Μετάβαση σε περιεχόμενο

πειτε μου τι να κανω......?


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα.αντιμετωπιζω εδω και μερικες μερες ενα προβληματακι με τον μικρο μου.ειναι 22 μηνων αλλα πολυ ζωηρος.πριν 10 μερες αρχισε να πηδαει το καγκελο της κουνιας του και αποφασισαμε με τον αντρα μου να το βγαλουμε και να βαλουμε ενα χαμηλοτερο ωστε να βγαινει μονος του χωρις να υπαρχει ο κινδυνος να χτυπησει πεφτοντας.απο την ημερα που το βαλαμε-αυριο κλεινει 1 εβδομαδα-δεν κοιμαται το μεσημερι καθολου.μονο 2 μερες που ετυχε να ειμαι εγω στο σπιτι και τον επεμενα αρκετη ωρα.αλλα δουλευω η δολια και τις γιαγιαδες τις εχει τρελανει εντελως που δεν κοιμαται.εχθες γυρισα 9:30 στο σπιτι-εννοηται οτι δεν κοιμηθηκε-καναμε μπανιο και στο ντυσιμο απο την νυστα που ειχε του ελεγα να σηκωσει το χερι και σηκωνε το ποδι :laugh: :laugh: :laugh: .το θεωρειτε φυσιολογικο τοσο μικρος να μην κοιμαται το μεσημερι?

εχει καμια σας κανενα τροπο να τον εφαρμοσω?θα με βοηθησετε πολυ.......οχι μονο εμενα αλλα και τις γιαγιαδες μας πιο πολυ!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Το ιδιο προβλημα ειχαμε αντιμετωπισει κι εμεις με τον γιο μας.Κατεβαινε συνεχεια απο την κουνια του και ολο πηγαινοερχομασταν για να κοιμηθει!Μια δυο τρεις το καταλαβε και κοιμοταν.

Ειναι και μια ηλικια τωρα που δεν θελουν να πολυκοιμουνται οσο κουρασμενα και να ναι!Εμεις ακομα και τωρα πολλες φορες μαλωνουμε για να παει για υπνο το μεσημερι!

Οπως καταλαβες δεν εχω κανενα κολπο απλα καντε υπομονη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μενα μια ειναι η λυση!

Λιγοτερες ωρες υπνου κατα την διαρκρια της νυχτας!

Η κορη μου κοιμαται το βραδυ στις 10 και ξυπναει κατα της 8!

Αν ξυπνησει 8 και κατι δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει το μεσιμερι!

Μεχρι λοιπν τις 8 την αφηνω! μετα την ξυπναω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κοιματε το βραδυ στις 8.30 ξυπναει το πρωι στις 7.30 ο μεσημεριανος υπνος δεν ξερουμε τι σημαινει :woohoo: απο τη ωρα που ξυπναει μεχρι

την ωρα που κοιματε χοροπηδαει...

καθε μερα παλευουμε να κοιμηθει λιγο το μεσημερι αλλα τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bikxar μηπως δεν σου κοιμαται μεσημερι γιατι κοιμαται πολυ το βραδυ?

εμενα κοιμαται στις 10 το βραδυ μεχρι τις 8:30 και το μεσημερι κοιμαται 3 με 5:30

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

bikxar μηπως δεν σου κοιμαται μεσημερι γιατι κοιμαται πολυ το βραδυ?

εμενα κοιμαται στις 10 το βραδυ μεχρι τις 8:30 και το μεσημερι κοιμαται 3 με 5:30

Το βράδυ προσπαθώ να τον κρατήσω παραπάνω αλλά επειδη ειναι απο το πρωι στο ποδι κ λογικο είναι δεν αντεχει να κάτσει παραπάνω παίρνει το μαξιλάρι του κ πάει στη κούνια κ με φωνάζει για να τον βαλω μεσα.

εχω καταφερει καποιες φορές με τα χίλια ζόρια να κοιμηθει το μεσημέρι κοιματε ενα μισάωρο κ πάλι στο πόδι προτιμάει να παίζει!(μόλις μεγάλωσει θα δει τι έχανε πόσο γλυκός ειναι ο μεσημεριανός ύπνος)

αλλα αυτό το ωράριο υπνου το έχει απο δυο μηνών μόνο σε περιπτωσεις που βγουμε θα κατσει παραπάνω αλλά κ πάλι με μουρμουρα με το που πάει 8.30 τριβει ματια κ μύτη κ με τραβαει για νάνι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.αλλα και ο δικος μου ο γιος κοιμαται κατα τις 10:30 και ξυπναει μεχρι τις 8.αλλα οταν ειναι ξυπνιος ολη μερα τοτε το τραβαει και μεχρι τις 9.το θεμα ειναι οτι το μεσημερι μας δειχνει οτι νυσταζει,τον βαζουμε στο κρεβατακι του,μας κλεινει τα ματια του για κανα λεπτο και μετα τα ανοιγει και ειναι μεσα στα χαμογελα!!!μας κοροιδευει ο σκατουλης!!!!του εκλεισα την πορτα για να μην βγαινει ωστε παιζοντας να κουραστει και να κοιμηθει αλλα ππαιρνει ενα παιχνιδι του-ανεβαινει επανω και φτανει το πομολο και την ανοιγει!!!αντε πειτε μου εκει τι κανω?!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BEBISNIK έγραψε:

κοριτσια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.αλλα και ο δικος μου ο γιος κοιμαται κατα τις 10:30 και ξυπναει μεχρι τις 8.αλλα οταν ειναι ξυπνιος ολη μερα τοτε το τραβαει και μεχρι τις 9.το θεμα ειναι οτι το μεσημερι μας δειχνει οτι νυσταζει,τον βαζουμε στο κρεβατακι του,μας κλεινει τα ματια του για κανα λεπτο και μετα τα ανοιγει και ειναι μεσα στα χαμογελα!!!μας κοροιδευει ο σκατουλης!!!!του εκλεισα την πορτα για να μην βγαινει ωστε παιζοντας να κουραστει και να κοιμηθει αλλα ππαιρνει ενα παιχνιδι του-ανεβαινει επανω και φτανει το πομολο και την ανοιγει!!!αντε πειτε μου εκει τι κανω?!!!!!:)
:laugh: Υπομονη!

