Μετάβαση σε περιεχόμενο

KSAFNIKA DEN EXW GALA. TI NA KANW?


Recommended Posts

konstantinast έγραψε:

marimari ξέρεις γιατί λέω οτι μου κόπηκε γιατί παλευα επι δύο εβδομάδες με διατροφή, χάπια κτλ να αυξήσω το γάλα και το αποτέλεσμα ήταν οτι εκεί μου έβγαζα με το θήλαστρο 120ml κάθε τρείς ώρες και ο μικρός μου έτρωγε κανονικά έφτασα σε σημείο να βγάζω 30ml την ημέρα (!) παρακαλώ. Γι αυτό δεν θεωρώ οτι μου μειώθηκε όπως λές.

Lala αυτό μου συνέβη μετά απο 1μιση μήνα που θήλαζα και ειλικρινά το ήθελα πάρα πολύ. Δεν ξέρω αν εγώ έκανα κάτι λάθος, αν φταίει το θήλαστρο ή κάτι άλλο. Τι να πώ!

το ποσο βγαχεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδειξη για το ποσο γαλα εχεις!

πολλες μαμαδες θηλαζουν πιλυ καιρο και με το θηκλστρο δεν μπορουν αβγαλουν καθολου!

εκανες λαθος στη σκεψη οτι δεν εχεις γαλα!

ειχες γαλα!

το θηλαστρο δεν ξερω αν φταιει , αν ηταν νοσοκομειακο και τηρουσες σωστα τα οσα πρεπει δεν φταιει!

αν δεν ηταν σιγουρα φταιει!

και πολυ μαλιστα!

αλλα ισως μπορεις να ατ ααντρεψει , αλλα δεν ξερω οσο ειναι το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GEIA SAS KORITSIA!

EMEIS TA PAME KALITERA EVGALA LIGO ME TO THILASTRO GIA NA EPANAFERW OTI

MPOROUSA. DEN EXW TOSO POLI PLEON...MOU EXEI LIGOSTEPSEI ARKETA.

ELPIZW I MIKRI NA TO KANEI OPWS ITAN.

TELIKA I MIKRI THILAZEI 30 LEPTAKIA K META TIS DINW K KSENO

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

GEIA SAS KORITSIA!

EMEIS TA PAME KALITERA EVGALA LIGO ME TO THILASTRO GIA NA EPANAFERW OTI

MPOROUSA. DEN EXW TOSO POLI PLEON...MOU EXEI LIGOSTEPSEI ARKETA.

ELPIZW I MIKRI NA TO KANEI OPWS ITAN.

TELIKA I MIKRI THILAZEI 30 LEPTAKIA K META TIS DINW K KSENO

εχει λιγοστεψει γιατι δεν θηλαζει το μωρο!

δεν δινει εντολη να κατεβασει γαλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει ζητηση για γαλα!!

ποσο συμπληρωμα δινεις και σε ποσα γευματα?

οσο θα δινεις συμπληρωμα θα μειωνεται το δικο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως ξερεις οτι εχει μειωθει?

η μονη ενδειξη οτι τρωει σωστα και καλα ειναι οι βρεγμενες πανες!

αν θελεις μπορεις ν αθηλσεις αποκλειστικα!

οσο θα συνεχισεις να δινει ςσυμπληρωμα θα μειωνεται το δικο σου!

Αν θλεις να θηλασεις ...αρχισε να μειβνεις το συμπληρωμα και θα αυτξηθει η παραγωγη σου!

το ποσοβγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδειξη για το ποσο πινει το μωρο σου!

εινια πολυ μικρο ακομα το μωρακι σου!

δεν ειχει δυναμη να θηλασει γρηγορα, και η ροη τρου μπουκαλιου εινια ευκολη για εκεινο!

εσυ αποφασιζεις!

εμεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε να θηλασεις αποκλειστικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

GEIA SAS KORITSIA!

EMEIS TA PAME KALITERA EVGALA LIGO ME TO THILASTRO GIA NA EPANAFERW OTI

MPOROUSA. DEN EXW TOSO POLI PLEON...MOU EXEI LIGOSTEPSEI ARKETA.

ELPIZW I MIKRI NA TO KANEI OPWS ITAN.

TELIKA I MIKRI THILAZEI 30 LEPTAKIA K META TIS DINW K KSENO

αρια μου...ενα θα σου πω...με το θηλαστρο (νοσοκομειακο παρακαλω εβγαζα 60 γραμμαρια την ημερα οταν ηταν η μικρη μου 40 ημερων...θηλαζαμε 18 ωρες το 24ωρο και αποτι καταλαβα περνουσε φαση για να μου αυξησει την παραγωγη...τον επομενο μηνα που την πηγα στο γιατρο ειχε παρει 1 κιλο...δεν τις εδωσα καθολου ξενο την εβαζα μονο στο στηθος..

η αποψη μου ειναι να ανταποκριθεις στις αναγκες του παιδιου σου..

μην δινεις ξενο...

αστην οση ωρα θελει στο στηθος...

και θα σου αυξηθει η παραγωγη...

