Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ...ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΦΙΛΑΚΙΑ.ΕΛΕΙΨΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΘΥΜΗΣΑ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ(ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ)ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΠΗΡΑ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ.ΤΗ ΜΙΑ ΕΒΓΑΙΝΕ,ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΡΟΥΦΟΥΣΕ ΡΟΥΦΟΥΣΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΝΥΣΗΧΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕ.ΧΘΕΣ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΡΟΥΦΟΥΣΕ.Ε,ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ(8-10)ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟ ΓΑΛΑ 150ML ΚΑΙ ΤΟ ΗΠΙΕ ΜΟΝΟΡΟΥΦΙ!!!!!!ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΙΕΡΩΣΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΣΤΡΩΣΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΤΟΥ.ΣΕ ΛΙΓΟ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΡΟΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ¨:ΛΙΓΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ(ΠΡΩΙ-ΒΡΑΔΥ),ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΕΣ.ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχει περιπτωση μωρο που θηλάζει αποκλειστικά 5 μηνες "να μην το φτανει το γάλα " ή καλυτερα οπως τολες "να τελειωνει το γαλα" . Το γαλα δεν τελειωνει . Παράγεται καθημερινά τοσο ωστε να καλυπτει τις ανάγκες του μωρου σου .

Λες καποια πραγματα αντιφατικα ... Το μωρο ήταν ανησυχο αλλα δενγκρινιαζε . Το θηλασες τελευταιο γευμα και μετα ρουφουσε ...τι ρουφουσε??

Οσο για τη δυσκοιλιότητα , τα μωρα που θηλάζουν μπορει να κανουν 7 φορες τη μερα κακα ή να κανουν μια φορα στις 7 μερες . Ειναι φυσιολογικο και δεν ανησυχουμε αν το παιδι δεν ποναει , δεν σφιγγεται και δεν κανει κακακια σαν τα κατσικακια .

Με τις στερεες τι ακριβως βοηθεια θέλεις ? Θα βάλεις και ξενο γάλα? Θα αποθηλάσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LALA ΜΟΥ,ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΔΕΝ ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΙΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.ΠΑΛΕΥΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ.ΤΟ ΠΑΤΑΩ,ΤΟ ΖΟΥΛΑΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ.ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ,ΤΟΝ ΔΙΝΩ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΟΛΟ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λουκουμακι μου το γαλα δεν σου μειωνετε, απλα το μωροσου τρωει πολυ γρηγορα και χωρταινει γρηγοροτερα- μετα παιζει. και να ξερεις οτι με τον καιρο, το στηθος ουτε πριζετε πια ουτε αν το πιεσεις βγαζεις γαλα.

Εμενα εδω και ενα μηνα σταματησε να πριζετε το στηθος. Το σκατουλι οταν τρωει απο το στηθος χωρταινει μια χαρα. Θηλαζεικανεν απενταλεπτο και μετα παιζει. Απλα το οτι πλεων δεν πριζετε δεν μπορω να βγαλλω γαλα με θηλαστρο - δουλευω. Ευτιχως αρχησαμε στερεες αλλα και παλη δεν τρωει πολυ. Προτιμαει γαλατακι της μαμας το λαιμαργο. και αμα του δειξεις το στηθος...τρελαινετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καποιες φορες αισθανομαι το στηθος χαλαρο και αδειο και μου φαινεται και εμενα οτι ρουφαει και δεν βρισκει δεν της εχω δωσει ακομα συμπληρωμα

τι κανω εκεινες τις μερες????την αφηνω στο στηθος ολη την μερα οσο θελει και μετα απο 2 μερουλες παλι το γαλα ρεει ασταματητα!!!!

Συνηθως παρατηρω μια μικρη μειωση οταν εχω περιοδο αλλα παντα την αφηνω στο στηθος και το φτιαχνει

Αν θελεις να συνεχισεις να θηλαζεις ασε το μωρο στο στηθος και σε 3 η 4 μερες θα ξαναρυθμισει την παραγωγη σου

Αυτο που βλεπω εγω απο την δικη μου μικρη ειναι οτι η παραγωγη μου ρυθμιζεται συνεχως απο εκεινη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως οπως τα λεει η Ελενη.και εμενα αρχησε να μειωνετε η ποσοτητα προς αντλυση οταν μου ηρθε περιοδος. Διστυχως ο δικος μου δεν τρωει το κατεψηγμενο...αλλιως δε θα χωλοσκαγα. Παντρως αρχηζει σηγα σηγα να τρωει φαγακι. Μεχρι τωρα τρωγαμε μονο τα φρουτα μας και την απογευματινη κολοκυθοκρεμε- γλυκοπατατοκρεμα. Σημερα φαγαμε μοσχαρι...να δουμε αλλεργικες αντιδρασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ.ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΨΙΛΟΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loukoumas έγραψε:

LALA ΜΟΥ,ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΔΕΝ ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΙΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.ΠΑΛΕΥΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ.ΤΟ ΠΑΤΑΩ,ΤΟ ΖΟΥΛΑΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ.ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ,ΤΟΝ ΔΙΝΩ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΟΛΟ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.

Σου ξαναλεω πως δεν υπάρχει περιπτωση . Το μωρο σου ξερει πολυ καλα τι να κναει για να εχει οσο γαλατακι χρειάζεται . Αν του δινεις μπουκάλι τοτε υπονομευεις την παραγωγή σου .

Ασε το μωρο ΟΣΟ θελει και ΟΠΟΤΕ θελει στο στηθος και τοτε σιγουρα θα εχεις οσο γαλα χρειαζεται :)

Ο θηλασμος ειναι η βασική τροφη του μωρου για το πρωτο ετος και οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες . Θα ξεκινησεις με ενα γευμα τη ημερα και ολα τα αλλα θηλαμος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρια έγραψε:

SIGNWMI NA RWTISW KATI POU DEN KSERW???

TO GALA DEN MPOREI NA KOPEI?

NA STAMATISEI?

Αντο μωρο θηλαζει οποτε θελει για οσο θέλει και δεν δινουμε μπουκάλι τοτε το γαλα δεν προκειτε να σταματήσει ποτε !

Οταν το παιδακι αποφασισει οτι δεν θελει αλλο το γαλα της μαμας τοτε σταματάει και το γάλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ειχε συμβει κατι αντιστοιχο κ μενα, αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο στην περιπτωση σου. Εγω θηλαζα τον μικρο μου 7.5 μηνες και εντελως ξαφνικα αρχισε να κανει οπως ο δικος σου και μετα μια μερα δε θηλασε αλλο. Εβαζε τη θηλη στο στομα του κ την εφτυνε, δεν την ηθελε. Δε ρουφουσε καθολου, τιποτα. Εμεινε δυο μερες χωρις γαλα και οταν του εδωσα μπουκαλι το ηπιε (με μεγαλη μου εκπληξη) με πολυ μεγαλη ανεση. Αποθηλασε μονος του (μονο εγω ξερω τι τραβηξα τις επομενες μερες με το στηθος μου).

Δεν ξερω, ισως σου ερχεται κ περιοδος κ ειναι πιο δυσκολη η ροη του γαλακτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Άρια έγραψε:

Αντο μωρο θηλαζει οποτε θελει για οσο θέλει και δεν δινουμε μπουκάλι τοτε το γαλα δεν προκειτε να σταματήσει ποτε !

Οταν το παιδακι αποφασισει οτι δεν θελει αλλο το γαλα της μαμας τοτε σταματάει και το γάλα :)[/quote:3f2omjvo]

META APO POSO KAIRO STAMATAEI TO GALA AN DEN TO THELEI ALLO?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...