Μετάβαση σε περιεχόμενο

απορια για αντληση με θηλαστρο


Recommended Posts

Εχω γεννησει εδω και 45 περιπου ημερες. Πρεπει να λειπω απο το σπιτι για 3 ωρες την ημερα λογω τις δουλειας. Πρεπει λοιπον αφηνω ενα γευμα για την μικρη το οποιο το αντλω με θηλαστρο. Εχω νοικιασει το lactina της Medela. Αν προσπαθησω να κανω αντληση την ωρα που θηλαζω βγαζω απο 50 μεχρι 110 ml αναλογα. Αν κανω αντληση χωρις να θηλαζω δεν βγαζω σχεδον καθολου κατι λιγο 30ml μπορει και λιγοτερο. Μηπως κανω κατι λαθος. Σε περιπου 1 μηνα απο τωρα θα χρειαζεται να λειπω λιγο παραπανω και να αφηνω 2 γευματα θα τα καταφερω; Ξεχασα να σας πω οτι θηλαζω αποκλειστικα για την ωρα . Λετε να εχω προβλημα και να κοπει ο θηλασμος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

didima έγραψε:

Εχω γεννησει εδω και 45 περιπου ημερες. Πρεπει να λειπω απο το σπιτι για 3 ωρες την ημερα λογω τις δουλειας. Πρεπει λοιπον αφηνω ενα γευμα για την μικρη το οποιο το αντλω με θηλαστρο. Εχω νοικιασει το lactina της Medela. Αν προσπαθησω να κανω αντληση την ωρα που θηλαζω βγαζω απο 50 μεχρι 110 ml αναλογα. Αν κανω αντληση χωρις να θηλαζω δεν βγαζω σχεδον καθολου κατι λιγο 30ml μπορει και λιγοτερο. Μηπως κανω κατι λαθος. Σε περιπου 1 μηνα απο τωρα θα χρειαζεται να λειπω λιγο παραπανω και να αφηνω 2 γευματα θα τα καταφερω; Ξεχασα να σας πω οτι θηλαζω αποκλειστικα για την ωρα . Λετε να εχω προβλημα και να κοπει ο θηλασμος;

na soy zhsει.δε ξερω αν κανεισ κατι λαθος..βεβαια δε θηλαζω, αλλα οταν ημουν στη φαση την δικια σου, και αντλουσα με το θηλαστρο οταν ειχα κοντα στο 3ωρο να νατλησω, εβγαζα περισσοτερο σε σχεση με οτνα θηλαζα.δε ξξερω αν εχει σημασια.παντως να συνεχισεισ την προσπαθεια..καλο κουραγιο..αληθεια τι ημερομηνια γεννησες;;εγω 30 οκτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν έχω πολλή προσωπική εμπειρία από αντλήσεις θα σου απαντήσω ότι θεωρητικά είναι πολύ λογικό να βγάζεις περισσότερο όταν ταυτόχρονα θηλάζεις από το άλλο στήθος γιατί το μωρό με τις θηλαστικές του κινήσεις προκαλεί το αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος (let down) σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι το οποιοδήποτε θήλαστρο. Επίσης το σώμα το καταλαβαίνει σαν να θηλάζεις δίδυμα και αυξάνεται η παραγωγή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βοηθα πολυ το να θηλαζεις και να αντλεις!

βεβαια δεν ειναι παντα πρακτικα ευκολο αυτο!

το μωρακι σου ειναι μικρο και το βολευεις!

εγω που αντλω 1 χρ. παντα κοιτω φωτογραφιες της κορης μου κατ την διαρκεια της αντλησης!!

λογω οτι σε λιγο διαστημα θα χρειαζεσαι 2 γευματα θα σου προτεινα να κανεις μια μικρη τραπεζα, θα εισαι και εσυ πιο χαλαρη και αν καποια στιγμη δεν προλαβεις να αντλησεις το μωρακι σου θα παρει το δικο σου γαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΟΥ.

ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΝΑ ΑΝΤΛΕΙΣ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΘΟΣ..

ΠΡΙΝ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΝΕΡΑΚΙ ΑΡΚΕΤΟ..ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΛΕΙΣ Κ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΟΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ..

ΠΙΝΕ Κ ΚΑΜΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ Κ ΠΑΡΕ ΧΑΠΙΑ ΤΗΣ ΛΕΙΝΣ ΜΕ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα απαντησει χτες βράδυ ...που πηγε το μνμ μου ? :dry:

didima να σου ζήσει το μωράκι σου :)

Ειμαστε σχεδιασμενες να θηλάζουμε και οχι να αντλουμε με θηλαστρο . Πολλες μαμαδες εχουν προβλημα να ανταποκριθουν στο θηλαστρο . Δεν κανεις τιποτα λάθος :)

Οταν θηλάζει το μωράκι σου οι ορμόνες , η γαλήνη και η ευτυχια που νιωθεις σε κανουν να παράγεις περισσοτερο γαλα και να ανταποκρινεσαι καλυτερα στο θηλαστρο .

