Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες τα κανω σωστα;


ninina

Recommended Posts

Καλο σας βραδυ πριν λιγες μερες ξεκινησαμε κρεμουλες, φρουτοκρεμα κ ρυζαλευρο βανιλια,θα ηθελα να μου πειτε αν ξεκινησαμε σωστα κ πως πρεπει να συνεχισω το προγραμμα μας ειναι το εξης

6 πρωι 150 γραμ γαλα

10 πρωι 100 γραμ φρουτοκρεμα κ 100 γραμ συμπληρωμα γαλα

1,30 μεσημερι 150 γραμ γαλα

5 απογευμα 100γραμ ρυζαυλερο κ 100 γραμ γαλα

9 βραδυ 150 γραμ γαλα κ νανι

σας ρωταω γιατι πριν ξεκινησουμε τις κρεμες τα γευματα μας ηταν 4 δυο των 150 κ δυο των 180 κ δυστηχως δεν μπορουσα να του δωσω 5 γευμα μιας κ δεν το ηθελε, η γνωμη σας ποια ειναι;ευχαριστω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκιά μου καλή αρχή!!!το πρόγραμμα προσαρμόζεται ανάλογα και με τις ανάγκες κάθε παιδιού..π.χ εμένα επιδή είναι και λίγο-εως πολύ-λαιμαργος γαλα πίνει πάντα 240γρ..τα γευματα μια χαρα ειναι..5 πρέπει να ειναι..αργοτερα θα αντικαταστησετε το μεσημεριανο γαλα με φαγητο..

αλήθεια..μια απορια..γιατι του δινεις συμπλήρωμα γάλα στη φρουτόκρεμα;;;εγω μονο στην πρώτη μερα του εδινα συμπλήρωμα που εδινα 2 κουτ φρουτοκρεμα γιατι δεν το χε συνιθησει..μετα την βδομάδα έκοψα συμπλήρωμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliana μου γεια σου του δινω συμπληρωμα γιατι νομιζω πως δε χορτενει ;) κ αυτος το πινει :) απο εβδομαδα λεω να του το κοψω αν μου τρωει 200γραμ κρεμα κ γενικα ο μικρος δεν μου ειναι πολυ φαγανος αφου εδω κ 2 μηνες ειχε κοψει το 5 γευμα μαλον του εφτανε αυτο που ετρωγε, το βαρος του ειναι 7300 κ 66 ποντους υψος..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliana έγραψε:

γλυκιά μου καλή αρχή!!!το πρόγραμμα προσαρμόζεται ανάλογα και με τις ανάγκες κάθε παιδιού..π.χ εμένα επιδή είναι και λίγο-εως πολύ-λαιμαργος γαλα πίνει πάντα 240γρ..τα γευματα μια χαρα ειναι..5 πρέπει να ειναι..αργοτερα θα αντικαταστησετε το μεσημεριανο γαλα με φαγητο..

αλήθεια..μια απορια..γιατι του δινεις συμπλήρωμα γάλα στη φρουτόκρεμα;;;εγω μονο στην πρώτη μερα του εδινα συμπλήρωμα που εδινα 2 κουτ φρουτοκρεμα γιατι δεν το χε συνιθησει..μετα την βδομάδα έκοψα συμπλήρωμα..

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την juliana. Το κάθε μωρό έχει το δικό του πρόγραμμα. Επίσης κι εμένα πίνει 200 ή 240 γάλα καθότι λαίμαργος. Και συμπλήρωμα γάλα μετά την φρουτόκρεμα έδινα κι εγώ τις πρώτες 5 μέρες. Μετά μόνο φρουτόκρεμα. Καλή αρχή στις νέες σας γεύσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ninina, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ (ΟΧΙ ML ΤΗ ΜΕΤΡΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΧ 1 ΜΗΛΟ=1 ΑΧΛΑΔΙ)ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ML ΤΗΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΣ.

ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ? :dry:

ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ 150?

ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ , ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΟΥΓΙΑ.

ΕΜΕΙΣ ΜΕ 150 ΜΟΝΟ,ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΓΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΑΛΟΝΙΚΗ! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TEO COOL οχι μονο χορτενει αλλα πολλες φορε δεν το θελει κιολας, στο φαγητο δε μου ερτωγε ποτε ποσοτητες σε συγκριση με αλλα παιδακια, υπηρχε διαστημα με γκρινια που ετρωγε 100 περιπου κ παλι δεν ξυπνουσε τι να πω μαλον αυτο που τρωει του πιανεται.... ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ninina μου.σαν προγραμμα ειναι πολυ καλο στις ωρες που τον ταιζεις και εγω πανω κατω τις ιδιες εχω

σιγα σιγα ομως θα αυξησεις την ποσοτητα φαγητου και μειωσεις το σημπληρωμα γαλακτος.

αν χορταινει με 150 μλ πρωινο και βραδυνο γαλα οκ κανενα προβλημα(εμενα πινει 250 αλλα ειναι ωρες που πινει και 200 και αν ποναει με τα δοντια του 170-180).

τα γευματα πρεπει να ειναι 5 και 5 εχεις οποτε πας σωστα και το φαγητο δεν μπορεις να το υπολογισεις σε γρ πιο καλα νομιζω ειναι στην φρουτοκρεμα να μετρας φρουτα και στο φαγητο αργοτερα να μετρας το πιατακι του(εγω κοιταω το πιατο του που γεματο ειναι σχεδον 200γρ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΑ ΟΥΛΑΚΙΑ ΕΜΕΝ ΑΕΤΡΩΓΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200ΓΡ ΣΤΗ ΚΑΘΙΣΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ 100

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και εγω έχω καμία φορά κάθομαι το μετράω αλλά όχι συνέχεια βέβαια μετά την καμπύλη σίγουρα θα θέλει κάθε μερα τι ώρα σου έχουν δώσει για μια ώρα μετά το φαγητό ; Εμένα η ενδοκριλογος που είπε πει μέχρι 120 ο γυναικολογος ο ιδιώτης μου είπε εντάξει δεν είσαι μηχανή είναι δύσκολο όποτε μου είπε μέχρι 140 αλλά μην είσαι μετά από κάθε γεύμα 140 
    • Αχ κι εμείς με τις δουλειές παλεύουμε..δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδίως όταν δουλεύεις ως υπάλληλος, να προσπαθείς μόνο και θετική σκέψη! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
    • Σαν εκδρομή δεν μπορω γιατί δεν έχω το χρόνο ο αντρας μου θα δουλεύει όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να μην αργήσει στην δουλειά του και επισης θα έχω το παιδί στην πεθερά μου όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να πάω στο παιδι.. αχ μπερδεμένα είναι τώρα όλο αυτό αλλά θα το σκεφτώ μετά 
    • Μην αγχώνεστε όμως για την εξέταση, καλύτερα να ξέρετε για να πάρετε τα μέτρα σας αν χρειαστεί! Αν μπορεί να σας συνοδεύσει κάποιος θα ήταν καλό γτ θα περνάει ευχάριστα η ώρα, που θα κάτσετε πολύ, και θα μετριαστεί το άγχος!
    • Κορίτσι μου εμείς εδώ είμαστε όποτε είσαι έτοιμη να μας μιλήσεις εμείς θα είμαστε εδώ για εσενα να σε ακούσουμε προσπάθησε για αρχή  να ηρεμήσεις και εγω είμαι στην τσίτα αυτές τις μερες γιατί έχει κάτι θέματα ο αντρας μου με την δουλειά του και έχω στεναχωρηθεί φοβαμαι μην το καλοκαίρι μείνει χωρίς δουλειά και έχω πιεστεί προσπαθω να μην το δείχνω αλλά με έχει ρίξει αρκετά ψυχολογικά 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...