Μετάβαση σε περιεχόμενο

babylino ως πιά Ηλικία?


Recommended Posts

koritsia pia einai h gnomi sas gia ta pampers?

ws pia ilikia prepei na paidia na forane?

pernw aformi apo ena allo site 2 kopeles poy lene oti oi kores toys 8 k 7 xronon forane to vrady bibilino giati katoyrioyntai pano toys.

kserw k egw mia antistixi periptosi omos, filis h aderfi foraei k einai 6 akoma to koritsaki oxi 7 k 8.

opws k h ksaderfi moy foroyse os ta 6, ws ta 5 sinexeia k apo ta 5 ws ta 6 mono nixta.

an ta paidia katoyrioyntai pano toys eiste yper h kata toy pampers se aytin tin ilikia?

den kserw an exete akoysei kati antistixo esys............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα,εγώ σ'αυτά τα θέματα είμαι λίγο αυστηρή.

Πιστεύω οτι η πιπίλα πρεπει να κόβεται

λίγο πριν τα δύο χρόνια και η πάνα

μέχρι τα δυόμιση.

Έχει να κάνει βέβαια και με το πόσο ώριμο είναι το παιδί.

Τι να πω,πάντως ανω των 3 ετών μου φαίνεται υπερβολή

να φοράει ένα παιδί πανα.

Είναι και θέμα υγιεινής πως να το κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα1 έγραψε:

koritsia pia einai h gnomi sas gia ta pampers?

ws pia ilikia prepei na paidia na forane?

pernw aformi apo ena allo site 2 kopeles poy lene oti oi kores toys 8 k 7 xronon forane to vrady bibilino giati katoyrioyntai pano toys.

kserw k egw mia antistixiperiptosi omos, filis h aderfi foraei k einai 6 akoma to koritsaki oxi 7 k 8.

opws k h ksaderfi moy foroyse os ta 6, ws ta 5 sinexeia k apo ta 5 ws ta 6 mono nixta.

an ta paidia katoyrioyntai pano toys eiste yper h kata toy pampers se aytin tin ilikia?

den kserw an exete akoysei kati antistixo esys............

Τελειως φυσιολογικο!

Τωρα, εκοψα την πανα εγω! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με τη molly... πιστευω πως καλο ειναι με χρι τα 2μιση 3 πρεπει να εχουν βγαλει τις πανες... απο κει και περα βεβαια ειναι και θεμα του παιδιου... εγω θα ξεκινησω να τον προσπαθω τον γιο μου πριν φτασει τα 2 και βλεπουμε...!!! Και για την πιπιλα, θ'αρχισω να του την αραιωνω σιγα σιγα...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα καλ ειναι οσο πιο νωρις γινεται να κοβετε.εμενα ο γιος μου φοραει ακομα στον υπνο γιατι δεν προλαβα να του κανω την αλαγη εγω,δηλαδη ξεκινησαμε με την ημερα που δεν εχουμε προβλημα κι οταν αρχισα να τον αφηνω ετσι κατουριοταν και συνεχεια σηκωνομουν και το αλλαζα.αυτο με κουρασε και μετα πιασαν και τα κρυα και δεν μπορω να καθομαι να πλενω κουβερτες συνεχεια.Τωρα εχει μερες που ειναι στεγνος κι αλλες που βρεχεται,ελπιζω σιγα σιγα να το κοψει κιολας.

Τωρα υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις οπως του ανηψιου μου που ειναι 5 και κατουραει το βραδυ πανω του.Κι ετσι η αδερφη μου του φοραει πανα.

Να σου πω την αληθεια κι εγω μεχρι τα 7 8 κατουρουσα στο κρεβατι μου!Φυσικα η μαμα μου δεν μου φορουσε πανα αλλα της ειχα σπασει τα νευρα της καημενης ωσπου με πηγε στον παιδιατρο και με πολυ υπομονη και επιμονη το σταματησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly έγραψε:

Κοίτα,εγώ σ'αυτά τα θέματα είμαι λίγο αυστηρή.