Αλλα κολπα ειναι αυτο που αναφερε η pebi με τη φωτογραφία ή αν ειναι νυχτα να κοιτάς το μωρο που κοιμάται .

Πιστευω θα καταφέρεις με 2-3 αντλησεις την ημερα να μαζεψεις το γάλα που χρειάζεται και φυσικά δεν θα κοπει ο θηλασμος .

Καλη δυναμη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Ξεκίνησα κι εγώ τη δημιουργία τράπεζας γάλακτος γιατί σε 1 μήνα και κάτι θα επιστρέψω στη δουλειά κα δε θέλω να του δώσω ξένο (θηλάζω αποκλειστικά).

Μπορώ να βγάζω γάλα το πρωί, να το βάζω στο ψυγείο, να ξαναβγάλω πχ το μεσημέρι και να το συμπληρώσω στο ίδιο σακουλάκι και μετά να το βάλω στην κατάψυξη;

Μέχρι στιγμής, όσο βγάζω το βάζω κατευθείαν στην κατάψυξη.

Επίσης, να πω οτι όταν ξεκίνησα το θήλαστρο, κάποιες φορές κάνω καρουμπαλάκια αλλά μόνο στο 1 στήθος.

Κάνω κάτι λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Καταρχας να σου ζησει!!!

Οχι δεν κανεις τιποτα απολυτως καθος. Ετσι ειναι ο οργανισμος μας οπως σου ειπε και η ΛΑΛΑ. Εγω αντλω εδω και τρεις μηνες συστηματικα. Παρατηρησα οτι εαν αντλω το πρωι εχει περισσοτερο γαλα γιατι το στηθος "ξεκουραστηκε" αρκετη ωρα. Επισης επειδη δεν μπορεσα ποτε να αντλησω ποσοτητα ( μαξιμουν 70-80 γραμμ και απο τα δυο στηθη ανα αντλυση) ανακατευω αντλησεις για να φτιαξω γευμα.

Καλο θα ηταν να κανεις τραπεζα οπως σου ειπε η pebi αλλα δοκιμασε πρωτα αν το μωρακι σουπινει κατεψηγμενο γαλα- γιατι το δικο μου δεν επινε και πεταξα παααρα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα. Θελω να κανω τραπεζα γαλακτος και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Φοβαμαι οτι αν κανω πολλες αντλησεις την ημερα το στηθος μου δεν προλαβαινει να βαρυνει και δεν φτανει να φαει η μικρη οταν πρεπει. οταν τα στηθος δεν βαραινει υπαρχει περιπτωσει να μην χορταινει η μικρη; Εχθες την ταισα στις 11 και εκανα και αντληση ταυτοχρονα το στηθος μου ηταν βαρυ. Μετα ξυπνησε 2:30 4:00 Στις 4:00 (αυτες τις φορες το στηθος δεν ειχε βαρυνει)εμεινε ξυπνια μεχρι τις 6:00 και ηταν ανυσηχη αλλα δεν εκλεγε και αμα την κρατουσα κοιμοτανε. Στις 6:00 8:00 και 9:30 εφαφε παλυ αλλα καθοτανε στο στηθος το πολυ 5 λεπτα και κοιμοτανε. Κατα τη διαρκεια τις νυχτας εκανε 3 φορες κακα και ειχε και αερια.Λετε να μην φτανει το γαλα η να εχει κολοικους. Δεν εχει ξανακανει παλι ετσι. Κολοικους θεωρω οτι δεν εχει περασει και ειμαστε 51 ημερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γαλα παραγετε την ωρα που θηλαζει το μωρο. Ακομα και αν το εχεις "αδειασει" με το Θηλαστο το μωρο σου μια χαρα τρωει και μια χαρα χωρταινει απλα θα πρπει να προσπαθησι λιγακι παραπανω ....αν ειναι τεμπελικο σαν το δικο μου που βαριετε να προσπαιθει...ειναι αλλο θεμα. Μπορει και στην ηλικια που ειναι να προσπαθει να σου αυξησει την παραγωγη.

