Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. θα ήθελα να σας ρωτήσω αν βάζετε κρέμα στα μωράκια σας σε κάθε άλλαγμα πάνας και αν ναι ποιά? Εγώ του βάζω τη sudocream αλλά αναρωτόμουν αν είναι καλό να του τη βάζω συνέχεια μήπως έτσι συνηθίσει και μετά αν την κόψω συγκαεί? Γράφει ότι έχει και αντισηπτική δράση μήπως σκοτώνετε όμως και η φυσιολογική χλωρίδα της περιοχής?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ εδώ και μήνες ακριβώς "γιαυτο" το λόγο ,μου το είπε και μια μαία δεν βάζω κρέμα προστασίας ...δεν μου έχει συγκαεί ποτε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

εγώ εδώ και μήνες ακριβώς "γιαυτο" το λόγο ,μου το είπε και μια μαία δεν βάζω κρέμα προστασίας ...δεν μου έχει συγκαεί ποτε .

συμφωνω με τη φιλη μου τη αφροδιτη :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι δεν βάζο tpt κατόπιν συμβουλής τις παιδιάτρου,απλά την έπλενα με νεράκι,τελευταία μου έκανε ένα "σουγκαματακι" k τις έβαλα nteflamol k πέρασε,μετά από κάνα δυο βδομάδες "ξαναεπαστη" ένα πολύ άσχημο σύγκαμα (μάλλον λόγον τον φαρμακων που παίρνει) και απευθύνθηκα στο φαρμακοποιό διότι η nteflamol δεν έκανε tpt και μου είπε ο άνθρωπος ότι όλες αυτές είναι προληπτικές,και μου έδωσε μελάνι και κρέμα g σύγκαμα bepanthol ,ούρλιαζε η καυμένοι από το τσούξιμο,σε 24 ώρες έγινε πάλι normal

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα την εχω και εγω αυτη την απορια γιατι βλεπω πολλες μανουλες να βαζουν κρεμα συγκαματος μετα απο καθε αλλαγμα. Την ιδια χρησιμοποιουσα και εγω αλλα μονο οταν ηταν αναγκη. Επισης οταν ηταν μωρακι τον επλενα με νερακι σε καθε αλλαγμα και μονο στο καθημερινο του μπανακι χρησιμοποιουσα σαπουνι . Μωρομαντηλα χρησιμοποιησα μετα τον ογδοο μηνα επειδη δεν μου ηταν ευκολο να τον σηκωνω. Πιστευω και εγω παντως οτι αν γινεται καταχρηση λογικο ειναι να χαλαει η χλωριδα και επισης οταν κατι ειναι συνέχεια προστατευμένο ειναι πιο επιρρεπής στα μικρόβια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου γιούκι! :

κ γω sudocream χρησιμοποιω αλλα μονο οταν εχει συγκαει...οχι σε καθε αλλαγη!

μολις περασει το συγκαμα,απλα το ξεπλενω με νερακι κ του βαζω την πανα!!

δεν νομιζω να χρειαζεται καθε φορα κρεμα!

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε εγω της βαζω σε καθε αλλαγη της πανας

ουτε μωρομαντηλα χρησιμοποιω συχνα

τη πλενω με νερακι και στα κακακια τη πλενω με το αφρολουτρο της

τη στεγνωνω καλα και βαζουμε τη πανα

αν δω καμοια κοκκινιλα βαζω λιγη κρεμουλα τη sudocream

αλλα οχι συνεχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω δεν εχω βαλει τιποτα!

Ακομη και στο ερεθυσμα της πλυσιμο και αλαγμα!

Στην μεγαλη δε, της εβαζα σε καθε αλλαγη της πανας κρεμα και ολλο συγκαμενη ηταν!

Αστε τα κωλαρακια τους να σκληραγογηθουν!

Δεν παθαινουν τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η παιδιατρος μου κ φιλη (επιμελητρια διευ8ηντρια στο Παιδων)

μου συνεστησε sudocream και μονο ! μου πε σε κα8ε αλλαγμα αλλα εγω του βαζω 2 φορες την μερα κ τον αφηνω κ λιγο χωρισ πανα για κανα 10λεπτο. :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχη εβαζα στη μικρη μου σε καθε αλλαγη γιατι κοκκινιζε αμεσως η περιοχη απαξ και δεν χρησιμοποιουσα κρεμα.

Τους τελευταιους μηνες εβαζα τη babycream της weleda.

Πριν μια εβδομαδα συγκαηκε πολυ ασχημα με αποτελεσμα να μολυνθει η περιοχη και να γεμισει πληγες και κοκκινιλες σαν εγκαυματα.

Ηρθε λοιπον στη ζωη μας το θαυματουργο μελανι που ειναι το καλυτερο φυσικο μυκητοκτονο και η λανολινη που επισης ειναι φυσικο υλικο και το καλυτερο για αδριαβροχοποιηση της περιοχης.Ετσι ξεχασαμε τις κρεμουλες και τα χημικα.Για το μελανι παντως εχω να πω τα καλυτερα. Η μικρη εχει στρωσει πολυ.

Τα συγκαματα δεν χρειαζονται παντα κορτιζονουχες αλοιφες.

