Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπάνιο μωρού


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια

Με λένε Κωνσταντίνα και έχουμε ένα αγοράκι 7μιση μηνών που τον λένε Στάθη. Σήμερα έγινα μέλος στο φόρουμ και χαίρομαι πάρα πολύ που ως νέες μαμάδες θα μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και γνώσεις ώστε να λύνονται πολλά ερωτηματά μας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Εσείς πως κάνετε μπανιο τα μωράκια σας γιατί εμείς κανουμε καθε φορά μπάνιο και οι τρείς. Στην αρχή τους πρώτους μηνες τον καναμε μπανιο σε μια πλαστική μπανιέρα με βαση στηριξης για μωρα η οποία μας βόλεψε πολύ. Εδω και πάρα πολύ καιρό τον κρατά ο μπαμπάς του και τον πλένω εγώ. Και κανουμε μπάνιο ομαδικώς γιατι ο μικρός μας απο την χαρά του χτυπά χερια ποδια και δεν καθεται ακίνητος ούτε δευτερόλεπτο. Μου έχουν πει για ένα καθισματάκι που μπαίνει στην μπανιέρα. Το έχει δοκιμάσει καμιά σας εχετε κατι άλλο να μου προτείνεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

κ καλως ηρθες,,,

εγω εχω το θοδωρακη 3,5 μηνων

κ εμεις ολοι μαζι τον κανουμε μαπνιο

οχι οτι δε μπορω μονη αλλα γιατι αν μου φυγει η μεση/???? :dry::dry:

ασε που ειμαστε σα οικογενεια κ μ αρεσει..

εγω τον βαζω στη μπανιερα κ αυτος πλατσουριζει.. :P:P

τον κραταω μη πεσει γιατι δε ειναι σταθερος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο βραδυ κ καλως ηρθες :) εμεις λοιπον τον πρωτο καιρο περναμε το μπανιερακι στο δωματιο του κ ημασταν μια χαρα, καποια στιγμη ειπαμε να τον βαλουμε στο μπανιο αλλα παλι στο μπανιερακι του λοιπον δεν ξερω πως τρομαξε ισως να φταιω κ εγω που του εριξα με το τηλ του μπανιου αλλα απο τοτε μολις καταλαβει πως παμε εκει αρχιζει κ κλαιει :( ευτηχως μολις τελειωσουμε ηρεμει κ ολα οκ, κ κατι αλλο τωρα το χειμωνα τον κανουμε μπανιο κ οι τρεις αλλα το μεσημερι που δεν εχει κ τοσο κρυο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε μαρθα τι 3,5 μηνων ο Θοδωρακης?χαχαχαχαχαχαχα....εγω την κανω μονη μου μπανιο απο 8 ημερων...ειδαλλως με τη δουλεια του αντρα μου....απλυτο θα το ειχα το παιδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

καλε μαρθα τι 3,5 μηνων ο Θοδωρακης?χαχαχαχαχαχαχα....εγω την κανω μονη μου μπανιο απο 8 ημερων...ειδαλλως με τη δουλεια του αντρα μου....απλυτο θα το ειχα το παιδι...

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

9,5 ηθελα να πω

.. :S :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα εγω τον Αναστασακο μου (ειναι 8 μηνων) τον κανω στη μπανιερα μπανιο, εχω παρει απο τα Mothercare κατι σαν πατακι με πλατουλα, ειναι σαν αυτα τα αντιολισθητικα που χρησιμοποιουμε κ εμεις. Ριχνω αρκετο νερακι στη μπανιερα κ τον βαζω εκει. Κ αυτος χτυπιεται με μανια οταν βλεπει νερο, αλλα με βοηθαει αυτο το συστημα γιατι καμια φορα οταν λειπει ο αντρας μου με βολευει πολυ και μπορω κ μονη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω μονη μου τη κανω μπανιο

προς το παρον τη βαζω στο μπανακι της με μια ξαπλωτη βαση

εχω ψηλο παγκο στο μπανιο και δε μου φευγει και η μεση

θα παρω ομως και εγω το στρωματακι με τη βαση απο το mothercare

το εχω δει και μου αρεσει πολυ

το εχω κανει δωρο και στη κουμπαρα μου και την εχει βολεψει πολυ

να ρωτησω κατι αλλο??

