Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ!!!!!!!! ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ?????


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου!!!!!!!!

Ανήμερα τα Χριστούγεννα…….

Συμπληρώνουμε 13 μήνες προσπαθειών……

Τρομάρα μας!!!!!!!!!!!

Έτσι λοιπόν, αν και στην αρχή, το συζητήσαμε με τον αντρούλη μου και του ζήτησα να το τρενάρουμε λιγάκι……..

Πως έχω αγχωθεί πάρα πολύ…… μ’ έχει πάρει πολύ από κάτω…… και καταλαβαίνω πως έχω μπλοκάρει τον οργανισμό μου…….

Γι’ αυτό ακόμη….. νινί…… γιοκ!!!!!!!!

Λέω τελικά…… να του πω…… να ψαχτούμε!!!!!!!!!!!!

Να περάσουνε, με το καλό, οι Γιορτές……..

Μήπως μπορέσω και του το κάνω δωράκι…….

Στα Γενεθλιάκια του (τέλη Μαρτίου)

Ή στη Γιορτή του (21 Μαΐου)……

Είμαι και βιαστική…… τρομάρα μου!!!!!!!!!!!

Τις εξετάσεις για υπογονιμότητα πότε θα πρέπει να τις κάνω?????

Παίζει ρόλο σε ποια μέρα του κύκλου θα βρίσκομαι?????

Ξέρω για το PAP-TEST, αλλά και για τον Κολπικό Υπέρηχο, πως είναι καλά, όταν είσαι σε μέρες ωορρηξίας!

Ισχύει το ίδιο και για τις άλλες εξετάσεις?????

Σαλπιγγογραφία!!!!! Ορμονολογικές!!!!! Λαπαροσκόπηση!!!!! Υστεροσκόπηση!!!!!!

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλες…….

Κι αν χρειαστεί να γίνουν κι άλλες……

Υποθέτω πρέπει να βγαίνουν κάποια αποτελέσματα πρώτα…… κι αναλόγως……

Θα μου πεις……. "Γιατί ρωτάς"????? "Γιατί βιάζεσαι"?????

Μετά τις Γιορτές…… θα ψαχτώ!!!!!!

Θέλω νινάκι!!!!!! ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!

Απλώς θέλω να προετοιμάσω τον εαυτό μου (την ψυχολογία μου βασικά!!!!!!)

Και να μην έχω άγχος, να ηρεμήσω όσο μπορώ, για να βγούνε ΣΩΣΤΑ τα αποτελέσματα των εξετάσεων!!!!!!!!!!

Αααααα…… και κάτι άλλο!!!!!!!!!!!!!

Θα προσπαθήσω…… όσο είναι αυτό δυνατόν…… (γιατί μιλάω η άτιμη!!!!!!!)

Να μην το πολύ-διαδώσω……..

Το θέμα εξετάσεων…….

Σε φίλους και συγγενείς…….

Για ευνόητους λόγους…….

Αντιλαμβάνεστε πιστεύω…….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω για τις εξετασεις να σου πω,αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αν το πεις σε φιλους και συγγενεις δεν προκειται να σε αφησουν ποτε να ηρεμησεις!συνεχεια θα σε ρωτανε κι αυτο θα σε αγχωνει!ευχομαι να μην χρειαστει να κανεις καμια εξεταση και να σου φερει ο αη βασιλης φετος για δωρο ενα τοοοοοσο δα μικρο σπορακι,το οποιο θα μεγαλωσει μεσα στην κοιλιτσα σου και θα γινει ενα υγειεστατο μπεμπακι!!!!!!!!!!καλη επιτυχια κι αυτον τον μηνα κι ευχομαι να ειναι ο τελευταιος των προσπαθειων και ο πιο καρπερος!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια!!!!!

καταρχας καλα κανεις και σκευτεσαι οτι πρεπει να χαλαρωσεις λιγακι.

το αγχος δεν βοηθαει σε τιποτα!!!!

