Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΟΝΤΙΑ.ΠΩΣ ΤΑ ΒΓΑΛΑΤΕ?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Θέλω τα φωτα και τις εμπειριες σας.

Ειμαστε 7,5 μηνων και πριν 1 μηνα περίπου "εσκασαν" τα 2 πρωτα μας δοντάκια.Ευτυχως δεν εκανε πυρετο,οπως ακουω απο πολλες μαμαδες.

Τα συμπτωματα που ειχαμε ήταν τα πολλα κακακια(6-7 φορες τη μερα),η φαγουρα των ούλων φυσικα,ανορεξία,ανυσηχος υπνος,και το οτι εκλεισε ο λαιμός του(κατι που δεν ειχα ακουσει σαν συμπτωμα των δοντιών)!!

Τωρα εδω και 3-4 μερες εχει μυξούλες και γκρίνια και σκεφτηκα οτι μάλλον θα ετοιμάζεται να σκασει κι άλλο δοντάκι.

Ποια άλλα συμπτωματα ειχαν τα δικα σας μπουμπουκακια οταν εβγαλαν τα πρωτα δοντάκια?

Πως τα αντιμετωπίσατε?

Τα συμπτωματα δεν ειναι ιδια καθε φορά?

ΑΑΑΑ....να σας πω κι ενα γιατροσόφι που μου είπε μια γιαγια εδω?

Μου ειπε να βουτηξω τη πιπίλα στο κονιάκ!!!Της λέω βρε γιαγια ταπα θα γινει το μωρο...Κανει καλο λεει στα ούλα,τρυπάνε πιο ευκολα και βγαινει το δοντάκι μανι-μανι. :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηνελόπη μου εμεις ειμαστε 8 μηνών και ακόμα τίποτα...πάντως τα συμπτώματα που αναφέρεις πιο πάνω τα έχει και ο δικός μου τις τελευταίες μέρες..!!!!Δεν ήξερα οτι τα εχουν αυτα..μονο για γκρίνια ειχα ακούσει και πυρετο αμα κάνουν...λές να ετοιμαζονται να βγούν;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς είμαστε 7,5 και δόντι = 0. Μόνο τα ούλα της φαίνονται και μου θυμίζουν τη προγιαγιά μου που την έβλεπα και γελούσα. Ο πεθερός μου στον αντρα μου έδινε πιπίλα βουτηγμένη στο ουίσκι...και δεν έπαθε τίποτα πέρα απο το ότι είναι το αγαπημένο του ποτό. Πάντως αυτό με το λικέρ μην το χρησιμοποιήσεις και αρχίζει το μικρό και θυμίζει τον Ορέστη Μακρή. Με το καλό να σας βγουν και τα υπόλοιπα εγώ αυτό που γνωρίζω είναι πως με καθαρά χέρια κάνουμε ελαφρώς μασαζ στα ούλα τους για να ηρεμήσουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηνελόπη...

εμείς έχουμε 3 δόντια...

Από 6,5 μηνών έσκασε το 1ο, το σύμπτωμα ήταν μάλλον τα πολλά κακάκια 2 ημέρες πριν...ίσως σύμπτωση...

Το άλλο έπειτα από 20 ημέρες στο χαλαρό, όπως και το 3ο...

Το 4ο όμως την παιδεύει...ξύνει-ξύνει με το κόκκαλο οδοντοφϋίας...

Ευτυχώς ο παιδίατρος προχθές είπε ότι έρχεται πανηγυρικώς!!!

Κονιάκ;;Θέλεις να το μερακλώσεις και να τραγουδά;;;

Απολύτως τίποτα εμάς μας συνέστησε...είναι φυσιολογική διαδικασία, ο πόνος προρχόμενος από μέσα, οπότε τα τζελ και σχετικά δεν ωφελούν...

και όλα περιέχουν κάτι...

Υπομονή...βόλτες για χαλάρωμα,αγκαλιές...

Ένας κρίκος παγωμένος μουδιάζει προσωρινά...

Καλή συνέχεια!!!

Και με όσο πιο πλήρη οδοντοστοιχία σύντομα!!!