Το γαλα σου αποκλειετε να μη φτανει...παντα φτανει...απλα το μωρακι εκτος απο φαγητο θελει και το στηθος για ασφαλεια, να το μυρησει...να τ.οπως θελει και την αγκαλια σου. Ο δικος μου ειναι 7 μηνων και ακομα ξυπαναει πολλες φορες τη νυχτα- αμα μπεις στο εξπρεσ του Βυζονυχτιου...ειμαστε πολλοι επιβατες χιχιχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μπορω να κανω κατι να αυξηθει το γαλα μου εκτος απο τις μπυρες; Αυτα τα χαπια που λετε που θα τα βρω;

Lala σε καθε αντηση βγαζω απο 50 μεχρι 100 ml και η μικρη πινει το απογευμα που της αφηνω γαλα γιατι ειμαι στην δουλει 140 ml και μου λεει η μητερα μου οτι συχεχιζει να ψαχνει. Ποσο μπορει να θελει στην φαση που ειναι; ΑΑα πειτε μου και για τα σακουλακια αποθηκευσης ποιας μαρκας ειναι γιατι εγω το βαζω σε μπουκαλακια αλλα δεν συμφερει ποσα να παρω. Και κατι τελευταιο κανει το γαλα να το ζεστενω σε θερμαντηρα γιατι με το μπεν μαρι κανει ωρα και η μικρη οταν πιναει δεν κρατιεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τα σακουλακια πουλανε στα φαρμακεια...αλλα νομιζω οτι σε συμφαινρει σε μπουκαλακια γιατι πλενονται...ξερω γω δεν χρισημοποιησα πολυ κατεχηγμενο γιατι ο δικος μου δεν το επινε...και οσα εκανα τραπεζα τα πεταξα.

Το καθε μωρο πινει διαφορετικη ποσοτητα γαλακτος. Εμενα ακομα και τωρα τρωει σηγουρα 180, εγω βεβαια του αφινω 220-230 ανα γευμα αλλα σπανια το τρωει ολο μεμιας,,,περναις κανενα 40λεπτο και πινει το υπολοιπο.

Εγω εχω θερμαντηρα αλλα δε με βολεψε...ουτε τη μαμα μου που εχει τον μικρο. Εγω βαζω πολυ ζεστο νερο στο μπρικι και το αφινω εκει για κανενα πενταλεπτο...καμια φορα αμα βιαζομαι αλλαζω το νερο μια φορα. ΝΑ ξερεις οτι ειναι καλυτερα να αφινει ςτο γαλα να ξεπαγωνει σηγα σηγα στην συντηρηση απο την προηγουμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα στις γιορτες που δεν θα δουλευω καθε μερα θελω να ξεκινησω τη δημιουργια τραπεζας γαλακτος. Πειτε μου σας παρακαλω καθε ποτε να κανω ανληση; Να αντλω παραλληλα με το θηλασμο ή οχι. Οτι συμβουλη και πληροφορια σχετικα θα μου φανει χρησιμη. Περιμενω τη βοηθεια σας. Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να αντλεις παραλληλα με το θηλασμο :) Αφου σε βολευει , ανταποκρινεσαι καλυτερα και κερδίζεις ετσι και χρονο γιατι να το σκεφτεσαι ?

Αντε και ...καλες καταθέσεις :P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκεφτομαι γιατι αν η μικρη θελησει να φαει και απο το στηθος που εχω κανει αντληση επειδη δεν ειναι καθολου βαρυ κουραζεται και ισως να μην τρωει καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν σε βολευει να αντλειες ταυτοχρονα που θηλαζει ειναι οτι καλυτερο!

κερδιζεις χρονο!

να ρωτησω τι θηλαστρο εχεις?

καλα μπορει να το εχεις γραψει και να μην το θυμαμαι!

:unsure::unsure::unsure::unsure:

χρειαζεσαι νοσοκομειακο!

αν θα μπορουσες να σηκωνεσαι νωρις το πρωι να αντλεις θα ηταν το καλυτερο!

εχεις ποσοτητα και μπορεις να την αντλησεις πιο γρηγορα!

το στηθος εχεις γαλα!

λιγο παραπανω κοπο χρειαζεται!

τα μπιμπερο ειναι πιο οικονιμικα σε σχεση με τα σακουλακια!

τα αποστειρωνεις και τα χρησιμοποιεις παλι!

εγω εχω παλι απο τον τζαμπο μικρα των 130 μλ περιπου οπου μπορει να χωρεσουν μεχρι 150μλ αλλα ποτε μην τα παραγεμιζεις γιατι υπαρχει κινδυνος να σπασουν λοφο της διογκωσης!

γεμιζω οσο βγαλω και το καταψυχω!

πολλες φορες οταν κανω αντληση στη δουλεια χρειαζονται 2 αντλησεις για κανω ενα μινι γευμα!

τα παγωνω και τα 2 και αφου εχουν την ιδια θερμοκρασια τα βαζω σε ενα μπιμπερο και τα καταψυχω!

βαζω ετικετουλα με ημερομηνια και μλ. κια οταν να της δωσουν αντλημενο παιρνουν απο την καταψυξη το πιο παλιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...