Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ...


bell

Recommended Posts

"Αν ποτέ κάποιος κλέφτης σας αναγκάσει να κάνετε ανάληψη από ένα ATM μηχάνημα, μπορείτε να ειδοποιήσετε την αστυνομία εισάγοντας τον αριθμό PIN αντίστροφα. Για παράδειγμα αν ο αριθμός pin είναι 1234 θα πρέπει να εισάγεται 4321. Το ΑΤΜ αναγνωρίζει οτι ο αριθμός PIN είναι αντίστροφος από την κάρτα που τοποθετήσατε στο μηχάνημα. Το μηχάνημα θα σας δώσει τα χρήματα που ζητήσατε, αλλά εν' αγνοία του ληστή, ειδοποιείτε την αστυνομία.

Αυτή η πληροφορία πρόσφατα αναμεταδόθηκε στην τηλεόραση και αποδείχθηκε πως χρησιμοποιείται σπάνια γιατί ο κόσμος δεν γνωρίζει την ύπαρξη αυτής της λειτουργίας."

Με αναπάντητες κλήσεις και γραπτά μηνύματα (sms) προσπαθούν οι δράστες της τηλεφωνικής απάτης με στόχο τα πορτοφόλια των χρηστών κινητών τηλεφώνων να αναγκάσουν τα υποψήφια θύματά τους να τους πάρουν τηλέφωνο, ώστε ακολούθως να εκτρέψουν την κλήση σε γραμμή υψηλής χρέωσης.

Τηλεφωνούν δηλαδή στο κινητό ανυποψίαστων χρηστών και κλείνουν αμέσως τη γραμμή, πριν αυτοί προλάβουν να απαντήσουν, εξηγεί την Τρίτη η εφημερίδα Έθνος. Όταν ο χρήστης κινητού τηλεφώνου καλέσει τον αριθμό που βρίσκει στην ανάπαντητη κλήση, προκειμένου να διαπιστώσει εάν προέρχεται από το τηλέφωνο κάποιου γνωστού του, τότε γίνεται

αυτόματα εκτροπή της κλήσης σε γραμμή με υψηλή χρέωση.

Από την άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής ακούγεται συνήθως η απάντηση στα αγγλικά «hello, και οι μονάδες της χρέωσης πέφτουν βροχή...

Το ίδιο συμβαίνει και όταν ο ανυποψίαστος κάτοχος κινητού ανταποκριθεί στα μηνύματα που του στέλνουν, με τα οποία του ζητείται να επικοινωνήσει με συγκεκριμένο κινητό τηλέφωνο.

Η τηλεφωνική κομπίνα γίνεται εδώ και αρκετούς μήνες και εκτιμάται ότι έχει αποφέρει τεράστια κέρδη σε αυτούς που την έχουν στήσει, λόγω του μεγάλου αριθμού των θυμάτων.

Η αρμόδια υπηρεσία της Αστυνομίας έχει δεχτεί αρκετές καταγγελίες και ασχολείται με την υπόθεση, ενώ δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις και από πλευράς ερευνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A ωραια...που να παμε να ζησουμε για να ξεφυγουμε απο ολους αυτους?ανταρκτικη?μπα και εκει λεφτα θελει που δεν εχουμε γιατι μας τα εφαγαν..ελεος :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενδιαφέροντα... :)

Ακόμη όμως θεωρώ ότι η γυναίκα δεν έχει εξισωθεί απόλυτα με τον άντρα... :angry:

Προίκα;;; :laugh: :P ακόμη ανύπαντρη θα ήμουν!!! :woohoo:

Στο γνωρίζετε ότι...θα προσθέσω ότι δυστυχώς ακόμη και εν έτη 2009

ο αναλφαβητισμός αγγίζει το 50% του ελληνικού πληθυσμού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου βρε bell μου..!!!

καλα επαθα πλακα γι'αυτο με το ατμ.. :unsure::unsure:

τι ειπες τωραααα....ουτε που το ειχα ξανακουσει..