Πιστεύω οτι η πιπίλα πρεπει να κόβεται

λίγο πριν τα δύο χρόνια και η πάνα

μέχρι τα δυόμιση.

Έχει να κάνει βέβαια και με το πόσο ώριμο είναι το παιδί.

Τι να πω,πάντως ανω των 3 ετών μου φαίνεται υπερβολή

να φοράει ένα παιδί πανα.

Είναι και θέμα υγιεινής πως να το κάνουμε.

Η κόρη μου λίγο πριν τα 3,5 έβγαλε την πάνα την ημέρα. Τη νύχτα τη φοράει ακόμα. Όσο και να την πίεσα, δεν κατάφερα τίποτα. Το έκανε από μόνη της όταν εκείνη το αποφάσισε. Την πανα τη νύχτα θα της την βγάλω όταν για 2 εβδομάδες τη βγαλει στεγνή. Δεν ντρεπομαι για το παιδί μου. Είναι τόσο ξεχωριστή και θέλει να γίνονται όλα με τον τρόπο της. Όταν ειναι έτοιμη θα κόψει την πάνα και τη νύχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πιπιλα καλο ειναι εκει γυρω στα 2 να την κοψεις!

Περαν αυτης της ηλικια δημιουργει προβλημα!

Το παμπερς, οσο και να θελει η μανα, αν το παιδι δεν ειναι ετοιμο δεν γινεται τιποτα!

lemon, και εγω τα ιδια!

Μεχρι σε μεγαλη ηλικια κατουρουσα πανω μου το βραδυ! :blush: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ειναι μικρουλης αλλα 13 μηνων οταν ηθελε να κανει τσισα μου ελεγε μαμα τσις...και πηγαιναμε τουαλετα κ τα εκανε κατω...μετα εγω μπηκα νοσοκομειο κ το θεμα το αφησαμε...δεν με νοιαζει δεν ειναι κατι που με ανησυχει καθολου....αυτο με το θεμα υγιεινης νομιζω δεν θα πρεπει να υπαρχει προβλημα αφου αλλαζουμε συνεχεια πανες..τωρα αν ενα παιδακι φοραει την ιδια πανα συνεχεια θα υπαρξει προβλημα...να σημειωσω οτι ο γιος μου το μεσημερι κοιμαται 2 ωρες ολο το καλοκαιρι τον κοιμιζα γυμνο κ δεν κατουρουσε ποτε το κρεβατι του...ειναι θεμε στο παιδι, δεν θα τα πιεσουμε να κοψουν την πανα...οποτε ειναι ετοιμα εκεινα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Η κόρη μου λίγο πριν τα 3,5 έβγαλε την πάνα την ημέρα. Τη νύχτα τη φοράει ακόμα. Όσο και να την πίεσα, δεν κατάφερα τίποτα. Το έκανε από μόνη της όταν εκείνη το αποφάσισε. Την πανα τη νύχτα θα της την βγάλω όταν για 2 εβδομάδες τη βγαλει στεγνή. Δεν ντρεπομαι για το παιδί μου. Είναι τόσο ξεχωριστή και θέλει να γίνονται όλα με τον τρόπο της. Όταν ειναι έτοιμη θα κόψει την πάνα και τη νύχτα.

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι πρεπει να γινει οταν και τα μωρα ειναι ετοιμα να το κανουν... δεν ειναι σωστο να τα πιεζουμε...!!!

