Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεχνητά νύχια και θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και Χρόνια Πολλά!!! Εύχομαι σε όλες τις μαμαδες να σας ζήσουν τα μωράκια σας και σε όλες τις κοπέλες που περιμένουν, με το καλό να τα κρατήσετε στην αγκαλιά σας! Πήγα λοιπόν σήμερα και έβαλα τεχνητά νύχια (με ακρυλικό και gel) και (λίγο μετά εορτής) αναρωτιέμαι αν έκανα βλακεία, μιας και τον θηλάζω ακόμα (μόνο πρωί και βράδυ πλέον). Η αλήθεια είναι οτι κανω και 2-3 τσιγάρα αλλά φροντίζω και τα κάνω είτε το βράδυ (έτσι ώστε να έχουν περάσει αρκετές ώρες μέχρι να ξαναθηλάσει) είτε μετά τον πρωινό θηλασμό (που θα περάσουν και πάλι αρκετές ώρες ως τον βραδυνό θηλασμό). Ξέρω πως δεν είναι ο,τι καλύτερο αλλά από την άλλη, ενω προσπαθώ να αποθηλάσω σιγά σιγά, ο μπέμπης δεν δέχεται με τίποτα το μπιμπερό. Χτες, κλείσαμε τους 8 μήνες. Καλή πρωτοχρονιά σε όλες, με υγεία !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

mama to be εκείνο που γνωρίζω εγώ από την αδερφή μου (εγώ είμαι ακόμη στο στάδιο της εγκυμοσύνης), η οποία πρόσφατα έκοψε το θηλασμό, είναι ότι με το θηλασμό τα πάντα περνανε στο παιδί. Μου είπε χαρακτηριστικά καποια στιγμη "εσυ και να κάνεις μια παρασπονδία, τυπου βαφή μαλλιών, νυχιών, έχεις το πλακούντα και κατα κάποιο τρόπο, φιλτράρει και κάτι βλαβερο. Με το θηλασμό όλα πάνε αμέσως στο παιδί."

Δεν γνωρίζω τι θα έλεγε ένας ειδικός, αλλά μήπως να το ξανασκεφτόσουν αυτό με το κάπνισμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενάκι καλησπέρα!! Καιρό έχω να σε δω στο φόρουμ!!! Να σου πω, δεν νομίζω ότι είναι και κάτι τραγικό ούτε τα νύχια που έβαλες, ούτε και τα 3 τσιγάρα! Άλλωστε πλέον κάνεις μόνο 2 θηλασμόυς, οπότε αφού περνάνε ώρες.. μια χαρά! Εγώ όταν θήλαζα το μωράκι μου έκανα ανταύγειες και ρανσάζ, είναι αυτό που περνάς την ρίζα σε βρεγμένο μαλλί για κάνα 10λεπτο με βαφή... Θήλασα κανονικά μετά ! Είχα ρωτήσει και τον γιατρό! Εδώ στην αρχή τις πρώτες μέρες ήμουνα με 2-3 παυσίπονα καθημερινά από τους πόνους! Με τις εγκρίσεις των γιατρών πάντα και να συνεχίσω τον θηλασμό! Όλα πήγαν πολύ καλά!! Και μπράβο σου.. που θηλάζεις ακόμα! Εγώ αποθήλασα πριν 1 μήνα περίπου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια πολλά και καλα :)

Δεν υπάρχει προβλημα για τα νυχια σου , ουτε για τα τσιγάρα που κάνεις . Μεχρι 5 τσιγαρα την ημερα δεν ανιχνευεται νικοτίνη στο γάλα .

Μην προσπαθεις να δωσεις μπιμπερο στον μικρο Φοιβο . Μπορεις πλεον με εκπαιδευτικό ποτηράκι ή κανονικό ποτηρι να του μαθεις .

Αγαπητη vic θα ελεγα ειδικά για το τσιγάρο οτι ισχυει το εντελως αντιθετο απο οτι σε συμβουλεψε η αδερφή σου . Καλη εγκυμοσύνη και με ενα υγιες μωράκι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry που θα κάνω κατάχρηση στο θέμα σου Ελένη μου, αλλά θέλω να πω στην dallia Έλενα ότι το λουλούνι σε αυτή τη φωτο του προφίλ είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Μεγάλωσε το γιαβρί! Και ομόρφυνε! Φτου σκόρδα!

Συνεχίστε... :P

Καλή χρονιά Ελένη μου, υγεία και πολλή πολλή αγάπη!

Φιλιά στον Φοίβο σας! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Χρονια πολλά και καλα :)

Δεν υπάρχει προβλημα για τα νυχια σου , ουτε για τα τσιγάρα που κάνεις . Μεχρι 5 τσιγαρα την ημερα δεν ανιχνευεται νικοτίνη στο γάλα .

Μην προσπαθεις να δωσεις μπιμπερο στον μικρο Φοιβο . Μπορεις πλεον με εκπαιδευτικό ποτηράκι ή κανονικό ποτηρι να του μαθεις .

