Μετάβαση σε περιεχόμενο

απορία για την θρομβοφιλία!!!!


d.d2005

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Όπως έχω γράψει σε άλλο θέμα ήμουν έγκυος 9 εβδομάδων και απέβαλα λόγω τυχαίου γεγονότος ή λόγω θρομβοφιλίας. Πήγα σήμερα και έκανα γενικές εξετάσεις αίματος και η μικροβιολόγος μου είπε ότι το αίμα μου δεν πήζει εύκολα. Τελικά επειδή έχω μπερδευτεί όταν έχεις θρομβοφιλία το αίμα σου πήζει ή δεν πήζει εύκολα?? Επίσης μου είπε ότι στην περίπτωση θρομβοφιλίας η γυναίκα αργεί να μείνει έγκυος (αυτό δεν το είχα ξανακούσει να πω την αλήθεια)!! Ξέρει κάποια κοπέλα να με βοηθήσει ή και κάποια που να έμαθε ότι είναι θρομβοφιλική ας μας ενηερώσει για το αν άργησε να μείνει έγκυος ή όχι!! Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θρομβοφιλία έχω και εγώ κοριτσάκι και το έμαθα μετά από μια αποβολή πέρσυ το καλοκαίρι και αφού ξαναέμεινα έγκυος με έβαλε ο νέος μου γιατρός να κάνω εξέταση για την θρομβοφιλία. Η θρομβοφιλία φαίνεται με ειδική εξέταση και όχι με μια απλή γενική εξέταση αίματος. Εγώ δεν δυσκολέυτηκα να μείνω έγκυος ούτε την πρώτη φορά,ούτε την δεύτερη. Και από ότι ξέρω στην θρομβοφιλία πήζει το αίμα, προκαλεί θρόμβους και δεν τρέφεται σωστά το έμβρυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

d.d2005 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Λενάκι!!Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι, να σαι καλά. και σε σένα έυχομαι γρήγορα με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και χρονια πολλα!!

εμαθα οτι ειμαι θρομβοφιλικη μετα απο παλινδρομη το καλοκαιρι και μετα απο συσταση του γιατρου για το πακετο εξετασεων θρομβοφιλιας...

η θρομβοφιλια ειναι κληρονομικη και απλα το αιμα δεν πηζει τοσο ευκολα,με αποτελεσμα να δημιουργουνται θρομβοι στον πλακουντα και το εμβρυο δεν τρεφεται σωστα...

επειδη εμεινα εγκυος με την πρωτη φορα που δεν φυλαχτηκαμε κι ενω δεν ηξερα οτι πασχω απο θρομβοφιλια,δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λεει η γιατρος σου...απλα πιστευω οτι το αγχος ειναι σημαντικοτερος ανασταλτικος παραγοντας προκειμενου να επιτευχθει η πολυποθητη εγκυμοσυνη,παρα η παθηση μας...

οπως θα ξερεις η θρομβοφιλια αντιμετωπιζεται ευκολα με ενεσεις καθημερινα και με παρακολουθηση αιματολογου,οποτε μην αγχωνεσαι...

ευχομαι το νεο ετος να σου φερει το μεγαλυτερο δωρο της ζωης σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα marimax και χρόνια πολλά. Εύχομαι και σένα ότι επιθυμείς να το αποκτήσεις. Να σε ρωτήσω, το πακέτο των εξετάσεων το έκανες σε νοσοκομείο ή σε μικροβιολογικό? Πόσο στοιχίζουνε συνολικά? Επίσης από τις 17/11 που έκανα την απόξεση ακόμη δεν μου ήρθε περίοδος. Εγκυμοσύνη δεν υπάρχει σίγουρα. Ο γιατρός μου είπε να πάρω τα primolut nor και σε 2-3 μέρες θα μου έρθει. Τα πήρα αλλά και πάλι τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο? Πείτε μου σας παρακαλώ να μου έρθει επιτέλους, δεν μπορώ άλλο!!!Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

d.d2005 έγραψε:

Καλησπέρα marimax και χρόνια πολλά. Εύχομαι και σένα ότι επιθυμείς να το αποκτήσεις. Να σε ρωτήσω, το πακέτο των εξετάσεων το έκανες σε νοσοκομείο ή σε μικροβιολογικό? Πόσο στοιχίζουνε συνολικά? Επίσης από τις 17/11 που έκανα την απόξεση ακόμη δεν μου ήρθε περίοδος. Εγκυμοσύνη δεν υπάρχει σίγουρα. Ο γιατρός μου είπε να πάρω τα primolut nor και σε 2-3 μέρες θα μου έρθει. Τα πήρα αλλά και πάλι τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο? Πείτε μου σας παρακαλώ να μου έρθει επιτέλους, δεν μπορώ άλλο!!!Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!!

το πακετο των εξετασεων το εκανα στο ΙΑΣΩ εκει ειναι ο γιατρος μου και βγηκαν τα αποτελεσματα σε 10 μερες.στοιχισε ακριβα 590,00 πληρωσα αλλα χαλαλι γιατι εμαθα οτι πασχω απο αυτην την θρομβοφιλια και τουλαχιστον θα ξερω πώς θα την αντιμετωπισω στο μελλον...

εμενα η περιοδος ηρθε κανονικα στον κυκλο μου απλα ειχα γενικα μεγαλυτερη ροη και κρατησε μια μερα παραπανω απο το συνηθισμενο..απλα ολη εκεινη την περιοδο μετα την αποξεση προσεχα να μη σηκωνω βαρη και να μη κουραζομαι αρκετα...ξαπλωνα οταν ειχα ευκαιρια..sex μας ειχε απαγορευσει για περιπου 20 μερες,ακομα και με προφυλακτικο...τωρα για το οικονομικο εγω δεν το εψαξα με ΙΚΑ κλπ γιατι δεν ειχα την διαθεση να ταλαιπωρηθω...δεν με επαιρνε να παρω κι αδεια απο το γραφειο,οποτε τα εσκασα κανονικα και τελειωσα...ρωτα ομως τα κοριτσια...

ο,τι αλλο θες εδω θα ειμαστε....

φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...