Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έναρξη στερεάς τροφής


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Ήρθε η στιγμή να ανοίξω και εγώ ένα ευχάριστο πόστ και να ζητήσω τις πολύτιμες συμβουλές σας,όπως πάντα άλλωστε!

Η κορούλα μου είναι 6 μηνών και προς το παρόν θηλάζουμε αποκλειστικά.Έχω συζητήσει το θέμα της τροφής με την παιδίατρο μας,και έχουμε καταλήξει πως θα ξεκινούσουμε το φαγητάκι μετά τον 7ο μήνα. :)

Σήμερα όμως,καθώς τρώγαμε και την είχαμε δίπλα μας,ανοιγόκλεινε το στοματάκι της και γλιφότανε.Η δική μου ερμηνεία είναι πως μάλλον ήθελε να δοκιμάσει απο το φαγητό μας,που σημαίνει οτι ''ζηλεύει''.

Δεν της έδωσα καθόλου αφού δεν είχα συζητήσει με την παιδίατρο τη συγκεκριμένη περίπτωση και φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος.

Τι να κάνω;Μπορώ να της δίνω κάτι να τρώει όταν μου το ζητάει ενώ δεν έχουμε ξεκινήσει τις τροφές;

Δεν θέλω να της δώσω κρέμα του εμπορίου.Τι άλλο μπορώ να της δίνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη αρχη να εχετε...

ευχομαι αν μη σε ζορισει οπως ζορισε εμενα κ ακομα ζοριζει,,

εχει 3,5 μηνες κ ακομα να αντικαταστησει γευμα... :blink::blink:

κ μενα νελλη ξερογλυφοταν οταν μας εβλεπε να τρωμε αλλα με το που εβαζες κουταλι στο στομα γυρνουσε το κεφαλι 360 μοιρες...

εγω δινω της holle βιολογικες κρεμες που δεν εχουν ζαχαρη..

το μοναδικο που τρωει μισο μπολ... B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΕΛΛΑΚΙ...ΕΜΕΙΣ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ .5,5 ΜΗΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕ ΓΑΛΑ Η ΜΕ ΝΕΡΑΚΙ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΗΛΟ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΑΛΑ....ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΘΕΣΑΜΕ ΑΧΛΑΔΑΚΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΟΨΑΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΝΑ....ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ 6 ΔΗΛΑΔΗ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ...ΠΡΩΤΑ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΡΟΤΑΚΙ ΜΕΤΑ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΜΕΤΑ ΣΕΛΙΝΙ ΜΕΤΑ ΜΠΡΟΚΟΛΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΚΕΤΑ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΛΙΓΟ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ...ΔΕ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ...ΟΥΤΕ ΚΡΕΜΑ ΕΤΟΙΜΗ ΤΠΤ ΟΛΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΡΕΣΚΑ ΦΤΙΑΓΜΑΝΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΜΗ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ..ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή τώρα τι μου προτείνετε να κάνω;Να της δώσω ας πούμε λίγο ψωμάκι,ένα κομμάτι φρούτο;Ή είναι επικίνδυνο;Να πάρω βιολογική κρεμούλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΕΛΛΑΚΙ...ΕΜΕΙΣ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ .5,5 ΜΗΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕ ΓΑΛΑ Η ΜΕ ΝΕΡΑΚΙ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΗΛΟ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΑΛΑ....ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΘΕΣΑΜΕ ΑΧΛΑΔΑΚΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΟΨΑΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΝΑ....ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ 6 ΔΗΛΑΔΗ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ...ΠΡΩΤΑ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΡΟΤΑΚΙ ΜΕΤΑ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΜΕΤΑ ΣΕΛΙΝΙ ΜΕΤΑ ΜΠΡΟΚΟΛΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΚΕΤΑ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΛΙΓΟ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ...ΔΕ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ...ΟΥΤΕ ΚΡΕΜΑ ΕΤΟΙΜΗ ΤΠΤ ΟΛΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΡΕΣΚΑ ΦΤΙΑΓΜΑΝΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΜΗ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ..ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ

Συμφωνώ και το ίδιο ακριβώς κάνω κι εγώ :cheer::cheer::cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΕΛΛΑΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ...ΠΑΡΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑΣΟΥ ΠΕΙ...ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΧΙΣΕΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΣΙΓΑ ΓΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΛΙΩΜΕΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΤΠΤ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΦΟΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ψωμακι οχι ακομα ειναι νωρις..ψωμια μπαινει μετα τον 8ο.

ουτε κομματακι φουτου ειναι μικρουλα ακομα..μπορεις να ξεκινησεις να αλεθεις φρουτακια σιγα σιγα ή να παρεις κρεμουλα αυτες που λενε τα κοριτσια...

αλλα μιλα με την παιδιατρο καλυτερα να σου πει.

ή καροτακι βρασμενο σε κρεμουλα...αλλα ειναι νωρις για κομματια ή ψωμι σιγουρα/

καλη αρχη! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

ψωμακι οχι ακομα ειναι νωρις..ψωμια μπαινει μετα τον 8ο.

ουτε κομματακι φουτου ειναι μικρουλα ακομα..μπορεις να ξεκινησεις να αλεθεις φρουτακια σιγα σιγα ή να παρεις κρεμουλα αυτες που λενε τα κοριτσια...

αλλα μιλα με την παιδιατρο καλυτερα να σου πει.

ή καροτακι βρασμενο σε κρεμουλα...αλλα ειναι νωρις για κομματια ή ψωμι σιγουρα/

καλη αρχη! :kiss:

Συμφωνω!!! μπορεις για αρχη ειδικα λιγη μπανανουλα που ειναι κ γλυκια!!

Καλη αρχη κουκλιτσα!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Γνώμη μου είναι να μην δώσεις τίποτα αν δεν το συζητήσεις πρώτα με το γιατρό σου και μη συγκρίνεις με μας γιατί το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Πάντως το οτι "γλειφεται", όταν τρώτε, είναι μια ένδειξη πως αρχίζει και ετοιμάζεται για τις στερεές τροφές.

Εμείς γύρω στη δική σας ηλικία ξεκινήσαμε δειλά - δειλά με φρουτάκια και στη πορεία βάλαμε χορτόσουπα και απογευματινή κρεμούλα. Τώρα τρώει και κρεατάκι (κοτόπουλο & μοσχάρι με λαχανικά και λεμονάκι) αλλά είναι με τις μέρες της. Πάντως μέχρι και τον 1ο χρόνο η βασική διατροφή του μωρού πρέπει να είναι το γαλατάκι και τα υπόλοιπα να είναι δευτερεύοντα.

Καλή επιτυχία πάντως στις μάσες σας! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μίλησα με την παιδίατρο και τελικά θα ξεκινήσουμε τα φρουτάκια απο την άλλη εβδομάδα!Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...