αλλα αληθεια εχω μια απορια..

που τα βρισκεις καλη μου ολα αυτα???

παλι καλα που εχουμε εσενα να μας ψυχαγωγεις σε ολους τους τομεις..

να σαι καλα :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το ηξερα

δεν ξερω ποιος μου το ειχε πει αλλα νομιζα οτι ηταν γνωστο

καλα εκανες και το ανεφερες

να το μαθουν ΄περισσοτεροι΄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η συντομη ενημερωση σας on line απο τη Μπελλα... :laugh: :laugh:

Eνδιαφεροντες και χρησιμες πληροφοριες Μπελλιτσα! ;)

Κατρινα ειναι δυνατον το 50% του ελληνικου πληθισμου να ειναι αναλφαβητο;;;!!!!! :blink::ohmy: τραγικο ποσοστο!!! :S

Ελπιζω να ειναι στατιστικο λαθος.... :unsure:

Επισης η γυναικα δε θα εξισωθει ποτε με τον αντρα πολυ απλα γιατι...ηταν ανεκαθεν ανωτερο ον κι ο αντρας,οπως λεει μια φιλη μου,εκ γενετης σε προηγουμενο σταδιο εξελιξης! :silly: :P;)

Περα απο τη πλακα ομως αυτο ειναι ενα τεραστιο θεμα που χωραει πολυ συζητηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Κατρινα ειναι δυνατον το 50% του ελληνικου πληθισμου να ειναι αναλφαβητο;;;!!!!! :blink::ohmy: τραγικο ποσοστο!!! :S

Ελπιζω να ειναι στατιστικο λαθος.... :unsure:

Τόνια μου δυστυχώς κάπου εκεί κυμαίνεται..

Τελευταία δημοσιεύματασε μία έρευνα...

Ανέλυε το επίπεδο μόρφωσης των Ελλήνων...

Επισης η γυναικα δε θα εξισωθει ποτε με τον αντρα πολυ απλα γιατι...ηταν ανεκαθεν ανωτερο ον κι ο αντρας,οπως λεει μια φιλη μου,εκ γενετης σε προηγουμενο σταδιο εξελιξης! :silly: :P;)

:laugh: :P;)

Περα απο τη πλακα ομως αυτο ειναι ενα τεραστιο θεμα που χωραει πολυ συζητηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

tonia28 έγραψε:

Κατρινα ειναι δυνατον το 50% του ελληνικου πληθισμου να ειναι αναλφαβητο;;;!!!!! :blink::ohmy: τραγικο ποσοστο!!! :S

Ελπιζω να ειναι στατιστικο λαθος.... :unsure:

Τόνια μου δυστυχώς κάπου εκεί κυμαίνεται..

Τελευταία δημοσιεύματασε μία έρευνα...

Ανέλυε το επίπεδο μόρφωσης των Ελλήνων...

Επισης η γυναικα δε θα εξισωθει ποτε με τον αντρα πολυ απλα γιατι...ηταν ανεκαθεν ανωτερο ον κι ο αντρας,οπως λεει μια φιλη μου,εκ γενετης σε προηγουμενο σταδιο εξελιξης! :silly: :P;)

:laugh: :P;)

Περα απο τη πλακα ομως αυτο ειναι ενα τεραστιο θεμα που χωραει πολυ συζητηση...

:);):kiss:

Ατελείωτη...άντρες...τί όντα...

Παρεπιπτόντως πίσω από έναν μεγάλο άντρα κρύβεται πάντοτε μία γυναίκα!

Αυτη ακριβως τη φραση ειχα στο μυαλο μου οταν εγραφα την απαντηση! ;)

Οπως και οτι πολλοι μεγαλοι πολεμοι και πτωσεις αυτοκρατοριων ειχαν αιτια μια γυναικα!

