Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά

  • Απαντήσεις

    • Εγώ κορίτσι μου έπρεπε να τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα στη Λευκάδα για να έρθω με το μωρό πριν φύγω για Αθήνα. Τέλη Ιουλίου θα ετοιμάσω κι εγώ βαλίτσα στην Αθήνα και θα παραγγείλω και τα τελευταία αναλώσιμα... Να έχω μια ιδέα περίπου για το μέγεθος της μικρής.  Αφού δεν το έχεις συζητήσει ακόμα με το γιατρό, γιατί το έχεις δέσει κόμπο κορίτσι μου;;; Μακάρι να πάει κι εμένα 40+2 κορίτσια μου!!!
    • Κοριτσάκι μου είναι πραγματικά απίστευτο το τι πέρασες τότε με τη μικρή σου.. και προσωπικά σου είμαι υπόχρεη που την μοιραστηκες γιατί και εγώ τώρα βρίσκομαι σε αναμμένα κάρβουνα για παρόμοιο λόγο, αν και είναι νωρίς και ευτυχώς ο γιατρός μου αισιόδοξος μου δίνει δύναμη, μου λέει αν είχαμε λόγο ανησυχίας θα στο έλεγα, οπότε κάπως καθησυχαζομαι.. και για να μου λες με όλες αυτές τις πιθανότητες και αρνητικές στατιστικές που δίνανε σε εσένα ότι πήγαν όλα κατ'ευχήν, μου δίνει δύναμη!! Μόνο να φανταστώ μπορώ το τι πέρασες τότε.. Σίγουρα οι καταστάσεις είναι διαφορετικές με πριν αλλά το ηθικό δίδαγμα είναι το ίδιο.. δεν μπορείς να χάνεις την πίστη και την ελπίδα σου!! Όλα είναι πιθανά και ναι κρατάμε μικρό καλάθι.. να είσαι όμως δυνατή και για αυτό το σπορακι, στείλε θετική ενέργεια στη κοιλίτσα σου και δώσε όσο χρόνο χρειάζεσαι εσύ για να είναι η ψυχούλα σου ήρεμη.. ρεαλιστικά αισιόδοξη το λέω εγώ.. ναι μεν, αλλά όλα είναι πιθανά.. και η φύση απρόβλεπτη! 🤞🤞🤞🤞🙏🙏🙏🙏🙏 Εγώ δεν πρόκειται να χάσω την ελπίδα μου για σένα όπως από τη πρώτη στιγμή, ειδικά τώρα που έχουμε θετικές ενδείξεις.. εύχομαι και προσεύχομαι ολόψυχα να μας ακολουθήσεις και όλα να πάνε κατ'ευχήν για όλες μας!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Θα συμφωνήσω με την @Elk! Μην ξεχνάς, δεν χρωστάς εξηγήσεις σε κανέναν!! Να κάνεις αυτό που εσύ νοιώθεις καλύτερα! Έχει πολύ μεγάλη σημασία η ψυχολογία σου και ο συγκεκριμένος δεν σε στήριξε από την αρχή.. Πήγαινε και σε άλλον γιατρό και πες του συγκεκριμένου ότι θέλεις χρόνο να επεξεργαστείς ότι συμβαίνει! Το ίδιο ακριβώς είχα κάνει και εγώ πέρσι όταν ο γιατρός που με τρομοκρατούσε κάθε φορά είδε πρώτος ότι είχε σταματήσει η καρδούλα του μωρού και χωρίς δεύτερη σκέψη ψυχρά άνοιξε την ατζέντα του να μου πει πότε έχει διαθέσιμο ραντεβού για αποξεση.. δεν τον πήρα ποτέ τηλέφωνο ξανά..   Για το ultro, λογικό μου φαίνεται να χρειάζεσαι έξτρα στήριξη προγεστερόνης αλλά δεν είμαι σε καμία περίπτωση γιατρός για να σου πω τι να κάνεις.. σίγουρα χρειάζεσαι μια άλλη γνώμη κάποιου που θα δεί τη κατάσταση σου με περισσότερη ευαισθησία και γνώσεις.. από τη μια θέλω πολύ να σου προτείνω μια επίσκεψη στο γιατρό μου αλλά από την άλλη επειδή ξέρω από πρώτο χέρι πόσο υποκειμενικές είναι οι απόψεις για γιατρούς, δεν θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου..  
    • Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι τόσ με αυτό! Εγώ γύρισα την 38η εβδομάδα. Ηρέμησε κι απόλαυσε όσο μας έχει απομείνει μέχρι να πάρουμε αγκαλίτσα τα μωράκια μας. Αυτά ξέρουν καλή μου! Όταν έρθει η ώρα θα μας δείξουν πως θέλουν να βγουν.  Εμένα μου το είπε η γιατρός στις αρχές του μήνα. Εγώ καταλαβαίνω ακόμα πότε είναι με το κεφάλι πάνω και πότε κάτω. Αλλά ακόμα κάνει πολλές κωλοτούμπες η μπουμπού μου!!!
    • Ωωωωω συγχαρητήρια κορίτσι μου μπράβο !!! Κι εις ανώτερα!!! Καλά κανεις κ παίρνεις το χρόνο σου.. Καλοκαιράκι τώρα, βόλτες, παραλία, ποτά κ θα έρθει κ το σποράκι!! Εγώ σήμερα ξύπνησα απαισιόδοξη.. Ενώ το στήθος επιμένει τα υγρά υποχώρησαν όποτε μάλλον έρχεται η αχώνευτη !
    • Κορίτσια μου, στα υπόλοιπα νέα.. εγώ χθες έκανα την αυχενική!! Δόξα σύ όποιος και αν άκουσε τις προσευχές μου εκεί πάνω, φαίνεται να είναι υγιές! Περιμένω φυσικά σήμερα και τα αποτελέσματα των αιματολογικών για ολοκληρωμένη εικόνα..  Χθες ημερολογιακά ήμουν 12+2, βάση τερ έχουμε Πητ 5/1/25 σύμφωνα με τις μετρήσεις το έβγαλε ο γιατρός 12+5 και Πητ μας έδωσε για 2/1/25..!! Μας είπε φυσικά ότι αυτό θα αλλάξει μελλοντικά και στους επόμενους μεγάλους υπερήχους.. 160 χτύποι, 32mm τράχηλος, ρινικό οστό ορατό, κεφαλουραιο μήκος 63,5mm, μέσο PI μητριαιας αρτηρίας 1.000 ισοδύναμο με 0,622 ΜοΜ (ότι και αν σημαίνει αυτό..) όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά..  Σύμφωνα με τις υπερηχογραφικές μετρήσεις μας έδωσε πιθανότητες για: Τρισωμια 21: 1/4.217 Τρισωμια 18: 1/5.083 Τρισωμια 13: <1/20.000 Προεκλαμψία πριν τις 37 εβδομάδες: 1/300 Περιορισμός εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες: 1/494 Αυτόματος τοκετός πριν τις 34 εβδομάδες: 1/109 Οι πιθανότητες προεκλαμψιας, περιορισμός ανάπτυξης και αυτόματου τοκετού με ανησύχησαν, ο εμβρυομητρικος είπε ότι είναι λόγο του αιματωματος το οποίο παραμένει ακόμα εκεί, του ιστορικού και του Doppler μητριαιων αρτηριών αλλά από τις μετρήσεις είναι πολύ ευχαριστημένος γενικά με την εικόνα του εμβρύου.. ο γιατρός μου πάντως δεν φαίνεται να ανησυχεί, μου είπε ότι θα περιμένουμε και τις αιματολογικές να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα και θα το συζητήσουμε τότε.. τα κορίτσια που έχετε εμπειρία, τι πιστεύετε;;; Θα στείλω και στην αιματολογο μου μόλις έχω όλα τα αποτελέσματα.. αλλά μέχρι τότε αγωνιώ λίγο.. Αααα!!!! Και το πλέον σημαντικό!! 