ΥΣ.εάν έχει κάποια συμπτώματα μην τα συνδέεις με τα δόντια, παρακολούθησέ τα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ?ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΓΛΕ ΔΟΝΤΙΑ ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ 1 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΙΑ ΜΟΥΣΚΕΜΑ Η ΣΑΛΙΑΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΔΟΝΤΙΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις βγαλαμε το πρωτο μας δοντακι 7,5 μηνων χωρις ιδιαιτερα συμπτωματα! Μονο λιγα σαλακια παραπανω ειχε και τραβουσε τα αυτακια της!!! :P:P 8,5 μηνων εβγαλε 5 δοντακια μαζι :woohoo: :woohoo: :woohoo: τοτε ειχε γκρινια, μυξουλες,διαρροια... :(:( Εδω και δυο μηνες παντως δεν ειδαμε αλλο δοντακι....τα βγαλαμε ολα μαζεμενα και τωρα περιμενουμε!!!! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι 5,5 μηνών είχε ήδη 2 δοντάκια, τα κάτω και απολύτως κανένα σύμπτωμα... Άντε λίγη γκρίνια.. :unsure:

Θα συμφωνήσω πάντως με την Κατρίνα, παρακολούθησε τα συμπτώματα, δεν ξέρεις καμιά φορά ;)

Φιλάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

προχθές έσκασε το πρώτο μας δοντάκι,επιτέλους! εκτός από τα κλασικά φαγούρα και πολλά σάλια τα συμπτώματά μας μια ελαφριά διάρροια και ανορεξία όσο αφορά τη στερεή τροφή δεν τρώει τίποτα αυτές τις μέρες ούτε μια κουταλιά αλλά είναι κολλημένος στο στήθος ευτυχώς γιατι τουλάχιστον πίνει γαλατάκι.η διάρροια ξεκίνησε τρεις μέρες πριν σκάσει το δοντάκι, ο καημένος ξυπνούσε τα χαράματα ετρωγε αλλά δεν μπορούσε να συνεχίσει τον ύπνο του, λίγο γκρίνιαζε λίγο σφιγγόταν τα αμολούσε, μόλις τον άλλαζα βαρουσε παλαμάκια, χαμογελούσε και γυρνουσε απο την αλλη και κοιμόταν! τι ζορι τραβάνε κι αυτά τα καημένα με τα δοντακια τους τα πουλάκια μου! καλή ευκολία σας ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tελικα καθε παιδάκι εχει οντως το δικο του "ρυθμό".

Ειναι καλο ομως να ξερουμε τι συμβαινει στα αλλα παιδάκια γιατι ανυσηχουμε κι αδικα πολλες φορές.

Κι εκτος αυτου,πιστευω πως η εμπειρία μιας μαμας ειναι καποιες φορες καλυτερη κι απο τη συμβουλη του παιδιατρου.

Εγω προσωπικα εχω μαθει πολλα περισσοτερα απο τις μαμαδες γυρω μου παρα απ'τη παιδιατρο μας που αν δεν ρωτησεις η ιδια, εκεινη δεν ασχολειται κ δεν εχει χρονο να κατσει να σου πει 5 πραγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα αργησε να βγαλει δοντια.

11 μηνων εβγαλε τα 2 κατω με πολυ πονο,γκρινια,εμετους,διαροια και πυρετο.

στο καπακι τον επομενο μηνα εβγαλε τα 2 πανω εντελως μα εντελως ανωδυνα

ουτε που το καταλαβαμε.

απο τοτε και επειτα ειχαμε ησυχια!!!! πριν 2 μηνες ομως ξεκινησε παλι η γκρινια,ο πονος,το κλαμα....και λεω να οπου να ναι θα τα βγαλει...μπαααααα

τιποτα.

εεεε μετα απο 2 μηνες και κατι εσκασαν μυτη χθες τα 2 πανω πλαι στα

κουνελοδοντα και μου ειπε η παιδιατρος να οπλιστω με υπομονη γιατι εδω και πολυ καιρο εχει ξεκινησει και ετοιμαζει τους τραπεζιτες!!!βοηθεια μας!!

ολα μπορω να τα αντιμετωπισω κοριτσια αλλα αυτο το σπαρακτικο κλαμα που

κανει οταν ποναει δεν αντιμετωπιζεται με τιποτα!!! τι αγκαλια,τι χαδια,τι βολτες μιλαμε για πολυ πονο(μονο με ντεπον την βγαζουμε καθαρη)

ευτυχως τουλαχιστον που κοιμαται την νυχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...