Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ας μας πουνε τα συμπτώματα..............


Recommended Posts

Κοριτσια ας συγκεντρωσουμε εδω τα πρωτα συμπτωματα της εγκυμοσύνης.Τι σας εκανε να πιστεψετε οτι ειστε εγκυουλες και πότε αποφασισατε να κάνετε το τεστ ή την χοριακή?Ας μας γραψουν όσες το βίωσαν...για ολες εμας που ακομα αναμενουμε και επιμένουμε...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝ ΚΑ8ΥΣΤΕΡΗΣΗ , ΕΙΧΑ ΣΑΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ (ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ 1 ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΑΛΙ ΠΟΝΟ ΣΤΙΣ ΓΑΜΠΕΣ) ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ) Κ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΠΙΑΣΜΕΝΗ , ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ (2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ) Κ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ , ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΨΑ Κ ΕΚΑΝΑ Κ ΧΩΡΙΑΚΗ...

ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΜΩΡΑΚΙΑ ΓΕΡΑ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΑΣ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυο φορές έχω μείνει έγκυος.

Την πρώτη φορά ήταν ουσιαστικά η πρώτη φορά που έγινε "ελεύθερα" και δεν πήγαινε καν το μυαλό μου ότι θα μπορούσα να'μαι έγκυος. Θυμάμαι μόνο ότι η μύτη μου είχε γίνει πολύ ευαίσθητη σε κάποιες μυρωδιές (θυμάμαι κυρίως τον καφέ - το τσιγάρο δεν το υπολογίζω γιατί μονίμως με ενοχλεί! :P). Επίσης και η γεύση μου έκανε κόλπα! Μου φαινόταν περίεργη η γεύση της Coca Cola!! Kαι δε μου άρεσε η γεύση των γλυκών!! :unsure: Τελικά, μια εγκυμοσύνη μου χρειάζεται για να κόψω τα γλυκά!!! :silly: :P

Το στήθος μου ήταν αρκετά ευαίσθητο και πονούσε. Επίσης μάτωναν τα ούλα μου - μετά έμαθα ότι καμιά φορά συμβαίνει και φταίνει οι ορμονες γι'αυτό.

Όλα αυτά πριν την καθυστέρηση. Μετά άρχισαν τα πονάκια σαν περιόδου. Για μια βδομάδα έλεγα, τώρα θα'ρθει.. και τώρα θα'ρθει... και τώρα θα μου'ρθε... κι έτρεχα στην τουαλέτα! Αλλά τίποτα! Και κάπου εκεί άρχισα να'χω και λίγη συχνοουρία. Στη μια βδομάδα καθυστέρησης δέησα κι έκανα τεστ! :P Και φυσικά βγήκε ξεκάθαρα θετικό!

Τη δεύτερη φορά επειδή ήμουν υποψιασμένη, το κατάλαβα νωρίτερα από την καθυστέρηση ότι μπορεί να παίζει εγκυμοσύνη, κυρίως από τη μύτη "λαγωνικού" και τη γεύση! Πάλι δε μπορούσα να πιω Coca Cola! :laugh: :laugh: Είχα πάλι τα πονάκια, το ευαίσθητο στήθος κλπ. Τότε έκανα τεστ στις 3 μέρες καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό. Θετικό έδειξε στις 5 μέρες καθυστέρησης.

Πάνω κάτω τα ίδια είχα και στις ίδιες περιπτώσεις. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι και την επόμενη φορά θα έχω τα ίδια... Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, ακόμα και στην ίδια γυναίκα!

Νανά, εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις ένα θετικό τεστ, μια θετική χοριακή και ένα όμορφο μωράκι!!!! :) :)

ΥΓ. Στείλε ένα μήνυμα στη Λένα να αλλάξει κατηγορία στο θέμα... το'χεις βάλει στην κατηγορία "Φροντίδα, περιποίηση & εκπαίδευση του μωρού"! Είπαμε... βιάζεσαι... αλλά πάρε τις κατηγορίες με τη σειρά!!! :P :laugh: Πάντως, η επόμενη κατηγορία που θα βάλεις θέμα θα είναι "Ανακοινώσεις εγκυμοσύνης"! ;):):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy εισαι πολυ γλυκια.Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχουλες σου.

Juliax,πολύ περιεργο το συμπτωμα που ειχες με τα ποδια,δε το εχω ξανακουσει αλλά ειδες τι μαθαινει κανεις!

Αντε και οι υπολοιπες....πειτε μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα που αναφερθηκε,τωρα το θυμηθηκα! κι εμενα με πονουσαν τα ποδια λες κι ειχα κανει γυμναστικη..κοριτσια ισχυει!!

