Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψαρι για πρώτη φορά..


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια το μωρο μου χρονισε και ειπαμε με την γιατρο να ξεκινησουμε ψαράκι. Μου προτεινε τις 3 πρώτες μέρες που θα το δοκιμάσει να του δώσω μόνο το ζουμάκι της ψαροσουπας με τα λαχανικά και αν δεν εμφανίσει καποιο αλεργικό σημάδι να του δώσω και το κρέας του ψαριού.

Σκέφτομαι με ποιο ψάρι να ξεκινήσω... Εχετε κάτι υπόψιν σας?

Η μαμά μου και η πεθερά μου λένε να ξεκινήσω με μπακαλιαράκια κάπου ομως ειχα διαβάσει ότι τα ψάρια που ειναι καρχαριοειδή (ξιφίες, μπακαλιάροι) εχουν στη σάρκα τους πολύ ουρικό οξύ αφού την "αναγκη" τους την κάνουν μέσα τους!! :ohmy:

εσεις με τι ψαράκι ξεκινήσατε?

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις θα ξεκινησουμε ψαρακι..πρωτα ομως εια να του δωσω το ασπραδι του αυγου και μετα..

εγω θα ξεκινησω με γλωσσες που εινα η εποχη τους..ετσι λεω..

αντε καλη αρχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε και καλη αρχη!!!!

Οτι ψαρι και να παρεις φροντισε να ειναι φρεσκο και προσοχη στα εισαγωγης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν φανταζεσαι τι εχουν μεσα!!!!!!!

Ο αντρας μου ειναι ψαρας, εχει μεγαλο καικι και πιανει σχεδον ολων των ειδων τα ψαρια. Μην ακους βλακειες για αυτα τα ψαρια. Αν καναν την αναγκη τους μεσα θα εσκαγαν!!!! Χαχαχα :laugh: μ'εκανες και γελασα!!!

Πεντακαρα ειναι αυτα τα ψαρια!!!! Ειδικα ο μπακαλιαρος. Μπορεις αν θες να παρεις και προσφυγακια (ειναι της ιδιας οικογενειας με τους μπακαλιαρους)κανουν πολυ ωραια σουπα ,εκτος απο τηγανιτα. Ειναι απο τα πιο υγιεινα ψαρια και δεν εχουν και πολλα κοκκαλα εκτος απο το κεντρικο.

Πολυ καθαρο και θρεπτικο ψαρι.

Καλη αρχη!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ της έδωσα σολωμό! και ο παιδίατρος μου είπε να της δώσω λίγο ίσα με ένα δάχτυλο σε οριζόντια μορφή!!!! δεν τον ρώτησα τι ψάρι να δώσω αλλά εμείς κυρίως τρώμε σολωμό και της αρέσει!!! δεν είχε καμμιά αλλεργική αντίδραση!!!....

μια μέρα της έδωσα σολωμό χωρίς να τον κάνω στο μπλέντερ και δεν της πολυάρεσε .... την επόμενη φορά τον ανακάτεψα με τα υπόλοιπα λαχανικά και όλα εντάξει!!!

της δίνω 1 με 2 φορές την εβδομάδα.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις με μπακαλιαρακι ξεκινησαμε γιατι του εδωσα κατ'ευθειαν το κρεας του ψαριου, και ο μπακαλιαρος καθαριζεται ευκολα και δεν εχει και πολλα κοκκαλα...!!! Μετα του εδωσα διαφορα ειδη ψαριων (περκα, φαγκρι, κτλ) καθως ξεκινησα να του δινω και θαλασσινα... του εδωσα γαριδουλες και καλαμαρακια...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια συγνωμη που σας το λεω αλλα η περκα και ο σολωμος ζουν στις λιμνες και τα ποταμια, και δεν εχουν τοσο υγιεινα συστατικα οσο τα ψαρια της θαλασσας που εχουν ιωδιο και ειναι η πιο υγιεινη τροφη. Ειναι σαν να μη του δινεις ψαρι του παιδιου.

