Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η δική μου εμπειρία!


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι καλές μου φιλενάδες

ήρθε η στιγμή να σας πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία τοκετού.

Λοιπόν, τη προηγούμενη Τετάρτη, 18 Νοέμβρη, ήταν η τελευταία φορά που πήγα να κάνω το NST στο νοσοκομείο, και μου λέει η γιατρός πως εφόσον έχει εφημερία το Σαββατοκύριακο, θα κάνουμε τη καισαρική....

Αφού μου γράφει ένα κατεβατό αιματολογικές εξετάσεις (ξανά), μου δίνει εντολή, όταν θα πάρω τα αποτελέσματα, να της τηλεφωνήσω για να μιλήσουμε, πράγμα που έκανα τη Παρασκευή 20 Νοέμβρη....

της τηλεφώνησα και ακούω να μου λέει, "σήμερα το βράδυ, θα φας κάτι ελαφρύ και αύριο το πρωί 9 με 10 να είσαι στο νοσοκομείο για να σε δω"

Ωχ.... λέω από μέσα μου και ένιωσα τα γόνατά μου να κόβονται.... κι ένα πόνο-σφίξιμο στο στομάχι.... έφτασε η ώρα....

Πήγα σπίτι μου, έφαγα μια φρουτοσαλάτα... και αν και πίστευα πως δε θα κοιμηθώ, λόγω άγχους... το αντίθετο... έριξα κάτι ύπνους...

Το πρωί του Σαββάτου, σηκώθηκα, άνετα, ντύθηκα, έφτιαξα μαλλί, φόρεσα τα κοκαλάκια μου, έκανα ένα τελευταίο έλεγχο στα πράγματά μου και τα πράγματα του μωρού και ξεκινήσαμε για το νοσοκομείο.

Πήγα βρήκα τη γιατρό, και βρήκα και τις πρώην συναδέλφισσες της μαμάς μου, με πήραν για αιματολογικές εξετάσεις ξανά, καρδιογράφημα, μου άνοιξαν φλέβα, μου λένε να με ξυρίσουν, τους λέω το έχω κάνει ήδη το ξύρισμα, με στείλανε για μια ακτινογραφία θώρακος και .... μετά απ όοοολα αυτά, πήγα στο δωμάτιο μου, που μου είχαν ένα μπλε κουστουμάκι μιας χρήσης για το χειρουργείο.

Η καισαρική είχε προγραμματιστεί για τις 6 το απόγευμα.

Κατά τις 5.30 άρχισε η προετοιμασία,

κλίσμα...

καθετήρας.... (πολύ ενοχλητικό πράγμα αυτός ο καθετήρας)

και... περίμενα να έρθει η ώρα να με πάρουν... ώσπου ήρθεεε... 5.50

ήρθε η τραυματιοφορέας και με πήρε με το κρεββάτι.

με ανέβασε στο χειρουργείο, κατέβηκα απ το κρεββάτι και ανέβηκα μόνη μου στο χειρουργικό κρεββάτι και με πήγαν στην αίθουσα...

μέχρι να μου κάνουν την ετοιμασία, άκουγα τους αφιλότιμους να μιλάνε για φαγητά κι εγώ να χω λυσσάξει απ τη πείνα!

μου βάζουν το καρδιογράφημα, μου βάζουν οξυγόνο, και μετά τη νάρκωση (ολική μου κάνανε), και ακούω την αναισθησιολόγο να μου λέει "πάρε μι ανάσα απ το στόμα, κι άλλη μία... (κι εκεί ένιωσα το φάρμακο στο στόμα μου), κι άλλη μία.... και μετά... το 'κοψα στον ύπνο....

Ξύπνησα στις 7.50 από πόνο και πίεση χαμηλά στη κοιλιά...

μου κάναν αναρρόφιση γιατί δε μπορούσα ν αναπνεύσω ούτε να καταπιώ απ το σάλιο στο λαιμό μου και ακούω να μου λένε, να σου ζήσει το μωράκι.

Αυτό μ ανακούφισε ότι πήγαν όλα καλά.

έψαχνα γύρω μου να τον βρω... μετά από 2 λεπτά με βγάζουν απ την αίθουσα, κατεβαίνω πάλι με τα 1000 ζόρια και δυσκολίες απ το χειρουργικό και ανεβαίνω στο δικό μου κρεββάτι και πήραμε το δρόμο της επιστροφής για το δωμάτιό...

έξω απ το χειρουργείο, είδα τη μαμά μου το μπαμπά μου και τον αδερφό μου και έξω απ το δωμάτιό είδα τον Ντίνο να μου χαμογελάει σαστισμένος και αμήχανος, τον πεθερό μου, τη πεθερά μου και μια φίλη μου.

αφού με τακτοποιήσαν, ήρθε ο Ντίνος δίπλα μου, με φίλησε, τον ρώτησα αν τον είδε και μου είπε, πως είναι κουκλί.

μετά από δευτερόλεπτα, ήρθε η μαία, και μου τον έφερε, τον έβαλε στην αγκαλιά μου και το μικρό μου, άνοιξε το στοματάκι του και το έβαλε στο σαγόνι μου...

εκεί έπαθα πλάκα... ξέχασα όλους τους πόνους!!!

Εδώ τελειώνει η "μικρή" μου ιστορία!

Εύχομαι να τη ζήσετε όλες οι φίλες που προσπαθούν για μωράκια

και με το καλό στις φίλες που τα περιμένουν από μέρα σε μέρα!!

