Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΧΝΗΤΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΛΕΙΠΑ ΚΑΙΡΟ Ε?ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΣΙ.ΟΚΤΩ ΦΕΤΟΣ(ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΣΟΥΝ!) ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΚΤΩ ΠΕΡΣΙ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΝΕΣΗ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ.ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΑΩ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗΣ?ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΤΛ?ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!ΜΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω εκανα τεχνητη εμμηνοπαυση μετα απο λαπαροσκοπηση για αφαιρεση κυστης.Εκανα τις ενεσεις ARVEKAP και κρατησε για 3 μηνες.

Τα συμπτωματα ειναι παρομοια με της κανονικης εμμηνοπαυσης πχ εξαψεις,εγω φουντωνα ξαφνικα λες και με εβαζες στο φουρνο.

Και ηταν και καλοκαιρι οποτε καταλαβαινεις..

Επισης και μειωμενη ερωτικη επιθυμια..αυτα ειναι τα πιο εντονα που θυμαμαι..

Καλη αναρρωση..την επομενη φορα που θα μπεις σε κλινικη να ειναι για να γεννησεις το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έκανα κι εγώ θεραπεία με αυτές τις ενέσεις για άλλο λόγο όμως. εγώ είχα ενδομητρίωση. αφού διαγνώστηκε μετά από λαπαροσκόπηση που με καθαρίσανε, μου διέκοψε ο γιατρός την περίοδο για 6 μήνες με την arvecap για να καθρίσει ο οργανισμός μου και να μπορώ να μείνω έγγυος. έχω τελειώσει την θεραπεία από τον Ιούνιο αλλά δεν έμεινα έγγυος και αυτό το μήνα θα κάνω την πρώτη μου εξωσωματική. συμπτώματα δεν είχα ιδιαίτερα από τις ενέσεις, μόνο φουντώματα μερικές φορές αλλά τίποτα ιδιαίτερο. ελπίζω να σε βοήθησα.. εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α ναι!! η Ntiella εχει δίκιο. οι ενέσεις δημιουργούν ξηρότητα στον κόλπο και γι' αυτό μειώνεται η ερωτική επιθυμία, αλλά με μια λιπαντική κρέμα από το φαρμακείο αντιμετωπίζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΑΨΕΙΣ.ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα περάσει ο χρόνος γρήγορα θα δεις!!! και μετά θα μείνεις εγγυούλα και θα τα ξεχάσεις όλα!!!!όσο για τισ εξάψεις ναι τώρα το χειμώνα μια χαρά θα είσαι.. χαχαχ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και εγω εκανα αυτες τις ενεσει. Εκανα λαπαροσκοπηση διοτι ειχα ενδομητριωση και αμεσως μετα τις ενεσεις. Ειχα πολλες εξαψεις!! Εκανα 6 στο συνολο. Τελευταια ενεση Ιουλιο του 2008 η περιοδος μου ξαναηρθε κανονικα Οκτωβρη. Τον Δεκεμβρη ημουν ηδη εγκυος φυσιολογικα!! :)

Καλη επιτυχια και υπομονη!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ το περασα κι εγω ινομυώματα ειχα κλπ κλπ!!!!

Ο αντρας μου ζεσταινε τα χερια του πανω μου

οταν με επιανε φουντωση!!!!

:laugh:

απολαυσέ το...(οσο μπορεις) ωραια ειναι

να μην εχεις περιοδο

και μετα θα ρθει και βουρρρρ τις

ΜΗΧΑΝΕΣ!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

ααααααααχχχ κοριτσια λιγο αργα σας ανακαλυψα αλλα το καλο πραγμα αργει να ερθει οπως λενε και οι παλιοι.

εγω εκανα ανοιχτο χειρουργειο πριν 4 μηνες και παιρνω και εγω τις arvecap 3,75 για 6 μηνες. σε λιγες μερες θα κανω την 4η.

ενα θα σας πω, τυφλα να εχει η ηλιοθεραπεια που κανουμε ντεμεκ καλοκαιρι, φεβρουαριος μηνας και καιγομαι, τοσο δεν καιγομαι το καλοκαιρι. εκει που κρυωνω ζεσταινομαι καιεκει που ζεστενομαι κρυωνω, λιγες διαταραχες στομαχου και καμια φορα με πιανει δυσφορια ειδικα πισω στην πλατη, λες και με σουβλιζουν με καυτο μαχαιρι ενα πραμα. φυσικα και ξηροτητα του κολπου. ολα θα τελειωσουν συντομα, πιστευω, ελπιζω και προσευχομαι.