Επισης μετα απ'ολα αυτα παρηγγειλα να δοκιμασω οικολογικες πανες.

Τις περιμενω απο μερα σε μερα.Αντε να δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ...και εγώ δεν του έβαζα τον έπλενα όταν ήταν καλοκαίρι σε κάθε άλλαγμα τώρα άλλαγμα παρά άλλαγμα και πριν απο μέρες είδα κάτι κοκκινίλες που δεν τον πονούσαν αλλά φοβήθηκα και πήγα και την πήρα. Του τη βάζω από τη Δευτέρα. Έφυγαν τελείως οι κοκκινίλες και έλεγα να την σταματήσω αλλά φοβόμουν μήπως επειδή δεν του έβαζα τις έπαθε. Τώρα που μοιραστήκατε την πείρα σας μαζί μου θα την κόψω από το επόμενο άλλαγμα κιόλας και αν ξαναεμφανιστούν θα του τη βάζω περιστασιακά. Ευχαριστώ πολύ πολύ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. Φεύγοντας από το μαιευτήριο, μου δώσανε διάφορα δώρα εκ των οποίων και ένα κουτάκι sudocream, για την οποία ρώτησα τον παιδίατρο αν πρεπει να του τη βάζω σε κάθε άλλαγμα της πάνας και μου είπε όχι, γιατί είναι πιο δυνατή και συνίσταται ως θεραπευτική κρέμα αν πάθει κάτι το δέρμα του παιδιού.

Και μου συνέστησε άλλες π.χ. "πενατεν", frezyderm.

Εγώ βάζω από τότε που γεννήθηκε έως και σήμερα που είναι ο μικρός μου 4 μηνών Frezyderm, απλώνεται καλύτερα από όλες, μυρίζει ευχάριστα και προσωπικά πιστεύω ότι είναι και η καλύτερη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ :) Κ ΕΓΩ ΛΙΛΑΚΗ FREZYDERM ΤΟΥ ΒΑΖΩ Κ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΓΜΑ ΠΑΡΑ ΑΛΛΓΜΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ :P

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΝΕΝΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑΚΙ.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα ρωτησει τον γιατρο στην αρχη...μου ειπε να τον πλαινω καθε φορα που κανει κακα κ μονο αν ειναι ερεθισμενος να του βαζω...κ εγω βαζω μονο sudocream γιατι ειτε του βαλω αλλη ειτε δεν του βαλω το ιδιο ειναι...

εγω εχω μια απορια μονο....απο μωρακι με το που εκανε κακα τον αλλαζα επιτοπου...δεν εμενε με το μπιμπιλινο ουτε 1 λεπτο...και τον επλαινα κατευθειαν...γιατι κοκκινιζε?τι βγαζουν κ ειναι τοσο καυστικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου, εγώ του έβαζα σε κάθε άλλαγμα "πενατεν" και πριν από ένα μήνα πήρα την βιολογική babycream της weleda, δεν είχαμε ποτέ ούτε μία κοκκινίλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε και εγώ της βάζω τίποτα! Πλύσιμο με

νεράκι όταν κάνει κακάκια. Αν τύχει και συγκαεί λόγο

δοντιών p.x. τότε βάζω μια κρεμούλα της Weleda και

σε 1 μέρα γίνετε πάλι καλά! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ: "ΠΑΣΤΩΜΑ ΜΕ "ΠΕΝΑΤΕΝ" ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΝΑΣ"

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΙΠΕ: "ΠΑΣΤΩΜΑ, ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ 24ΩΡΟ... ΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΝΑ - ΟΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ"

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ, ΜΕ ΤΗΝ "ΠΕΝΑΤΕΝ", ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΛΟΓΟ ΕΠΑΘΕ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥ ΕΡΕΘΙΣΜΟ...

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ... ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤA ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚA "ΠΑΡΑΒΕΝΣ"...

ΤΟΤΕ ΕΨΑΞΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΗ SUDOCREAM... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΟ ΑΥΤΟ!

ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Α! ΞΕΧΑΣΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΟ ΣΤΕΓΝΩΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΡΙΝ ΒΑΛΕΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΡΕΜΑ... ΤΟ ΝΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΑΜΑ...

Ο ΕΡΘΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΤΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικη κ εγω μονο sudoco βαζω ετσι την λεω εγω...ο γιατρος μου ειπε οτι οταν βαζεις συνεχεια κανει μια κρουστα κ δεν αφηνει να αναπνεει το δερμα...γιαυτο κ δεν κανει η συχνη χρηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ την ίδια χρησιμοποιώ αλλά όχι σε κάθε αλλαγή...

Πολύ σπάνια, ίσα-ίσα αν φανεί ερεθισμός...΄

Να φανταστείς ακόμη 1 βαζάκι δεν το τελείωσα...

Απλά εφαρμόζω πολύ συχνή αλλαγή...νεράκι άφθονο και καθόλου υγρασία, διότι εξαιτίας της προκαλλούνται ερεθισμοί...

Καλή εφαρμογή λοιπόν!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΣΥΓΚΑΜΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ???

ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΤΖΕΛ (MUDISAL) ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ PANADOL...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΧΕΣΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...