σου μιλαει μια πρωην απελπισμενη μανουλα που ολοι ακομα και ο παιδιατρος τις ελεγαν να δωσει ξενο γιατι το παιδι της ειχε ικτερο και γιατι κατα την γνωμη τους δεν ειχα γαλα...

κι ομως δεν ακουσα κανενα παρα μονο τις συμβουλες των κοριτσιων εδω στο φορουμ...(ο θεος να τις εχει καλα)

πιστεψε στον εαυτο σου και ολα θα πανε καλα...φιλια πολλα!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΕΔΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΜΕ ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ 25 ΜΛ. ΑΝ ΕΠΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΣΑΜΙΑΜΙΔΙ ΤΩΡΑ. ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ 6500!! ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΞΩ ΕΞΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης, κι εγω εβγαλα σημερα απογευμα με το θηλαστρο και βγηκαν μονο 35 μλ, ομως ο μπεμπης μου 40 ημερων εχει παρει ηδη 1,5 κιλο! κι απο βρεγμενες-χ@@σμενες πανες... αλλο τιποτα! Το θηλαστρο τελικα δε λεει τιποτα. Μονο για ωρα αναγκης ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

META APO TO MISAWRO EINAI SAN NA TRAVAEI AERA. DEN TIN AKOUW NA KATAPINEI.

TIPOTA KENO...

PANES VREXEI GIRW STIS 9.

Αρια, μπορει να θελει να πιπιλισει και οχι να φαει!

Ισως θελει να χαλαρωσει!

Ειναι μικρουλι και κουραζεται.

Ισως θελει να ξεκουραστει και να συνεχισει!

Αλλαζεις στηθος.

Δεν ειναι ενδυξη του οτι δεν εχεις γαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VRE THILAZEI LEW MISI WRA ALLA META DEN KATEVAINEI ADEIAZEI.

KAI TO DEXI GENIKA DEN TO EPIANE OPOTE K POU TIN ALLAZW STITHOS TIPOTA.

APLA META TO MISAWRW TIS DINW 60 ML KSENO.

K AN SINEXISW NA TIN EXW STO ARISTERO POU EXEI ADEIASEI GINETAI KOLASI MESA

STO SPITI APO TIS FWNES TIS K TA KLAMATA TA SPRWXIMATA KTLP

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το οτι το νιωθεις αδειο δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα.

το γαλα κατεβαινει οταν ρουφαει το μωρο...

δεν ειναι απαραιτητο να την ακους να καταπινει...

μπορει να πινει και να μην το ακους...

μια φιλη μου δεν το ειχε ακουσει ποτε να καταπινει ουτε ειχε δει το γαλα της παρα μονο στον τεταρτο μηνα που το μωρο ηταν λιγο αδιαθετο και εκανε εμετο...

οταν κλαιει στο ενα στηθος...βγαζε την..κανε την μια βολτα και βαζε την στο αλλο...αν πειναει θα ρουφηξει..

απο την στιγμη που λερωνει 9 πανες σημαινει οτι τρεφεται αρκετα...πιστεψε στον εαυτο σου..θα τα καταφερεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to mwro gia na kathete na roufaei paei na oei oti kati roufaei ...an den ebgaze tipota en tha kathotan alla tha ksesikone olon ton kosmo gia na faei .

to sththos DEN ADIAZEI den einai mpoukali na teliosei me kathe thilastikh kinisei paragei gala ara exei PANTA .

h mikrh sou apla kourazete to stomataki ths meta thn mish wra kai klaiei ,kane thn kamia bolta hremise thn kai ksana balthn sto sththos ...kai o dikos mou kourazotan kai eklege kaname boltitses agalitses kai hremouse ,me to pou hremouse ksana thhlaze .

an thes na shnexiseis ton thhlasmo mhn dineis mpoukali epemena ...upomonh kai epimonh .to oti exeis mpei sthn diadikasia kai exeis kseno gala sto spiti se othei sto paramikro na katafeugeis ekei ,ayto mono na se sampotarei mporei oxi na se bohthisei .petakseto kai den tha to skeytese sthn prwth diskolia .

9 panes einai para poli kales kai paei na pei oti trefete para poli kala .

kane ligo upomonh kai esu otan kourazete kai parigorise thn ,bohthise thn ston agona ths gia ton thhlasmo mhn thn sampotareis se kathe eukeria me mpoukali ....kourazete to kaimno den einai to prwto oute to teleuteo pou kourazete na ksexastei prepei gia na sinexisei .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELENI MOU STO DEXI DEN TRWEI ME TIPOTA DEN TO THELEI...

AFRODITI AUTO LEW KAI EGW KSESIKWNEI TO KOSMO APO TO MISAWRO K META.

