Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λέτε να την πειράξει;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Η μικρούλα μου είναι 7,5 μηνών,θηλάζουμε και παράλληλα έχουμε εντάξει στο διαιτολόγιο μας και τα φρουτάκια!Τρώμε μια φρουτόκρεμα κάθε απόγευμα με πολύ όρεξη.Η παιδίατρος μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσουμε και φαγητό αφού ο θηλασμός της παρέχει όλα όσα χρειάζεται προς το παρόν.

Σήμερα την άφησα για λίγο μαζί με την μαμά μου και τον εξάχρονο αδερφό μου.Τους έχω πει να μην της δίνουν φαγητό γιατί δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα.Ο μικρούλης όμως της έδωσε λίγο ψωμάκι και όταν γύρισα μου είπε πανευτυχής οτι το έφαγε.

Να σημειώσω οτι απο δοντάκια έχουμε τον δεξί κάτω κεντρικό κοπτήρα και αχνοφαίνεται και ο αριστερός! :woohoo:

Λέτε να την πειράξει το ψωμάκι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Βένη,ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση! :) Είχα αγχωθεί!Την έχω ικανή να το κατεβάσει αμάσητο :dry::PΚαι φοβήθηκα μήπως της πέσει ''βαρύ'' :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

23 Δεκεμβρίου ήταν 7600 :huh:

Θα πάμε πάλι στον γιατρό 8 Ιανουαρίου και βλέπουμε. Και τρώει καλά το πουλάκι μου!!

Είμαι και συνηθισμένη από την Ιωάννα που στην ηλικία της μικρής ήταν πάνω από 9500 :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

23 Δεκεμβρίου ήταν 7600 :huh:

Θα πάμε πάλι στον γιατρό 8 Ιανουαρίου και βλέπουμε. Και τρώει καλά το πουλάκι μου!!

Είμαι και συνηθισμένη από την Ιωάννα που στην ηλικία της μικρής ήταν πάνω από 9500 :blink:

Καλέ;; Τι αδυνατούλη!!! Εμένα ακόμα γάλα πίνει κι έχει ήδη φτάσει τα 8 κιλά και κάτι!! Δεν είναι χοντρό μωράκι .. αλλά σαν λουκουμάκι!! :laugh:

Νελλάκι δεν νομίζω να την πειράξει! Καλή συνέχεια.. να έχετε!! Πώπω μεγαλώσατε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου τους αρέσει πολύ! Ρώτα και το γιατρό δεν παθαίνουν τίποτα, το λιώνουν το ψωμάκι μη φανταστείς ότι κόβουν και κομμάτι! :P Η δικιά μας έχει δυο κάτω δοντάκια και με το ψωμάκι χαζεύει :laugh: Στα λέω εγώ που πρώτη φορά που έδωσα με το μπιμπερό γάλα στο μωρό και απλώς έβηξε το καυμένο εγώ άρχισα να κλαίω :huh: Νόμιζα το πνιξα :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν κανει τιποτα βρε νελλη!!τι ευχαριστεις?? :kiss:

ελενη μου γιατι φοβασαι? το ψωμακι τους βοηθαει και να μαθαινουνε να δαγκωνουνε και να μασανε..με επιβλεψη παντα! γιατι να πλανταξει?? ετσι λιγο αμα θες δωστης..μην φοβασαι.. :)

για τα κιλα ρε κοριτσια και εμενα τζιτζας ειναι!!

11/11 8250..αντε να πηγε 8.5 τωρα!με τετοιο ρυθμο βαζει..αλλα τρωει μαι χαρα!!

πχ 15/9 7940 και 11/11 8250!!! 150γρ τον μηνα!! :huh:

αλλα ολα καλα...τι να πω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μεγαλώσαμε και εμείς,γίνατε αντράκια και εσείς!!! :woohoo:

Αχ ρε κορίτσια,έχω αρχίσει και αποκτώ το σύνδρομο του φαγητού :S:blink::huh::dry::( Να την βλέπω να τρώει και τίποτε άλλο!Παρότι τα κιλά δεν έχουν σημασία,αρκεί το μωρό να είναι υγιές.Πρέπει να το αποβάλλω αυτό το άγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κορίτσια!!!

Με υγεία το 2010!!!

Όταν λέτε ψωμάκι εννοείτε την κόρα ή την ψίχα; Δηλαδή τι να του δώσω εγώ που είναι 8 μηνών; Φοβαμαι μην κατεβάσει κομμάτι και πνιγεί γιατί ο,τιδήποτε βρει το βάζει στο στόμα με μεγάλη επιτυχία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα δεν θα της πεσει βαρυ . Το προβλημα ομως ειναι οτι ειναι νωρις για εισαγωγή δημητριακων . Δεν συστηνεται πριν τον 8ο μηνα , θελει προσοχη γιατι πολλα μωρακια εχουν δυσανεξια στη γλουτένη .

