσε και μαγνήσιο και μου είπε να έχω κανονικά την καθημερινή μου δραστηριότητα. Εγώ έχω άδεια από τη δουλειά μου από την αρχή της κύησης και γενικότερα δεν κουράζομαι σχεδόν καθόλου. Αν παρατηρώ ότι κάτι μου προκαλεί περισσότερα πετρώματα, όπως π.χ το στρες, να το αποφεύγω.

Ξεαγχώθηκα!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε σένα!

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας!

Φιλάκια! :)

Σοβαρά μιλάς;χαχαχα...Είναι υπέροχος,τον λατρεύω τον τρελό.

Είχες ραντεβού σήμερα;Γιατί είχα κι εγώ...! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες να συναντηθήκαμε? Εγώ ήμουν εκεί από τις 15.30 έως τις 17.30. Εσυ?

Πάντως είναι φοβερός. Εμένα είναι κ ο άντρας μυ γιατρός και με "δουλεύουν μαζί" για τις γνώσεις μου και τις φοβερές απορίες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήμαρτον,σίγουρα θα ειδωθήκαμε...χαχαχα..Είχα ραντεβού 4 παρά 20,ήμουν εκεί από τις 3.15,αλλά με πήρε 5 παρά 20 κι έφυγα 5.15 από εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα κατάλαβα. Νομίζω όταν μπήκα μιλούσες με τη διατροφολόγο!! Και ήσουν μόνη σου χωρίς συνοδό, σωστά? Εγώ ήμουν μετά από σένα. Με ραντεβού στις 4 αλλά με πήρε μετά άπό σένα!

Έλεος!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...