Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φοβιες στον 9ο μηνα


Recommended Posts

Κοριτσακια γεια σας!

Ηθελα τη γνωμη σας σε ενα θεμα που μας προεκυψε.

Εδω και 4 βραδια ισως και περισσοτερο σποραδικα η μικρη μου Αλεξανδρα κανει ανησυχο υπνο. Ενω πεφτει κοιμαται μετα απο μπανακι και γαλατακι κουρασμενο το μωρο μου ξυπναει στις 4 ή 5 τα ξημερωματα ή και πιο νωρις και κλαιει. Καποιες φορες απλα θελει την πιπιλα της αλλα καποιες αλλες τις τελευταιες δηλ. δεν κοιμαται σηκωνεται και ενω νυσταζει κλαιει γοερα.

Την παιρνω στην αγκαλια μου και αποκοιμιεται συνηθως με κουνημα στο καροτσι οχι στο κρεββατακι της...Της αρεσει πιο πολυ να αποκοιμιεται στο καροτσι η αληθεια ειναι...(και αυτο θελω να της το κοψω γιατι δεν θα βολευεται στο τελος).

Μιλησα με την παιδιατρο μας και μου ειπε οτι εφ'οσον δεν πειναει,ουτε κρυωνει ουτε ζεσταινεται ή διψαει μπορει να ειναι ονειρα και εφιαλτες.

Αυτα ειναι καποιες φοβιες που δεν ξεπερνιουνται παρα μονο με το περασμα του χρονου.

Την ρωτησα για την περιπτωση να ειναι δοντακια και πονος απο εκει και μου ειπε οτι θα ηταν αναμενομενο να ειναι ανησυχη και γκρινιαρα και κατα την διαρκεια της ημερας.

Σας εχει τυχει νας σας πουνε για φοβιες και εφιαλτες?

Επισης ηθελα να ρωτησω αν καποια απο εσας εχει μωρακι που συνηθισε πολυ το καροτσακι και δεν "συμπαθει" ιδιαιτερα την κουνια...

Αχ την καυμενη τη λυπαμαι εχει να κοιμηθει ολοκληρο βραδυ πολυ καιρο χωρις κλαμματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ εμένα η μικρή είναι εννιά μηνών.

Έχει κανα μήνα που ξυπνάει το βράδυ σηκώνεται και θέλει να την πάρω. Τρώει και ξανακοιμάται.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο το κάνει.

Ίσως είναι φοβίες ή βλέπει όνειρα. Μόλις την παίρνω αγκαλιά και τη θηλάζω ηρεμεί.

Δεν νομίζω να το κάνει επειδή πεινά γιατι κοιμόταν σερί όλο το βράδυ.

Μην ανησυχείς πιστεύω οτι θα το ξεπεράσουν. Περνάνε πολλές φάσεις τα μικρούλια μας.

Όσο για το καρότσι δεν ξέρω να σου απαντήσω. Της δικιάς μου δεν της αρέσει να κοιμάται εκεί.

Καλή συνέχεια! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μικρουλια περιπου στους 8 μηνες αντιλαμβανονται οτι δεν ειναι 'ενα' με τη μαμα αλλα ξεχωριστες προσωπικοτητες και βγαζουν ανασφαλεια.

Συνηθως αυτο μεταφραζεται σε αυπνιες και κλαματα το βραδυ.

Κλαει δυνατα ή γκρινιαζει για να κοιμηθει?

Αν την αφησεις τι κανει?

Και μενα τελευταια ζοριζεται λιγο να κοιμηθει το βραδυ.Γκρινιαζει πρωτα και μετα την παιρνει ο υπνος.

Αναφορικα με τα δοντια τωρα βγαζει το 1ο της αλλα δεν εχω εντοπισει καποια αλλαγη στις συνηθειες της.Ισως ξυπναει καποια πρωινα πιο νωρις για γαλα αλλα μετα ξανακοιμαται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηατασουλα μου κλαιει σα να εχει δει κατι στον υπνο της και μετα λιγο βγαζει κατι φωνουλες.

Απο σημερα θα μετακομισω στο δωματιο της να δω...

Κατα την διαρκεια τη ημερας την αφηνεις να κοιμαται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι είναι όνειρα...Πολύ πιο έπειτα έρχεται η περίοδος αυτή...