Θα διαφωνήσω με την παιδιατρο και θα σου πω οτι πρεπει σταδιακα να συμπληρωνεις με στερεες τροφες . Φρουτα , λαχανικά και κρέας . Προσφέρεις και αν το μωρο δεν θελει δεν θα φαει . Σιγουρα το γαλα σου την καλύπτει (εμενα εφαγε μετα τον χρονο) αλλα πρεπει να προσφέρουμε και τροφές συμπληρωματικά με το θηλασμο :)

Καταλαβαινω οτι ο αδερφουλης σου ειναι μικρος αλλα θα ημουν αρκετά αυστηρη και δεν θα επετρεπα να ξανασυμβει . Επειδή καραδοκουν αλλεργιες και χιλια δυο καλο ειναι να μην παιζουμε με τη διατροφή των βρεφων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα και εμενα τρελενετε για κορα ψωμιου. Αλλα επειδη υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαργια ειμαι λιγουλαι αυστιρη. Οταν θα αρζχησει να τρωει και αλλα Διμητριακα και ειναι ΟΚ μπορεις να του δινεις λιγουλακι.ΑΑπο την εμπειρια μου ξερω οτι τα μωρα τρελαινονται για ψωμι.

Αλλα Νελλακι πιστευω οτι θα επρεπε ηδη να δοκιμασει καποια φαγητα. Ο δικος μου τρωει ηδη κρεατοσουπες- μη φανταστειος τρομερη ποσοτητα αλλα τρωει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με τις τροφές η παιδίατρος λέει να ξεκινήσουμε στον 9ο μήνα.Δεν μου ακούγεται λάθος αυτό που λες LaLa.Ποια τροφή να της προσφέρω,τι λέτε;; :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρουτα εποχης οπως της δινεις και σιγα σιγα βαζεις και πουρε πατατας-καροτο και αλλων λαχανικων . Μεχρι τον 8ο θα χεις βαλει και το κρεας (μοσχάρι) . Αυτα τα δυο γευματα ειναι αρκετά , αργοτερα θα βαλεις και αυγο κλπ .

Μου κανει εντυπωση η παιδιατρος με τις οδηγιες της :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα...σινηθως οι πολυ αυστιροι ξεκινανε στερεςς μολις πατησεις τα 6. και μπεις στον ευδομο. Ξεκινας με φρουτα, μετα απο μια ευδομαδα χωρτοσουπα- βαζεις μεσα πατατα, καροτο σελινο για αρχη...μετα απο δεκα μερες που εδοσες χωροσουπα, την μαγειρευεις σε ζωμο κρεατος- δηλαδη βραζεις κρεατακι, το αφαιρεις και στο ζουμακι βαζεις τα λαχανικα, αλλη μια ευδομαδα μετα θα φαει και πολτοποιημενο κρεας. στην αρχη λιγο μετα λιγο παραπανω.

Εμεις που ειμαστε κοντινη ηληκια, εδω και μια αυδομαδα περιπου τρωμε και το κρεας. Του παιρνω απαχα κομματια, φιλετο κοτοπουλο και φιλετο μοσχαρι απαχο. Δεν τρωει ακομα τις επιθημητες ποσοτητες αλλα πιστευω οτι ειμαστε σε καλο δρομο. Θα ξεκινησουμε βεβαια τις αλλεργιογονες τροφες πολυ αργοτερα αντι γα το χρονο κοντα στο 18μηνο. Αλλα ο δικος μου εχει γεννικα προδιαθεση για αλλεργιες και το φοβαται. βεβαια θα δουμε αναλογα με τηνπορεια του. Εσενα τι σου ειπε, γιατι στο αργει τοσο πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ κορίτσια,αγχώθηκα,νευρίασα και στεναχωρήθηκα τώρα!Μα καλά εμένα γιατί δεν μου τα έχει πει όλα αυτά; :huh::angry::( Θα την πάρω τηλέφωνο να την ρωτήσω και μόλις γυρίσουμε σπίτι μας θα πάω και απο εκεί!Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέλλυ μου μη στεναχωριεσαι!θα φατε κ εσεις,δε χαθηκε κ ο κοσμος που το καθυστερησατε λιγάκι!κ εμεις δευτερο γευμα,φαγακι δηλαδη,θα ξεκινησουμε αφου κλεισουμε τον εβδομο μηνα!αφου βαζω ενα φρουτο καθε εβδομαδα,ε..επόμενο ηταν!προς το παρον κ εμεις μονο φρουτοκρεμα!

συζητησε ομως με την παιδιατρο σου, οταν επιστρεψετε, για να σου πει αναλυτικά το χρονοδιαγραμμα που εχει στο μυαλο της σχετικα με την εισαγωγη στερεων τροφων για τη μικρουλα!φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θα την πειραξει μην ανυσηχεις ,η δικια μου η ποντια ειναι ψωμου,ουτως η αλλως τα δημητριακα εκει γυρω τα ξεκινανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...