Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωτη φορά μανούλα , τι να προσέξω στο θηλασμό?


Recommended Posts

Αγαπητές μου μαμυφίλες!!!!!! :)

Από μέρα σε μέρα περιμένω να γεννήσω το κοριτσάκι μου και θα ήθελα να ακούσω μερικές χρήσιμες συμβουλές για το τι πρέπει να προσέξω σχετικά με τον θηλασμό.

1) Καταρχάς έχω καταμπερδευτεί σχετικά με το αν πρέπει να δίνεις συμπλήρωμα η τσαγάκι στο μωρό. Μου ζήτησαν από την κλινική να πάρω μαζί μου μπιμπερό και δεν έχω καταλάβει το λόγο!

2) Το μωρό το ταΐζουμε όποτε το ζητάει εκείνο η έχει στανταρ ώρες?

Θα με βοηθήσουν οι μαίες για το κάθε πότε πρέπει να ταΐζω το μωρό?

3) Πώς καταλαβαίνεις ότι το μωρό χόρτασε?

4) Επίσης με απασχολεί τι ότι 2 Φεβρουαρίου πρέπει να γυρίσω στην δουλειά μου και θα αφήνω με το θήλαστρο γάλα στην κοπέλα που θα μου κρατάει το μωρό. Υπάρχει φόβος να μην μπορεί να συνηθίσει και στήθος και μπουκάλι?

5) Τι θήλαστρο να πάρω?

6) Οι ρώγες μου είναι πολύ ευαίσθητες από τώρα, τι να προσέξω?

7) και τέλος άμα θέλετε πέστε μου και μερικές βολικές στάσεις από την εμπειρία σας .Πήρα και το μαξιλάρι του θηλασμού για να είμαστε ποιο άνετα και οι δύο μας!!!

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, έχω διαβάσει αρκετά ποστ, αλλά θα ήθελα να μου απαντήσετε όσες έχετε την καλή διάθεση!!! :(

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου..και φυσικά για τις ευχές σου :)

Ξέρεις τι με ανγχώνει με το συμπλήρωμα? μήπως της αρέσει το μπουκάλι και πεδευτεί ποιο πολύ μετα με το στήθος! Μήπως να επιμείνω στο να θηλάσω μόνο τις πρώτες μέρες?

Απο θηλαστρα γνωρίζεις καθόλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra23 έγραψε:

Αγαπητές μου μαμυφίλες!!!!!! :)

Από μέρα σε μέρα περιμένω να γεννήσω το κοριτσάκι μου και θα ήθελα να ακούσω μερικές χρήσιμες συμβουλές για το τι πρέπει να προσέξω σχετικά με τον θηλασμό.

Με το καλο ! :) Θα σου προτεινα ακομα και τωρα να αγορασεις το βιβλιο της Α.Πατσουρου "θηλασμος μια υπεροχη σχέση " . Θα σε βοηθησει παρα πολυ και θα μαθεις οτι χρειάζεσαι .

1) Καταρχάς έχω καταμπερδευτεί σχετικά με το αν πρέπει να δίνεις συμπλήρωμα η τσαγάκι στο μωρό. Μου ζήτησαν από την κλινική να πάρω μαζί μου μπιμπερό και δεν έχω καταλάβει το λόγο!

Το μωρο δεν χρειαζεται ΤΙΠΟΤΑ άλλο εκτος του μητρικου γαλακτος . Για εξη μηνες αυτη ειναι η μονη και αποκλειστικη τροφη του . Το πρωτογαλα ειναι ακρβως οσο χρειαζεται το μωρο για να φαει τις πρωτες μερες .

Εγω δε θα πηγαινα να γεννησω εκει . ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ !

2) Το μωρό το ταΐζουμε όποτε το ζητάει εκείνο η έχει στανταρ ώρες?

Θα με βοηθήσουν οι μαίες για το κάθε πότε πρέπει να ταΐζω το μωρό?

Εσυ ποτε τρως ? Οταν πεινάς ή με το χρονομετρο ?