απολαυσε τις γιορτες γιατι που ξερεις μπορει να ειναι και οι τελευταιες που θα κανετε οι 2 σας σαν πιτσουνακια(του χρονου θα εχετε παρεουλα χιχι)

καλο για μενα ειναι να εχεις εναν γιατρο ο οποιος να ειδικευεται σε θεματα υπογονιμοτιτας ετσι ωστε να σας κατευθυνει σωστα(με τις εξετασεις)

δεν ξερω σε ποια φαση ειναι καλυτερα να γινουν οι εξετασεις ξερω ομως οτι ειναι καλο να τις κανεις ολες ετσι ωστε να αποκλειεις ολες τις πιθανοτητες και να εισαι σιγουρη για το τι γινεται απο εκει και επειτα.

πολυ σωστα κανεις και δεν αναφερεις αυτην την διαδικασια σε φιλους-συγγενεις κτλ γιατι καθε τοσο θα εχεις ερωτησεις του τυπου ακομη? και τι γινεται? οι οποιες μονο αγχος θα σε γεμισουν και απαισιοδοξια.

εσυ χρειαζεται να εισαι ηρεμη,να κανεις ολες τις εξετασουλες σου,να βαλεις μετα κατω τον αντρουλη σου και μετα να γεμισει η κοιλιτσα σου

σου ευχομαι ολα να πανε καλα να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα στην προσπαθεια σου και οτι χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ζουζούνα μου!!

Εννοείται να μην πεις σε κανέναν τίποτα γιατί θα αγχωθείς ακόμη περισσότερο. Θα σε ρωτάνε όλοι τι έγινε...άσε καλύτερα!!

Ξεκίνα με την επίσκεψη στο γιατρό σου και για τις εξετάσεις τις πρώτες. Δηλαδή Κολπικό υπέρηχο, τεστ ΠΑΠ και υπέρηχο στήθους.

Μετά θα σου πει ο γιατρό σου τις επόμενες. Συνήθως κάνει ό άνδρας ένα σπερμοδιάγραμμα και η γυναίκα εξετάσεις ορμονών. Μετά είναι η σαλπιγγογραφία για τη γυναίκα και πάλι είναι ανάλογα με το τι θα δει ο γιατρός. Δεν είναι πάντα η ίδια σειρά.

Τώρα υστεροσκόπιση κ.λ.π....είναι πολύ νωρίς νομίζω.

Όλα καλά θα πάνε Ζουζουνίτσα μου. Είμαι σίγουρη ότι είστε μια χαρά και οι δυο και το άγχος σας οφείλεται που δεν ήρθε το σποράκι ακόμη.

Ας διασκεδάσουμε τις γιορτές μπας και χαλαρώσουμε. Κι εγώ αλλάζω γιατρό και ξεκινάμε σχεδόν από την αρχή. Στην ίδια φάση είμαστε λοιπόν...

Εγώ πάντως λέω συνέχεια στον εαυτό μου ότι το 2010 θα είμαι εγκυούλα σίγουρα ή με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο!!!

Σου εύχομαι μέσα απ' την ψυχή μου να πάνε όλα καλά και να είναι η καλύτερη χρονιά για σένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

καταρχήν προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, ωστόσο κάντε αν θέλετε κάποιες εξετάσεις, δεν είναι κακό όμως κ εγώ θα σε συμβούλευα να μην το πεις από εδώ κ από εκεί. Δυστυχώς ο κόσμος σχολιάζει, ακόμα κ οι στενοί συγγενείς.

Όσον αφορά τις εξετάσεις κλέισε ένα ραντεβού με το γιατρό σου σε μέρες ωορηξίας φυσικά.Αυτός θα σου εξηγήσει τι πρέπει να γίνει.

Σε πρώτη φάση απ΄όσο γνωρίζω κάνουν αίματος, ορμονολογικές, θυροειδή, κολπικές καλλιέργιες κ εξέτσαση σπέρματος. Αν δεν βρεθέι κάτι τότε γίνεται υστεροσαλπιγγογραφία για τις σάλπιγγες (πάλι σε σε μέρες ωορηξίας ).

