Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑΙΣΜΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ......?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου μήπως και μπορέσω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και να κάνω το σωστό...

Γέννησα με καισαρική πριν 12 μέρες και λόγω του ορού,καθετήρα,πόνων κλπ.δε μου έφεραν τη μικρούλα να τη θηλάσω την 1η μέρα.Τη 2η μέρα δεν υπήρχε σταγόνα υγρό (πρωτόγαλα) στο στήθος μου και έτσι συνέχισε να τρέφεται με ξένο γάλα.Να μην τα πολυλογώ, τώρα μετά απο 2 εβδομάδες περίπου προσπαθώ να τη θηλάσω, αλλά κάποιες φορές δυσκολεύεται και δε μπορεί να πιάσει τη θηλή (δοκίμασα και με θηλές σιλικόνης αλλά είναι χειρότερα).Σε κάθε γεύμα βέβαια της δίνω και ξένο γάλα γιατι πίνει πολύ γύρω στα 90-100ml.Αν βρει απο το στήθος,τότε πίνει ξένο γάλα περίπου 50-60 Ml.

Άρχισα από χτες όταν δε μπορεί να πιάσει τη θηλή να βγάζω το γάλα με το θήλαστρο και να της το δίνω από το μπουκάλι, μόνο του ή με συμπλήρωμα αναλόγως την ποσότητα.

Ξέρετε αν υπάρχει κίνδυνος να σταματήσει το μητρικό γάλα αν χρησιμοποιώ συνέχεια το θήλαστρο για να μην ταλαιπωρώ το μωράκι?

Και αν θα αυξηθει η ποσότητα με τις μέρες ούτως ώστε να της δίνω αποκλειστικά μητρικό γάλα έστω και μετά απο αντληση με θήλαστρο?

Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι να σου ζησει τ κοριτσάκι σου :)

Σε 2 το πολυ 3 εβδομαδες το γαλα σου θα κοπει . Αν μαλιστα χρησιμοποιεις και θηλαστρο αυτο μπορει να γινει και πιο συντομα :(

Εγιναν πολλα λαθη και συνεχιζονται ....

Το μωρακι σου θα επρεπε να το βαλεις στο στηθος ΑΜΕΣΩΣ την ωρα που γεννηθηκε ή το πολυ 2 ωρες μετα . Φυσικά και ειχες πρωτογαλα απο την πρωτη στιγμή (καποιες γυναικες εχουν και σε ολη την εγκυμοσύνη) η φυση προνοει και δεν χρειαζοταν να παρει ξενο γαλα το μωρο .

Απο οτι μπορω να καταλαβω το μωρο εχει παθει συγχηση θηλης (γιαυτο δεν πιανει καλα το στηθος ) και φυσικά δεν βρισκει αρκετο γαλα γιατι το συμπληρωμα μειωνει καθεμερα και περισσοτερο την παραγωγή σου .

Το θηλαστρο σιγουρα ειναι ακατάλληλο και θα μπερδεψει περισσοτερο τα πραγματα.

Πες μου τι θελεις να κανεις για να δουμε αν μπορουμε να βοηθήσουμε . Σε λιγες μερες θα διακοπει η γαλουχια σου ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρο σου!

Εγω δεν θηλασα παρα μονο τις πρωτες μερες...Ουτε ξερω και πολλα γυρω απο αυτο το θεμα. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εμενα προσωπικα το θηλαστρο μου εκανε ζημια στο στηθος μεγαλη.Ειχα ενα της Medela και παρα του οτι μου το προτεινανε με πληγωσε και στις θηλες και ουτε να το ακουμπησω δεν μπορουσα.Και ειχα πολυ μεγαλη πτωση... :blush:

Παντως αν θελεις την γνωμη μου παλεψε το οσο αντεχεις τον θηλασμο μην τον χασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Εγώ θέλω να θηλάσω το μωράκι μου αλλά αν δεν της δώσω και συμπλήρωμα σίγουρα θα χαλάσει τον κόσμο γιατί δε μπορεί να χορτάσει με το θηλασμό μόνο, και κυρίως αφού δεν μπορεί πάντα να πιάσει το στήθος σωστά.

