Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ????


Guest

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!

Ξέρω οτι πολλα κορίτσια εδω μέσα έχουν επισκευτεί την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου και τις έχει βοηθήσει στην εγκυμοσύνη τους. Κάτι για ζώνη και μήλο έχω ακούσει. Τι ακριβώς γίνεται εκεί? Σκεφτομαι να πάω και εγώ αλλά δεν έχω ιδέα περι τίνος πρόκειται. Διαφωτίστε με σας παρακαλώ!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι την ζωνούλα της αγιας ειρήνης της χρυσοβαλάντου την φόραγα και εγώ σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και η αγία με βοήθησε και όλα πήγαν καλά και έχω τώρα την μπεμπούλα μου. και το μηλαράκι το έχω φάει. θα πας εκεί και θα ζητήσεις την ζωνούλα και το μηλαράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ένα σκοινάκι που το φοράς όταν μείνεις έγκυος και το βγάζεις στο μαιευτήριο όταν πας να γεννήσεις.

Όσο για το μήλο, το τρώς εσύ μετά από τριήμερη νυστεία και ο σύζηγος μετά από μονοήμερη.

Όταν μείνεις έγκυος οι καλόγριες λένε να τρώς λιγο με αγιασμό το πρωι νυστική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι μοναστήρι στη Λυκόβρυση. Το "μήλο" που σου δίνουν (μία πολύ λεπτή φετούλα) είναι το γνωστό φρούτο, το οποίο τρως μετά από 3ημερη νηστεία. Η "ζώνη" είναι ένα λεπτό σκοινάκι (σα σπάγγος) το οποίο φοράς στη μέση σου. Σου δίνουν και λαδάκι με το οποίο "σταυρώνεις" την κοιλιά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

martha1 έγραψε:

Είναι ένα σκοινάκι που το φοράς όταν μείνεις έγκυος και το βγάζεις στο μαιευτήριο όταν πας να γεννήσεις.

Όσο για το μήλο, το τρώς εσύ μετά από τριήμερη νυστεία και ο σύζηγος μετά από μονοήμερη.

Όταν μείνεις έγκυος οι καλόγριες λένε να τρώς λιγο με αγιασμό το πρωι νυστική.

με κάλυψε η φίλη μας η μαρθα σε ότι είπε. σχοινάκι είναι που το βγάζεις πριν πας να γεννήσεις και το μήλο,κανονικό μηλαράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΡΘΩΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ :):)

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ.....

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΩΡΕΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΜΗΛΟ

ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΙΝΟΥΝ ΤΑΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΓΚΥΟΣ Η΄ΓΕΝΝΗΣΑΝ.

ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΪΚΟ ΣΤΟΙΧΑΚΙ:

''ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΕΝΑ ΜΗΛΟ,ΜΗΛΟ ΔΑΓΚΩΜΕΝΟ.

ΤΟ ΔΩΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΕΚΑΝΕ ΑΓΟΡΙ

ΤΟ ΒΓΑΛΕ ΘΑΝΑΣΗ,ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΦΑΡΑΣΙ΄΄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας κοριτσάκι μου να κάνεις και την προσευχή σου και όλα θα πάνε μια χαρά...

Έχω ακούσει και εγώ για την Αγία Ειρήνη είναι πολύ θαυματουργή και ξέρω και εγώ ζευγάρι που έκαναν παιδιά με την Βοήθειά Της.

Όλα να σου πάνε καλά και σύντομα να δούμε την ευχάριστη ανακοίνωσή σου :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν πάτε με αυτοκίνητο είναι "πίσω" από τον ΒΕΡΥΚΟΚΟ (είδη υγιεινής), όπως πας Κηφισιά στο δεξί σου χέρι... Να φορέσεις φούστα οπωσδήποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TEO COOL έγραψε:

ΟΡΘΩΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ :):)

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ.....

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΩΡΕΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΜΗΛΟ

ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΙΝΟΥΝ ΤΑΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΓΚΥΟΣ Η΄ΓΕΝΝΗΣΑΝ.

ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΪΚΟ ΣΤΟΙΧΑΚΙ:

''ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΕΝΑ ΜΗΛΟ,ΜΗΛΟ ΔΑΓΚΩΜΕΝΟ.

ΤΟ ΔΩΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΕΚΑΝΕ ΑΓΟΡΙ

ΤΟ ΒΓΑΛΕ ΘΑΝΑΣΗ,ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΦΑΡΑΣΙ΄΄

Κάθε χρόνο πηγαίνω για να κοινωνήσω που είναι η γιορτή μου.

Όμως δεν έχω δει που δίνουν το μήλο και δε το έχω σκεφτεί να πάρω.

