Μετάβαση σε περιεχόμενο

18 μηνων και ακομα ξυπναει 5-6 φορες


Recommended Posts

δεν αντεχω παιδια!!!!ξυπναει ακομα!!!βγαλαμε τα δοντια αλλα ακομα και τωρα ξυπναει καθε βραδυ αρκετες φορες.εχω και το μικρο 2 μηνων.πιο πολυ στεναχωριεμαι που δεν ξερω τι θελει να την βοηθησω.πιο παλια ελεγα ειναι τα δοντια,πειναει,διψαει,φοβαται!!!μηπως φταιει που μεχρι να αποκοιμηθει καθομαστε διπλα της σε μια καρεκλα και φοβαται οτν δεν μας βλεπει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω, πω τι με περιμένει... Και με μένα ξυπνάει κάθε βράδυ και δεν κάθομαι δίπλα του... Κοιμάται μόνος του, ήρεμα από τις 21:00 μέχρι τις 24:00... Μετά αρχίζει το πανηγύρι... Ξυπνάει ανά δίωρο, μπορεί και ανά μία ώρα, επειδή (εκεί έχω καταλήξει) του έχει φύγει η πιπίλα :( Την βάζουμε, του ξαναφέυγει κι φτου και από την αρχή... Αλλά έλεγα ότι θα μεγαλώσει και θα κοιμάται. Αν μου λες ότι 18 μηνών και ακόμα ξυπνάει... Καήκαμε, ζόμπι θα γίνουμε... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω κατι??

Ποτέ δεν κοιμηθηκε σερι ολο το βραδυ?

Διοτι ο δικος μου ειναι 3 μηνων καποτε κοιματε ολο το βραδυ και καποτε ξυπναει. Δηλαδη μπορει να μην στρωσει και ποτε? :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εμένα ο γιός μου είναι 4 μηνων και από 2 μηνών κοιμάται όλη νύχτα από τις 12 μέχρι τις 8 το πρωί.

Στον παιδίατρό σου τον είπες;; Μηπως το παιδί είχε ξυπνήσει κάποια στιγμη τη νύχτα και έκλαιγε και δεν το ακούσατε και από τότε της έχει μείνει φόβος;;

Σου το λεώ αυτό γιατί μια ξαδέρφη μου την πατησε έτσι με την κόρη της που την είχε πάει από νωρίς στο δικό της δωμάτιο και το παιδάκι κάποια στιγμή ξύπνησε τη νύχτα, έκλαψε, οι γονείς της δεν την ακουσανε και από τοτε εκτός του ότι ξυπναει μέσα στη νύχτα 2-3 φορές,πηγαίνει και στο κρεββάτι τους.

Πάντως υπάρχουν κάποια ειδικά βιβλία που τα έχουν γράψει παιδοψυχολόγοι και παιδίατροι, τα οποία παραθέτουν μεθόδους για το πώς να βοηθηθούν και οι γονείς και τα παιδιά να ξεπεράσουν αυτές τις καταστάσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η δικια μου ποτε then κοιμήθηκε συνεχόμενα το βραδυ.Και τώρα ξυπνάει πάντα το λιγότερο μια φορα την νύχτα κατά τις 2 η 4 ώρα και αφού δεν αντέχω την προσπάθεια να την κοιμίσω γιατί μετά μπορεί να παραμείνει ξύπνια έως και 2 ώρες την παίρνω στο κρεβάτι.

Εχτές είχαμε μπούκωμα και ξύπνησε 3 - 4 φορες.

Θα δούμε ελπίζω κάποια στιγμή να φτιάξουν τα πράματα γιατί έχω κουραστεί.Τις αδερφής μου το μωρό κοιμάται όλη τι νύχτα από 40 ημερών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα έγραψε:

Να ρωτησω κατι??

Ποτέ δεν κοιμηθηκε σερι ολο το βραδυ?

Διοτι ο δικος μου ειναι 3 μηνων καποτε κοιματε ολο το βραδυ και καποτε ξυπναει. Δηλαδη μπορει να μην στρωσει και ποτε? :ohmy:

Έλα ντε... Θα στρώσει ποτέ; Μάλλον είμαστε από τις μαμάδες που τα μωρά μας θα μας ξενυχτάνε, εγώ πια το έχω πάρει απόφαση... :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzef έγραψε:

Και η δικια μου ποτε then κοιμήθηκε συνεχόμενα το βραδυ.Και τώρα ξυπνάει πάντα το λιγότερο μια φορα την νύχτα κατά τις 2 η 4 ώρα και αφού δεν αντέχω την προσπάθεια να την κοιμίσω γιατί μετά μπορεί να παραμείνει ξύπνια έως και 2 ώρες την παίρνω στο κρεβάτι.

Εχτές είχαμε μπούκωμα και ξύπνησε 3 - 4 φορες.

