Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδικό κάθισμα-Θέση συνοδηγού;;;


Recommended Posts

Κορίτσια έχω μία απορία. Μπορεί να μου την λύσει κάποια;;;

Έχω δει στο φυλλάδιο οδηγιών χρήσεως του παιδικού καθίσματος αυτοκινήτου (MAXI COSI CABRIOFIX-έχω και την ISOFIX βάση-) οτι μπορεί να μπει στο πίσω κάθισμα δεξιά ή αριστερά αλλά και στο κάθισμα του συνοδηγού! -ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ!!!-

Μπορεί κάποια να μου πει όμως εάν είναι νόμιμο αυτο;!

Δλδ. εάν σε σταματήσει η αστυνομία και το έχεις μπροστά δεν θα σε γράψει;;; Εννοείται για την περιπτωση που είναι σωστά τοποθετημένο το κάθισμα και φυσικά το παιδί δεμένο με τις ζωνούλες του!

Ρωτάω γιατί πολλές φορές οδηγάω μόνη μου με το παιδί και είναι τελείως άβολο να κάθεται μόνο του πίσω (γκρινιάζει) και πόσο μάλλον να μην έχω οπτική επαφή μαζί του αφού κοιτάει ακόμα προς τα πίσω!!!

:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που χαθηκες βρε ψυχη?

Τι κανει η ομορφη κορη σου?

Νομιζω οτι δεν επιτρεπεται το καθισμα μπροστα.

απορω γιατι τι γραφουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα ειναι να θα σε γραψει η αστυνομια ή η ασφαλεια του μωρου σου?

επιτρεπεται αν δεν υπαρχει αεροσακος και αν υπαρχει πρεπει να απενεργοποιηθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΕ ΡΕ ΜΑΡΑΚΙ! ΔΕ ΧΑΘΗΚΑ ΑΛΛΑ Ή ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ Ή ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΑΙΤ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ;;; :dry:

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΜΠΑΙΝΩ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ! :angry:

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΠΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ! ΑΦΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΔΕΞΙΑ ΣΤΟ ΜΠΛΕ ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ!!! :P

ΕΣΥ ΤΙ ΝΕΑ;;; ;)

ΥΓ: ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα αυτή την απορία γιατι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΤΟ SMART ΜΟΥ...

Εννοείται πως προέχει το νινί μου αλλα ρωτάω: Αν έχεις διθέσιο τι γίνεται? Το βάζεις μπροστά ή απλά παίρνεις ταξι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω SMART κ πηρα την εταιρεια κ ρωτησα κ μου ειπαν αυτο που ειπε κ η pebi,αν απενεργοποιησεις τον αεροσακο ειναι οκ.ΑΝ ξερει κ καμια αλλη απο επισημη πηγη ας μας πει γιατι κ εγω προβληματιζομαι!!Καμια τροχονομος κοριτσια.. :cheer::cheer:??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παρολο που επιτρεπεται το εχω πισω!!!!

δεν εχω και τοσο εμπιστοσυνη μπροστα κοπελα μου..δεν ξερω φοβαμαι..

οταν ειχα το καθισμα αναποδα και δεν ειχα οπτικη επαφη ειχα βαλει ενα καθρεπτη στο παμπριζ ετσι ωστε να μπορω να τον βλεπω μεσω του κεθρεπτη μου

οταν και αν γκρινιαζε σταματουσα και τον εβγαζα λιγο εξω.του ειχα τα παιχνιδακια του εκει(παιδικος εχει καταντησει το τουτουνακι μου)και ολα ηταν μια χαρα μονο αβολα δεν πρεπει να ηταν γιατι εριχνε κατι υπνους αλλο πραγμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!

ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΗ! :silly:

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ? ΣΑΜΠΩΣ ΑΜΑ ΤΟ ΧΩ ΔΙΠΛΑ ΕΝΩ ΟΔΗΓΩ 8Α ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ?

Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Όντως επιτρέπεται αν απενεργοποιηθεί ο αερόσακος αλλα για να απενεργοποιηθεί (ο αερόσακος) υπογράφεις μια δήλωση οτι αναλαμβάνεις πλήρως την ευθύνη σε περιπτωση τραυματισμου του συνοδηγου. Το ξέρω γιατι πηγε να το κάνει μια φίλη μου αλλά δεν μπόρεσε να υπογράψει το συγκεκριμένο. Για μένα στο πίσω καθισμα το μωράκι σου θα είναι μια χαρά. Και να σου πω και κατι? Αν το έχεις δίπλα σου και γκρινιάζει τι θα κάνεις? Θα σταματήσεις αναγκαστικά για να το ηρεμήσεις οτι θα έκανες δηλ. και στην περιπτωση που το ειχες πίσω. Το μόνο μείον πισω ειναι οτι δεν έχεις οπτική επαφη αλλά για πόσο ακομα? Αλλωστε τι θα κανει ενα μωράκι δεμενο στο καθισματάκι του?

Ξέρεις τωρα που το λέμε πόοοοοοοοοοοσες φορές είχα σταματησει με το αυτοκίνητο στην αρχη οταν οδηγουσα μονη και ειχα το μωρο μου πίσω και τυχαινε να γκρινιάζει?