Αγαπητη vic θα ελεγα ειδικά για το τσιγάρο οτι ισχυει το εντελως αντιθετο απο οτι σε συμβουλεψε η αδερφή σου . Καλη εγκυμοσύνη και με ενα υγιες μωράκι :)

Ευχαριστώ Lala!

συγγνώμη, επειδη δεν το κατάλαβα, υπάρχουν γιατροί που λένε ότι δεν πειράζει το κάπνισμα κατα τη διαρκεια του θηλασμου? Όταν λέμε "ειδικά για το τσιγάρο οτι ισχυει το εντελως αντιθετο", τι εννοούμε βρε κοριτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω τι λενε γενικα οι γιατροι ... Ξερώ πως συμφωνα με την Αμερικανική Ακαδημια Παιδιατρικής το καπνισμα δνε αποτελει αντένδειξη για το θηλασμο .

Σου ειπα οτι ισχυει το εντελως αντιθετο γιατι οταν καπνιζει μια μητέρα εγκυος , η νικοτίνη και ολες οι βλαβερες ουσιες μεταφέρονται με το αιμα στο μωρο της μεσω του πλακουντα ΠΟΥ ΟΧΙ δεν ειναι φιλτρο αποροφφητηρα . Οταν καπνιζει μια μητέρα συστηματικά (ειπαμε οτι μεχρι 5 τσιγαρα η νικοτινη δεν ανιχνευεται) , οι ουσιες που μεταφέρονται στο γαλα ειναι πολυ λιγότερες και δεν πηγαινουν στο αιμα του μωρου αλλα στο πεπτικό του συστημα και μετά στο αιμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Sorry που θα κάνω κατάχρηση στο θέμα σου Ελένη μου, αλλά θέλω να πω στην dallia Έλενα ότι το λουλούνι σε αυτή τη φωτο του προφίλ είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Μεγάλωσε το γιαβρί! Και ομόρφυνε! Φτου σκόρδα!

Συνεχίστε... :P

Καλή χρονιά Ελένη μου, υγεία και πολλή πολλή αγάπη!

Φιλιά στον Φοίβο σας! :kiss:

Ιφιγένεια.. μορφή είσαι !!! Σ'ευχαριστώ πολύ... μεγαλώνει όντως!! Άστα να πάνε!! Καλή χρονιά και σε σας κοπέλα μου... όλο υγεία!! Φιλάκια στο Μαράκι!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurore έγραψε:

Λαλα ο καφες επιτρεπεται; Αν ναι ποσο και ποιος;

καλα θα ειναι να απαγορευται ο στιγμιαις καφες!

αλλα καθε μανουλα ειναι διαφορετικη οπως και καθε μωρο!

δεν μπορεις να πεις σε μια μαμα που σε ολη την εγκυμοσυνη επινε 5 καφεδες την ημερα ξαφνικα να μην πιει κανενα!

σε αυτη τη φαση μας καθοδηγουν τα μωρα μας!

εγω πινω 2 γαλλικους την ημερα !

και αν ειμαι νυχτα θα πιω στην δουλεια 1 ακομα εληνικο!

βεβαια υπαρχουν και μερες που δεν θα πιω καθολου!

αλλα ολα αυτ αφου ξεκινησα να δουλευω!

το πρωτο 8μηνο δεν επινα καθολου!

την ενοχλουσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax aytes tis yperboles me tis apogoreyseis dn tis mporw katholou !!!!

OLA EPITREPONTE ME METRO!!!

kai krasaki pinw kai potaki pou kai pou kai ton kafe mou kai thn peripoihsh mou gia to prosopo kanw .

to nixi pou kolaei me to gala den kserw !!!!ta nuxia inai nekra kitara ...aporofoune kati ?

to malaki mou thelw na bapsw alla den briskw xrono ...exw eutixos to fysiko mou xroma pou to eixa ksexasei tosa xronia poio einai !!!

aytes oi apagareuseis einai gia na mpenoun troxopedi sto thilasmo oxi oti isxioun .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααααααααααα εγω τωρα τα εχω κοκκινα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αρεσει στην κορη μου!

εγω κανω τα παντα!

και μαλλια βαφω και ανταβιες κανω και πινω καφε και ποτο, τρωω κια σκολατες!

παω και βολτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πινω και ντεπον αν χρειαστει!

αλλα με μετρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια Πολλααααααααααααα και Καλή Χρονιάααααααααααααααα με υγεία, καλοτυχία και πολλές πολλές αγκαλιές!!!! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες για τις απαντήσεις!!! Ξεαγχώθηκα!!! Αφροδίτη μου, δεν είναι νεκρά τα νυχάκια μας. Όπως και τα μαλλιά, έτσι και τα νύχια απορροφούν ουσίες που βάζουμε πάνω τους! Lala μου με ξεάγχωσες! Ifigeneia μου είμαι Βέροια και το ζουζουνάκι μου, ωσαν το τσιγκανάκι, κοιμάται και τρώει απίστετα! όπου και να είμαστε, δεν μασάει μία!!! Φιλάκια πολλά πολλά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...