Μετάβαση σε περιεχόμενο

ινομυωμα


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας

μια ερώτησ θέλω να κάνω .

με το ινωμύωμα και την εγκυμοσύνη τι γίνεται?

εχω ακούσει οτι πολλές γυναικες μεινανε εγκυος με ινωμυωμα και γεννησαν μια χαρα ,αν και ξερω οτι παντα υπαρχει ο κινδυνος αποβολής τους πρώτους μήνες

Τα φώτα σας ...για να κάνω gallop να δω τι γινεται

γιατι ενω ολα ειναι μια χαρα στις εξετασεις μου ,εχω ενα ινωμυωμα 2 εκ και ο γιατρος μου ειπε να το αφησω και αν δεν μεινω εγκυος στο επομενο τριμηνο (αν και ευελπιστει τωρα τα χριστούγεννα ) θα το παρακολουθούμε και βλέπουμε

το βαλα και σε λαθος κατηγορια το θεμα γιατι δεν προσπαθω καιρο,τωρα ξεκινησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω ινομυωμα....το ειδαμε στην αυχενικη διαφανεια...πριν δεν φενοταν ηταν πολυ μικρο...στην αυχενικη ηταν 9εκ....γεννησα με καισαρικη.Μετα απο 8 μηνες απο την γεννα πηγε 5εκ...ξαναμενω εγκυος κ εφτασε 7....τωρα ειναι 6...δεν πειραζω για να μην εχω αλλα μετα.

Εχει μεγαλη σημασια που το εχεις...π.χ. εγω το εχω εξωτερικα κ πανω στην μητρα..δεν εχει σχεση με την τομη της καισαρικης κ ειναι αριστερα χαμηλα προς τα πισω...αν ειναι μεσα συνηθος προτεινουν αφαιρεση γιατι υπαρχει ενδεχομενο να δυσκολευτετε το εμβρυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

skastras γεια σου είμαι 35 χρ.και είμαι στη 15η εβδομάδα κύησης. Πριν 2 χρόνια είδαμε στον γυναικολόγο μου ότι είχα 3 ινομυώματα στη μήτρα.Μου είπε και μένα ακριβώς το ίδιο.Να τα παρακολουθούμε.Οπως σου είπα είμαι τώρα έγκυος και όλα μια χαρά.Μην ανησυχείς λοιπόν γιατί 2 εκ.δεν είναι τίποτα.Καλή επιτυχία σου εύχομαι και με τη νέα χρονιά με ένα μωράκι!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ευχαριστω

καπου πισω το χω ειπε και να μην τρελαινομαι ειπε ,και μου λεει "λες βρε σκαστρα να θελω να κανω πειραματα μαζι σου"?

παρα πολλες γυναικες εχουν

απλα προσοχη το πρωτο 3μηνο ειπε

thankssssssssssss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ευχαριστω

καπου πισω το χω ειπε και να μην τρελαινομαι ειπε ,και μου λεει "λες βρε σκαστρα να θελω να κανω πειραματα μαζι σου"?

παρα πολλες γυναικες εχουν

απλα προσοχη το πρωτο 3μηνο ειπε

thankssssssssssss

kai γω 35 ειμαι και ποτε δεν ασχοληθηκα με τα τις εγκυμοσυνης ,δεν μου περναγε απο το μυαλο ..και τωραααα τινγκα στην απορια ειμαι χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ είχα και το ανακάλυψα στην εγκυμοσύνη μου..

Οταν το εντόπισε μου το είπε αλλα δεν κάναμε τίποτα απολύτως,απλα

το παρακολουθούσαμε.

Γέννησα φυσιολογικα και στον πρώτο ελεγχο μετά την γέννα είχε μικρύνει πολύ...

Τώρα μετα από 1,5 χρόνο που έκανα ξανα επίσκεψη στο γυναικολόγο μου,

δεν υπάρχει...

Τι θέλω να πω,μη φοβάσαι,για να στο λεει ο γιατρός σου,κάτι ξέρει!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...