Η λαπαροσκόπιση κ υστεροσκόπιση είναι χειρουργία κ δεν γίνονται παρά για συγκεκριμένους λόγους.

Ελ΄πιζω όλα να πάνε καλά!!!!!!

Καλές γιορτές κ σύντομα εγκυούλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θελω αρνητικη ενεργεια απο σενα :angry:

Θα μεινεις εγκυος μεσα στις γιορτες :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Μια φιλη μου εκανε 2 σπερματεγχυσεις και μολις αρχισε

κατι 12αωρα στη δουλεια και δεν προλαβαινε ουτε να.....

εμεινε με την μια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα PIPITSAZOUZOUNA! Όπως σου είπαν και τα κορίτσια το άγχος σε αυτή την περίπτωση μόνο καλό δεν κάνει! Για σκέψου μόνο πόσα ζευγάρια έπιασαν παιδάκι μετά από χρόνια ασκόπων προσπαθειών, ακριβώς όταν απογοητεύτηκαν και έπαυσε το ... άγχος!

Γιαυτό ξεκίνησε χαλαρά με όσες εξετάσεις σου προτείνει ο γιατρός σου και ακολούθησε τις οδηγίες του πάλι χαλαρά και με αυτοπεποίθηση, χωρίς καθόλου άγχος!

Και όλα θα πάνε καλά!!! Μείνε μακριά από χρονοδιαγράμματα... ή μάλλον το μόνο σου χρονοδιάγραμμα να είναι ότι του χρόνου τέτοια εποχή να σε βρει είτε μ' ένα μωράκι ή με φουσκωμένη κοιλίτσα!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλή μου pipitsa, είναι θετικό το ότι θέλεις να το ψάξεις καλύτερα. και εγώ είμαι της άποψης να μην το διαδώσεις σε συγγενείς και φίλους. όσο πιο λίγοι τόσο καλύτερα για την ψυχολογία σου. αν τους το πείς θα πρέπει μετά να τους λέσ και όλα τα διαδικαστικά και δεν νομίζω ότι αυτό θα σε ωφελήσει. Ισως να σε κουράσει κιόλας. Για εμένα πιο σημαντικό είναι το πώς θα το πείς στον άντρα σου, γιατί εκείνοι ίσως τα βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα. Πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο αυτό παρά αν θα το πείς στους συγγενείς. Σκέψου το λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιπιτσάκι μου γλυκό! Τώρα που το βγάζεις από το μυαλό σου, τώρα θα μείνεις! Και δε θα ταλαιπωρηθείς με εξετάσεις!!!

Α! Και αν οι προβλέψεις μου δε βγουν αληθινές, ναι, συμφωνώ, μην πεις σε κανέναν τίποτα!

Αγάπη μου τα καλύτερα εύχομαι! Η Παναγιά να ευλογήσει και τη δική σου κοιλίτσα!

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου…….

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησούλες σας……

Ο αντρούλης μου, από την αρχή, ήτανε πολύ θετικός…… είχε θίξει μόνος του το θέμα, γιατί κι αυτός ο καλός μου, θέλει πολύ ένα μωράκι…….

Δεν θα το πω, παρά μόνον σε 3-4 το πολύ άτομα, της απολύτου εμπιστοσύνης μου, που ξέρω πως πάντοτε είναι κοντά μου και πάντοτε με ενθαρρύνουν σε οτιδήποτε σκέφτομαι και φοβάμαι……

Οι υπόλοιποι…… θα μάθουνε απλώς….. το θετικό τεστάκι…….. ή τη χοριακή!!!!!!! Κατευθείαν!!!!!!!!

Και ειλικρινά σας μιλάω…….

Δεν είμαι καθόλου απαισιόδοξη……

Και καθόλου στενοχωρημένη……

Εξάλλου…… δεν είναι κακό να ψαχνόμαστε!!!!!!!!

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα…….

Να κάνεις τις εξετάσεις σου και να είναι καθαρές!!!!!!