Να σκεφτεσαι συνέχειαμε τη λογική σου . Ο ανθρωπος εφηυρε το ρολοι δεν εγινε το αντιθετο ;)

Οι συγκεκριμενες μαιες δεν νομιζω α σε βοηθήσουν :(

3) Πώς καταλαβαίνεις ότι το μωρό χόρτασε?

Εχει αφησει μονο του το στηθος , ειναι ήρεμο . Στο δικο σου θα κατααβαεις μονη σου γιατι καθε μωρο ειναι διαφορετικό . Υποτιθεται τα μωρα κοιμουντε μετα η δικια μου δεν κοιμηθηκε ποτε .

Επισης μετρας τις ημερισιες βρεγμενες πανες . Θα ειναι 6-8 με τσισα και 4-5 με κακα για τις πρωτες 20 μερες .

4) Επίσης με απασχολεί τι ότι 2 Φεβρουαρίου πρέπει να γυρίσω στην δουλειά μου και θα αφήνω με το θήλαστρο γάλα στην κοπέλα που θα μου κρατάει το μωρό. Υπάρχει φόβος να μην μπορεί να συνηθίσει και στήθος και μπουκάλι?

Δεν μπορεις να το καθυστερήσις ? Ποσες ωρες θα εργαζεσαι ?

Θα δημιουργηθουν πολλα προβληματα με αυη την αποφαση και δυσκολα θα κρατησεις το θηλασμο . Αυτο που σε απασχολει ειναι το τελευταιο ...

5) Τι θήλαστρο να πάρω?

Κανένα . Αν ξεκινησεις αντλήσεις θα πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο . Κανενα αλλο δεν μπορει να σε βοθήσει .

6) Οι ρώγες μου είναι πολύ ευαίσθητες από τώρα, τι να προσέξω?

Να τοποθετεις το μωρο σωστα στο στηθος . Αν πληγωθουν , θα αλοιψεις το γαλα σου και θα αφησεις το στηθος στον αερα . Το βασικο ομως ειναι η σωστη σταση . Θηλάζω 19 μηνες και δεν πληγωθηκε ποτε το στηθος μου παρολο που εχω πολυ ανοιχτοχρωμες θηλες .

7) και τέλος άμα θέλετε πέστε μου και μερικές βολικές στάσεις από την εμπειρία σας .Πήρα και το μαξιλάρι του θηλασμού για να είμαστε ποιο άνετα και οι δύο μας!!!

Ψαξε λιγο μοη στο νετ και θα βρεις πολλα . Στο Kellymom.com , thilasmos.com , thilasmos.gr θα βρεις πολλα χρησιμα να διαβάσεις .

Ορεξη εχουμε πολυ να σου μεταδωσουμε αυτα που ξερουμε αλλα δεν αρκετο αυτο . Δεν μπορεις να καλυφθεις με αυτες τις ερωτησεις , ουτε μπορουμε να ειμασμαζι σου στην κλινικη και στο σπιτι . Παρε το βιβλιο , διαβασε και προετοιμάου οσο μπορεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλαχαλκιδα έγραψε:

γεια σου δημητρα . με το καλο να γεννησεις κοπελα μου και γερο παιδακι να ειναι.

σχετικα με το τσάι (κιντερτε) ειναι στην κριση του παιδιατρου . στο ιασω δεν δινουν ενω στα δικα μου που γεννησα σε τοπικη κλινικη εδωσαν. συμπληρωμα δινουν γιατι τις πρωτες 2 με 3 μερες δεν εχει κατεβει το γαλα μονο το προγαλα. τα μωρακια τρωνε καθε 3 με 4 ωρες . αν κοιμαται 3 ωρες συνεχομενα δεν το ξυπναμε για να φαει περιμενουμε. και οταν ξυπνησει αρχιζει να ψαχνει. τα δικα μου οπως ηταν ξαπλωμενα ανοιγαν το στομμα τους και εψαχναν το φαι τους και κατεληγαν να ρουφανε τα χερακια τους μεχρι να τα πιασω . ελπιζω να εχεις καλη μαια και να στα εξηγησει ολα αυτα. μπορεις μαλιστα απο τωρα να κανονισεις με το γιατρο σου να σου κλεισει ενα ραντεβου με τη μαια για να κανετε μια κουβεντουλα πανω σε αυτα τα θεματα καθως επισης και για τις αναπνοες και αλλα