Στην παραμονή στον εσπερινό μήπως το δίνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το εχω ακουσει ακι γω οτι πρεπει να νηστεψεις 3 μερες. και μην αγχωνεσαι για την εγκυμοσυνη εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι μπορεις να νηστευεις οποτε θες και απο κρεας και απο γαλα κτλ ειναι υπερ της νηστεις ετσι και αλλιως περνουμε τα παντα και αβεστιο και μαγνησιο και σιδηρο. μονο κακο λεει που δεν κανει η νηστεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!να ρωτησω κι εγω κατι?εμεις που δεν μενουμε αθηνα που μπορουμε να τα βρουμε αυτα?εγω θελω εδω και καιρο να παω,εχω ταξει και στην αγια ειρηνη αλλα δεν ξερω που?γνωριζει καμια να μου πει αν υπαρχει καπου και στη θεσσαλονικη καποια εκκλησια η μοναστηρι που μπορω να βρω το μηλαρακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας κοπέλα μου!!!!! Να πας!!!!!!

Να σου δώσει η Αγία Ειρήνη τη Χάρη Της!!!!!

Να ευλογήσει το σποράκι σου!!!!!

Πες μας τις εντυπώσεις σου μετά, ναι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακι μου

χθες ειχαμε την ιδια συζητηση με τον αντρα μου

το ηξερα αυτο το μοναστηρι απο μια ξαδερφη μου και μια φιλη της που ειχαν παει εκει μετα απο πολλους μηνες προσπαθειας και τελικα εμειναν εγκυουλες αμεσως μετα!!!!!!!

θελει νηστεια προσευχη και πιστη

να το πιστεψουμε βαθεια μεσα μας και θα γινει

αυτες τις μερες θα παμε και μεις,ξεκιναω νηστεια απο σημερα!!!!

ο θεος και η παναγια μαζι μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας εύχομαι κοριτσάκια μου να σας πάνε όλα καλά και με την βοήθεια της Αγίας Ειρήνης να γίνουν τα όνειρά σας πραγματικότητα. Όπως βοήθησε και εμένα και έχω τώρα στην αγκαλιά μου την μπεμπούλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy bebaki έγραψε:

Θα πρεπει να νηστεψω για να φαω το μήλο παρόλο που είμαι έγγυος? μονο χυμουλι ήπια μέχρι τώρα, να ξέρω αν είναι.

Καλημέρα κορίτσια,

Ο πνευματικός μου, μου έχει πει ότι οι εγκυμονούσες και οι άρρωστοι δε χρειάζεται να νηστέψουν για να κοινωνήσουν. Λογικά το ίδιο θα ισχύει και για το μηλαράκι. Αφού είσαι έγκυος δεν ξέρω αν είναι σωστό να νηστέψεις τόσες μέρες και από λάδι! Μη φας απλά κρέας. Σου εύχομαι η Αγία Ειρήνη να έχει καλά και σένα και το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κρατας στα χερια σου,κρατας αυτο το γιατρικο που εκανες πιστους καλα

το μηλο σου αυτο.

ποσες δεν εκανες μανουλες ξαφνικα που η επιστημη σηκωσε τα χερια της ψηλα.ποσο μας ευεργετησες μας εδωσες υγεια οταν σου τη ζητησαμε ΕΙΡΗΝΗ ΜΟΥ ΑΓΙΑ.ειναι πολλα τα θαυματα αυτα που εχω δει και δεξου το ευχαριστω που βγαινει απο τη ψυχη.

γιατι εσυ δεν ζητησες ουτε λεφτα ουτε δωρα ζητας μονο απ τον ανθρωπο να μετανοιωσει τωρα.

δωρο μας δινεις τη θεραπεια και μας ζητας ανταλλαγμα αγαπη μονο να χουμε ετσι μας θελει ο θεος και συ γλυκεια μου ΑΓΙΑ

για ολες εμας που δινουμε την δικη μας μαχη η καθεμια...

να μας συντροφευουν για παντα αυτα τα λογια

και να προσευχομαστε στη χαρη της.

συντομα η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ να κανει το θαυμα της για ολες μας!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα,κοριτσια και απο εμενα.Οτι σου εχουν πει τα κοριτσια για την Αγια Ειρηνη τη Χρυσοβαλαντω ισχυει.Σου λεω απλα να πας,να προσκυνησεις την χαρη της!Εμεις την επισκεφθηκαμε στις 27/11 και στις 7/12 εμαθα πως ειμαι εγκυος!!!Πιστευω πως μας βοηθαει απο τοτε!!!Σταυρωνομαι καθημερινα με το λαδακι της και με την 1η ευκαιρια ζητησα απο τον αντρουλη μου να παμε..Μενουμε και λιγο μακρια!Αλλα θα ξαναπαω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IreneValadia έγραψε:

TEO COOL έγραψε:

Κάθε χρόνο πηγαίνω για να κοινωνήσω που είναι η γιορτή μου.

Όμως δεν έχω δει που δίνουν το μήλο και δε το έχω σκεφτεί να πάρω.

Στην παραμονή στον εσπερινό μήπως το δίνουν?

[/quote:1ogu9cw7]

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΙ ΕΣΥ?

ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ.

ΔΕΞΙΑ , ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Τόσα χρόνια πήγαινα μόνο ανήμερα.

Φέτος θα πάω στον εσπερινό.

Φιλάκια σε όλες και καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...