τωρα που χειμωνιασε καθε ποτε κανετε το μωρο σας μπανιο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγώ κάθε μέρα!!!στο μπανιερακι του τον κανουμε μπάνιο,τωρα πια μαζι με τον αντρα μου,εκεινος τον κραταει καθιστο,ακόμη δεν καθεται καλά μονος του,ειναι 5,5 μηνών,κ εγω τον σαπουνίζω κ τον ξεπλένω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας θα πάω να δω αυτό το πατάκι που λέτε. Εμάς η παιδίατρος μας είπε να κανουμε μπάνιο το μωράκι μας ανα δεύτερη ημέρα και όχι καθε μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω σε ενα πλαστικο καθησματακι την εχω!

Δεν κανω καθε μερα τα παιδια μπανιο!

Μερα παρα μερα!

Τωρα τον χειμωνα το κανω αυτο!

Το καλοκαιρι, καθε μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

puppeta έγραψε:

...EIPA KAI GW..ALLO MWRO EXEIS TWRA;;;

Σε ποιαν απευθηνεσαι?

Σε εμενα?

Αν ρωτας για εμενα, εχω δυο παιδακια!

Μια τσαπερδονα 3 ετων και ενα σαμιαμιδι 11 μηνων σχεδον! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το καρεκλάκι το πήραμε εμείς αλλά δεν κάθεται.. Δε θέλει το νερό να πέφτει πάνω της. Τσιρίζει. Εξακολουθώ να την κάνω στη μπανιερίτσα της και μετά τη βάζω στο καρεκλάκι για να στραγγίξει. :P

Πλάκα κάνω.. Απλά τη βάζω να σταθεί για να την σκουπίσω.

Μπάνιο δεν την κάνω κάθε μέρα. ΑΠό τον 3ο μήνα το σταμάτησα. Μέρα παρά μέρα, εκτός από το καλοκαίρι που την έκανα κάθε μέρα γιατί γινόταν μούρτζος! Τώρα μόνο τον ποπό και το πουλάκι σε κάθε αφόδευση! :P

Με είπε ο παιδίατρος ότι και τα αφρόλουτρα δεν είναι για κάθε μέρα. Καταστρέφουν τη φυσική χλωρίδα του δέρματος, που αποτελεί την προστασία του.

Α! Την κάνω μόνη μου. Κοψομεσιάζομαι, αλλά την κάνω! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως μας ηρθες Κωνσταντινα! :)

Εμενα ο μικρος ειναι 11 μηνων και πλεον ειναι κοσμιος στο μπανακι του..αλλα στην ηλικια του δικου σου θελαμε μασκα και βατραχοπεδιλα!!! :silly: :laugh: :laugh:

Βαλτου παιχνιδια που επιπλεουν μηπως και ασχολειται με αυτα και γλυτωνετε το μπουγελο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

αλλα στην ηλικια του δικου σου θελαμε μασκα και βατραχοπεδιλα!!! :silly: :laugh: :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh:

ο μικρός βατραχάνθρωπος! :)

Εμείς στο καρεκλάκι και το απολαμβάνει δεόντως... :)

έχει παρέα και 2 παπάκια....αχώριστοι φίλοι πια! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

tonia28 έγραψε:

αλλα στην ηλικια του δικου σου θελαμε μασκα και βατραχοπεδιλα!!! :silly: :laugh: :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh:

ο μικρός βατραχάνθρωπος! :)

Εμείς στο καρεκλάκι και το απολαμβάνει δεόντως... :)

έχει παρέα και 2 παπάκια....αχώριστοι φίλοι πια! :laugh:

Κι εμενα εχει 2 παπακια αγαπημενα! :woohoo: το 'χει το ονομα φαινεται! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

καλε μαρθα τι 3,5 μηνων ο Θοδωρακης?χαχαχαχαχαχαχα....εγω την κανω μονη μου μπανιο απο 8 ημερων...ειδαλλως με τη δουλεια του αντρα μου....απλυτο θα το ειχα το παιδι...