Ραφαελ και ο δικος μου 12 μηνων ελεγε "κακα" και μετα τα εκανε... και ελεγα ωραια θα το μαθει νωρις... αλλα μετα δεν ξερω τι εγινε και σταματησε να το λεει... και τωρα κανει κακα και δεν τα λεει καθολου, πρεπει συνεχεια να τον κοιταω...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweet...κ εμενα λεει κακα αλλα φευγει γιατι δεν θελει να τον αγγιζω οταν τα κανει κ τον κυνηγαω λιγο...αλλα ενταξει μετα καθεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Η κόρη μου λίγο πριν τα 3,5 έβγαλε την πάνα την ημέρα. Τη νύχτα τη φοράει ακόμα. Όσο και να την πίεσα, δεν κατάφερα τίποτα. Το έκανε από μόνη της όταν εκείνη το αποφάσισε. Την πανα τη νύχτα θα της την βγάλω όταν για 2 εβδομάδες τη βγαλει στεγνή. Δεν ντρεπομαι για το παιδί μου. Είναι τόσο ξεχωριστή και θέλει να γίνονται όλα με τον τρόπο της. Όταν ειναι έτοιμη θα κόψει την πάνα και τη νύχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε πάααλιιιιι :blink:

Βρε συ Εβελίνα είναι η ίδια ξαδέρφη που πίνει το γάλα της στο μπιμπερό 10 ετών και η άλλη επίσης που έχει πιπίλα σε αυτή την ηλικία? :huh:

Πλάκα έχεις πάντως B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi oxi, ayto poy lew to diavasa se ena alla foroym gia ta koritsakia 7 k 8 eton poy forane akoma pampers to vrady.

ta koritsakia ayta den ta kserw egw prosopika.

h ksaderfi moy foroyse pampers ws ta 5 ollo to 24wro. k ws ta 6 mono vrady, twra einai 9,5 k pini bibero.

to allo to koritsaki twra poy kserw egw poy eipa sto proigoymeno post pio panw einai 6 xronon edw gitonopoylo moy mias filis aderfi, poy foraei pampers. k epidei tixenei na to vlepw polles fores, eidika to kalokairi, to evlepa tin evgaze h mama tis gia psonia k tin sinantoysa k tis perisoteres fores tin evgaze xoris panteloni, mono me mia bloyza k to pampers, k etsi fenotane ap oti katalaveneis maria ioanna. alla k me foremataki otan tin sinantoysa fenotane to pampers tis kathos perpatoyse.

k parolo poy einai 6 den tin evlepa na ntrepete poy itan ekso mono me

to pampers tis. polles fores malista poy tin evlepa k perpatoysan brosta moy, evaze to xeri tis, piso sto pampers tis ston popo k to xtipoyse moni tis k elege ntantanta.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν με προσέβαλες καθόλου Μόλλυ. Άλλωστε δεν αναφερόσουν σε μένα!!!! :)

Όσο ήμουν στην Ελλάδα το καλοκαίρι όλοι της έλεγαν ότι πρέπει να βγάλει την πάνα και χίλια δυο άλλα. Τελικά κανείς δεν κατάφερε τίποτα.

Στον παιδικό σταθμό που μίλησα με τις κοπέλες μου είπαν να την αφήσω μόνη της να το αποφασίσει και 3 εβδομάδες μετά την είχε βγάλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να φοράει ένα παιδί πάνα έως 7-8 χρονών.

Το φυσιολογικό (απ'οτι έχω μιλήσει με παιδιατρους)είναι να κοπεί η πάνα γύρω στα 3 (τουλάχιστον την ημέρα).

Η αδερφή μου και τα δυο της παιδιά τα έμαθε να πηγαίνουν τουαλέτα στα 2 τους. Εννοείται η εκμάθηση γινόταν καλοκαιρι έτσι ωστε να είναι γυμνούλια. Η αλήθεια είναι οτι θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Και τσισάκια και κακάκια καθάριζε από το πάτωμα όταν τα μάθαινε αλλά μέσα σε 2 μήνες τα ανήψια μου έκοψαν την πάνα. Το βράδυ την σταμάτησαν περίπου 6 μηνες μετά. Αλλά ακόμα και τις βραδυνές ώρες η αδερφή μου ξυπνούσε μια φορά και τα πήγαινε στην τουαλέτα, έτσι βοηθήθηκαν περισσότερο.

