Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός από το ένα στήθος;


Recommended Posts

Κορίτσια όπως κάποιες θα ξέρετε βρίσκομαι πάλι σε περίοδο μαστίτιδας. Κάθε 5-10 μέρες παθαίνω και μια φλεγμονή για το καλό!

Επειδή οι πιο επώδυνες μαστίτιδες ήταν από το δεξί στήθος και επειδή η μικρή το απορρίπτει συνέχεια σκέφτομαι μόλις στρώσει το στήθος μου να κόψω το γάλα. Να θηλάζω μόνο από το αριστερό.

Έχει καμια εμπειρία στο θέμα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πλεον θηλάζω μονο απο το δεξι.

Δεν ειναι ομως αυτο που σκεφτεσαι μια καλη λυση για σενα . Το στηθος θα προσαρμοστει γρηγορα και θα παράγει αυτο που παρηγαγαν και τα δυο . Θα ειναι πολυ πιο ευκολο να παθεις φλεγμονή , να φράξουν ποροι και να χεις πετρωματα και προβληματα .

Αυτο που παθαινει τωρα την πιο εντονη φλεγμονη ειναι αυτο που εχει πιο εντονο λετ νταουν .

Δεν ξερω σκεψου το ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τα δύο τρεχουν δυνατά. Πλέον όμως μόνο το ένα ή κανένα. Είναι παροδικό, το ξέρω. Θέλει μέρες μέχρι να επανέλθει.

Το στήθος που παθαίνει τις ασχημες μαστιτιδες εχει δυο μεγάλα ινοαδενώματα. Δεν ξερω αν αυτό παίζει ρόλο...

Ηδη η παραγωγη εχει μειωθει αισθητά γιατί με τις μαστίτιδες είμαι 3 εβδομαδες που το παλευω και επειδη πονούσα έδινα πάντα λιγότερο το δαξί... Ηρθε και το χτεσινό και με εχει απορριψει η ιδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα δεν σε χει αποριψει η μικρή ! Η γευση του γαλακτος αλλάζει και λογικά δεν της αρέσει . Ουτως ή αλλως τα περισσοτερα μωρα προτιμουν κατα καιρους το ενα απο τα δυο στηθη .

Αφροδίτη ειναι αυτο που λεω . Η συνολική παραγωγή θα ειναι μονο απο το ενα στηθος . Δεν ξερω το φοβαμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ?ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΛΙΓΟ ΑΝ Κ ΘΗΛΑΖΑ Κ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ Κ ΤΩΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aθηνά βρήκα αυτό.

If all else fails, one-sided nursing is very possible as long as your baby is allowed to

nurse without restriction. The side that you are not nursing on, once allowed to "dry up," will be smaller than the other side. This will result in some degree of lopsidedness (though it may not be obvious), but this will remedy itself once weaning occurs.

Eφόσον είσαι Αθήνα τώρα γιατί δεν καλείς μια σύμβουλο θηλασμού;

Ισως ξέρει και σε βοηθήσει καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΛΕΧΩΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αν μικρύνει το στήθος που δεν θα θηλάζει τότε θα έχω δύο ομοιόμορφα στήθη. Ευτυχως πάω καλύτερα. Φυσικά το γάλα που έχει είναι λίγο μετά από τόση ταλαιπωρία. Βαζω το παιδι 6-7 λεπτα πρωτα από το ταλαιπωρημενο XXL στηθος και μετα τρώει κανονικά από το άλλο. Θα δω τι θα κανω. Αν τελικα γλυτωσω την αντιβίωση μπορεί να το συνεχισω και απο τα δυο. Στον πονο πανω ειπα οτι θα κοψω τον θηλασμο αλλα τωρα που ειμαι καλυτερα λεω να συνεχισω κανονικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γίνεται δηλαδή μια κοπέλα να έχει γάλα μόνο απο το ένα στήθος??

Ή αν έχει γάλα και απο τα δύο αλλά δίνει περισσότερο απο το ένα που είναι μεγαλύτερο θα πάθει κάτι?

Έγω δυστηχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά αλλα νοιώθω οτι το δεξί στήθος έχει περισσότερο γάλα και ειναι πιο πρησμένο κ έτσι δίνω αυτό πιο πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα ειμαι ασχετη επι του θεματος αλλα μπηκα να σου πω περαστικα! Γιατι παθαινεις συχνα μαστιτιδες ομως? Ο γυναικολογος τι σου λεει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...