Βεβαια οτι θελετε κανετε, εγω μια γνωμη ειπα,μη με παρεξηγησετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία μου, καταρχήν χρόνια πολλά για την γιορτή σου. Πόσο καιρό έχουμε να τα πούμε βρε?

Και εμείς θα ξεκινήσουμε ψαράκι το Σάββατο. Και απο όσο ξέρω, τα μπακαλιαράκια μια χαρά είναι. Και εγώ δηλαδή αυτά θα πάρω. Ότι και να διαλέξεις πάντως, φρέσκο να είναι.

Αυγουλάκι ξεκινήσατε? Εμείς εδώ και σχεδόν 1 μήνα, και ο μικρός μου τρελαίνεται. Τρώει πλέον 2-3 την εβδομάδα. Και γλύφεται κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα μιλήσει τυχαια πριν λιγα χρονια με εναν καθηγητη Πανεπιστημιου και μου εξηγουσε ποσο μεγάλο κακο εχουμε κανει στις θάλασσες . Δυστυχως ακομα και σε μεγάλα βάθη οι θαλασσες μας ειναι μολυσμένες . Ναυαγια , επιβατικά -εμπορικά πλοια , ξενοδοχεια κλπ εχουν επιβαρυνει παρα πολυ το θαλάσσιο περιβαλλον .

Μου φυγε τοτε και η ψευδαισθηση οτι τουλάχιστον το ψάρι ειναι πιο "καθαρο" .

Στο θεμα μας ομως .. Εγω να σας πω απο 14 μηνων της δινω σαρδελιτσες και της αρέσουν παρα πολυ . Για σουπα παιρνω παντα ασχημα ψάρια (δρακαινα κλπ ) που ειναι νοστιμότατα αλλα με παρα πολλα κοκκαλα . Με σωστο μαγειρεμα ομως δεν υπαρχει προβλημα .

Ο σολομος (οπως ολα τα μεγαλα ψάρια -τονος , ξιφιας ) εχει βαρέα μέταλλα και πρέπει να αποφευγεται σε μικρά παιδια και στην εγκυμοσύνη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για την ανταπόκριση!

Με προσφυγάκια θα προσπαθήσω να τον ξεκινήσω.

Hara μου πολυ καιρο εχουμε να τα πούμε πράγματι.. Τα είδα τα γλυκά σου ζουζουνάκια! Να τα χαιρεσαι! Το αυγουλάκι σε τι φάση του το δινεις? Δηλάδή τι ώρα? Κ μόνο του η το συνδιάζεις κ με κατι αλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινήσαμε με μπακαλιαράκι και πλέον έχει φάει ότι ψάρι κυκλοφορεί στη Μεσόγειο! Με ιδιαίτερη προτίμηση στην τσιπούρα και τα χελιδονόψαρα...

Μιαμ μιαμ... :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς στον χρόνο θα φάμε ψαράκι, δεν γνωρίζω τί θα μας συστήσει αλλά αν κρίνω από αυτά που προτείνονται στην εγκυμοσύνη είναι η τσιπούρα και σαρδέλες που είναι αφρόψαρα, συνεπώς λιγότερος υδράγυρος...

Επίσης η σαρδέλα έχει το ''καλό'' λίπος...

Πάντως αν επιτρέπεται ο σύζυγος προτείνει πολλά-πολλά 'γαβράκια''!!! :laugh:

Καλή αρχή χωρίς αλλεργίες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς στον χρόνο θα φάμε ψαράκι, δεν γνωρίζω τί θα μας συστήσει αλλά αν κρίνω από αυτά που προτείνονται στην εγκυμοσύνη είναι η τσιπούρα και σαρδέλες που είναι αφρόψαρα, συνεπώς λιγότερος υδράγυρος...

Επίσης η σαρδέλα έχει το ''καλό'' λίπος...