Θα δούμε ελπίζω κάποια στιγμή να φτιάξουν τα πράματα γιατί έχω κουραστεί.Τις αδερφής μου το μωρό κοιμάται όλη τι νύχτα από 40 ημερών.

Μα ποτε ποτε??

Δηλαδη να ελπιζω που ο δικος μου καποιες φορες κοιματε σερι ολο το βραδυ και ειναι 3 μηνων??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ninaki1 έγραψε:

Τόμα έγραψε:

Έλα ντε... Θα στρώσει ποτέ; Μάλλον είμαστε από τις μαμάδες που τα μωρά μας θα μας ξενυχτάνε, εγώ πια το έχω πάρει απόφαση... :silly:[/quote:1n75bhq3]

Βάλτε με και εμένα μέσα σε αυτές τις μαμάδες. :woohoo: :woohoo:

Οσο πάει κοιμάται και λιγότερο.Τώρα κοντευει 8 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια βαλτε με κι εμενα στο club. ο μικρος μου ειναι 15 μηνων και το συνηθισμενο ειναι να ξυπναει τουλαχιστον 2 φορες μες την νυχτα. τα δοκιμασα ολα αλλα τιποτα. υπαρχουν και φορες που ξυπναει και ξημερωνομαστε..... υπομονη σε ολες μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα έγραψε:

tzef έγραψε:

Μα ποτε ποτε??

Δηλαδη να ελπιζω που ο δικος μου καποιες φορες κοιματε σερι ολο το βραδυ και ειναι 3 μηνων??[/quote:192qfvsc]

mia xara eiste.Μονο όταν την κρατα η πεθερά μου κοιμάται όλο το βραδυ μας έχει πάρει τον αέρα λέω εγώ.

Έως 7 μηνών ξύπναγε κατά τις 2 και καθόταν έως στις 4 χωρίσει να πονάει η τίποτα τέτοιο απλά ήθελε να παίξει.Μετά είχαμε τα δόντια.

οι σπάνιες φορες που κοιμήθηκε είναι όταν για κάποιο λόγο επειδή πχ βγαίναμε σε φίλους κοιμόταν κατά τις 12.εμάς κοιμάται κατά τις 9 συνήθως.απλά τα πράματα είναι λίγο καλύτερα από πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αποτι κατάλαβα μπορω να αυτοπυρποληθω!!! θα αυτοκτονησω κουριτσια απτην αυπνια!!!! ξυπναω για την μεγαλη -18 μηνων- και για την μικρη - 1,5 μηνων- αντε γεια δηλαδη .και να σας πω οτι κανω καθε μερα 60 χλμ. να παω στην δουλεια μου!!!!χιχχιχι.τουλαχιστον δεν ειμαι μονη μου.η μεγαλη λοιπον ξυπναει μας φωναζει στην αρχη ηρεμα και μετα δυνατα ,και αν κατσουμε διπλα της, σε 5 λεπτα εχει κοιμηθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια !Ισως ειμαι απο τις λιγες κ πολυ τυχερες!Η μικρη μου ειναι 4,5 μηνων κ τους 2,5 τελευταιους μηνες κοιμαται ολη νυχτα,αφου ομως τους 2 πρωτους ειχε μπερδεψει τη νυχτα με τη μερα,τοτε κοιμοταν ολη μερα κ Ο Λ Η τη νυχτα ηταν ξυπνια,χωρις να την απασχολει τιποτα,ουτε εκλαιγε,απλα καθοταν(πολυ τηλεμαρκετινγκ εκεινη την περιοδο!)!Τωρα τρωει τελευταια φορα στις 11 και μπορει να την παρει ο υπνος αμεσως ή το πολυ σε καμια ωρα κ ξυπναει μετα 8-9 το πρωι.Προσπαθω ομως να της εχω σταθερη τη "ρουτινα" της,τα 5 συνολικα γευματα της στην ωρα τους,να την εχω τη μερα πιο πολυ ωρα ξυπνια απασχολοντας την με διαφορους τροπους,το καθημερινο βραδινο μπανακι στην ωρα του ,το μασαζ,κ αμεσως μετα το τελευταιο γευμα κ μετα κατευθειαν στο κρεβατι της με τη μουσικουλα(αυτα τα παιδικα καρουσελ).Το προγραμμα δηλαδη ειναι το ιδιο κ σταθερο κ πιστευω οτι το εχει μαθει.Τωρα οταν ξεκινησουν τα δοντακια ,κ πιο μετα μεγαλωνοντας κ αλλο ,τα τσισακια...δε ξερω τι με περιμενει... :dry:

Κουραγιο κ υπομονη σε ολες κοριτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, δε μας παρηγορείτε!!!

Ο δικός μου είναι μικρούλης ακόμη.

Κοιμάται στις 9 και ξυπνάει στις 2 και στις 6 για να φάει.

