Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΕΓΕΛΑΩ ΜΑ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΠΙΕΙ ΕΣΤΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΡΑ ΚΟΚΑΛΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΕΣΑΣ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.......... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω απολυτα εμεις εδδω κ ενα μηνα το σταματησε κ τη δεν εχω δοκιμασει αλλα τιποτα με το που το καταλαβαινει παθαινει αμοκ

και το πεταει πανω μας μαχη γινετε,κ εγω που το συζητησα με τη παιδιατρο κ δοκιμασα τα παντα μου ειπε οτι πρεπει να κανει τουλαχιστον 3 γευματα με γαλακτοκομικα

ευτυχως τρωει γιαουρτια κ τυρια(παλι καλα)

θεωρω κ εγω οτι ειναι πολυ νωρις να το σταματησουμε απο τωρα εμενα ειναι 20 μηνων αλλα δεν το βαζω κατω συνεχιζω κ ας με λουζει :( με αυτο καποια στιγμη πιστευω οτι θα το ξαναθελησει

απο το στομα μου κ στου θεου το αυτι... :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera!

Dokimase na ths dwseis fresko ageladino apo ayto pou

pinoume kai emeis mhpws to piei.Einai pio elafri.

Aneta mporei na piei apo 11 mhnwn.Alliws prospathise

na ths dineis na trwei giaourtaki kai analata tyria

gia na pernei to asvestio apo ekei. Elpizw na voithisa

estw kai ligo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΝΕΙ ΝΗΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΗΣΤΙΚΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΠΟΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ.ΑΣΠΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 8 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΤΛ...ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A! thymithika!!

Sthn Ellada den exei gala vrefiko me geysh mpanana as poume??

Egw menw Germania kai edw exei gia ta paidia pou den pinoun

to gala tous.Mia filh mou epairne kai o mikros ths to epine

mia xara apo ekei pou den epine katholou.

Exei kai me dimitriaka edw pou to kratane pio poly wra xortato.

Vevaia eimai ligo skeptikh me ayta alla apo to na mhn pinei

katholou egw tha ta dokimaza sthn dikia mou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαρακι μην αγχωνεσαι δεν εισαι η μονη....κι εμενα ειναι 11 μηνων και το εχει κοψει σχεδον απο 7 μηνων! :S Δοκιμασα ολα σχεδον τα γαλατα αλλα τιποτα! :unsure:

Στην αρχη στεναχωριομουν αλλα πλεον δε το σκεφτομαι..εφοσον τρωει γιαουρτι, αλλα γαλακτοκομικα και γενικοτερα τροφες που περιεχουν ασβεστιο νομιζω ειναι καλυμμενος! ;)

Το μονο μου προβλημα πλεον ειναι οτι δε πινει ουτε νερο...κακτος! :P

Μη τη πιεζεις και το πιο πιθανο ειναι να το ξαναρχισει καποια στιγμη μονη της..κι αν οχι δε πειραζει,δινε της αλλες τροφες πλουσιες σε ασβεστιο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα δεν ειναι πολυ του γαλατος απο 6 μηνων το βραδυνο της το δινω ενω την εχει παρει ο υονος.Δηλαδη κατα της 12 την παιρνω αγγαλιτσα ενω κοιμαται και καθομαι σε μια κουνιστη καρεκλα που εχω στο δωματιο της και πινει 250 μλ το πρωι το πινει ξυπνια περιπου 150.Απο 12 μηνων της δινω το ολυμπος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΕΝΑΚΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΤΕΤΟΙΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ.ΘΑ ΗΤΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΛΕΝΑΚΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από εμένα! :)

Θα συμφωνήσω ότι χορταίνει με τα υπόλοιπα γεύματα...

Δεν είναι κακό όμως...πολλά μωράκια έχουν 4 γεύματα βαρβάτα...

Τόνια κάκτος;;; :laugh:

Και εμείς του είδους είμαστε... :laugh: σταγόνα...πριν ακόμη το δοκιμάσει το έχει απορρίψει! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Με τα λοιπά γαλακτοκομικά προιόντα μια χαρά θα είναι τα κόκκαλα γερά και δυνατά. Εμείς όταν έκλεισε τα 2 πήραμε φρέσκο γάλα αυτά που είναι για μικρά παιδιά , το σιχάθηκε δοκίμασα να της βάλω και κακάο , τίποτε. Τώρα τρώει πρωί βράδυ γιαούρτι , κάναμε και αιματολογικές εξετάσεις , όλα φυσιολογικά. Φάση είναι θα περάσει. Όσο για το γάλα με γεύσεις μόνο κάτι Smoothies κυκλοφορούν στο εμπόριο αλλά πολλά συντηρητικά! Αν θέλεις ντε και καλά γεύσεις τί να σου πώ φτιάξε χυμό μπανάνα και ανάμειξέ το με το γάλα. Εγώ δοκίμασα τα πάντα , πάλι καταλάβαινε τη γεύση και να φανταστείς το λατρεύαμε το γάλα. Τί να πω , σόρυ αν σε κούρασα , φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο δικός μου είναι 8 μιση μηνών και εδω και 15 μέρες με το ζορι να πιει 100 γρ κάναμε 50 λεπτα και παλι δεν τα έπινε. Με το που το επιανε το μπουκαλι επινε 20 μλ και το εσπρωχνε με το χέρι του. του έδινα το almiron 2. Εγω δοκίμασα το εξης στα 150 μλ αντι για 5 μεζούρες του έβαλα 6. Η στα 180 μλ του εβαζα 7 αντι για 6, ε λοιπον ετσι το πίνει πολυ ευχαριστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ Η ΚΟΡΗ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΕΡΜΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ 7,5 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΠΑΛΕΥΕΙ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΦΕΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ. ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ..ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΙΤΣΑ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ. ΚΑΠΟΙΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο ακριβώς! αντιμετωπίζει η αδελφή μου.