ααααααααχχχχ κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ.ΑΛΛΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΨΕΥΤΟΠΕΡΙΟΔΟ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΜΟΥ ΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΥΣΤΙΚΟ ΩΟΘΥΛΑΚΙΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΙς ΟΡΜΟΝΕΣ , ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΖΟΥΦΙΟ ΔΗΛΑΔΗ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΩΟΡΗΞΙΑ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ.ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ 3 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩς ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΟΛΙς ΤΟ 10%.ΑΥΤΑ .ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΤΥΡΑΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas kai apo emena!

Kai egw ekana diakopei ths periodou gia therapeia ths

endomhtriwshs 3 mhnes alla me antisiliptika.Mia xara hmoun

olo ton kairo.Twra tha ksanakanw laparoskopish kai meta pali

diakopi alla me enesh ayth thn fora.Den kserw pia akoma.

Meta ekswswmatikh kai meta pali diakopi ep aoristou omws logo

sovarhs endomhtriwshs. Sorry an sas mperdepsa! :)

Ayto pou thelw na pw einai oti den eixa kanena symptwma gia

3 mhnes! Mia xara htan!

Kalh epityxia se oti kai na kaneis!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

κοριτσακια γεια σας!ξερω οτι αυτο ειναι παλιο θεμα στο φορουμ αλλα ελπιζω να μου απαντησει καποια "παλια" στο θεμα.. :dry:

εκανα διακοπη περιοδου 3 μηνες με daronta για την ενδομητριωση..τελευταια ενεση 15 ιουνιου!

ποτε περιπου σας ηρθε παλι η περιοδος??εχω τρομερη αγωνια,δεν αντεξα και εκανα προγεστερονη χθες και βγηκε 0,35.αρα ωορρηξια δεν εγινε ακομα.. :unsure:

τι γινετε????ποτε θα ερθει?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katia80 έγραψε:

κοριτσακια γεια σας!ξερω οτι αυτο ειναι παλιο θεμα στο φορουμ αλλα ελπιζω να μου απαντησει καποια "παλια" στο θεμα.. :dry:

εκανα διακοπη περιοδου 3 μηνες με daronta για την ενδομητριωση..τελευταια ενεση 15 ιουνιου!

ποτε περιπου σας ηρθε παλι η περιοδος??εχω τρομερη αγωνια,δεν αντεξα και εκανα προγεστερονη χθες και βγηκε 0,35.αρα ωορρηξια δεν εγινε ακομα.. :unsure:

τι γινετε????ποτε θα ερθει?????

Γεια σου!!

Εγω τελευταια ενεση την εκανα μεσα Ιουλιου περιοδος μου ηρθε αρχες Οκτωβρη!! Μαλλον να περιμενεις σε κανενα μηνα. ο,τι αλλο θελεις ρωτα με. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρα να περιμενω αρχες σεπτεμβρη..βεβαια ειναι και θεμα οργανισμου,ελπιζω να μην αργησει πολυ!! :unsure:

σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου,να σου ζησει το μωρακι σου,ευχομαι να εχω συντομα το δικο σου αποτελεσμα!!χι χι :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω όσες είχατε ενδομητρίωση είχατε κάποια συμπτώματα,φαινότανε στον υπέρηχο η ενδομητρίωση ?

Γιατί απο οτι έχω ακούσει μπορεί και να έχεις ενδομητρίωση και να μην φαίνεται στον υπέρηχο παρά μόνο με λαπαροσκόπηση.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evelinaki οχι δεν φαινεται η ενδομητριωση με υπερηχο..εχεις απλα καποιες ενδειξεις και αποδεικνυεται ΜΟΝΟ με λαπαροσκοπηση!

εγω για παραδειγμα ειχα μια κυστη στην ωοθηκη 5,5 εκατοστα η οποια φαινοταν σοκολατοειδης(ετσι λεγεται),δηλαδη με αιμα..αυτο ειναι μια ενδειξη ενδομητριωσης αλλα υπαρχουν κι αλλα συμπτωματα!

παντως το ξαναλεω οτι η ενδομητριωση φαινεται μονο στην λαπαροσκοπηση!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...