απο την αλλη ειχα φοβερη υπνηλια κι ας επινα καφε...δε μου πηγαινε το μυαλο οτι μπορει να ημουν εγκυος, οποτε καπνιζα κι επινα καφε κανονικα...

αυτο που με ειχε βαλει σε υποψιες ηταν η συχνοουρια...εκανα τεστ,μετα απο δυο ημερες καθυστερησης και βγηκε θετικο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανα 2 τα συμπτώματα πάντα διαφέρουν απο γυναίκα σε γυναίκα.Εγώ ήμουν σίγουρη ότι αποκλείεται να είμαι έγκυος και τα μόνα συμπτώματα που είχα ήταν ευαίσθητο στήθος όχι πρησμένο ιδιαίτερα και πονάκια περιόδου.Αφού ήμουν σίγουρη ότι απο μέρα σε μέρα θα αδιαθετήσω! :side::S :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΑ2 έγραψε:

δηλαδη βρε κοριτσια ποσες μερες πριν την αναμενομενη περιοδο ειχατε πονους στα ποδια???

μια εβδομαδα πριν περιπου...πονουσαν κυριως οι κνημες,οχι οι γαμπες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini μου δεν ξερω γιατι αλλα ετσι φανταζομαι να ειναι και τα δικα μου συμπτωματα οταν με το καλο μεινω εγκυος,απλα δεν πιστευω να νιωσω κατι ιδιαιτερο,ετσι νιωθω δεν ξερω.Βεβαια θα μου πειτε αφου δεν εχεις μεινει πως το λες,απο ενστικτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinax έγραψε:

ΝΑΝΑ2 έγραψε:

μια εβδομαδα πριν περιπου...πονουσαν κυριως οι κνημες,οχι οι γαμπες[/quote:x8aquofk]

AKRIBVS AYTO ! 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στην 1η μου εγκυμοσυνη πριν ακομα να εχω καθυστερηση ειχε πρηστει πολυ το στηθος μου κ ειχαν πεταχτει φλεβες γυρω απ'αυτο!μετα απο 5 μερες καθυστερηση εκανα το τεστ!βγηκε θετικο κ πηγα να το σιγουρεψω με χοριακη την επομενη μερα!! :)

στην 2η κ στην 3η εγκυμοσυνη μου ειχα συχνοουρια!τη νυχτα πηγαινα κ 4-5 φορες στην τουαλετα κ ηταν επισης πολυ πρησμενο το στηθος μου!!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρααα!

Εγώ απο συμπτώματα έχω απίστευτη υπνηλία, κόπωση, πονάκια χαμηλά στην κοιλία και πρησμένο στήθος...

Για το πότε ακριβώς ξεκίνησαν δεν μπορώ να προσδιορίσω λόγω μη σταθερού κύκλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μυ καλησπερα σας και απο εμενα....και εγω ειχα πρησμενο και ερεθισμενο στηθος και οι φλεβιτσες ηταν πιο ορατες...αλλα δεν το υπεθεσα γιατι ειχα πονους περιοδου εντονους και ελεγα τω ρα θα ερθει τωρα θα ερθει...αλλα δεν ηρθε...ειχα κανει τεστ 4 μερες πριν αλλα ηταν αρνητικο και ετσι το αφησα και μετα ξανα εκανα μια εβδομαδα μετα...και ηταν θετικοοοοοοοοοοοοοοοοο.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΑ 1 ΜΗΝΑ.ΗΛΠΙΖΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΒΕΒΒΑΙΑ..ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΗ ΑΚΟΜΗ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΖΑΛΑΔΑ Κ ΛΙΓΟ ΚΟΜΕΝΗ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΗΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ..ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ Κ ΛΙΓΟ..ΑΥΤΑ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΧΑΣΑ 4 ΚΙΛΑ ΛΟΓΩ ΕΜΕΤΟΥ Κ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΤΙΠΟΤΑ..ΕΥΧΟΜΑΙ Κ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΑΝΟΥΥΥΥΥΥΥΥΛΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην κόρη μου, το κατάλαβα αμέσως !!!!!

Δεν ήξερα αν έχω καθυστέρηση (δεν το σημειώνω ποτέ).

Απλά είχα τρομερές υπνηλίες, δεν ήθελα να καπνίσω και ήθελα συνεχώς, να είμαι ξαπλωμένη.

Στον γιό μου πρόσφατα, είχα τρομερές αναγούλες, μέχρι και τον 4 μήνα...

Δεν είχα κάνει ποτέ εμετό αλλά όταν βράδιαζε, το στομάχι μου...