Αυτες οι συμβουλες αφορουν μωρα που πινουν απο μπουκάλι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπος "επαγγελματικες συμβουλες μπορουν να σου δωσουν η LaLa και η Pebi ειναι πιο εμεπιρες και λειπει και η Αγλαια. Εγω μπορω να σου οω δυο τρια πραγματα απο αυτα που ξερω αλλα και απο την εμειρια μου

dimitra23 έγραψε:

Αγαπητές μου μαμυφίλες!!!!!! :)

Από μέρα σε μέρα περιμένω να γεννήσω το κοριτσάκι μου και θα ήθελα να ακούσω μερικές χρήσιμες συμβουλές για το τι πρέπει να προσέξω σχετικά με τον θηλασμό.

1) Καταρχάς έχω καταμπερδευτεί σχετικά με το αν πρέπει να δίνεις συμπλήρωμα η τσαγάκι στο μωρό. Μου ζήτησαν από την κλινική να πάρω μαζί μου μπιμπερό και δεν έχω καταλάβει το λόγο! - κανονικα δεν δινουμε τιποτα απολυτος στο μωρο εκτος απο το μητρικο γαλα. Για λογους ομως εργανωσης τησ κλινικης δινουν σε ολα τα μωρα γαλα σκονι. Εσυ να δηλωσεις οτι θελεις αποκλειστικο θηλασμο και να επιμινεις σε αυτο. Παλη θα του δοσουν γαλα σκονι, να εισαι σηγουρη...δεν θα το αφισνουν νυστικο...αλλα εχεις περισσοτερες πηθανοτητες να στο φερνουν πιο συχνα και να ξεκινησεις καλυτερα. Εμενα μου το φερνανε, κυριως τη νυχτα. Και οταν νοσηλευτηκε στη ΜΕΝΝ με φωναζανε συνεχεια να τον θηλασω...πιστευω ετσι τα καταφερα αλλιως...

2) Το μωρό το ταΐζουμε όποτε το ζητάει εκείνο η έχει στανταρ ώρες?

Θα με βοηθήσουν οι μαίες για το κάθε πότε πρέπει να ταΐζω το μωρό? Για να εδρεωσεις θηλασμο, θηλαζουμε οποτε θελει το μωρο. Τα ωραρια ειναι αναλογα το μωρο. Εχιε μωρα τα οποια πεινανε με ωραριο( τυχερες μαμαδες) εχει μωρα- σαν το δικο μου καλη ωρα) τα οποια πεινανε συνεχεια. Παντως η οδηγια για εναν επιτυχη θηλασμο ειναι ταιζουμε το μωρο οποτε το ζηταει και οπωςδηποτε το λιγοτερο καθε 3 ωρες

3) Πώς καταλαβαίνεις ότι το μωρό χόρτασε? Πολυ απλα αφινει το στηθος μονο του η το πιπιλαει για να κοιμηθει

4) Επίσης με απασχολεί τι ότι 2 Φεβρουαρίου πρέπει να γυρίσω στην δουλειά μου και θα αφήνω με το θήλαστρο γάλα στην κοπέλα που θα μου κρατάει το μωρό. Υπάρχει φόβος να μην μπορεί να συνηθίσει και στήθος και μπουκάλι? - Μπορει να μην πιανει το μπουκαλι η να παθει συχηση θηλων αλλα αυτα ξεπερνιουνται

5) Τι θήλαστρο να πάρω? Θα σου σινηστουσα να παρεις νοσοκομειακο. Εχω εχω τρια ενα νοσοκομειακο, ενα της Medela και ενα της Ameda. πραγματικη δουλεια κανει μονο το Sypnony.