Πάντως αν επιτρέπεται ο σύζυγος προτείνει πολλά-πολλά 'γαβράκια''!!! :laugh:

Καλή αρχή χωρίς αλλεργίες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ο σολομος (οπως ολα τα μεγαλα ψάρια -τονος , ξιφιας ) εχει βαρέα μέταλλα και πρέπει να αποφευγεται σε μικρά παιδια και στην εγκυμοσύνη .

Εγώ έτρωγα πολύ σολομό κατά τις εγκυμοσύνες μου, κανένα πρόβλημα, και ο γιατρός μου δεν μου είχε πει τίποτα σχετικά..... παραθέτω και το παρακάτω κείμενο, που λέει πόσο καλό θρεπτικός είναι και πρέιπει να καταναλώνεται από όλες τις ηλικίες!!

"Παραδοσιακό φαγητό της κουζίνας των Σκανδιναβικών χωρών και της Ρωσίας και gourmet καπνιστή λιχουδιά από τη Σκωτία, ο σολομός, φαίνεται να ξεπερνά τα τοπικά σύνορα και να κερδίζει ολοένα και περισσότερο έδαφος στα επίσημα τραπέζια πολλών χωρών ανά την υφήλιο - μεταξύ των οποίων και της δικής μας - αποτελώντας ένα ιδιαίτερο έδεσμα θαλασσινής γεύσης.

Πρόκειται πράγματι, για μια πολύτιμη τροφή με τεράστια διατροφική αξία και ευεργετικές ιδιότητες για ένα υγιές δέρμα, ένα ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα, μια γερή καρδιά και διαύγεια νου. Αποτελεί το ‘Α’ και το ‘Ω-3’ της διατροφής, καθώς είναι μια από τις καλύτερες πηγές των απαραίτητων για τον οργανισμό, ωμέγα-3 λιπαρών οξέων – σημαντικών δομικών μονάδων των κυτταρικών μεμβρανών - που δημιουργούν μια φυσική ασπίδα προστασίας στα νοσήματα φθοράς.

Ο σολομός θεωρείται ένα ιδιαίτερο ψάρι, καθώς ζει και μεγαλώνει στη θάλασσα και αναπαράγεται σε λίμνες και ποτάμια, με ένα κύκλο ζωής που φτάνει από 2 έως 7 έτη. Πιο συγκεκριμένα, γεννιέται και αναπτύσσεται σε γλυκό νερό, ωριμάζει σε αλμυρό νερό (το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του) και τέλος γεννά και πεθαίνει πάλι σε νερό λίμνης ή ποταμού (εκεί που γεννήθηκε). Το ταξίδι της επιστροφής του είναι εξαιρετικά δύσκολο, επίπονο και επικίνδυνο, ενώ η απόσταση που καλείται να καλύψει αγγίζει τα 1.000 μίλια. Πρόκειται επομένως για ένα ‘γενναίο’ ψάρι…με καταγωγή τα μακρινά ‘highlands’.

Διακρίνεται σε 2 μεγάλες κατηγορίες: (α) του Ειρηνικού ωκεανού και (β) του Ατλαντικού ωκεανού, επιμεριζόμενος σε 5 υπο - κατηγορίες. Ο Νορβηγικός σολομός, για παράδειγμα, που είναι και ο πιο γνωστός, ανήκει στην πραγματικότητα στη δεύτερη κατηγορία. Στις μέρες μας, η μεγαλύτερη ποσότητα σολομού αλιεύεται στα νερά της Αλάσκας, του Βορειοδυτικού Ειρηνικού, του Καναδά, της Νορβηγίας και της Γροιλανδίας. Όσον αφορά την καλλιέργεια σολομού, οι χώρες που επιδίδονται κατεξοχήν στην παραγωγή και εν συνεχεία στην εμπορία του είναι η Χιλή, η Νορβηγία, η Σκωτία και ο Καναδάς, ενώ η μεγαλύτερη εταιρεία παραγωγής σολομού στον κόσμο είναι η Pan Fish ASA.