Αλλα σιγουρα θα αγχωνόμουν πολύ περισσότερο αν το είχα στην θέση του συνοδηγού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konstantinast ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΠΟΡΤΟ (ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΒΟΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ, ΑΣΦΑΛΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!)

-ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΡΟΝΙΑ!-

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ, ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ;) !

ΠΙΣΩ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑΤΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Deni, κούκλα η κόρη σου.

Κοίτα για δίπορτο δεν μπορώ να μιλήσω γιατι εγω αν και μικρό έχω τετράθυρο. Απλά αυτό που λέω είναι οτι και δίπορτο να ειχα πάλι πίσω θα είχα τον μικρό μου γιατι θα αγχωνόμουν πολύ αν τον είχα δίπλα συνοδηγό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια δεν έχω πολύ καιρό που πήρα το δίπλωμα και αυτό που θυμάμαι για τα παιδικά καθισματάκια είναι ότι πρέπει να τοποθετούνται κανονικά όχι ανάποδα. να κοιτάνε δηλαδή τα μωράκια μπροστά όπως εμείς και όχι πίσω. ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατί θα υπάρχει πρόβλημα με τον αερόσακο αν μπει το καθισματάκι ανάποδα. αυτό το έχω δει και σε σχετικό ρεπορτάζ στην τηλεόραση.

όσο για το αν είναι παράνομο για το μπροστινό κάθισμα δε νομίζω απλά είναι πιο ασφαλές τα παιδιά να μπαίνουν στα πίσω καθίσματα και πάντα με ζώνη ασφαλείας... και όχι πάνω στην αγκαλιά της μαμάς ή οποιουδήποτε άλλου μεγάλου...

ελπίζω να βοήθησα! φιλάκια πολλά και καλές βολτούλες!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φατσουλα καλησπερα, αναποδα πρεπει να τοποθετουνται τα βρεφικα καθισματακια με παιδακια κοντα στο χρονο η αναλογα με τα κιλα.Μετα τα 9-10 μπορουν να γυρισουν κανονικα.

Εγω κοριτσια ειχα σμαρτ με τον θανο.Αναγκαστικα τον ειχα στο μαξι κοσι διπλα μου.ΑΛΛΑ ειχα απενεργοποιησει τον αεροσακο και δεν σας το κρυβω το ειχα μεγαλο βαρος για οταν ειχα συνοδηγο.

Τωρα που αλλαξα ειναι και τα 2 πισω.Το ενα αναποδα και το αλλο κανονικα.

Πρεπει να καθονται στα καθισματακια τους και δεν εχει σημασια αν ειναι πισω η αν ειναι μπροστα.Ποτε δεν ξερεις απο που θα σου ερθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ την έχω βάλει άπειρες φορές στη θέση του συνοδηγού όσο είχαμε το καθισματάκι primo viaggio που κοιτάει πίσω (δηλαδή μέχρι που χρόνισε). Ο δικός μου αερόσακος του συνοδηγού απενεργοποιείται - ενεργοποιείται πολύ απλά, με τη χρήση του κλειδιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχω παιδάκια, λέω αυτό που έχω δει και αυτό που μου έχουν μάθει. αυτό που ξέρω είναι ότι στο ρεπορτάζ που είχα παρακολουθήσει δεν αναφερόταν σε ηλικίες μωρών, μίλησε γενικά οπότε λογικά θα ισχύει για όλες τις ηλικίες αυτό που προανέφερα.

τι να πω αν κάνω λάθος συγνώμη κορίτσια

μάλλον θα τα μάθω καλύτερα όταν θα έχω κι εγώ παιδάκι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φατσουλα για τα μεγαλυτερα καθισματακια λεγανε.Αυτα που ειναι απο 9κγ και πανω.Μεινε εγκυος και θα στα μαθουμε ολα!!! :)

Φιλια, παω να ξεκινησουμε τα μπανια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι τα παιδικά κάθίσματα επιτρέπονται μπροστά όταν είναι γυρισμένα ανάποδα και όταν ο αερόσακος είναι απενεργοποιημένος. Είχα πάει να μου τον απενεργοποιήσουν αλλά δε γινόταν... :(

Δεν πειράζει μια χαρά συνηθίζουν και μόνα τους πίσω. Έχω κάνει χιλιόμετρα και χιλιόμετρα με τη σβούρα πίσω και να στεγνώνει το στόμα μου από τα τραγούδια! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, το έψαξα λίγο και βρήκα μερικά ενδιαφέροντα links:

http://kepka.org/index.php?option=com_c ... &Itemid=49

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=217&st=2

με ενδιαφέρουσες πληροφορίες

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-353-0-0-0.aspx

Σε αυτό μεταξύ άλλων λέει τα εξής:

Εάν το αυτοκίνητο σας έχει αερόσακους, θα πρέπει να απενεργο-ποιηθούν ή θα πρέπει το παιδικό κάθισμα να τοποθετηθεί στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου. Ακόμα και σε συγκρούσεις με μικρές ταχύτη-τες μπορεί οι αερόσακοι να ενεργοποιηθούν με ταχύτητα που φθάνει και τα 200 μίλια την ώρα και να προκαλέσουν σοβαρό τραυματισμό στον αυχένα ή τον εγκέφαλο του βρέφους που βρίσκεται στο μπροστινό κάθι-σμα σε παιδικό κάθισμα που βλέπει προς τα πίσω.