EGW TI KANW VOLTES TIS MILAW K TIPOTA PALI...ITAN 3600 TI PROIGOUMENI DEUTERA KAI TWRA EINAI 3900

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala anxonese kiolas !!!

pire 300 gramaria se mia eudomada !!! ayto einai para poli kalo kai oi panes ths einai poles gia kathe mera .

mhn anisixeis gala exeis bgaltw apo to mialo sou oti kati trexei .

ta mwrakia ayto kanoun klene

tora sthn arxh mporei na nomizeis oti kleei epidi pinaei alla den einai auto ,einai oti kourazete kai thelei na katsei kialo sto sththos sou alla den mporei epidi einai kourasmenh kai kleei ,oxi gia na faei alla gia na inai ekei .

to oti ths dineis mpoukali kai pinei den simenei oti pinaei ,reei eykola mes sto stoma ths kai pinei kai xoris na pinaei .

upomonh koritsaki mou ,to perasa ayto na thilazei wres kai na stamataei kai na kleei ...einai epodino to kserw alla den einai anisixitiko kai propanton den einai apo pina .STO UPOGRAFW!!!!

etsi einai sthn arxh pou isaste .inai poli nini akoma tha strosh .

me ayta pou les ,to baros kai tis panes sto egiome ,sto upografw oti trwei para polu kala kai exeis gala .

apla hremise kai esu me thn katastash kai kane upomonh tha perasei den tha kleei adikiologita gia panta ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kati akoma

prospathise prin kourastei apo to aristero na ths allakseis sththos .

an dn to dexete eykola prospathise na to kaneis giro sta 20 lepta pou exei psilo xortasei kai mporei na to dextei eukolotera .allakse stash an den thn boleuei exeis maksilari thhlasmou ?bohthaei para polu .

ektos apo thn kourash ths to sththos meta apo wra dn bgazei me toso ormh to gala kai thn kourazei kai ekneurizei perissotero ,isos auto na ths fteei .exei gala bgazei alla pio arga apo thn arxh .

kalo einai na katafereis sta 20 lepta na allazeis sththos .

prospathise tipota den einai akatorthoto ,prospathise na thn katseis sto deksei ,dokimase staseis .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OK AFRODITI MOU SE EUXARISTW POLI.

K APO KWLIKOUS MPOREI NA KLAEI OMWS E?

EXW ENA DIKO MOU MAKSILARI VASIKA K TIN VAZW EKEI.

TA EXW KANEI AUTA POU LES ALLA TO DEXI STITHOS MONO GIA 5' TO KRATAEI.

K ME PONAEI AUTO TO STITHOS K EINAI PIO PESMENO APO TO ALLO LOGO TOU OTI EXEI GEMISEI MALLON E?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

prepei an thn baleis oposdipote sto deksi ...se ponaei giati den thn bazeis ...mporei na sou petrosei .

kane oti mporeis akoma kai orthia na kaneis boltes kai na thhlazei apo to deksi (to exw kanei se mena epiane)

alla prepei .

h ksaplose thn sto plai kai thhlase thn ,h anaskela kai esu apo panw na stekese sta xeria sou (kai yto to ekana )

emena den poli thelei to aristero kai ebriskw pola :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το στηθος δεν ειναι δεξαμενη να γεμιζει και να αδειαζει!

η να περιενουμε να γεμισει , ωστε να ταισουμε!

απο το δεξι που λες οτι δεν θηλαζει θα μειωθει η παραγωγη σου!

να ξερεις οτι ακομα και οταν νομιζεις οτι εν πεινα βαζε την στο δεξι στηθος , ο μη παραγωγικος θηλασμος βοηθα παρα πολυ στην παραγωγη!

ακομα και αυτο που εσυ νομιζεις οτι δεν ρουφα η οτι ρουφα αερα, το μωρο ξερει τι κανει!

αυξηση της παραγωγης!

μπορεις μια μερα να να την εχεις συνεχως στο στηθος?

μειωσε το συμπληρωμα στα 30 μλ και βαζε το μωρο στο στηθος!

για την ωρα οι πανες σας και το βαρος σας ειναι πολυ καλα!

μην κοιτας ρολοι!

και μην ακους κανεναν!

μονο το μωρο σου!

αυτο ξερει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITI MOU TA EXW KANEI OLA AUTA K TIPOTA.

SKEFTIKA KATI TWRA...NA TIN GLIKANW...

XM...THA ELEIPSW ME MELI LIGO ELAFRA TI DEXI THILI...MIPWS TIN PIASEI...

PEBI DLD MPOREI NA KATSEI KAI 2 WRES SINEXOMENES K NA TRWEI?

NA TRWEI PRAGMATIKA OMWS?

(OXI PIPILA)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bρε κορίτσι μου

δεν έχεις κουραστεί να έχεις συνέχεια ένα "αλλά..." στο στόμα;;;

Ολες προσπαθούν να σε βοηθήσουν (χαρά στο κουράγιο τους να σου λένε συνέχεια τα ίδια) και εσύ πάντα κάτι βρίσκεις...

Το σχολιάζω επειδή ξέρω πως διαβάζουν πολλά κορίτσια τα θέματα και μόνο απογοήτευση είναι για κάθε νέα μητέρα, αυτή η άρνηση σου!

Μπορείς να τα καταφέρεις ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ, άλλωστε τα πας περίφημα με τις πάνες και το βάρος... Συνέχισε , αξίζει κάθε προσπάθεια

και να θυμάσαι πως το στήθος ΔΕΝ αδειάζει διότι ΔΕΝ είναι μπιμπερόν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...