Το μέγεθός του ποικίλει, καθώς ξεκινά από μερικά κιλά και φθάνει ακόμα και τα 55Kg (!), ενώ το χρώμα του αποτελεί μια ευρεία παλέτα τονικών αποδόσεων του κόκκινου και του πορτοκαλί. Πιο συγκεκριμένα, το κόκκινο-ροζ χρώμα του σολομού οφείλεται σε μια χρωστική ουσία που ονομάζεται ασταξανθίνη. Η χημική της δομή είναι παρόμοια με αυτή της βιταμίνης Α και του β-καροτενίου και είναι προϊόν παρασκευής διάφορων ειδών πλαγκτού και άλγεων. Πρόκειται για μια ουσία, η οποία μέσω της τροφικής αλυσίδας καταλήγει στο λιπώδη ιστό του σολομού και εφόσον δεν υπόκειται σε αποχρωματισμό, του προσδίδει, μόνιμα πια, το κοκκινωπό του χρώμα.

Οφέλη για την υγεία

Αποτελεί φυσική πηγή θρεπτικών ουσιών, ιδιαίτερα ισορροπημένων και απορροφημένων πρωτεϊνών, ενώ περιέχει σε σημαντικές ποσότητες, βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία και φυσικά τα πολύτιμα και απαραίτητα ω-3 λιπαρά οξέα.

Πιο συγκεκριμένα, ο σολομός είναι πλούσιος σε νιασίνη, παντοθενικό οξύ, ριβοφλαβίνη, βιταμίνη D, βιταμίνες της ομάδας Β (κυρίως Β6 και Β12), σελήνιο και φώσφορο. Από την άλλη πλευρά, είναι χαμηλός σε θερμίδες και σε κορεσμένα λιπαρά οξέα, δεν περιέχει καθόλου υδατάνθρακες και αλάτι, ωστόσο ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στο υψηλό ποσοστό χοληστερίνης που διαθέτει.

Επομένως, είναι μια τροφή με υψηλή θρεπτική αξία, καθώς είναι ιδιαίτερα πλούσια στα ‘καλά’ λιπαρά και πιο συγκεκριμένα στο αντιφλεγμονώδες εικοσιπεντανοικό οξύ (ΕΡΑ) και δοκοσαεξανοικό οξύ (DHA) [Eur J Clin Nutr, 2003], τα οποία χρησιμοποιούνται ως φάρμακο για την ελάττωση της πηκτικότητας του αίματος, της χοληστερόλης (αύξηση της ‘καλής’ χοληστερίνης, HDL και μείωση της ‘κακής’ χοληστερίνης, LDL) και κατά της εκδήλωσης εγκεφαλικών επεισοδίων και αρρυθμίας [Chest, 2005]. Έχουν δηλαδή μια εξαιρετικά θετική επίδραση στην καρδιαγγειακή υγεία, βοηθώντας, συνάμα, σημαντικά στη ρύθμιση του διαβήτη τύπου ΙΙ αλλά και της υπέρτασης (INTERMAP), (κυρίως λόγω των ω-3 λιπαρών οξέων που διαθέτουν).