Μακάρι να μπορέσω και εγώ να ακολουθήσω το πρόγραμμα αυτό αλλά τα παιδάκια μας ακολουθούν το δικό τους ρυθμό και δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θα είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβελινα1 σε αλλο θεμα εγραφες οτι η ξαδερφη σου, πινει ακομα απο το μπιμπερο αλλα δεν μπεμπεκιζει συμπεριφερεται κανονικα, μετα σε αλλο θεμα οτι εχει ακομα πιπιλα τα βραδια και τωρα οτι φορουσε και πανα μεχρι μεγαλη ηλικια σορρυ και ολας αλλα δεν ειναι τιποτα απο αυτα φυσιολογικο ενα παιδι 5 με 6 ετων που φορα πανα πινει γαλα απο το μπιμπερο και φορα και πιπιλα το εχετε σαν μωρο και ειναι απαραδεκτο να τα κανει ολα αυτα μαζι καποιος δεν ειχε την πυγμη και τον ελευθερο χρονο να του τα κοψει γιατι οταν συμβαινουν ολα αυτα μαζι ειναι μεγαλη ανευθυνοτητα απο τους γονεις να μην κανουν κατι γιαυτο, μαλλον προτιμουν το παιδι να μην γκρινιαζει και να κανει ολα αυτα παρα να γκρινιαξει λιγο αλλα να του τα κοψουν!!! ενα απο ολα το καταλαβαινω αλλα ολα μαζι μεγαλη ανευθυνοτητα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και με κανενα αλλο θεμα δεν εχεις να ασχοληθεις μονο σε σενα τυχαινουν συνεχεια αυτα τα θεματα; και αυτα ειναι η μονη σου απορια; σορυ αλλα δεν γεννηθηκα χτες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"μαριαντα" αυτό που είπα για τα 2 κορίτσια που είναι 7 k 8 χρόνον k φοράνε pampers το βραδυ, το διάβασα στο parents σε ένα topic,

επαναλαμβάνω τα κορίτσια αυτά δεν τα ξέρω, απλά το είχα διαβάσει k το έγραψα εδώ για να το συζητήσουμε για τις γνώμες μας.

αυτό που είπα είναι ότι k εγώ έχω δει παιδιά, ένα κοριτσάκι "σιγκεκριμενατο" καλοκαίρι φέτος τον ιουλιο μέσα στο καράβι που ήταν περίπου 7 με 9 χρόνον. καθόταν διπλα μου k φορούσε πιπίλα συνεχεια. k διαπίστωσα k από αλλα φόρουμ ότι κ αλλα παιδιά φορούσαν στα 8 πιπίλα για να κοιμηθούνε. k εγώ έτσι πίστευα k είχα διαβάσει μονο, αλλα το είδα k ζωντανά φέτος το καλοκαίρι. ότι k αλλα παιδιά πέρα από την ξαδέρφη μου φοράνε πιπίλα στα 7 με 10 χρόνον.

τώρα για την ξαδέρφη μου ναι είναι 10 k κάτι k πριν λίγο καιρό έπινε πρωί βραδυ το gala μονο με το μπιμπερό, τώρα πίνει πλέον με μπιμπερό μονο το βραδινό τις gala. k αυτό τώρα κάνουν προσπάθεια να τις το κόψουνε k το βραδινό. k αλλα παιδιά k από εδώ μέσα έχω διαβάαση ότι είναι 6 k 9 k 10 χρόνον k κάνουν μπιμπερό,

τώρα για την πιπίλα που φοράει είναι 10.5 k την φοράει για να μην κάνει φασαρία, k για να νανουριζετε.

ξέρω ότι όταν πάνε κάπου επίσκεψη η σε λεωφορεία η στην εκκησία ας πούμε τις βάζει η θεία μου την πιπίλα για να μην κάνει φασαρεια μέσα σε δημοσιους χορούς k ενοχλεί.