Αυτά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.εγω στον μεγαλο ειχα συμπτωματα περιοδου και δυο τρια βραδια ξυπνουσα με αναγουλα.αυτο μου εκανε εντυπωση γιατι πριν 1 βδομαδα ειχα τελειωσει την αγωγη για το στομαχι μου. με 2 μερες καθυστερηση εκανα τεστ βγηκε θετικο και μετα κατευθειαν χοριακη.

κατα την διαρκεια τησ πρωτης εγκυμοσυνης ειχα τρομερη ορεξη για γαλα που γενικα δεν το πολυ πινω.

στην κορη μου πονουσε πολυ το στηθος μου και ηθελα να πινω πολυ γαλα. εεεεε λεω μπας και τρεχει κατι?

δεν περιμενα να εχω καθυστερηση και εκανα το τεστ.ειχε σταυρο αλλα πολυ θολο

περιμενα δυο μερες και το ξαναεκανα.ηταν θετικοτατο.

επισης να σας πω οτι και στουσ δυο εμεινα εγκυος γυρω στις 18/2. ειχα την ιδια πητ και στα δυο μωρακια μου :)γι αυτο και τον επομενο φεβρουαριο θα κλειστω σε μοναστηρι χεχεχε

φιλια και καλη επιτυχια σε οσες περιμενουν ή θελουν να μεινουν εγκυες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy σαν να βλεπω τον εαυτο μου!Ασε αυτο με τη μυτη λαγωνικου μαλλον μου εχει μεινει κουσουρι χιχιχι! λεω να κανω αιτηση στην αστυνομια :) Κουραγιο κοριτσια!!!!!Αν κ πιστευω πως το ενστικτο κ μονο φτανει για να καταλαβεις.Φιλια κ καλη τυχη στις κοπελες που προσπαθουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα & απο εμένα! Λοιπόοον η πρώτη μου εγκυμοσύνη με βρήκε να προετοιμάζω το γάμο των ονείρων μου στο νησί! Πάω να δοκιμάσω το νυφικό & τσουπ, με στενεύει στο στήθος & στην κοιλιά. Ε, λέω, είναι που περιμένω περίοδο... Κόντευα να πέσω & κάτω στη διαδρομή, ζεσταινόμουν απίστευτα. Ε, λέω, είναι που έχει καύσωνα... Τελικά δεν ήταν ο καύσωνας & η περίοδος άργησε πολύ να μου ξαναέρθει χιχι!

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη, πάλι απο ρούχο την ψιλιάστηκα! Είχα αγοράσει ένα τέλειο στενό μαύρο φόρεμα & μετά απο καμια 10αριά μέρες με στένευε στο στήθος! Ε, λέω, είναι που περιμένω περίοδο... Ουπς, περίμενα περίοδο εδώ & μέρες... Που είναι η περίοδος???

Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι πως για κανα μήνα δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα! Βέβαια μετά του έδωσα & κατάλαβε! Μέχρι τον 6ο μήνα είχα ατελείωτους εμετούς, τόσο που αναγκαστήκαμε να ακυρώσουμε το γάμο στο νησί -κλαψ-, χρειάστηκε να νοσηλευτώ κλπ. Γενικά, νομίζω πως είχα ΟΛΑ τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης! Μα ΟΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου για πειτε μου κατι(καλα φρουδες ελπιδες παλι αλλα τελοσπαντων)..υπαρχει περιπτωση μια κοπελα να ειναι εγκυος και να εχει πονους περιοδου απο μια εβδομαδα πριν την περιοδο,και να μην εχει κανενα αλλο συμπτωμα;;ουτε καν πρησμενο στηθος η να ποναει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κελυ υπάρχει!μια φίλη μου αγαπημένη ειχε μόνο πονακια,ουτε πρησμενο στηθοσ,ουτε τίποτε άλλο!

Καλή αναμόνη και θετικά νέα,κοριτσάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΕΛΥ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Κ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ 6 ΜΗΝΩΝ.ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΠΡΗΖΟΤΑΝ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Κ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΗΣΤΕΙ.ΜΟΝΟ ΠΟΝΑΚΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ...ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΣΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΣΩΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ...ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ!ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ Κ ΟΤΙ ΒΡΕΞΕΙ ΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ...ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΕΛΠΙΖΕΙΣ.ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσακια!να σας πω την αληθεια μου μεσα μου το ξερω,το νιωθω πως καποια στιγμη θα αποκτησω στην κοιλιτσα μου δωρακι κιντερ εκπληξη :P :laugh: αλλα...δεν ξερω ποτε και ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επισης ξερω πως τωρα δεν ειμαι εγκυουλα :( μεθαυριο θα αδιαθετησω κανονικα αλλα ΔΕΝ το βαζουμε κατω ΠΟΤΕ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...