Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ S O S


Recommended Posts

κοριτσια τα φωτα σασ.ειπα να ανοιξω αυτο το θεμο μηπωσ και το δουν πολλεσ κοπελεσ και μου απαντησουν.ο γιατροσ μου ειπε οτι μετα απο 4 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση μαζι γιατι υπαρχει 10-15% πιθανοτητα να εχω κατι και εγω εκτοσ την ασθενοσπερμια του αντρα μου και γιαυτο να μην πετυχαινουν οι προσπαθειεσ.θελω να μου πειτε οσο λεπτομερωσ γινεται την διαδικασια τησ καθε επεμβασησ και αν ηταν επωδυνη.ειναι πιο επωδυνη αραγε οταν σου αφαιρουν κατι απο οτι να γινει ερευνητικη λαπαροσκοπηση ή υστεροσκοπηση?φοβαμαι πολυ.ο αερασ που σου βαζουν στην κοιλια εισαι ναρκωμενη?πωσ βγαινει μετα?θελω την βοηθεια σασ μεσα απο τισ δικεσ σασ εμπειριεσ

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera Roulini!!

Tha sou pw egw pou exw kanei mexri stigmhs 6 fores laparoskopish!

Loipon.. Sou thn kanoune me olikh narkwsh.Sou anoigoune 3 trypoules

2 ramata peripou h kathemia,1 ston afalo kai alles 2 pio katw

analogos me to ti theloune na doune.O aeras pou sou vazoune einai

gia na tous voithaei na doun kalytera ti ginete mesa sthn koilia

sou kai vevaiws sou ton vgazoune oso mporoune prin se kleisoun kai

o ypoloipos vgainei se morfh aeriwn. H olh diadikasia einai poly

aplh kai oi ponoi meta einai poly ypofertoi.Den ponas sxedon

katholou diladi.Analogos pws tha eisai meta apo thn narkwsh mporeis

na pas sto spiti sou thn idia mera!

Ysteroskopish den kserw sta Ellhnika ti einai mias kai egw menw Germania kai ola ayta ta ekana edw! Mporei kai na thn ekana kai na

mhn to kserw! :P

Giayto den yparxei kanenas logos anhsyxias! Ola tha pane kala!

Oti xreiasteis eimai edw gia sena! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σευχαριστω πολυ lenaki μου.ελπιζω να ειναι τοσο απλα οσο ακουγονται.οπωσ και να χει ομωσ αφου ειναι για ιερο σκοπο θα πρεπει να την κανω μπασ και του χρονου κυκλοφορει και μενα μεσα στο σπιτι μου ενα ζουζουνακι

φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΟΥΛΙΝΙ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ? SORRY ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλινι μου σου απαντησε και στο θεματακι μας...

Εμενα και στις τρεις 4 τρυπολες μου κανανε...η τελευται με το εξωμητριο που μου αφαιρεθηκε η σαλπιγγα ειχα πονους αρκετα για μια βδομαδα μετα σιγουρα...μονο με υποθετα βολταρεν ηρεμουσα...στις προηγουμενες 2 που δεν αφαιρεθηκε τιποτα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα...

Αλλα γενικα δεν ειναι τιποτα το φοβερο η μετεγχειρητικη περιοδος..

Βεβαι αναλογα και τον οργανισμο και την γυναικα...

Μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηγα στον ιδιο δεν ξερω βεβαια αν θα συνεχισω εκει.το σιγουρο ειναι οτι θα παω και για 2η γνωμη.

stawberry εγω δεν εχω κανει σαλπιγγογραφια γιατι αφου μπηκα στην εξωσωματικη μου ειπε οτι δεν χρειαζεται.ασε που δεν δειχνει και πολλα πραγματα

βρε κοριτσια κατι αλλο να ρωτησω?οταν μου στελνουν PM μερικεσ φορεσ δεν το παιρνω ολο μαλλον ειναι με πολουσ χαρακτηρεσ.υπαρχει καποιοσ τροποσ για να το διαβαζω ολο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλίνι γεια σου κι από μένα. Εγώ έκανα υστεροσκόπιση χωρίς νάρκωση. Με είχε όμως από πρίν ενημερώσει ότι εάν βρει πολλές συμφύσεις μπορεί να χρειαστεί να με ναρκώσει για να μου τις αφαιρέσει. Τελικά βρήκε αλλά πολύ λίγες οπότε μου τις αφαίρεσε χωρίς νάρκωση. Πόνο δεν ένιωσα, μόνο κάποια τσιμπήματα κάποιες στιγμές υποφερτά όμως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ πριν μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής έκανα λαπαροσκόπηση. Ξέραμε ότι ο άντρας μου έχει ασθενές σπέρμα, αλλά ο γιατρούλης μου μού πρότεινε να κάνω ή υστεροσαλπιγγογραφία, ή λαπαροσκόπηση πριν ξεκινήσουμε την εξωσωματική.Και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό!

Επέλεξα τη λαπαροσκόπηση, γιατί εκεί τα βλέπουν όλα, δεν χρειάζεται να κάνεις άλλη εξέταση μετά.

Τελικά είχα ενδομητρίωση, την οποία και μου καθάρισε.