Είναι πολύ πιθανόν τα δοντάκια...το ξύπνημα τη νύχτα και η ιδιοτροπία στον ύπνο είναι οι βασικότερες ενδείξεις...

Ωστόσο αν αντιλήφθηκα σωστά, έχει μετακομίσει η Αλεξάνδρα σας πρόσφατα σε άλλο δωμάτιο;;;Ίσως ακόμη δεν είναι έτοιμη και έχει ανάγκη τη μαμά...

Η Άλεξ μου το βράδυ απλώνει το χέρι μέσα από τα κάγκελα ή ανοίγει τα μάτια και μου χαμογελά και έπειτα κοιμάται πάλι!

Πάντως τόσα όνειρα είναι πρακτικά αδύνατον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina μου την εχω χωρισει απο το δωματιο μας απο 40 ημερων. Στην κουνια της και οχι στο καλαθι της κοιμαται απο 2 μηνων. Ειλικρινα δεν ξερω...Εχτες κοιμηθηκα διπλα της και συνεχεια την ακουγα να στριφογυριζει. Ξεσκεπαζοταν (δεν θελει και τον υπνοσακο) και πως γινεται να την βαζω να κοιμαται κανονικα και να την βρισκω αναποδα και παντα ξεσκεπαστη? :dry:

Εχτες εκλαψε 3 φορες και μαλλον επειδη δεν βολευοταν. Τι να πω μια χαρα κρεββατακι της εχω ειναι και φιρμα το ακριβοπληρωσαμε παναθεμα το και να μην την βολευει την κορακλα μου? Τουλαχιστον καναμε 1 προοδο: δεν κοιμηθηκε στο καροτσι της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ είπες τη μαγική λέξη...υπνόσακος...

Μήπως δεν τον θέλει;;;Χρειάζεται ελευθερία;;;

Θεωρώ ότι εκεί περιορίζονται!Θα ξεσκεπάζεται βέβαια, θα στριφογυρνάει...

Εμείς ακίνητοι μένουμε;;;Αφησέ την να χαρεί την κρεβατάρα της... :);)

Έπειτα θα έχει σύζυγο και δεν θα βολεύεται!!! :laugh: :woohoo:

Και η Αλεξανδρή σβούρες φέρνει, τα πόδια στα κάγκελα...

Ίσως και σε σνυδυασμό με τον ερχομό των δοντιών αναστατώθηκε...

Μπράβο τόσο νωρίς;;; :)

Εμείς μάλλον στο νηπιαγωγείο... :laugh:

Περιμένουμε νεότερα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑ ΚΑΙ η δικια μου τα ίδια μου κάνει k το αποδίδω σε δόντια!!!!!!!!μου έκανε k κάτι διάρροιες k δεν τρώει κιόλας οποτε μάλλον λέω έρχεται το πρώτο μας δοντάκη!!!!!!!!!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κορη μου η μεγαλη, απο 10 μηνων ξυπνουσε σχεδον καθε βραδυ και την κρατοσα με τις ωρες αγγαλια μεχρι να κοιμηθει!

μολις πηγαινα να την βαλω για υπνο, πεταγοταν, ξυπνουσε και εκλεγε και εγω παλι αγγαλια!

Στην αρχη ειπα ειναι τα δωντια!

Μετα το απεδωσα στο γεγονος οτι ειχα πιασει δουλεια και με ζητουσε!

Την αισθηση του αποχωρησμου!

Σταματησα απο την δουλεια και η αληθεια ηρεμησε!

Σταματησε να ξυπναει!

Οταν πηγε δυο χρονων(οταν εμεινα εγκυος)αρχισε να ξυπναει απο ονειρα!

Ακομη και τωρα το κανει!

Αν οχι καθε μερα, μερα παρα μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ εμένα πάντως μου το έκανε τον προηγούμενο μήνα και μάλλον ήταν από τα δοντάκια.

Για δύο βδομάδες ξυπνούσε ανά ώρα και κοιμόταν μόνο στην αγκαλιά μου και ήθελε να μου πιάνει το χέρι.

Στην διάρκεια της ημέρας ήταν μια χαρά.

Τελικά έβγαλε 4 δοντάκια και ηρέμησε.

Τώρα εδώ και δυο βδομάδες κοιμάτε πάλι καλά.

Δηλαδή ξυπνάει 2-3 φορές αλλά αυτό είναι φυσιολογικό για εμάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...