Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΙΣΕΡΧΟΥΣΕΣ ΘΗΛΕΣ-ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που με απασχολεί.

Οι θηλές μου είναι εισέρχουσες. Βέβαια από τώρα βγάζουν το πύαρ οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα στην παραγωγή γάλατος.

Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορέσω να θυλάσω έστω με θηλές σιλικόνης. Ξεκίνησα από τώρα μασάζ στο στήθος κ να τις τραβάω προς τα έξω.Υπάρχει περίπτωση να βγούν? δεν το κάνω πολλές μέρες αλλά δεν βλέπω φως. Θα καταφέρω τίποτα ή πονάω τζάμπα?

Χρόνο έχω ακόμα, είμαι στην 24η εβδομάδα , λέτε να πεταχτούν?

Επίσης αν όχι γίνεται με θηλές σιλοκόνης?

με θήλαστρο ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν θα το προτιμούσα (ξέρετε θα ήθελα να το βάλω στο στήθος μου).

Πείτε μου αν έχετε εμπειρία, θέλω πολύ να θηλάσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα έγραψε:

&μένα οι θηλές μου ήταν εισέχουσες.

Θηλάζω με βοηθητικές θηλές.

Ο θηλασμός μου πηγαίνει 1 χαρά!

αχ σε ευχαριστώ! με βοηθητικές θηλές θέλω κ εγώ. Το θήλαστρο φοβάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην πειράζεις τις θηλές σου κατά τη διάρκεια της

εγκυμοσύνης γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα και μπορεί να

προκληθεί πρόωρος τοκετός.Αργότερα βάζε μόνο λίγη κρέμα "πουρελαν" της "μεδελα" για να τις κάνει ελαστικές και να μη σου σκίζουν όταν με το καλό θηλάσεις.

Το οτι έχεις εισέχουσες θηλές δε θα σε αποτρέψει να θηλάσεις.

Αν έχεις υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρεις.

Κι εμένα οι θηλές μου δεν είναι πολύ μεγάλες(δεν είναι εισέχουσες)

αλλά σε πληροφορώ οτι ο μπέμπης μου μια χαρά μου τις έφτιαξε.

Το μωράκι σου θα δημιουργήσει θηλή με το πιπίλισμα.

Στην αρχή που δεν ήξερα και πονούσα(είχα κάνει και καισσαρική οπότε πονούσα και την ουλή)πήρα θηλές καουτσούκ από την chicco.Οχι σιλικόνη μου είπε η μαία,γιατί είναι σκληρή.

Εβαζα λοιπόν τις ψεύτικες θηλές και μόλις έβγαινε η θηλή μου έξω απ το πιπίλισμα του μωρόυ,το έβαζα κανονικά στο στηθος.Ή θήλαζα μόνο με την ψεύτικη θηλη.

Το θήλαστρο δεν κάνει για να βγάζεις το γάλα τον πρώτο καιρό γιατί θα σου το μειώσει.Βέβαια διάβασε σχετικές δημοσιεύσεις για τα θήλαστρα γιατί εγώ δεν έχω τέτοια εμπείρια και δε θα μπορέσω να σε βοηθήσω.

Ευχομαι όλα να πάνε καλα και με το καλό να γεννήσεις το μπεμπάκι σου!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι δικες μου θηλες ηταν επιπεδες

ηταν προ μπεμπας και θηλασμου

δυσκολευτικαμε λιγακι στην αρχη αλλα τωρα τις εχει φτιαξει στα μετρα της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτσακι!

Με το καλο το μωρακι σου!

Το'προβλημα' σου το αντιμετωπισα αρχικα και γω.

Ειχα πολυ μικρες θηλες και η μια (ναι η μια) ηταν εισεχουσα.Οποτε επαιρνα να θηλασω τη μικρη μου απο εκεινο το στηθος ζοριζοταν και δεν μπορουσε να ρουφηξει σωστα.Δυστυχως (θα σου εξηγησω μετα γιατι) την 2η μερα η μαιες μου δωσαν θηλες σιλικονης και το προβλημα λυθηκε. Επειτα για πολυ καιρο προσπαθουσα να τις κοψω αλλα ματαια.Δεν μπορουσε ουτε καν να πιασει το καλο στηθος γιατι ειχε συνηθησει στις μεγαλες ψευτοθηλες. Η μικρη δεν επιανε με τιποτα και αν επιανε καμια φορα ετρωγε 2 λεπτα και μετα γκρινιαζε. Τα παρατησα και γω και ειπα πως θα συνεχισω ετσι και ο,τι γινει. Ετσι λοιπον μετα απο 7 μηνες θηλασμου εκοψα τις ψευτοθηλες μεσα σε 3 μερες πολυ απλα και ανωδυνα. Ξεκινησα να την ταιζω ενα γευμα το βραδυ στον υπνο της οπου δεχοταν το στηθος χωρις αυτες.Το ενα γευμα εγινε δυο τα δυο-τρια και τελικα τις ξεφορτωθηκα.

Αυτο που σε συμβουλευω να κανεις ειναι να παλεψεις να θηλασεις ΧΩΡΙΣ αυτες.Μπορει να δημιουργησουν προβληματα στην παραγωγη σου,θα χρειαζεται να αποστειρωνεις και γενικα ο θηλασμος θα ειναι πιο δυσκολος μαυτες.