😝🤣🤣🤣🤣 Μάλλον κοριτσάκι!!! Θα ξέρουμε σίγουρα πιο μετά αλλά έτσι όπως το είδε ο εμβρυομητρικος, πιθανολογεί κοριτσάκι!! Δεν το έλεγα ότι θα είναι κοριτσάκι;; 😂😂😂😂 Ο καημένος ο συζυξ ακόμα κρατιέται στη περίπτωση να είναι αγόρι γιατί ο γιατρός δεν μπορούσε να πει από τώρα με βεβαιότητα... 🤣🤣🤣🤣 Πάντως ο γλυκός μου ντιπ για ντιπ κοσμαρα!! Εγώ να είμαι με το άγχος της εξέτασης και εκείνος με το άγχος του αν θα βρούμε να παρκάρουμε στο Κολωνάκι!!! 😂😂😂😂 Δεν μπορώ ώρες ώρες!! Κλαίω!! 🤣🤣🤣🤣 Επόμενο ραντεβού σε ένα μήνα!!!! 😱😱😱😱😱 Καλά ούτε καν..!! Και επόμενη άμεση αγορά το doppleraki και να πάει να απαυτωθει που θα κάτσω να σκάω!! Ευτυχώς ο πλακούντας είναι οπίσθιος αν και είναι χαμηλός.. πιστεύω θα ανέβει όμως μετά.. ε;!  Ήθελα να σας γράψω από χθες το πρωί που ξύπνησα μέσα στην αγωνία από τα χαράματα.. αλλά είπα να το παίξω ψύχραιμη..!! 😂😂😂 Καταπιάστηκα με δουλίτσες στο σπίτι (μα να μην μπορώ να στρώσω κωλο κάτω..!!) και ευτυχώς πέρασε η ώρα.. έμπαινα διάβαζα τα όμορφα νέα σας αλλά τώρα κατάφερα να σας γράψω!  @Θέτις Κ.μου ευχαριστώ για την σκέψη κοριτσάκι μου! Ναι και εμένα δεν μου είχαν δώσει καμία οδηγία και επειδή φίλη μου που γέννησε πρόσφατα στην αυχενική της είχε δώσει ένα σωρό οδηγίες ανησύχησα.. και εγώ πάντως που περίμενα πόση ώρα στο ιατρείο πήγα τουαλέτα, δεν άντεχα άλλο (!) και μια χαρά φάνηκαν όλα του μωρού με άδεια κύστη ενώ σκέψου είμαι και λίγο τσουποτουλα αυτή τη στιγμή..! Καλά για κρέμες κτλ τα έχω σταματήσει όλα.. φοβάμαι τα συστατικά τους.. θέλω να πάρω από το φαρμακείο αλλά δεν φτάνουν τα κουκιά και είναι και πανάκριβα!!  Οπότε θα υπάρχει διαφορετική οδηγία στη Πορτογαλία.. ότι οδηγίες σου δίνουν κοριτσάκι μου!! Θυμάμαι έχεις και εδώ στην Ελλάδα γυναικολόγο.. όταν θα έχεις τα αποτελέσματα και της αυχενικής με το καλό, δεν του τα στέλνεις να πάρεις και αυτού την άποψη; Που θα γεννήσεις αλήθεια με το καλό; Εκεί ή εδώ;  Ρε σου λέω πήγε η ψυχή μου στη κουλουρη με το σκατουλι!! Κράτησε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός τι βλέπουμε αλλά δεν θέλει περισσότερο να πάθεις το εγκεφαλικό!!! 🤣🤣🤣 Κοίτα να δεις εντωμεταξυ, ακόμα δεν έβγαλαν δόντια, θα τα χαλάσουν!! 😝🤣🤣🤣🤣
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...