Εχω προβληματιστεί πάρα πολύ... η γυναικολογος μου ειπε να τη βάζω στο στήθος και να δίνω και συμπλήρωμα μέχρι να αρχίσει να μειώνεται η ποσότητα του ξένου γάλακτος που ζητάει το μωρό, δηλ. μέχρι να αρχίσει να χορταίνει απο το στήθος.

Αυτό ξεκίνησα να κάνω αλλά όταν δεν έπιανε τη θηλή έβαζα θήλαστρο για να μη μένει το γάλα στο στήθος.

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος και τι πρέπει να κάνω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax βρε Κατερινακι μην αγχωνεσαι δεν σου κανει καλο...Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα κι εγω απετυχα στο θεμα αυτο...

Καλε που ειναι οι θηλαζουσες??? Δωστε καμια συμβουλη...

Εσυ να κοιτας να παραμενεις ηρεμη...

Ειναι τα αγχη αυτα των πρωτων ημερων ανυποφορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinaki kai egw kapws etsi kinoumai. apo tin arxi katalava oti den xortaine apo to diko mou giati xrisimopoiw psedothiles kai pithanotata kourazotan opote epeidi xalouse ton kosmo arxisa na tis dinw simplirwma.avrio kleinoume 4 evdomades. xrisimopoiw kai thylastro wste na eimai sigouri oti tha piei kai apo mena kapoia posotita giati opote ti vazw sto stithos synithws pipilizei kai meta apokoimietai. ena gevma na fantasteis mas pairnei kanena 2wro!! xthes to vrady apo tis 12 mexri tis 4 eimastan ksypnies kai tin taiza kata diastimata, dioti apokoimiotan kai otan tin afina meta apo ligo griniaze,opote ksana apo tin arxi..... den kserw ti na kanw!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι τι θηλαστρο εχεις. Να ξεςρεις οτι το μονο κατραλληλο για να κανεις επαναγαλακτησο ειναι ενα νοσοκομειακο. Προσπαθησε να βασεις τη μικρη συνεχεια στο στηθος- σαν να λεμε ριζοσε στον καναπε. Στην αρχη θα τηνε χεις συνεχεια. ανα μειωνεις σταδιακα το συμπληρωμα. Καθε μερα δινε και 10 γραμμ λογοτερα. Πρωτα θηλαζε την, μετα συμπληρωμα αλλα παρατεινε οσο πιο πολυ μπορεις τον θηλασμο, για να μην ζηταει συμπληρωμα. Επειδη το γαλα στο μπιμπερο ρεει ευκολοτερα θα κουραστει να τραβαει, αλλα επεμενε. Θα δεις θα τα καταφερεις.

Και εγω ξεκινησα με ψευτοθηλες και συμπληρωμα αλλα το εκοψα μαχαιρι. Φυσικα ριζοσα κανονηκοτατα- ολη μερα θηλαζαμε χαχα. Αλλα αξιζε τον κοπο. Και ακομα αξιζει καθε φορα που το μωρο μου ζηταει το στηθος ειναι υπεροχο συναισθημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinaki... έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Εγώ θέλω να θηλάσω το μωράκι μου αλλά αν δεν της δώσω και συμπλήρωμα σίγουρα θα χαλάσει τον κόσμο γιατί δε μπορεί να χορτάσει με το θηλασμό μόνο, και κυρίως αφού δεν μπορεί πάντα να πιάσει το στήθος σωστά.

Εχω προβληματιστεί πάρα πολύ... η γυναικολογος μου ειπε να τη βάζω στο στήθος και να δίνω και συμπλήρωμα μέχρι να αρχίσει να μειώνεται η ποσότητα του ξένου γάλακτος που ζητάει το μωρό, δηλ. μέχρι να αρχίσει να χορταίνει απο το στήθος.

Αυτό ξεκίνησα να κάνω αλλά όταν δεν έπιανε τη θηλή έβαζα θήλαστρο για να μη μένει το γάλα στο στήθος.

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος και τι πρέπει να κάνω.....

Οχι μονο ΠΡΕΠΕΙ να της δινεις συμπληρωμα αλλα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ γιατι αλλιως τ μωρο θα μεινει νηστικό . Η παραγωγή σου ειναι πολυ μικρη (τα λαθη που λεγαμε ) .