Σε γενικές γραμμές είναι καλό το πρόγραμμα του, αλλά ήλπιζα οτι με τον καιρό θα βελτιώνεται...

Μου λείπει πολύ 1 συνεχόμενος ύπνος!!!

Ξέρετε τι άλλο μου λείπει.

Να κάτσω στο τραπέζι και χουζουρέψω το φαγητό!!!

Εσείς σε πόσα λεπτά τρώτε; :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μεχρι πριν 1-1,5 μηνα ετρωγε π ο λ υ αργα,μπορει να περναγε κ 50λεπτο,τωρα στο τεταρτο το πολυ εχει τελειωσει!Την εχω στο δωματιο της απο λιγο μετα το σαραντισμα(ηταν στριμωγμενη πια στην καλαθουνα!)κ νομιζω της αρεσε καλυτερα το κρεβατακι της!Δε καθομαι διπλα της μεχρι να κοιμηθει,δεν ηθελα να συνηθισει ετσι,αλλα αν κλαψει μεσα στη νυχτα πεταγομαι αμεσως(μη φοβηθει),της δινω την πιπιλα κ τελος,ξανακοιμαται αμεσως.

Προσπαθω εκει γυρω στις 9 να την κραταω ξυπνια μεχρι τις 11 κ μετα νυσταζει πολυ κ την παιρνει γρηγορα ο υπνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ενα περιεργο πραγμα μολις βλεπει οτι παμε να φαμε αρχιζει την γκρινια στο τελος τον παιρνω κι αυτον αγκαλια και προσπαθω να φαω κι εγω

λοιπον ο δικος μου ειναι 5 μηνων και ξυπναει ανα 4-5 ωρες.Στα βιβλια που διαβασα λεει οτι πρεπει να ακολουθεις ενα προγραμμα καθε μερα οπως ειπε και η little-angel και στο περιπου να το τηρεις..επισης για να το κοιμησεις να ακολουθεις μια ρουτινα αλλη για τον βραδυνο υπνο και αλλη για τους πρωινους πχ παραμυθι, νανουρισμα, μουσικη και το βραδυ μπανακι πριν τον υπνο ταισμα και υπνο.Το παιδι λενε καταλαβαινει οτι εισαι ανυσηχος και δεν ξερεις πως να το κοιμησεις. Θέλουν επαναληψη των κινησεων σου για να νιωθουν ασφαλη...Επισης επειδη τα παιδια ξυπνανε συχνα κατα την διαρκεια του υπνου πρεπει να βρισκονται εκει που κοιμηθηκαν αλλιως ξυπνανε μια και καλη.. Αυτα σε λιγες γραμμες

εχω υποψιν ενα αγγλικο βιβλιο πολυ καlo οποια θελει να της πω διευθυνση ας στειλει pm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι έχω να τραβήξω!! :(

είναι 3 μηνών & φυσικά δεν έχει κοιμηθεί ποτε πάνω από δώρο. :blink:

συνήθως στις 3-4 ώρες ξυπνάει & πεινάει!! :blush::(

6 ορο μου έχει κάνει 2 φορες & αυτό γιατί ήμασταν βόλτα ! :ohmy:

γενικά όταν είμαστε εκτος σπιτιού κοιμάται? τι να κάνω?

να τι βγάζω στο αμάξι ? :lol:

είπα στον άντρα μου να μας πάει μια αλεξανδρούπολη μπας & κοιμηθώ λίγο & εγώ!! :silly:

γιατί ούτε τι μέρα κοιμάται!!

πως αντέχει??

τι ενέργεια έχει?

όχι ότι κλαίει πάντα απλά κάθεται.. πολλές φορες ξυπνάει τα χαράματα έως τα μεσάνυχτα είναι ξύπνιος..άντε να έχει κοιμηθεί 1 ώρα σπαστά..

Τέλος να σας πω ότι δεν έχουμε ένα στάνταρ ωράριο κάθε μέρα κάνει κάτι διαφορετικό & δεν έχει στάνταρ ώρες που τρώει..

Τι κάνω λάθος?? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγώ ανήκω στο club. Ο γιος μου είναι 22 μηνών και δεν έχει κοιμηθεί νύχτα παρα μόνο μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.Κάθε βράδυ ξυπνάει 4-5 φορές.Αλλες φορές κλαίει και πηγαίνω και κάθομαι δίπλα του μέχρι να κοιμηθεί και άλλες έρχεται μόνος στο κραβάτι μας αλλά τον ξαναπηγαίνω στο δικό του.

Πλέον το έχω πα΄ρει απόφαση ότι έτσι είναι ο ύπνος του.Τώρα που περιμένουμε και το δεύτερο θα τον ξεχάσω τελείως τον ύπνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ....

ΜΕΤΑ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...

ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΔΟΝΤΑΚΙ ΞΥΠΝΟΥΣΕ 3-4 ΦΟΡΕΣ Κ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕ...

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ 4-5 ΒΡΑΔΥΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...