6) Οι ρώγες μου είναι πολύ ευαίσθητες από τώρα, τι να προσέξω? Να πσοχεξεις να βαζεις σωστα το μωρο στο στηθος για να μου τις πληγωσει. Και να μην τις πλενεις με σαπουνια...καμια φορα βαζε λιγο γαλατακι δικο σου

7) και τέλος άμα θέλετε πέστε μου και μερικές βολικές στάσεις από την εμπειρία σας .Πήρα και το μαξιλάρι του θηλασμού για να είμαστε ποιο άνετα και οι δύο μας!!!

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, έχω διαβάσει αρκετά ποστ, αλλά θα ήθελα να μου απαντήσετε όσες έχετε την καλή διάθεση!!! :(

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας!!!! :)

Καλους και επιτυχημενους θηλασμους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρουλα καλημερα!!

Αγχωθηκες ε;

Κι εγω στον αγωνα οπως ξερεις!!

Με ολο το θαρρος πιστευω οτι η λαλα ειναι απο τα καταλληλοτερα ατομα για να σε συμβουλεψουν για τον θηλασμο!!

Το βιβλιο που σου ειπε το χω παρει κι εγω και το διαβαζω συνεχεια.

Αφου θα εχεις το μωρο μαζι σου στο δωματιο θα αποφασισεις εσυ τι θα κανεις!!

Εγω παροτι μου λεγαν για συμπληρωμα δεν του εδωσα και ηπιε ολο το πυαρ μου και κατεβηκε το γαλα ευκολα μονο του.Κι ικτερο που ειχε τον θηλαζα συνεχεια και ετσι επεσε.Μην ακους τις μαιες εκει κανε αυτο που θες εσυ!

Το μωρο ειδικα στην αρχη πρεπει αν κοιμαται να το ξυπνας εσυ καθε τριωρο για να φαει κι οχι να το αφηνεις να ξυπναει μονο του.

Παντως παρε το βιβλιο αξιζει κι εχει και dvd με στασεις θηλασμου!

Λαλα να ρωτησω κι εγω κατι μου ειπαν να παρω μαραθοσπορο να πινω γιατι ο μικρος εχει προβληματακι με τα αερια του και αυτο θα τον βοηθησει να ανακουφιστει.Ειναι 10 ημερων.γνωριζεις αν βοηθαει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1) Με τον αποκλειστικό θηλασμό δεν χρειάζεται ούτε νερό ούτε τσαγάκι. Εγώ δεν έδωσα ποτέ. Το μητρικό γάλα στην αρχή της ροής είναι πιο υδαρές για να ξεδιψάει το μωρό και μετά κατεβαίνει το παχύ για να χορταίνει γιαυτό καλό είναι να μην αλλάζεις στήθος σε κάθε γεύμα. Παρόλα αυτά αν αλλάζεις και το μωρό είναι ευχαριστημένο το συνεχίζεις. Μπιμπερό???Τι είναι αυτό. Πάνε καλά??? Μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία καλό είναι να αποφεύγεις εφόσον είσαι σπίτι και μπορείς τα θήλαστρα και τις πιπίλες.

2) Το μωρό το ταίζεις όποτε θέλει εκείνο. Μπορεί και ανά 20λεπτο μπορεί και ΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΗΗΗΗ μέρα και ΟΟΟΟΛΛΛΗΗΗ νύχτα. Ανάλογα το μωρό. Ετοιμάσου για απαιτητικά ωράρια.

3) Αυτο το καταλαβαίνεις με τις πάνες που βρέχει. Η Lala είναι αρμόδια να σου πει καλύτερα. Νομίζω πρέπει να βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες.

4)Νομίζω μέχρι τότε θα μπορέσει να τα ξεχωρίσει αρκεί όσο είσαι εκεί να του δίνεις στήθος και μόνο όταν λείπεις να παίρνει μπουκάλι από άλλον.

5) Εγώ έχω το swing της medela άλλα δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί δεν ήθελα. Νομίζω ένα με διπλή άντηληση χρειάζεσαι εφόσον το θες για καθημερινή χρήση.

6) Στο μαιευτήριο δίνανε τσαγακι για να καθαρίζεις τις ρώγες. Πιες το καλύτερα γιατί η χρήση του νερού πιο πολύ τις ξηραίνει. Εγώ τις πλένω μια φορά τη μέρα όταν κάνω μπάνιο. Αν ξεραθούν βάλε το ίδιο σου το γάλα πάνω, ή λαδάκι ή την purelan medela.