Συνεπως ηδη απο το παρασκηνιο κινουμε αποτελεσματικοτατα τα νηματα... B)

Οσο για τα ποσοστα αναλφαβητισμου...απογοητευτηκα! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

"Αν ποτέ κάποιος κλέφτης σας αναγκάσει να κάνετε ανάληψη από ένα ATM μηχάνημα, μπορείτε να ειδοποιήσετε την αστυνομία εισάγοντας τον αριθμό PIN αντίστροφα. Για παράδειγμα αν ο αριθμός pin είναι 1234 θα πρέπει να εισάγεται 4321. Το ΑΤΜ αναγνωρίζει οτι ο αριθμός PIN είναι αντίστροφος από την κάρτα που τοποθετήσατε στο μηχάνημα. Το μηχάνημα θα σας δώσει τα χρήματα που ζητήσατε, αλλά εν' αγνοία του ληστή, ειδοποιείτε την αστυνομία.

Αυτή η πληροφορία πρόσφατα αναμεταδόθηκε στην τηλεόραση και αποδείχθηκε πως χρησιμοποιείται σπάνια γιατί ο κόσμος δεν γνωρίζει την ύπαρξη αυτής της λειτουργίας."

Κ να ρωτησω εγω κατι πανω σε αυτο??? Κ αν το πιν ειναι πχ 1331 η 1221 η 1441 η 6226...η μπορω να σας πω κ αλλα πολλα....τι γινετε??? ερχεται παλι η αστυνομια???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!  Λοιπόν είχαμε αυτή τη συζήτηση και στο μάθημα με τις μαίες χθες.. θα πάρουμε εντέλει και μας κατετόπισαν και ως προς το ποια ζώνη είναι πιο ασφαλής για την εγκυμοσύνη και τι να προσέξουμε.. το θεώρησαν σημαντικό όμως για την ασφάλεια μας και του μωρού να πάρουμε οπότε θα πάρουμε..
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!!!  Υποθέτω ήταν καλή η καμπύλη ζαχάρου μου παρότι το φοβόμουν.. περιμένω από Δευτέρα να μιλήσω και με την ενδοκρινολόγο να πάρω το οκ της..!  Είχαμε και μάθημα χθες στο κέντρο με τις ανεξάρτητες μαίες!! Ήταν φοβεροί όλοι τους!! Σκεφτείτε το μάθημα ήταν 6 με 8 και φύγαμε 10(!!).. απάντησαν στην όποια απορία.. μας ανέλυσαν και γραφικά με κούκλες, διάφορα slides κτλ τη διαδικασία του τοκετού κάθε είδους.. πολλές πληροφορίες που αγνοούσα.. και σκεφτείτε θεωρώ τον εαυτό μου και "ψαγμένο"!! 🤦😅😅 Αξίζει σίγουρα να κάνετε ειδικά όσες δεν έχετε κάνει ποτέ.. Και έτσι επειδή ζήλεψα και εγώ χθες από τη @Θέτις Κ. μας, έβαλα το σύζυγο να με τραβήξει φωτογραφία βραδιάτικα..😳🤭😅
    • Ίσως αυτό να συμβαίνει και σε μένα! Δεν ταίριαξα με αυτά τα τεστακια εγώ. Σήμερα είμαι 16η ημέρα και έχω παρά πολλά υγρά, όποτε είμαι σίγουρη πως μέχρι αύριο θα έχω ωορρηξία. Με αυτά τα συμπτώματα παααντα είχα θετικό τεστ και τώρα παραμένει αχνό! Ούτε καν δείχνει πως πλησιάζει σε μια μέρα το θετικό. Θα κάνω ξανά και το απόγευμα και βλέπουμε. Πάντως επαφή θα επιδιώξουμε, γιατί πιστεύω στα συμπτώματα μου.
    • Ναι ναι έχεις δίκιο εγώ δε το διόρθωσα ποτέ 😁...πως τα πάτε εσείς κορίτσι μου??👣
    • Μήπως εννοείς την 7η? Γιατί αν θυμάμαι καλά έχει καμία εβδομάδα που σαραντισατε. Άρα λογικά τώρα είναι 7 εβδομάδες. Ή μπερδεύομαι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...