τώρα ξανά για την ξαδέρφη μου pampers φορούσε ως τα 5 συνεχεια, k από τα 5 ως τα 6 , μονο το βραδυ. τώρα είναι 10,5 άρα έχει που το έχει κόψει 4, χρονια. a k πέρα από τα 2 κορίτσια που είναι 7 k 8 k φοράνε pampers το βραδυ έτσι διάβασα σε άλλο forum.

εγώ είπα ότι αυτό που ξέρω είναι ένα κοριτσάκι στην γειτονιά μου, που είναι 6 χρόνον

αδερφή μιας φίλης που φοράει ακόμα pampers, k το ξέρω γιατί την έχω πετύχει έξω καλοκαίρι με την μαμά τις η την φίλη μου k την είχαν χωρίς παντελόνι, μονο με μια κοντή μπλούζα k το pampers οποτε φαινότανε. έτσι το είδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβελινα1 έγραψε:

"μαριαντα" αυτό που είπα για τα 2 κορίτσια που είναι 7 k 8 χρόνον k φοράνε pampers το βραδυ, το διάβασα στο parents σε ένα topic,

επαναλαμβάνω τα κορίτσια αυτά δεν τα ξέρω, απλά το είχα διαβάσει k το έγραψα εδώ για να το συζητήσουμε για τις γνώμες μας.

αυτό που είπα είναι ότι k εγώ έχω δει παιδιά, ένα κοριτσάκι "σιγκεκριμενατο" καλοκαίρι φέτος τον ιουλιο μέσα στο καράβι που ήταν περίπου 7 με 9 χρόνον. καθόταν διπλα μου k φορούσε πιπίλα συνεχεια. k διαπίστωσα k από αλλα φόρουμ ότι κ αλλα παιδιά φορούσαν στα 8 πιπίλα για να κοιμηθούνε. k εγώ έτσι πίστευα k είχα διαβάσει μονο, αλλα το είδα k ζωντανά φέτος το καλοκαίρι. ότι k αλλα παιδιά πέρα από την ξαδέρφη μου φοράνε πιπίλα στα 7 με 10 χρόνον.

τώρα για την ξαδέρφη μου ναι είναι 10 k κάτι k πριν λίγο καιρό έπινε πρωί βραδυ το gala μονο με το μπιμπερό, τώρα πίνει πλέον με μπιμπερό μονο το βραδινό τις gala. k αυτό τώρα κάνουν προσπάθεια να τις το κόψουνε k το βραδινό. k αλλα παιδιά k από εδώ μέσα έχω διαβάαση ότι είναι 6 k 9 k 10 χρόνον k κάνουν μπιμπερό,

τώρα για την πιπίλα που φοράει είναι 10.5 k την φοράει για να μην κάνει φασαρία, k για να νανουριζετε.

ξέρω ότι όταν πάνε κάπου επίσκεψη η σε λεωφορεία η στην εκκησία ας πούμε τις βάζει η θεία μου την πιπίλα για να μην κάνει φασαρεια μέσα σε δημοσιους χορούς k ενοχλεί.

τώρα ξανά για την ξαδέρφη μου pampers φορούσε ως τα 5 συνεχεια, k από τα 5 ως τα 6 , μονο το βραδυ. τώρα είναι 10,5 άρα έχει που το έχει κόψει 4, χρονια. a k πέρα από τα 2 κορίτσια που είναι 7 k 8 k φοράνε pampers το βραδυ έτσι διάβασα σε άλλο forum.

εγώ είπα ότι αυτό που ξέρω είναι ένα κοριτσάκι στην γειτονιά μου, που είναι 6 χρόνον

αδερφή μιας φίλης που φοράει ακόμα pampers, k το ξέρω γιατί την έχω πετύχει έξω καλοκαίρι με την μαμά τις η την φίλη μου k την είχαν χωρίς παντελόνι, μονο με μια κοντή μπλούζα k το pampers οποτε φαινότανε. έτσι το είδα.

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΟ...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...