Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός....τι πρεπει να κανω???


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,

θελω την βοηθεια σας εμπειρες μανουλες..

Εχω ενα αγορακι 5μισυ μηνων και θηλαζω αποκλειστικα.. Μεχρι τον τεταρτο μηνα ολα καλα θηλαζε για 10 λεπτα απο το ενα στηθος καθε φορα. Εδω και 1μισυ μηνα ομως εχει μειωθει η παραγωγη και θηλαζει 5 απο το ενα και 5 απο το αλλο και πολλες φορες ουτε 5 λεπτα μπορει να θηλασει γιατι δεν εχω γαλα αφηνει την θηλη και χτυπιεται..

Βρε τι νερα πινω, βρε τι φαι κατεβαζω και χωρις να πειναω κιολας :P αλλα τιποτα... Πως να την αυξησω την παραγωγη βρε κοριτσια?

Σημερα ειπα να τον ταισω μετα απο 2 ωρες αντι για 3 μηπως και αυξησω την παραγωγη δεν του εφτασε και χτυπιοταν παλι.. Τι παει στραβα?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου κανεις ορισμενα λαθακια!

Ο θηλασμος δεν εχει ωρες!

Οποτε θελει το παιδι το βαζεις στο στηθος!

Το στηθος δεν ειναι μονο φαγητο αλλα και η σιγουρια του η ασφαλεια!

Το οτι το παιδι πινει 5 λεπτα δηλωνει οτι μεγαλωσε και οι ρουφιξιες του ειναι μεγαλυτερες και πινει αυτο που θελει σε λιγοτερο χρονο.

Μπιμπερο του δινεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω οτι δεν εχει ωρες αλλα το προγραμμα του ειναι αυτο να τρωει καθε 3 ωρες. Τοτε γκρινιαζει , τοτε τον βαζω..

Το οτι πινει 5 λεπτα δεν θα με πειραζε αν εδειχνε οτι του εφτασε, ομως το μωρο κλαιει και χτυπαει το στηθος μου τον ξαναβαζω ρουφαει 2-3 φορες και ουρλιαζει... Αυτο που θελω ειναι να αυξησω την παραγωγη ειπα να τον αφησω να το ρυθμισει μονος του αλλα περασε 1 1/2 μηνας και δεν εγινε τιποτα

Οσο για το μπιμπερο δεν το παιρνει πλεον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποια αλλη σταση θηλασμου εκανες?

Την ξαπλωτη σταση?

Παντος αν οντως χρειαζεται να αυξησεις την παραγωγη σου, η μαγια μπυρας θα σε βοηθησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mari mou otan kapoia stigmi antimetopisa paromoio provlimataki me thn mikroula mou telika eftege to oti den kratousa kala otan thilaze:) dokimase na allakseis ton tropo pou tin kratas na nio8ete kai oi dyo aneta..bale maksilaria..bolepsou...i ksaploste koilitsa me koilitsa kai xalarose...isos boi8isei:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελω να σε ρωτησω!

Ενα μιση μηνα το μωρο τρωει απο το στηθος σου η του εδωσες και σημπληρωμα?

Το βαρος του ανεβαινει ικανοποιητηκα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω μια μπυριτσα την ημερα την πινω αλλα και την μαγια την ειχα ξεχασει..

Σταση τον αλλαζω καμια φορα τον ξαπλωνω ανασκελα με ενα μαξιλαρι απο κατω και θηλαζει

Το οτι το στηθος μου δεν το νιωθω να γεμιζει και οτι ειναι πολυ μαλακο δεν πρεπει να εχει σημασια ετσι δεν ειναι? ? ? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

θελω να σε ρωτησω!

Ενα μιση μηνα το μωρο τρωει απο το στηθος σου η του εδωσες και σημπληρωμα?

Το βαρος του ανεβαινει ικανοποιητηκα?

Η παιδιατρος μας ειπε οτι παιρνει λιγα γραμμαρια λιγοτερο απο το φυσιολογικο και να τον βαζω περισσοτερο στο στηθος

Δεν του εχω δωσει καθολου συμπληρωμα αυτο το διαστημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να πινεις τονους μπυρας για να κανει δουλεια!

Η μαγια θα βοηθησει!

Πες μου ομως για συμπληρωμα εχεις δωσει?