Συν τοις άλλοις, συνδράμουν στην ελάττωση της κατάθλιψης, των προβλημάτων όρασης, της ψωρίασης, της νόσου Alzheimer, των αρθριτικών και της οστεοπόρωσης, (λόγω των ω-3 λιπαρών οξέων) [Herz, 2006], συμβάλλοντας παράλληλα στην επανάκτηση της μνήμης και της αύξησης της αντοχής στο αλκοόλ, εξαιτίας της ακετυλοχολίνης που περιέχουν. Τα ω-3 λιπαρά οξέα συντελούν στη βελτίωση της διάθεσης και τη μείωση του άγχους, ιδιαίτερα χρήσιμη δράση στο σύγχρονο τρόπο ζωής. Τέλος, τα απαραίτητα λιπαρά οξέα βοηθούν τόσο στην καύση του λίπους όσο και στη δημιουργία αναβολικού περιβάλλοντος, που χρησιμεύει ιδιαίτερα σε όσους κάνουν αναερόβια άσκηση (π.χ. body building). Σύμφωνα με πρόσφατη μελέτη στην Νέα Υόρκη, [Κέντρο Cabrini, M. Poon], η νιασίνη, (που περιέχεται στο σολομό) βοηθά σημαντικά στην αύξηση των επιπέδων HDL chol, ενώ στο έγκριτο περιοδικό ‘International Journal of Cancer’, [2005] αποδείχτηκε η προστατευτική αντικαρκινική δράση (καρκίνος προστάτη, στήθους, λ. εντέρου) των ω-3 λοπαρών οξέων.

Προτεινόμενος τρόπος κατανάλωσης

Εκτιμάται ότι το 85% του πληθυσμού των αναπτυγμένων χωρών προσλαμβάνει ανεπαρκείς ποσότητες ω-3 λιπαρών οξέων. Επομένως, μια εβδομαδιαία κατανάλωση 2-3 μερίδων σολομού είναι άκρως ευεργετική καθώς μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρδιοπάθειας κατά 35% και τη γενική θνησιμότητα κατά 17% [μελέτη Harvard School of Medical Health], μειώνοντας παράλληλα τα τριγλυκερίδια και τη χοληστερίνη του αίματος. Μια εβδομαδιαία πρόσληψη 300 - 400 gr. ψαριού, αποτελούν την καλύτερη δικλείδα ασφαλείας για μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή, ενώ θεωρείται η καλύτερη ‘τροφή για τον εγκέφαλο’.

Είναι προτιμότερο να αγοράζετε ολόκληρο φιλέτο της πλευράς του σολομού παρά ξεχωριστά κομμάτια και να προτιμάτε τις φέτες που είναι κομμένες οριζόντια κατά μήκος του ψαριού. Όταν τον διαλέγετε, το χρώμα του πρέπει να είναι ‘ζωντανό’ ρόζ, οι γραμμές της σάρκας του ευδιάκριτες και οι γραμμές του λίπους όχι ιδιαίτερα μεγάλες. Ο καλός καπνιστός σολομός αναδίδει ένα διακριτικό, ελαφρύ άρωμα καπνού και βουτύρου. Έχει λεπτή και μαλακή υφή, λίγο λιπαρή και ευχάριστη γεύση, που λιώνει στο στόμα. Σε αντίθετη περίπτωση που μυρίζει μουρουνέλαιο, είναι υπερβολικά αλμυρός και έχει πλαδαρή ή ξερή υφή, καλύτερα να τον αποφύγετε. Αν δεν τηγανιστεί έχει ελάχιστες θερμίδες και μεγάλο ποσοστό πρωτεΐνης, καθιστώντας το ιδανικό για όσους κάνουν δίαιτα, αφού δίνει στον οργανισμό τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και πολύ λίγες θερμίδες.

Προτεινόμενος τρόπος μαγειρέματος

Όσον αφορά τη μαγειρική του, η καλύτερη λύση είναι το ψήσιμο (10 λεπτά ψήσιμο ανά εκατοστό ψαριού) ή το βράσιμό του, συνοδευμένο με μανιτάρια. Μπορεί να γίνει με κατάλληλη επεξεργασία καπνιστός ή παστός, προσδίδοντας μια ξεχωριστή γευστική απόλαυση, ενώ σε κονσέρβα ταιριάζει απόλυτα σε σαλάτες, ζυμαρικά, σούπα ή πίτσα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο καπνιστός σολομός δεν πρέπει να μαγειρευτεί διότι αλλοιώνετε η γεύση του και χαλάει. Τον συνοδεύουμε συνήθως με σαμπάνια (υψηλής οξύτητας) αφού δένει απόλυτα με τα λιπαρά του σολομού και την καπνιστή του γεύση. Οι σαμπάνιες Bollinger Special Cuvee, ή η ελληνική ροζέ Cair ταιριάζουν ιδανικά με τον καπνιστό σολομό. Ο φρέσκος σολομός διατηρείται μία με δύο μέρες στο ψυγείο ή καλά συσκευασμένος στην κατάψυξη για 4-5 μήνες.