Έτσι νομίζω τουλάχιστον……………..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά ισχύει ο κανόνας ότι μετά τον πρώτο χρόνο ελεύθερων σχέσεων αρχίζει το ζευγάρι τις πρώτες εξετάσεις που είναι σπερμοδιάγραμμα για τον άντρα και ορμονικές. Φυσικά και επίσκεψη στο γυναικολόγο που καλό θα είναι να παρακολουθήσει μερικούς κύκλους έτσι ώστε να διαπιστωθεί η σωστή εξέλιξη του ωαρίου. Το επόμενο βήμα είναι και η σαλπιγγογραφία πο υ είναι τελείως ανώδυνη στις γυναίκες που δεν έχουν θέμα στις σάλπιγγες. Γενικά το χρονοδιάγραμμα των εξετάσεων εξαρτάται και από την ηλικία της γυναίκας. Αν είσαι μικρή σε ηλικία μπορείς γενικά να τα τρενάρεις. Αν είσαι 34 και πάνω θα σου έλεγα από ιδία πείρα να μην τα αφήσεις πάρα πολύ. Δεν θέλω φυσικά να σε αγχώσω αλλά όσο περνάει ο καιρός μετά όλα γίνονται λίγο πιο δύσκολα μετά τα 35. Οι υπόλοιπες εξετάσεις που περιγράφεις είναι για ειδικές περιπτώσεις. Ο γιατρός θα σε καθοδηγήσει περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που θέλω όσο τίποτε άλλο…….

Ειλικρινά…….

Είναι να είναι τα τελευταία Χριστούγεννα…….

Που δεν υπάρχει κλαματάκι μωρού εδώ μέσα!!!!!!!!!!!!!!!!

Ή………

Φουσκωμένη κοιλίτσα!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινή μου, θα γίνω 34 στις 2 Φεβρουαρίου.

Επομένως…… αντιλαμβάνεσαι…… πως είναι….. καλό να το ψάξω…….

Μην αφήσω κι άλλο χρόνο εις βάρος μου……..

Πω πω...... 34?????????????

Καλέ μεγάλωσα!!!!!!!!!!!!!!!

Πω.................................

Πώς περνάει έτσι ο καιρός καλέ???????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ οτι γνωριζω αρχικα θα σου προταθει ενας ορμονικος ελεγχος την 3η και την 21η μερα του κυκλου και ισωσ και μια σαλπιγγογραφια.Για τη σαλπιγγογραφια μαλιστα ξερω πως λειτουργει και θεραπευτικα γιατι πολλες κοπελες αφου την εκαναν μεσα στο επομενο τριμηνο εμειναν εγκυες.Και για τον αντρα σου ενα σπερμοδιαγραμμα μετα απο λιγες μερες αποχης.

Βεβαια επειδη ολα αυτα δεν ειναι και τοσο ευκολα απο αποψη ψυχολογιας(αγχωνουν οι εξετασεις)αν μπορεις και εχεις εστω και λιγο κουραγιο ακομα τρεναρε το λιγο ακομα.

Καλη επιτυχία και μέσα απο την καρδια μου να ευχηθω να μη χρειαστει καμια εξεταση και δουμε συντομα ενα ποστ΄΄ειμαι έγκυοςςςςςςςςς''.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστεύω ότι οι εξετάσεις δεν αγχώνουν ειδικά όταν τα αποτελέσματα που παίρνεις είναι θετικά. Στον χρόνο επάνω και εμάς ο γιατρός μας είχε δώσει άλλο ένα τρίμηνο διορία πριν πάμε για εξετάσεις. Τώρα όμως μετανιώνω ακόμη και για αυτό το τρίμηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA έγραψε:

Φωτεινή μου, θα γίνω 34 στις 2 Φεβρουαρίου.

Επομένως…… αντιλαμβάνεσαι…… πως είναι….. καλό να το ψάξω…….

Μην αφήσω κι άλλο χρόνο εις βάρος μου……..

Πω πω...... 34?????????????