7) Η στάση που με βόλεψε είναι η ξαπλωτη γιατί με τα 18ωρα που είχα στην αρχή με τον θηλασμό μπορούσα να ξεκουραστώ καλύτερα. Ακόμα έτσι θηλάζω εκτός αν είμαι κάπου έξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Η ΛΑΛΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ,ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ..ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ Κ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ..ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ!!ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΒΥΖΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ,ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΤΡΩΝΕ ΛΙΓΟ Κ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΑΛΛΑ ΤΡΩΝΕ ΣΤΑΝΤΑΡ ΩΡΕΣ..ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΛΑΙΕΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ..ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΛΙΓΟ,ΑΛΛΕΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΤΑ 2!!ΤΟ ΚΙΝΤΕΡΝΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΝΑΚΙΑ (ΚΩΛΙΚΟΥΣ) ΑΛΛΑ Κ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ..ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ Η ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ!!

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΦΤΕΙ Κ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΣΕ 30 ΜΟΙΡΕΣ ΤΟ ΚΟΥΝΑΚΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΛΙΣΗ(ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ 2 ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟΜΟΥΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ) ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ..

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ..ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ Κ ΜΕΤΑ ΣΤΡΩΝΟΥΝ ΟΛΑ..ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ & ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΙΣ..ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΜ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τα κοριτσια με ορεξη και διαθεση να βοηθήσουν :):)

Χαιρομα μ΄αυτη την αλυσίδα που καθε φορα μια νεα μαμα δινει τη βοηθεια της στις υπολοιπες . Στο θεμα μας ομως ..

Lemon μου να σου ζησει ! Δεν πηρα χαμπαρι οτι γεννησες !!!

Πιες μαραθο αλλα μην περιμενεις να κανει και πολλα . Στη δικια μου παντως δεν εκανε . Τι κρεμες για μασαζ στη κοιλιτσα , τι διαφορα τσαγια να πινω εγω , τι μαξιλαράκια με κουκουτσια , τι μου κουβαλουσε καθε μερα ο αντρας μου δεν λεγεται !

Μειωσε για λιγο τα γαλακτοκομικά που τρως , προσπαθησε το μωρο να ρευεται μετα απο καθεγευμα και να του κανει συχνα ασκησεις με τα ποδια να φευγουν τα αερια .

Καλη δυναμη και καλη ανατροφή !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ παρα παρα πολύ για τις απαντήσεις σας.....

μου φαίνετε απίστευτο που μηλάω για τέτοια.....το πολύ μεχρι την αλλη βδομάδα θα τα εφαρμόζω κιόλας!!!!!! :)

Δυστηχώς με το θέμα της εργασίας μου είναι πολύ δυσκολο να μην παω γιατι είναι δικό μου το μαγαζι και δουλεύω μόνη μου, ίσως τον πρώτο καιρό απλα θα πηγαίνω λίγο ποιο αργά και θα γυρίζω λίγο ποιο νωρίς.

Αλλα και παλι με φοβίζει πολύ το να την ταισουν με μπουκάλι παρόλο που θα είναι δικό μου.μετα μπορεί να μην θέλει το στήθος... :(

το βιβλίο θα το πάρω σίγουρα , ευχριστώ πολύ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοτε και αφου θελεις να πινει δικο σου γαλα θα νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο και θα εφαρμοζεις πρωτοκολλο αντλησεων, θα σου πει η Λαλα ή η Pebi πως. Εγω αντλω τα γαλατα της ημερας γιατι δεν πινει το κατεψηγμενο- τζαμπα πεταξα τοσο γαλα. Να ξερεις οτι οι συνεχεις αντλυσεις ειναι πολυ κουραστικες και ψυχοφθορες. Εγω αντλω εδω και τρεις μηνες συστηματικα και να σου πω κουραστικα!! Μολις αρχησε να τρωει καπως και περιμενω να αρχησει να τρωει καλυτερα για να μην αντλω κα να τον θηλαζω μονο το πρωη και απο το απογευμα που γυριζω και μετα.