Πρόκειται πράγματι για μια εξαιρετικά νόστιμη τροφή με καρδιοπροστατευτική δράση, που αξίζει να δοκιμάσετε και να εντάξετε στις διατροφικές σας επιλογές. Γενικότερα, η συχνή κατανάλωση ψαριών από όλες τις ηλικίες είναι απαραίτητη, αφού προκύπτουν σημαντικά οφέλη για την υγεία."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν διαφωνω οτι ο σολομός ειναι πολυ καλή τροφή ΟΜΩΣ επιμένω πως στη περιοδο της εγκυμοσύνης , στη περιοδο της γαλουχίας και σε μικρα παιδια αν δεν αποφευγεται καλο ειναι να δινετε με μετρο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφου εφαγε πρωτα αυγο,μετα απο καιρο ξεκινησε και ψαρακι.Μπακαλιαρο του εδωσα,και μαλιστα του αρεσει περισσοτερο απο κανα 2 αλλα που δοκιμασε.Ξεκινα με φιλετο για να εχει λιγοτερα κοκκαλα.Και γλωσσα μας ειχε πει να ξεκινησουμε αλλα ουτε να τη φτυσει :)

Lala και γω ετρωγα κ τρωω σολωμο κυριως λογω των πολλων λιπαρων που εχει.Δεν μου συνεστησε κατι αντιθετο ο γυναικολογος.Αλλα η παιδιατρος ειπε να περιμενουμε λιγο για τον σολωμο (δεν θυμαμαι ομωε για ποιο λογο μας το πε).

Αλλα και η σαρδελα (για εγκυες μιλαω) ειναι πολυ καλη,κι αυτη λογω πολλων Ω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω ξερω αυτα που γραφω . Ο σολωμος και ολα τα μεγαλα ψαρια (αυτα που ζουν σε βαθια νερα ) εχουν βαρέα μεταλλα και δεν κανει να καταναλωνονται συχνά (για να μην πω σπανια) . Δεν εχω δυνατοτητα αυτη τη στιγμη να γκουγκλαρω αν θελετε ψαξτε το .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω,σολωμο σε μικρη ποσοτητα τρωω,τσιπουρα την τσακιζω και αυτην κ την οικογενεια της (μου φαινεται ελαφρυ ψαρι).Αλλα στο παιδι δεν εχω δωσει γιατι ειναι βαρυ και πολυ λιπαρο ψαρακι,του δινω και κατι φρεσκα που του φερνει ο παππους του οποτε παει για ψαρεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟ!!ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΨΑΡΟΣΟΥΠΑ!!ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 15 ΜΗΝΩΝ ΜΟΝΟ ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟ ΤΡΩΜΕ!!ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΧΕΔΟΝ, ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝΙΣΕ ΤΗ ΣΑΡΔΕΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ Ω3 ΛΙΠΑΡΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς το ψαράκι το ξεκινήσαμε μόλις χρονίσαμε.

Με μπακαλιάρο,σαρδελίτσα και γλώσσα...

Αυτα συνεχίζουμε να τρώμε μέχρι τώρα που είμαστε 19 μηνών

αναλογα με την εποχη!!!!!

Βέβαια μπορούμε να τρώμε τα πάντα πλεόν αλλα ακόμα περιορίζομαι

καλώς ή κακώς σε αυτα... :blush:

Σε μορφή ψαρόσουπας με πατατούλα ,σέλινο ,καροτάκι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...