Σε περίπτωση που το αυτοκίνητο φέρει πλαϊνούς αερόσακους είναι προτιμότερο το παιδικό κάθισμα να τοποθετηθεί στο μέσο του πίσω καθίσματος.

http://www.elpa.gr/news.asp?id=121

http://209.85.129.132/search?q=cache:3G ... el&ct=clnk

Σ' αυτό αναφέρονται τα διεθνή πρότυπα (προδιαγραφές) βάσει των οποίων πρέπει να κατασκευάζονται τα παιδικά καθίσματα και θα πρέπει να τα αναζητάμε στις προδιαγραφές του προϊόντος που θα αγοράσουμε.

Και κάτι πρόσφατο: http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8 ... =8223&la=1 από ημερίδα σχετική με το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αποφευγω να την παιρνω βολτα μονη μου..αν παμε παντα με τον συζυγο μου..δεν ξερεισ καμια φορα τι γινεται..η αδερφη μου που εχει 2 μωρα μου ειπε να την βαζω μπροστα...αλλα εχει αεροσακο και δεν ξερω να τον απενεργοποιησω...μια φιλη μου την σταματησε αστυνομια και της ειπε να ειναι πισω το μωρο και οταν τον ρωτησε πως θα το βλεπει της ειπε να βαλει εχτρα καθρεφτακι...αλλα εμενα η δικη μου θελει να με βλεπει...θελει να της μιλω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μπεμπα μου καθεται στη θεσ του συνοδηγου,αναποδα με απενεργοποιημενο αεροσακο!

Παντα δεμενη κ αυτη κ τι καθισματακι!

Επισης..Οταν το ανησυχο μωρακι σου κλαιει ή γκρινιαζει κ δεν δεχεται πιπιλα (σε αντιθεση με τα περισσοτερα που κοιμουνται στο αυτοκινητο)...Κουνας ενα παιχνιδι,τραγουδας κουνωντας το χερι κ ψιλο-ηρεμει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Επισης..Οταν το ανησυχο μωρακι σου κλαιει ή γκρινιαζει κ δεν δεχεται πιπιλα (σε αντιθεση με τα περισσοτερα που κοιμουνται στο αυτοκινητο)...Κουνας ενα παιχνιδι,τραγουδας κουνωντας το χερι κ ψιλο-ηρεμει!!!
και τραγουδας το ειμαι καλο παιδι...αρκει το παριζακι μου να ειναι υφαντης :laugh: :laugh:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xntou έγραψε:

Anastacia έγραψε:

και τραγουδας το ειμαι καλο παιδι...αρκει το παριζακι μου να ειναι υφαντης :laugh: :laugh:[/quote:3mc4d53f]

:laugh: :laugh: :laugh:

Μπαααα!Εγω ειμαι κλασσικουρα!!!Τον γαιδαρο τον μεγαλοαυτια τραγουδαω!!!χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ...

Κ.Ο.Κ. ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2007 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ'

ΚΑΝΟΝΕΣ ΟΔΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

Άρθρο 12

Γενικές Διατάξεις

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 5

Η χρήση ζωνών ασφαλείας ειναι υποχρεωτική τόσο για τους οδηγούς όσο και για τους επιβάτες. Σε περίπτωση μεταφοράς ανηλίκων επιβατών, εφόσον στο όχημα υπάρχει συνοδός, την ευθύνη φέρει αυτός. Για τη μεταφορά παιδιών με αυτοκίνητο ειναι υποχρεωτική η χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας, οπως καθισμάτων, ζωνών ασφαλείας κ.λ.π. Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών, καθορίζονται οι προδιαγραφές για τα ειδικά μέτρα συγκράτησης, καθώς και εξαιρέσεις απο την υποχρέωση αυτή.

Αυτη ειναι η Υπουργική Απόφαση... Ξεκίνα να διαβάζεις απο το Άρθρο 1ο, τα προηγούμενα είναι άχρηστα, ακαταλαβίστικα...

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomot ... 917_06.htm

ΑΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΝΟΜΙΚΙΣΤΙΚΕΣ Μ..... ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΘΙΣΜΑ, ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΕΡΟΣΑΚΟΥΣ... ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΘΕΛΕΙΣ...

ΟΤΑΝ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,5 ΜΕΤΡΟ ΥΨΟΣ, ΜΕΧΡΙ 12 ΕΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑ!

ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΙ ΕΔΩ... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΤΑ ΝΟΜΙΚΙΣΤΙΚΑ... ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΗΓΕΙ ΑΠΛΑ.

http://www.ioas.gr/index.php?ID=1BIxfj1ewfVb5V8s

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...