Εμενα πολυ με βολεχε η ξαπλωτη σταση. Ξαπλωνουμε μαζι τον γυριζω στο πλαη η του το δινω απο πανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ Λαλα μου!!

Θα το δοκιμασω και βλεπουμε!!

Να στε καλα παντως κοριτσια που μας βοηθατε τοσο πολυ και μας εμψυχωνετε με τον θηλασμο κατι που θα πρεπε να γινεται απο ολους απο την στιγμη που γενναμε!!

Δημητρουλα σορυ που καταχραστηκα το ποστ σου αλλα ξερω οτι μ'αγαπας και δεν παρεξηγιεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλήθεια ρούλα ?????αχ είναι πολύ ενθαρυντικό αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!

λεμονάκι μου γλυκό εννοείται !!!!αλλωστε δεν αφορά μονο εμένα το post! :)

Κορίτσια και μια τελευταία ερώτηση, ξέρω πως παίζει σημαντικό ρόλο τι τρώμε στο θηλασμό, έχω ακούσει οτι πρεπει να πίνουμε πολλά υγρά και γενικά οτι πρεπει να είναι πολύ προσεγμένη η διατροφή μας!

ΠΟιος θα μου πει τι θα αποφυγω απο τροφές?

Λαλα μου αν θες πες μου σχετικα με την διατροφη μου τι να προσέξω.

Να σημειωσω εδώ οτι έχω πάρει και 26 κιλα. Αρα αν τρωω σωστα θα χάσω κιολας, δεν χρειαζεται να αυξησω τις θερμίδες μου ομως?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι πρεπει να παιρνεις πολλα υγρα. Ειναι σημαντικ και για σενα.

Μπορεις να τρως τα παντα κατα προτιμιση υγυεινες τροφες. Οτι τρωει ενας φυσιολογικος ανθρωπος που τρεφετε υγειηνα.

Μονο αν δεις οτι κατι πειραζει και το μωρο αρχιζει να παρουσιαζει αλλαεργιες μετα απο συζητηση με την παιδιατρο σου θα αρχησεις να κοβεις. Ο Θηλασμος δεν ειναι κατι που σε περιοριζει ουτε σε φαγητο ουτε σε τιποτα. Αντιθετα σε διευκολινει αφανταστα. Εγω και καφεδες επινα...και πινω...και κανενα κρασακι αραια και που- αν και ουτως η αλλως δε επινα. Δεν περιοτησα κατι στην διατροφη μου...παρα τα γαλακτοκομικα λογω αλλαεργιας...την οποια ομως ξεπερναμε σηγα σηγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητές μου μαμυφίλες!!!!!! :)

Από μέρα σε μέρα περιμένω να γεννήσω το κοριτσάκι μου και θα ήθελα να ακούσω μερικές χρήσιμες συμβουλές για το τι πρέπει να προσέξω σχετικά με τον θηλασμό.

1) Καταρχάς έχω καταμπερδευτεί σχετικά με το αν πρέπει να δίνεις συμπλήρωμα η τσαγάκι στο μωρό. Μου ζήτησαν από την κλινική να πάρω μαζί μου μπιμπερό και δεν έχω καταλάβει το λόγο!

Εγω εδωσα συμπηρωμα - για το τσαγακι πρωτη φορα το ακουω - ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται τιποτε αλλο εκτος απο γαλα καμια φορα τους εδωσε αυτο το χαμολικη κιντερτεν γιατι ειχαν πεινασει πολυ νωρις και δεν ηταν ωρα να φανε

2) Το μωρό το ταΐζουμε όποτε το ζητάει εκείνο η έχει στανταρ ώρες?

Θα με βοηθήσουν οι μαίες για το κάθε πότε πρέπει να ταΐζω το μωρό?

Οταν θηλαζει το ταιζεις οποτε θελει - εγω που θηλαζα και εδεινα συμπηρωμα κρατησα σταθερο ωραριο και μου βγηκε σε καλο

3) Πώς καταλαβαίνεις ότι το μωρό χόρτασε?