Η γυναικολογος σου δεν ξερει (?) οτι απο τη στιγμη που δινεις συμπληρωμα υπονομέυεις την παραγωγή σου ποτε το γαλα σου δεν θα εινα αρκετο ?

Αυτη τη στιγμη δεν κανεις τιποτα λαθος . Υποχρεωτικά πρεπει να δωσεις στο μωρο ξενο γαλα για να τραφει . ΑΝ ΟΜΩΣ θελεις να θηλάσεις πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα .

Για αρχη πρεπει να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο . Να κανεις αντλήσεις συμφωνα με το πρωτοκολο επαναγαλακτισμου για να επαναφέρεις την γαλουχια . Οσο πιο νωρις το ξεκινήσεις τοσο καλυτερα .

Θα συνεχισεις να βαζεις το μωρο στο στηθο και οταν αρχισεις να εχεις αποτελεσματα απο τις αντλησεις τοτε θα μιλησουμε για μειωση του συμπληρώματος .

Αν εχεις το κουραγιο και τη διαθεση μπορω να σε κατατοπησω σε καποια πραγματα . Ειναι δυσκολο , θα κουραστεις αλλα φυσικα αξιζει με χιλια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Σε 2 το πολυ 3 εβδομαδες το γαλα σου θα κοπει . Αν μαλιστα χρησιμοποιεις και θηλαστρο αυτο μπορει να γινει και πιο συντομα :(

Συμφωνω! Και εγω ετσι την επαθα.

Κατερινακι ειχα ακριβως αυτα που πειγραφεις. Δυστυχως απετυχα...

Παλεψε το οσο πιο πολυ μπορεις. Ειμαι σιγουρη οτι αν ακουσεις καποιες συμβουλες απο τα κοριτσια και με τη θεληση σου και μονο θα τα καταφερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

katerinaki... έγραψε:

Οχι μονο ΠΡΕΠΕΙ να της δινεις συμπληρωμα αλλα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ γιατι αλλιως τ μωρο θα μεινει νηστικό . Η παραγωγή σου ειναι πολυ μικρη (τα λαθη που λεγαμε ) .

Η γυναικολογος σου δεν ξερει (?) οτι απο τη στιγμη που δινεις συμπληρωμα υπονομέυεις την παραγωγή σου ποτε το γαλα σου δεν θα εινα αρκετο ?

Αυτη τη στιγμη δεν κανεις τιποτα λαθος . Υποχρεωτικά πρεπει να δωσεις στο μωρο ξενο γαλα για να τραφει . ΑΝ ΟΜΩΣ θελεις να θηλάσεις πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα .

Για αρχη πρεπει να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο . Να κανεις αντλήσεις συμφωνα με το πρωτοκολο επαναγαλακτισμου για να επαναφέρεις την γαλουχια . Οσο πιο νωρις το ξεκινήσεις τοσο καλυτερα .

Θα συνεχισεις να βαζεις το μωρο στο στηθο και οταν αρχισεις να εχεις αποτελεσματα απο τις αντλησεις τοτε θα μιλησουμε για μειωση του συμπληρώματος .

Αν εχεις το κουραγιο και τη διαθεση μπορω να σε κατατοπησω σε καποια πραγματα . Ειναι δυσκολο , θα κουραστεις αλλα φυσικα αξιζει με χιλια ![/quote:bpn8yj27]

lALA Μου εννοείς να τη βάζω να θηλάζει και να αντλώ και με το θήλαστρο επίσης? μέχρι να δω αύξηση της ποσότητας στο θήλαστρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΔΗΛ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ...ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΕΠΕΙΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΛΕΟΝ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ ΟΠΟΤΕ ΤΑ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΒΑΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο , να κανεις αντλήσεις ανα 3ωρο και να βαζεις και το μωρο στο στηθος .

Ψαξε λιγο στο θεμα "επαναγαλακτισμος " να μαθεις καποια πραγματα και να δεις και αλλες εμπειριες .

Οτι θελεις ειμαι στη διαθεση σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...