Βρήκε το κόλπο και της δίνει το γάλα όταν αυτή κοιμάται.

Το πίνει όλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια τησ το δοκιμασα και οταν κοιμαται αλλα τιποτα.να φανταστειτε πινει το πρωι μονο 50μλ γαλα.το καλο ειναι οτι χαζοτρωει το γιαουρτακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα εγω τον σηκωνα κατα τις 12 τη νυχτα μπας και προλαβει να πιει καμια γουλια κοιμησμενος...

ειχαμε αλλαξει ολα τα γαλατα...

το πιο κουφο ,ξερεις πως το ξεπερασε και αρχισε να πινει?

του εδωσα μια μερα με το καλαμακι και απο τοτε ουτε ξαναειδαμε μπιμπερο.

απο 12 μηνων πινει το γαλα με το καλαμακι,τωρα πια φρεσκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah θα τησ το κανω και γω αυτο πολυ καλη ιδεα να σου πω ποσο ειναι τωρα ο δικοσ σου?περιτω να σου πω οτι μοιαζει αρκετα με τη δικια μου τουλαχιστον απο τη φωτο.σευχαριστω παντοσ με βοηθησε πολυ η απαντηση σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν!!!

Από 13 μηνών και για δύο μήνες περίπου ο γιός μου επινε ελάχιστο γάλα...

Τα είχα παίξει, είναι σημαντική τροφή για τα νήπια,τυρί γιαούρτι τρώει....

Εκείνο το διάστημα δεν τον πίεσα καθόλου,μα καθόλου.....

Πίναμε ήδη Ολυμπος,το φρέσκο και δεν ήθελα να ξαναγυρίσω στα προηγούμενα γάλατα-τα οποία θεωρώ πιο νόστιμα βέβαια!

Το αποτέλεσμα?Τώρα 19 μηνών , το πίνει χωρίς καμία αντίρηση και όλο πρωί βράδι!

Θέλω να πω οτι κάποιες φορές , χρειάζεται απλά υπομονή γιατί τα παιδάκια περνάνε από πολλές φάσεις....

Το κόλπο με το καλαμάκι , μου άρεσε πολύ θα το έχω κατά νου!!

Α!!!Συζητώντας το διάστημα που είχαμε πρόβλημα, μου είπαν οτι πολλές φορές τον καιρό που βγάζουν δόντια,δεν θέλουν το γάλα...

Τυχαίο ή οχι , τότε υπέφερε από τους τραπεζίτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα ξεκινα με ενα φρεσκο γαλα μπορει η σκονη να της μυριζει οπως επισης και τα εβαπορε εγω γοα παραδειγμα απο 10 ετων σταματησα το γαλα και πριν γινοταν μαχη για αν το πιω μου το εδεινε η μαμα μου και το αποτελεσμα ηταν μεχρι της 10 το πρωι στο σχοειο αν ποναει η κοιλια μου τελικα ειχα δυσανεξια στη λακτοζη αλλα που εκεινα τα χρονια αν το βρουν .

Παρε λοιπον φρεσκο και βαλε μεσα και λιγο νεσκουικ η κατι τετοιο σιγουρα ποιο καλο ειναι αν το πινουν σκετο αλλα απο το να μη το πιει καθολου .

Ο Σταυρος επινε το γαλα πολυ σταματησαμε το μπιμπερο εκοψε και το γαλα και επειδη ειναι πολυ αδυνατος ειπα :θελω να πινει γαλα αδιαφορω με το τη θα το πινει ετσι ξαναγυρισαμε στο μπιμπερο και πινει τρια μπουκαλια την ημερα .

Αν και παλι δνε βρεις ακρη μπορεις αν της δινεις το πρωι ενα γιαουρτακι και πιο μετα ενα τοστ με τυρακι και το βραδυ ενα ριζογαλο μπορεςι αν βρεις τροπους να τη ξεγελασεις κανετης γαλα και δωστης να βουταει μεσα μπισκοτα μπορει αν το βρισκει διασκεδαστικο .

Ευχομαι να λυθει το προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου εχει μονο 2 δοντακια δεν μπορω να τησ δινω τοστακι ουτε μπισκοτακια γιατι κοβει μεγαλα κομματια και τα καταπινει ετσι.μερικεσ φορεσ πνιγετε κιολασ.πιστευω μονο τα γιαουρτακια πιανουν και θα δοκιμασω το κολπο με το καλαμακι.ευχαριστω παντοσ για την απαντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα ειμαστε 17 μηνων. :)

προσωπικα παντως δεν ηθελα να του βαζω ποτε κακαο ,μελι κτλ .

καλυτερα να ξεπερασουν τη φαση με γιαουρτακια και τυρακια.

νομιζω οτι καλο ειναι να μαθουν να πινουν το γαλα τους χωρις γλυκαντικες ουσιες.

δοκιμασε ποτηρακια,στριφογυριστα καλαμακια και να πινεις κι εσυ μπροστα της.

οπως και να εχει φαση ειναι θα την ξεπερασει.

να σου ζησει !(θελω να δω και φωτο :) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...