ή θα κοιμηθει ή θα ειναι γενικα ησυχο - μπας περιπτωση τις περισσοτερες φορες σταματανε μονα τους να πεινουν - τους εχεις το μπιμπερο στο στομα και δε κανουν τιποτα - στο στηθος σιγουρα θα κοιμηθουν

4) Επίσης με απασχολεί τι ότι 2 Φεβρουαρίου πρέπει να γυρίσω στην δουλειά μου και θα αφήνω με το θήλαστρο γάλα στην κοπέλα που θα μου κρατάει το μωρό. Υπάρχει φόβος να μην μπορεί να συνηθίσει και στήθος και μπουκάλι?

5) Τι θήλαστρο να πάρω?

6) Οι ρώγες μου είναι πολύ ευαίσθητες από τώρα, τι να προσέξω?

εγω δεν προσεξα τιποτα - η μαια μου ειπε να μην κανω τιποτα - τα εκαναν μονα τους τα μωρα ολα

7) και τέλος άμα θέλετε πέστε μου και μερικές βολικές στάσεις από την εμπειρία σας .Πήρα και το μαξιλάρι του θηλασμού για να είμαστε ποιο άνετα και οι δύο μας!!!

κι εγω ειχα παρει και δεν με βολεψε καθολου - αγγαλιτσα στο πλαι τους ειχα και βολευοταν πολυ ετσι

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, έχω διαβάσει αρκετά ποστ, αλλά θα ήθελα να μου απαντήσετε όσες έχετε την καλή διάθεση!!! :(

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας!!!! :

για τα υπολοιπα δεν ξερω

με το καλο το μωρουλινακι σου

να εχεις μια πολυ ευκολη γεννα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρκερ ευχαριστώ πολύ!!!!

Το μαξιλάρι πως και δεν σε βόλεψε? παίζει ρολο ο τυπος που αγόρασες η απλα δεν σε βόλεψε σαν διαδικασία?

Εγώ το φαντάζομαι!!! πολύ πρακτικό.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!!

και εσυ να χαίρεσαι τα μωρούλια σου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marker έγραψε:

Αγαπητές μου μαμυφίλες!!!!!! :)

Από μέρα σε μέρα περιμένω να γεννήσω το κοριτσάκι μου και θα ήθελα να ακούσω μερικές χρήσιμες συμβουλές για το τι πρέπει να προσέξω σχετικά με τον θηλασμό.

με το καλο!

1) Καταρχάς έχω καταμπερδευτεί σχετικά με το αν πρέπει να δίνεις συμπλήρωμα η τσαγάκι στο μωρό. Μου ζήτησαν από την κλινική να πάρω μαζί μου μπιμπερό και δεν έχω καταλάβει το λόγο!

δεν πρεπει να δινει τιποτα παρα μονο βυζακι-αρα γαλατακι της μαμας!

που θα γεννησεις?

γιατι το ζητησαν?

να ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο, και αν μπορεις rooming in ,δηλαδη συγκατοικηση με το μωρο ολο το 24ωρο

ο θηλασμος δεν εχει ωραρια!

ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος!

οποτε το μωρο θελησει

2) Το μωρό το ταΐζουμε όποτε το ζητάει εκείνο η έχει στανταρ ώρες?

Θα με βοηθήσουν οι μαίες για το κάθε πότε πρέπει να ταΐζω το μωρό?

οι περισοτερες μαιες εχουν αγνοια και πολλες φορες λενε πραγματα που οδηγουν σε αποθηλασμο. το μωρο τρωει οποτε θελει οσο θελει!

μονο του θα φταιξει το προγραμμα του

3) Πώς καταλαβαίνεις ότι το μωρό χόρτασε?

αν το μωρο κοιμαται στο στηθος θα το ξυπνας!

δεν αθ αφηνεις να περνοων 3ωρες απο την προηγουμενη εναρξη του θηλασμου.

η μονη ενδειξη αν το μωρο σιτιζεται σωστα ειναι οι βρεγμενες πανες!

τις πρωτες 40-60 ημερες θα πρεπει να εχετε 7-8 την ημερα!