Αν παλι δυσκολευτεις τοσο πολυ να τις δεις σαν εργαλειο και οτι ειναι ο καλυτερος τροπος για να δωσεις το γαλα σου στο μωρο σου!

Και τελος,προχθες ενω ταιζα τη μικρη μου για να κοιμηθει της εφυγε η θηλη απο το στομα και ρουφουσε ακριβως απο διπλα το δερμα μου που ειναι εντελως ισιο.

Ολα γινονται αρκει να το παλεψεις.

Εγω το μετανιωσα που δεν ηξερα και δεν το προσπαθησα περισσοτερο νωριτερα!

Τα μικρα μας μπορουν να ρουφηξουν απ'οπουδηποτε το γαλα της μανουλας!

Με το καλο το μωρακι σου και να εχεις καλη αρχη!

Ειναι πολυ σοφο να ενημερωνεσαι απο τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια,

lovie θέλω κ εγώ να το προσπαθήσω χωρίς θηλές αλλά φοβάμαι ότι θα ταλεπωρήσω τον μπέμπη τον πρώτο καιρό.Λέω να ξεκινήσω με ψεύτικες (αν δεν έχει γίνει καμία αλλαγή μέχρι τότε) κ μετά από λίγες μέρες να τις σταματήσω όταν θα είμαι κ εγώ πιο ήρεμη στο σπίτι.

molly sos αυτό που λες για τις συσπάσεις στο είπε ο γιατρός σου ή το άκουσες από γιαγιάδες? το μασαζ κ το τράβιγμα ο γιατρός μου είπε να το κάνω. Του έχω εμπιστοσύνη, θα μου το έλεγε αν πείραζε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΝΑ έγραψε:

ευχαριστώ πολύ κορίτσια,

lovie θέλω κ εγώ να το προσπαθήσω χωρίς θηλές αλλά φοβάμαι ότι θα ταλεπωρήσω τον μπέμπη τον πρώτο καιρό.Λέω να ξεκινήσω με ψεύτικες (αν δεν έχει γίνει καμία αλλαγή μέχρι τότε) κ μετά από λίγες μέρες να τις σταματήσω όταν θα είμαι κ εγώ πιο ήρεμη στο σπίτι.

Καλυτερα να το πρασπαθησεις απο την αρχη.

Αν δεν το δοκιμασεις δε θα ξερεις.

Ισως θα ειναι πιο δυσκολο αλλα αξιζει η προσπαθεια!

Σου μιλαω εκ πειρας!

Να σου πω ομως και κατι αλλο...Μην προδιαθετεις τιποτα!Μπορει ολα να πανε τελεια! ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΝΑ έγραψε:

ευχαριστώ πολύ κορίτσια,

lovie θέλω κ εγώ να το προσπαθήσω χωρίς θηλές αλλά φοβάμαι ότι θα ταλεπωρήσω τον μπέμπη τον πρώτο καιρό.Λέω να ξεκινήσω με ψεύτικες (αν δεν έχει γίνει καμία αλλαγή μέχρι τότε) κ μετά από λίγες μέρες να τις σταματήσω όταν θα είμαι κ εγώ πιο ήρεμη στο σπίτι.

molly sos αυτό που λες για τις συσπάσεις στο είπε ο γιατρός σου ή το άκουσες από γιαγιάδες? το μασαζ κ το τράβιγμα ο γιατρός μου είπε να το κάνω. Του έχω εμπιστοσύνη, θα μου το έλεγε αν πείραζε?

Μου το είπε ο γιατρός και το διάβασα και δω κάποια στιγμή όταν ήμουν έγκυος.Μασάζ ναι αλλά όχι με τις ώρες.Βέβαια μη σ επηρεάζω.Κάνε αυτό που σου πε ο γιατρός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαν μέλος του συνδέσμου θηλασμού ελλάδος θα σου πω καλή μου ότι ΟΛΕΣ οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν! Άλλες με ευκολία και άλλες όπως εγώ εσύ και χιλιάδες ακόμα με κάποιο μικρό προβληματάκι. Το μωρό αν πιάσει την άλλο στο στόμα του μπορεί να τραβήξει γαλατάκι. Στην αρχή αν δυσκολεύεσαι μια πρόσθετη θηλή θα σε βοηθήσει αρκετά.Αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι και μπορώ με τις λίγες γνώσεις να βοηθήσω στείλε μου pm. θα χαρώ πολύ να το κάνω. φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αερικό32 έγραψε:

σαν μέλος του συνδέσμου θηλασμού ελλάδος θα σου πω καλή μου ότι ΟΛΕΣ οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν! Άλλες με ευκολία και άλλες όπως εγώ εσύ και χιλιάδες ακόμα με κάποιο μικρό προβληματάκι. Το μωρό αν πιάσει την άλλο στο στόμα του μπορεί να τραβήξει γαλατάκι. Στην αρχή αν δυσκολεύεσαι μια πρόσθετη θηλή θα σε βοηθήσει αρκετά.Αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι και μπορώ με τις λίγες γνώσεις να βοηθήσω στείλε μου pm. θα χαρώ πολύ να το κάνω. φιλάκια

ο δαίμων της μετάφρασης χτύπησε...ΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστώ όλες κ πάλι.

Αερικό32 θα δω πως θα πάει, έχω καιρό ακόμα, θα μιλήσω κ την επόμενη φορά με το γιατρό μου κ για ότι χρειαστώ θα σου στείλω pm. Thanks!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...