τώρα τον έχω εδώ τον σποράκο μου δίπλα μου και δε χορταίνω να τον

έχω αγκαλίτσα έτσι μικρούλης που είναι....

ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑΑΧ,ΕΛΕΝΙΤΣΑ ΜΟΥ...ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ..........

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΥΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕΣ ΟΛΙΚΗ Ε??ΕΣΥ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕΣ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει Ελενιτσα ο παιδαρος! :P

Παντα ελεγα οτι η ωραιοτερη μερα της ζωης μου ηταν

η μερα του γαμου μου....

μεχρι που γεννησα τον Αρουλη :kiss::kiss:

Καλη λοχεια και υγεια στη μαμα και στον παιδαρο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενιτσα μου καλως μας ηρθες και παλι! Να σας ζησει το αγορακι σας! Καλη λοχεια σου ευχομαι και με το καλο σαραντισετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΙΠΕΣ!!! ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ!!!! ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!

Βουλάκι ναι ολική.

Εμπιστεύτηκα τους γιατρούς, μιας και ήταν όλοι γνωστοί

μίλησα μαζί τους και μου είπαν πως είναι καλύτερα η ολική

γιατί όλα τα όργανα είναι χαλαρωμένα και μπορεί η γιατρός

να δουλέψει καλύτερα.

δεν άκουσα το πρώτο κλάμα του μωρού βέβαια, αλλά

το ακούω τώρα όποτε τον αλλάζω...

βρε κορίτσια

με το που του ξεκουμπώνω το φορμάκι για να τον αλλαξω, δε σταματάει

το κλάμα

παρά μόνο όταν του κουμπώσω και το τελευταίο σουστάκι μετά την αλλαγή....

με φωτοκύτταρο λειτουργεί? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη αυτό ήταν! Με συγκίνησες!

Να σου ζήσει ο γιόκας σου, με υγεία να τον καμαρώνεις πάντα όπως αυτός ποθεί! ;)

Καλό σαραντισμό να έχετε!

Πες μας.. Πως είναι οι πρώτες μέρες στο σπίτι? Καλά ε.. Αυτό με το φωτοκύτταρο με αποτελείωσε! :woohoo:

Αναμένουμε φώτο με αγωνία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenitsa_2 έγραψε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!

Βουλάκι ναι ολική.

Εμπιστεύτηκα τους γιατρούς, μιας και ήταν όλοι γνωστοί

μίλησα μαζί τους και μου είπαν πως είναι καλύτερα η ολική

γιατί όλα τα όργανα είναι χαλαρωμένα και μπορεί η γιατρός

να δουλέψει καλύτερα.

δεν άκουσα το πρώτο κλάμα του μωρού βέβαια, αλλά

το ακούω τώρα όποτε τον αλλάζω...

βρε κορίτσια

με το που του ξεκουμπώνω το φορμάκι για να τον αλλαξω, δε σταματάει

το κλάμα

παρά μόνο όταν του κουμπώσω και το τελευταίο σουστάκι μετά την αλλαγή....

με φωτοκύτταρο λειτουργεί? :huh:

καταρχην ελενιτσα να σου ζησει ο γιος σου, εμενα παλι η μικρη σταματα αμα την γδυσω και της βγαλω και την πανα και οταν την ντυσω κλαιει χαχα το εντελως αναποδο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ομορφα που τα λες...

Να σου ζησει και παλι καλοτυχος να ειναι!!

Εμενα Ελενιτσα μου το αντιθετο με το αλλαγμα του αρεσει πολυ να ειναι ξεβρακοτος.... Ριχνει πολυ γελιο... :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενίτσα να σου ζήσει το μωράκι σου...να σου πω αυτό που λες για το φορμάκι κοίταξε το...εγώ όταν έντυνα την μικρή μου πάντα όταν τις πέρναγα το φορμάκι ούρλιαζε το παιδί..βρε λέω δεν γίνατε κάτι συμβαίνει..ξέρεις τι ανακάλυψα; έτσι όπως πέρναγα το φορμάκι στο κεφαλάκι τις και έβαζα τα "μανικακια" ..οι κόπιτσες πλήγωναν το κεφαλάκι του παιδιού!!!!! καμια φορα έτσι όπως κουνιότανε πάταγε πάνω στην κορυτσά με την πλευρά που έχει το σίδερο...κοιτάω πίσω στο κεφαλάκι τις και επιβεβαιώθηκα..είχε δυο κοκκινίλες....τρελάθηκα!!!!τώρα πια ούτε kix δεν κάνει το παιδάκι μου...τα δικά μας είναι "κολοφορμακια"..μου έχουν στείλει από καναδά και είναι τέλεια όλα προσεγμένα..του ζάμπο p.x οι κόπιτσες είναι ανάποδα...για "δεστο" μήπως είναι αυτό...και πάλι να σου ζήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενίτσα μου να σου ζήσει ο μπέμπης σου να είναι γερός και τυχερός. Αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να ζήσω και εγω αυτες τις ευχάριστες στιγμες που μοιράστικες μαζί μας.

Φιλακιαααα και πάλι να σας ζήσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΙ!!ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΣΟΥ,ΚΑΛΟΤΥΧΟ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΣΑΝ ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ :P:P

ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ ΠΑΝΤΑ.ΔΩΣΕ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...