Πολλα παιδακια δεν κοιμουνται το μεσιμερι!

Μου θυμησες την κορη μου που μετα απο παρακαλια να κοιμηθει μου κλεινει τα ματια της σφιχτα και τα ξαναανοιγει!

"Μαμα, ξυπνησα" μου λεει! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, εχεις δοκιμασει να τον κοιμισεις σε αλλο χωρο κ μετα να τον πας στο κρεββατι του?Επισης να εχεις μια ωρα περιπου την ιδια και να μην ειναι πολυ κουρασμενος.

Για την κουνια, εμεις σε αυτη την ηλικια την μετατρεψαμε σε κρεβατακι

(υπηρχε η δηνατοτητα) κ πηρα απο το τζαμπο προστατευτικο καγκελο.

Εμενα ευτυχως κοιμουνται, κ μαλιστα επιδιωκω να τα βαζω εστω και μιση ωρα γιατι αλλιως μου βγαζουν τον αδοξαστο απο την υπερενταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xntou έγραψε:

Καλημερα, εχεις δοκιμασει να τον κοιμισεις σε αλλο χωρο κ μετα να τον πας στο κρεββατι του?Επισης να εχεις μια ωρα περιπου την ιδια και να μην ειναι πολυ κουρασμενος.

Για την κουνια, εμεις σε αυτη την ηλικια την μετατρεψαμε σε κρεβατακι

(υπηρχε η δηνατοτητα) κ πηρα απο το τζαμπο προστατευτικο καγκελο.

Εμενα ευτυχως κοιμουνται, κ μαλιστα επιδιωκω να τα βαζω εστω και μιση ωρα γιατι αλλιως μου βγαζουν τον αδοξαστο απο την υπερενταση.

καλημερα xntou.εχω δοκιμασει να τον κοιμισω και στο δικο μου το κρεββατι κανοντας και εγω οτι κοιμομουν και ο κυριος μολις εβλεπε οτι δεν ανταποκρινομουν στα πειραγματα του-προφανως νομιζε οτι ειχα κοιμηθει-τσουπ εφευγε απο το δωματιο!!!!!και εμεις την κουνια του την καναμε σαν κρεβατακι γιατι εχει αυτες τις προδιαγραφες και εβαλα τον πεθερο μου-ειναι μαραγκος-και μου εφτιαξε ενα καγκελακι.αλλα ο μικρος μας πουλαει και μας αγοραζει απο τωρα μου φαινεται.σημερα θα τον αναλαβω εγω το μεσημερι-δουλευω πρωι απογευμα-να δω τι θα κανουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως βλέπεις γλυκιά μου όλες έχουμε περάσει κάτι παρόμοιο...

Η κόρη μου όταν ήταν 1,5 χρονών μου έκανε το ίδιο με την κούνια της, έτσι λοιπόν κι εγώ την έπαιρνα στο κρεβατάκι που είχα στο δωμάτιό της (μονό) και με παραμύθια και τραγουδάκια κοιμώτανε. Της πήρα και ένα καγκαλάκι από τα jumbo και κοιμάτε εκεί πλέον. Ξυπνάει μόνη της και κατεβαίνει χωρίς φόβο.

Ίσως σε βοηθούσε αυτό, βέβαια θα μάθει να κοιμάτε με παρέα αλλά είναι καλύτερο από το να μην κοιμάτε καθόλου...άλλωστε με τον καιρό μπορεί να μάθει να κοιμάτε μόνο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa έγραψε:

Όπως βλέπεις γλυκιά μου όλες έχουμε περάσει κάτι παρόμοιο...

Η κόρη μου όταν ήταν 1,5 χρονών μου έκανε το ίδιο με την κούνια της, έτσι λοιπόν κι εγώ την έπαιρνα στο κρεβατάκι που είχα στο δωμάτιό της (μονό) και με παραμύθια και τραγουδάκια κοιμώτανε. Της πήρα και ένα καγκαλάκι από τα jumbo και κοιμάτε εκεί πλέον. Ξυπνάει μόνη της και κατεβαίνει χωρίς φόβο.

Ίσως σε βοηθούσε αυτό, βέβαια θα μάθει να κοιμάτε με παρέα αλλά είναι καλύτερο από το να μην κοιμάτε καθόλου...άλλωστε με τον καιρό μπορεί να μάθει να κοιμάτε μόνο του.

δεν ειχαμε ποτε προβλημα με τον υπνο.απο την αρχη κοιμαται μονος του.αυτο το κανει απο τοτε που βγαλαμε το καγκελο απο την κουνια και στην ουσια του δωσαμε το ελευθερο να μπαινοβγαινει!αλλα δεν μπορουσαμε να το αφησουμε ετσι.τις τελευταιες μερες με το που ξυπναγε και τον ακουγαμε τρεχαμε για να μην τον δουμε να κανει το αεροπλανακι πανω στην κουνια :laugh: :laugh: :laugh: ειναι πολυ ζωηρο παιδακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο κάνει τώρα και ο γιός μου, όμως όταν τον βλέπουμε για να μας προκαλέσει....ο πονηρούλης!

Μόλις τον ακούσω ότι ξύπνησε τον βγάζω από μέσα και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει φάει καμμία τουμπα. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...