Η λαπαροσκόπηση ειναι τελικά κάτι πολύ απλό. Και στο λέω εγώ, που είμαι παρα πολύ φοβιτσιάρα.Μα πάρα πολύ φοβιτσιάρα!! Όταν ξύπνησα με πονούσε λίγο η κοιλιά (σαν περίοδος), μου έδωσαν βολταρεν και τίποτα άλλο! Έμεινα στο νοσοκομείο μια ημέρα. Δεν με πόνεσε τίποτα. Δεν με πείραξε η νάρκωση. Οι τρυπούλες ειναι πολύ μικρές. Δεν με πόνεσε τιποτα και καθόλου (σου το ξαναλέω!) Τα ράμματα είναι λίγο ενοχλητικά μέχρι να πέσουν (μου είχε βάλει οργανικά ράμματα και πεσανε μονα τους.) Κατα τα άλλα, μπάνιο την επόμενη μέρα και κυκλοφορούσα στο σπίτι κανονικά. Και μια φίλη μου που έκανε λαπαροσκόπηση λίγες μέρες μετά απο μένα, 3 μέρες μετά την επέμβαση πήγε για δουλειά.

Αυτή ειναι η δική μου εμπειρία. Ό,τι άλλο θελήσεις, στη διάθεσή σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι μου γεια σου και απο εμένα, λοιπόν πολύ απλά η λαπαροσκόπηση γίνεται για να δει ο γιατρό τα όργανα έξω απο τη μήτρα, η υστεροσκόπηση γίνεται για να δει το εσωτερικό της μήτρας πολύποδες ινομυώματα κ.λ.π. Εχω κάνει 2 υστεροσκοπήσεις τη 2η πριν 1 μήνα. Στην υστεροσκόπηση δεν σε τρυπάνε πάνε μέσω κόλπου με κάμερα. Η νάρκωση επιβάλεται όταν γίνεται επέμβαση. Δεν πονάει καθόλου... ξυπνάς κ πας στις δουλειές σου. Το κόστος διαφέρει στην λαπαροσκόπηση είναι παραπάνω.... Οτι άλλο θες ρώτα μας. Φιλιά και αχρείαστα όλα αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου σασ ευχαριστω πολυ για τισ εμπειριεσ σχετικα με την λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση.μου ειναι πολυτιμεσ οι πληροφοριεσ σασ και κυριωσ μου δινεται πολυ κουραγιο γιατι ειμαι υπερβολικα φοβιτσιαρα.ευχομαι να ειναι ετσι και σκεφτομαι τελοσ ιανουαριου να παω να την κανω για να ξεμπερδευω γιατι αλλιωσ δεν προκειτε να ξεκινησω προσπαθειεσ αρα δεν θα ελπιζω και για το πολυποθητο μωρακι. χιλια ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλίνι μου κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση και τελικά με την 2η προσπάθεια έμεινα έγκυος φυσιολογικά.

Ο γιατρός μου βρήκε ενδομητρίωση, πολύποδες και άλλα...

Για να μη στα πολυλογώ μου τα διόρθωσε όλα, μου έκοψε την περίοδο για 6 μήνες και μετά έμεινα έγκυος!

Δεν πονάς καθόλου. Εγώ βγήκα από το χειρουργείο στις 15.00 και στις 22.00 έκανα βόλτες στο δωμάτιο.

Καλή επιτυχία ολοψυχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ Μαριλου.δεν καταλαβαινω ομωσ κατι.αν κανω λαπαροσκοπηση θα πρεπει να μου κοψει και την περιοδο για καποιουσ μηνεσ?γιατι αυτο?το εχω ακουσει βεβαια και καπου αλλου.κανουμε καποια θεραπεια μετα ή οχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι μου απότι ξέρω παίρνεις θεραπεία μόνο αν βρουν πρόβλημα όπως ενδομητρίωση, σε μια φίλη που έβγαλε κύστη απο την ωοθήκη και σε αυτή σταματήσανε με χάπια 4-5 μήνες την έμμηνο ρύση και τον επόμενο μήνα έμεινε έγκυος (περίπου στα 37)Στην υστεροσκόπηση που έβγαλα πολύποδα, προχωράς κανονικά..χωρίς καταστολή περιόδου!!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

σε ευχαριστω πολυ Μαριλου.δεν καταλαβαινω ομωσ κατι.αν κανω λαπαροσκοπηση θα πρεπει να μου κοψει και την περιοδο για καποιουσ μηνεσ?γιατι αυτο?το εχω ακουσει βεβαια και καπου αλλου.κανουμε καποια θεραπεια μετα ή οχι?

Την περίοδο μου την έκοψε λόγω ενδομητρίωσης. Εάν δεν έχεις εσύ, δεν θα σου την κόψει λογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλινι μου εχω κανει κι εγω λαπαροσκοπηση πριν απο ενα χρονο και υστεροσκοπηση τον προιγουμενο μηνα.Γινονται και τα δυο με μεθη αλλα πιο δυνατη απο εκεινη της ωοληψιας. Δεν ειναι κατι το φοβερο. Την πρωτη μερα εχεις λιγα πονακια στην κοιλια και απο την τριτη μερα εισαι περδικι :cheer:, μην φοβασαι. Παντος ειναι καλυτερα να τα κανεις και τα δυο μαζι για να φας μονο μια ναρκωση. Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...