Καλέ μεγάλωσα!!!!!!!!!!!!!!!

Πω.................................

Πώς περνάει έτσι ο καιρός καλέ???????????????

Αν αυτό σε παρηγορεί γλυκειά μου... εγώ είμαι 39!

Η δε αδελφή μου απέκτησε το γιο της μετά από 15 χρόνια προσπαθειών (τα 9 με εξωσωματική ) στα 47!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΜΟΥ γλυκια.... για τις εξετασεις δ ξερω να σου πω

αλλα ευχομαι του χρονου τετοιες μερες

να εχετε αγκαλια το αστερακι σας

χαιρομαι πολυ που εισαι τοσο αισιοδοξη

μπραβο σου κοπελα μου

κ ναν σου πω ειμαι κ γω τις αποψης να μην μαθει κανενας τπτ ακομα

μονο οταν θα εχετε τα ευχαριστα

καμια φορα η γλωσσα ειναι.... αστο καλυτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κ απο μενα Πενελοπη μου :kiss:

Χωρις βεβαια να ειμαι ειδικη πανω στο θεμα...θα σου προτεινα να ξεκινησει ο συζυγος μενα σπερμοδιαγραμμα.

Απο κει κ περα ο γυναικολογος σου θα σε οδηγησει στις απαραιτητες εξετασεις.

Αυτο το λεω για να μην βομβαρδιστεις στις εξετασεις κ τρεχεις περα δωθε κ τρελαθεις στο αγχος!!!

Δε χρειαζεται το ξερεις κ εσυ καλα αυτο...

Αντε αντε...κ συντομα .....μανουλα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεται καθόλου να το ψάξεις. Μια χαρούλα είσαι. Απλα ηρέμησε, έχεις αγχωθεί πολύ. Μην το σκέφτεσαι και θα έρθει. Σου εύχομαι απο τα βαθη της καρδιάς ο νεος χρόνος να φέρει να το μωράκι. Μόνο μην αγχώνεσαι. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pipitsazouzouna καλό θα είναι να ξεκινήσεις εναν έλεγχο ορμονολογικό 3η-5η μέρα του κύκλου και συνεχίζεις με μία σαλπιγγογραφία την 9η-11η μέρα, ενα διακολπικό u/s και στο ενδιάμεσο κάνει και ο σύζυγος ενα σπερ/μα μετά απο 3-5 μέρες αποχής.Αν όλα τότε είναι καλά (το οποίο και σου εύχομαι ολόψυχα) ξεκινάς ίσως με κάποια ορμονοθεραπεία με αγωγές που βοηθούν την ωορρηξία..Αυτά τουλάχιστον έχω κάνει εγώ και μου πήρε ένα 2μηνο γιατί τα έκανα στο τσακ μπαμ..

Εγω βέβαια δεν αντεξα να περιμένω πολύ.Μετά απο 5μήνες ανησύχησα και επειδή τα χρόνια παίζουν σημαντικό ρόλο στη γυναικα φοβήθηκα!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΜΕ ΝΙΝΑΚΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσο ξέρω το σπερμοδιάγραμμα καλύτερα να γίνεται με αποχή μέχρι 4 ημερών, οι επιπλέον μέρες μπορεί να αλλοιώσουν το αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου δίνετε μεγάλο θάρρος κι αισιοδοξία, κοριτσάκια μου, πως θα έχω πολύ σύντομα το ποθητό αποτέλεσμα!!!!!

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!!!!!!!

Το 2010 θα είναι η χρονιά μας!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotini73 έγραψε:

Μπράβο, μακάρι. Η αισιοδοξία είναι πολύτιμο συστατικό της επιτυχίας!

Έτσι είναι κορίτσι μου!!!!!!!!!

Να φανταστείς......

Εκ φύσεως......

Είμαι απαισιόδοξη!!!!!!!!!!!!

Αλλά δεν είναι πιο ωραίο τελικά.......

Να βλέπεις το ποτήρι........

Μισογεμάτο??????

Παρά....... μισοάδειο??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...