Το βαρος του πως ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν κάνει τα 5λεπτα γεύματα, μετά από πόση ώρα ξανατρώει; Στο ενδιάμεσο είναι ήρεμος; Κοιμάται καλά;

Δίνε του συνέχεια το στήθος. Μήπως τρέχει απότομα το γάλα και τον πνίγει;

Και εμένα 5λεπτα γεύματα έκανε και κάνει ακόμα...

Εμένα καλή δουλειά κάνουν τα αμύγδαλα, τα μαυρομάτικα φασόλια, το νερό, οι σούπες και το κουάκερ. Το στήθος σου δεν είναι απαραίτητο να είναι πρησμένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπληρωμα δεν δινω δεν παιρνει μπιμπερο το ατοιμο εμαθε στο στηθος :P

Ειχαμε ζυγιστει οταν ηταν 4μισυ μηνων και ηταν 7400. Λες να πρεπει να τον ζυγισω παλι?

γεννηθηκε 1/7 3555

18/11 7400 απο κει και περα δεν τον μετρησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρο εχει δυπλασιασει το βαρος του πριν γινει καν 6 μηνων!

Μεχρι τους 6 μηνες πρεπει να δηπλασιαστει το βαρος!

Εγω λεω να σταματησεις να ανχονεσαι γιατι το μεταφερεις στο παιδι και να συνεχισεις τον θηλασμο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Όταν κάνει τα 5λεπτα γεύματα, μετά από πόση ώρα ξανατρώει; Στο ενδιάμεσο είναι ήρεμος; Κοιμάται καλά;

Δίνε του συνέχεια το στήθος. Μήπως τρέχει απότομα το γάλα και τον πνίγει;

Και εμένα 5λεπτα γεύματα έκανε και κάνει ακόμα...

Εμένα καλή δουλειά κάνουν τα αμύγδαλα, τα μαυρομάτικα φασόλια, το νερό, οι σούπες και το κουάκερ. Το στήθος σου δεν είναι απαραίτητο να είναι πρησμένο.

AthinaK θηλαζει 5 απο το ενα και 5 απο το αλλο, κανει 10λεπτα δλδ και τρωει καθε 3 ωρες ακριβως (ουτε ρολοι να ειχε το ατοιμο).

Κοιμαται κανονικα 2-3 φορες την ημερα απο 1-2 ωρες και ειναι ευδιαθετος...

Αν τον επνιγε το γαλα θα γκρινιαζε στην αρχη που εχω οχι οταν τελειωνει μετα παω να βγαλω λιγο με το χερι και βγαινει πολυ λιγο δηλαδη οντως δεν εχει γαλα τι να ρουφηξει το καυμενο

Μηπως να χρησιμοποιω το θηλαστρο οταν τελειωσει για να κατεβει γαλα γιατι το μωρο δεν το βλεπω να καθεται να ρουφαει για να αυξησει την παραγωγη... Αυτο δεν εννοουμε οταν λεμε να αφηνουμε το μωρο στο στηθος για να αυξηθει η παραγωγη? Εμενα δεν καθεται αμα τελειωσει αυτο ηταν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού είναι ευδιάθετος, κοιμάται και έχει φυσιολογικο βάρος, δεν δείχνει για παιδί που δεν χορταίνει.

Μετά τον θηλασμό τι γάλα περιμένεις να βγάλεις;;;; Άσε το θήλατρο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον αφήνεις περισσότερο χρόνο στο στήθος από 5 λεπτά. Αν το έκανες 7 στο ένα και 3 στο άλλο;; Έτσι θα έπαιρνε το παχύ γάλα.

Το θέμα είναι γιατί κλαίει μετά τον θηλασμό. Ο χρόνος που θηλάζει, τα 10 λεπτά, δεν είναι λίγος για την ηλικία του. Είναι φυσιολογικός.

Μην αγχωνεσαι πάντως... Σε λίγο καιρό θα μπουνε και οι τροφές και θα ηρεμήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mari@ έγραψε:

Να σου πω μια μπυριτσα την ημερα την πινω αλλα και την μαγια την ειχα ξεχασει..

Σταση τον αλλαζω καμια φορα τον ξαπλωνω ανασκελα με ενα μαξιλαρι απο κατω και θηλαζει

Το οτι το στηθος μου δεν το νιωθω να γεμιζει και οτι ειναι πολυ μαλακο δεν πρεπει να εχει σημασια ετσι δεν ειναι? ? ? :dry:

Με αλκοολ η μπυρα??? Αν ειναι με αλκοολ να την κοψεις ειναι αρκετη ποσοτητα μια μπυρα την ημερα !