με το μπιμπερο δεν χρειαζεται να καταβαλουν καμια προσπαθεια, το γαλα ρεει αφθονο...

4) Επίσης με απασχολεί τι ότι 2 Φεβρουαρίου πρέπει να γυρίσω στην δουλειά μου και θα αφήνω με το θήλαστρο γάλα στην κοπέλα που θα μου κρατάει το μωρό. Υπάρχει φόβος να μην μπορεί να συνηθίσει και στήθος και μπουκάλι?

μεχρι τοτε θα θηλαζεις!

ωστε να μπορεσεις να εδραιωθει η παραγωγη σου!

υπαρχει τετοια περιπτωση αλα θα την βρουμε την λυση τοτε!

εδω ειμαστε!

5) Τι θήλαστρο να πάρω?

το μωρο σου θα ειναι πολυ μικρο!

θα χρειαστει να νοικιασεις νοσοκομειακο!

αλλα εχουμε καιρο ακομα!

6) Οι ρώγες μου είναι πολύ ευαίσθητες από τώρα, τι να προσέξω?

τιποτα! μην τις πειραζεις!

η καλυτερη κρεμα ειναι το γαλα σου!

7) και τέλος άμα θέλετε πέστε μου και μερικές βολικές στάσεις από την εμπειρία σας .Πήρα και το μαξιλάρι του θηλασμού για να είμαστε ποιο άνετα και οι δύο μας!!!

τι σταση σας βολευει θα την βρειτε μονοι σας

θα πρεπει να εινια τετοια ωστε να μην επιεβαρυνεται η σπονδυλικη σου στηλη!

αν εχεις mail μπορω να σου στειλω μερικες φωτο απο διαφορες στασεις

θα σου προτεινα να παρεις το βιβλιο της Πατσουρου ¨θηλασμος μαι υπεροχη σχεση

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, έχω διαβάσει αρκετά ποστ, αλλά θα ήθελα να μου απαντήσετε όσες έχετε την καλή διάθεση!!! :(

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SWSTA DIMITRA MOU AUTA AFOROUN KAI EMENA SAN NEA MAMA K EGW OPWS KAI POLLES KOPELES AKOMA. KALA EKANES KAI ANOIXES AUTO TO POST (GT PX AGW DEN IXERA NA ANOIXW)

EMENA MOU EIPAN NA MI PINW FRAPPE LIGO PRIN TIN THILASW.

MONO ELLINIKO. K OTAN TI THILASW K META MPORW NA PIW FRAPPE PREPEI NA PERNANE KAPOIES WRES PRWTA.

EPISIS MOU EIPAN OTI PERNOUN S'OLA TA MWRAKIA AIMA TI TELEUTAIA MERA

K STELNOUN TIS EKSETASEIS STO EKSWTERIKO GIA NA TIS KOITAXOUN GIA MIA

ASTHENEIA POU DEN EINAI ORATI DEN TIN KATALAVAINEIS OTI KATI EXEI TO

PAIDI EINAI STO AIMA. KAI VGAINOUN META APO 2 MINES KAI AN EXEI KATI

TETOIO TO PAIDI SOU FERNOUN TIS APANTISEIS ME COURIER KAI ETSI GIA 2 MINES EIPAN NA MI:

1)NA MI TRWW FAVA

2)REVITHIA

3)KOUKIA

4)TIPOU LIGHT PROIONTA

5)NA MI MIRIZW NAFTHALINI

TO PRWTO KAIRO MOU EIPAN POLLES SOUPES!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω γιατι δε με βολεψε καθολου το μαξιλαρι θηλασμου

οντως μπορει να εφτεγε η μαρκα

τελικα βολευτικαμε αγγαλιτσα

μαλλον απο οτι θυμαμαι κατι τι μια βουλιαζαν τα μωρα μεσα κατι την αλλη ηταν πολυ ψηλα

κατι δεν με βολευε στο χερι

ολο και κατι με πειραζε καθε φορα

αλλα φυσικα αυτο σε μενα ξερω πολλες κοπελες που το εχουν βολευτει ή βαζουν μαξιλαρι

εγω δεν ηθελα τιποτα παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...