Μαρθα χαχααααχα :laugh: μηπως εισαι ετοιμη να κανεις και 2ο και δε μας το λες?

Γιωτα κι εγω αν στηριζομουνα στον μπαμπα μας ασε...

Μεχρι 3 μηνων την εκανα μπανιο με την γιαγια της τωρα τους τελευταιους μηνες ή μονη μου ή με τον αντρα μου.

Για αυτο το καθισματακι δεν ξερω αλλα κατι στρωματακια απο τα Jumbo ειναι πολυ βολικα και οικονομικα.Παντως εφοσον καθεται τωρα πια -αφου ειναι 7 μηνων-δεν χρειαζεται να ανησυχεις...Σε λιγο δεν θα χρειαζεται ουτε στρωματακι ουτε καθισματακι! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ ΜΟΥ!

ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΟ ΝΙΠΤΗΡΑ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΠΗΡΑΜΕ ΜΠΑΝΙΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ Ο ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω μονη μου τον εκανα μπανιο.

μου εδειξε η παιδιατρος εναν πολυ καλο τροπο(γιατι φοβομουν μην μου γλυστρισει και μου πεσει)και εμαθα πολυ ευκολα.

τον κραταγα αγκαλια και τον επλενα στον νιπτηρα μεχρι που πηγε 13 μηνων εκει καναμε μπανιο(ειναι μικροσκοπικος και εχουμε μεγαλο νιπτιρα χαχα)

τωρα που καθεται κανονικα τον βαζω στην μπανιερα καθιστο με το παπακι του και μια χαρα ειμαστε παιζουμε γελαμε κανουμε και το πλιτς πλιτς και ολα τελεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια και λέτε για τα καθισματάκια, αυτό του mothercare (το φουσκωτό με το χαλάκι) το έχει δοκιμάσει κανεις?? Είναι πρακτικό ή είναι καλύτερα τα καθισματάκια τα πλαστικά που υπάρχουν στην αγορα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα..Εγω τον δικο μου τον κανω μπανιο μονη μου αφου βεβαια βρηκα την τελεια μπανιερα.Την πηρα απο τον Μουστακα ..γραφει πανω και το Site

www.okbaby.it διαλεξε Ελληνικα και δες στο θεμα μπανακι ειναι το μοντελο Onda ..εχει και βαση.Ο μπεμπης μου ειναι 8 μηνων και τον εχω ξαπλωτο σαν το μωρο της φωτο αλλα οταν μαθει να καθεται καλα τον βαζεις απο την αλλη μερια καθιστο.Εγω σωθηκα με αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αυτο το φουσκωτο με το χαλακι που λετε...Μπορει καποια να βαλει συνδεσμο να το δουμε???

Εμεις προς το παρον στη μπανιεριτσα ξαπλα!Ισα που χωραει η γοργονα!

Κ φυσικα μας κανει μουσκεμα!!!Δεν ξερω τι θα κανω σε λιγο...Δεν θα χωραει ξαπλα κ ακομη δεν μπορω να την εχω καθιστη!

Παντως κανουμε μπανιο σχεδον παντα με τον μπαμπα!

Εχουμε "ορισει" το μπανακι ως οικογενειακη στιγμη!Στην ουσια εκεινος την κραταει-μιλαει κ εγω πλενω την κορμαρα!Για να δενονται οι 2 τους!!! ;)

Αληθεια...Οσες τα κανετε στην μπανιερα(τη δικια σας) πω ς κ με τι την καθαριζετε πριν βαλετε μεσα το μωρο??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗ ΜΠΑΝΙΕΡΑ THS BEBE JOU ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΝΙΕΡΑ Η ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΕΝΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΠΙΠΛΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΙ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΥΣ 5 ΘΑ ΤΟ ΒΖΩ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕ ΣΦΡΟΛΕΞ ΣΤΡΩΜΤΑΚΙ ΜΕΣΑ.ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΩΛΟ ΤΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...