Διαβασα βιαστικα τα παρακάτω . Το βαρος ειναι εξαιρετικό , ο μικρος εινια απιθανος κουκλος , ολα καλα ακουγονται και η παραγωγή σου ειναι μια χαρα .

Εγω δεν καταλαβα κατι ... Κλαιει μλις σταματα να θηλαζει και μετα τι του δινεις και καθεται 3 ωρες χωρις θηλασμο ? Δεν εχει λογικη αυτο .. Δεν πειναει το μωρο σου κατι αλλο το ενοχλει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρις αλκοολ βεβαια... Αλκοολ δεν πινω καθολου ουτε καφεδες

Κοιτα οταν πιει 10 λεπτα του φτανει και σταματαει και ειναι ηρεμος

καμια φορα ομως γυρω στα 7-8 λεπτα σταματαει γιατι προφανως δεν εχει αλλο γαλα και κλαιει.Τον ρευω, τον ξαναβαζω ρουφαει αλλα δεν εχει.Αυτο μπορει να γινει μια στις 2 μερες δεν γινεται συνεχεια τον παιρνω λιγο αγκαλιτσα τον χαιδευω και σταματαει το κλαμα...

Τί να πω δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι καταρχας να σου ζησει!!! Ειναι ενας κουκλος ζουζουνος. Να σου πψ δεν ξερω τι το ενοχλει παντως σηγουρα δεν πειναει , εχει δικιο η Λαλα.

Εγω ειχα μειωση αντλουμενου γαλακτος στους 5 μηνες περιπου. Ασ ετα θηλαστρα. Εγω αντλω απο αναγκη γιατι δουλευω. Η μαγια μπυρας με βοηθησε αρκετα να επανακτισω τα γραμμαρια που αντλουσα- οταν θηλαζε χωρταινε μια χαρα και ας εκανε 5 λεπτα. Η σκετη μπυρα χωρις αλκοολ δεν βοηθαει, πιστεψε με εχω ποιει καφασια. Εχω κανει πλουσια την μπακλερ πριν με βοηθησει η Βυκη.

Ξερεις οταν χρυπιετε ετσι μαλλον δεν θελλει αλλο να φαει. Ισσος να θελει αγκαλιτσα η καμια βολτουλα γυρω γυρω στο σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά όταν πέρνούσε ωτίτιδα.

Κάτι τον ενοχλεί σίγουρα.

Δοκίμασε να τον τον ξαπλώσεις και να τον ταίσεις πηγαίνοντας από πάνω του στα 4.

Εμένα τότε μόνο έτσι έτρωγε...

Κοκκίνιζαν τα γόνατά μου απο το σκύψιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τιθεται θεμα παραγωγης και αν παρεις την μπυρα χωρις να εχεις προβλημα θα δημιουργησεις!

Το μωρο κατι το ενοχλει!

Ειδες για καμια αυθα στο στομα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου δεν ξερω τι ειναι η αυθα παντως στο στομα δεν εχει τιποτα :cheer:

Η δερματιτιδα που εχει δεν νομιζω να παιζει καποιον ρολο ετσι? βεβαια βαζουμε αρκετο καιρο κρεμουλα και δεν εξαφανιζεται

λετε να εχει κατι το μωρο ανυσηχησα τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα 5 λεπτα δεν ειναι λιγα!

εχει μεγαλωσει και ρουφα πιο καλα!

ειναι κουκλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εχεις προσπαθησει να τον ταισεις το βραδυ που ειναι πιο χαλαρος?

δινεις πιπιλα?

μαγια μπυρας ειναι 7tbl χ 3 φορες την ημερα!

συν.21 την ημερα!

την παιρνεις για 2 εβδ. σταματας για 1εβδ και αναλλογα κρινεις ανα θα συνεχισεις μετα!

η μαγια απο μονη της δεν κανει τιποτα!

θεέι θηλασμους!

μην μπλεκεις με θηλαστρα!

εγω αντλω 1 χρ. λογω εργασιας και το βαριεμαι αφανταστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi πιπιλα δεν πηρε ποτε του την εφτυνε και εγω δεν τον πιεσα καλυτερα κιολας που δεν πηρε

Το βραδυ τον θηλαζω πριν κοιμηθει για να ξεκουραστει οσο το δυνατον περισσοτερες ωρες (κι εγω μαζι) B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...