Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λαιμαργία..κορίτσια..ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!


tirogaridaki

Recommended Posts

Κορίτσια..χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια..κυρίως για να προλάβω το κακό και κατα δευτερον να επανέλθω στα φυσιολογικά μου μετά τη γέννα...είμαι λαίμαργη...θέλω να τα δοκιμάζω όλα μα όλα...δεν τολμώ να θυμηθω τι έφαγα σήμερα..και χωρίς υπερβολή κοιτάχτηκα στον καθρέπτη και μοιάζω 6 μηνών έγκυος..χωρίς υπερβολή...στην προηγουμενη εγκυμοσύνη τα κιλά τα έβαζα 4 -4 κάθε μήνα..και μετά τη γέννα δεν μπορεσα να χάσω τα 7 επιπλέον κιλά που μου είχαν μείνει..και ξεκινάω καινουρια εγκυμοσύνη με ήδη περιττα κιλά και με μια λαιμαργία που δεν μπορω να ελέγξω..κάθε φορά τρώω και κάθε φορά το μετανοιώνω...δεν είναι δουλειά όμως αυτή...βοήθεια..ειλικρινά πείτε μου τι να κάνω...κοντεύω να γίνω χοντρή...και δεν υπερβάλω καθόλου..με είδε και ο άντρας μου και τρόμαξε...μου είπε ότι έγινα πολύ παχιά..και δεν είναι το μωρό..είμαι μόνο 3 μηνών... :unsure: είμαι απογοητευμένη και φοβισμένη...πως θα καταντήσω;;Τι να κάνω;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax tirogaridaki, ποσο σε καταλαβαινω...εγω δεν μπορω να σου πω τι να κανεις απλως θελω να μοιραστω κ γω τον προβληματισμο σου γιατι ειναι κ δικος μου...περιπου!Εγω γεννησα πριν 6 μην κ η κοιλια μου κ το στομαχι μου ωρες ωρες μου θυμιζουν πως ημουν εγκυος....το σωμα μου αρχισε να επανερχεται αλλα η κοιλια δεν φευγει.........Κοριτσια εχει μεινει κ σε σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

6 μήνες είναι πολύ για να σου μείνει,θα έπρεπε να είχε φύγει αλλά σεπολλές γυναίκες μένει..εμένα μάζεψε περίπου 1 χρόνο μετά..ειλικρινά πάντως όσον αφορά το δικό μου θέμα..θέλω να τρώω συνέχεια..μα συνέχεια...και βλέπω πως έχει συνέπειες αυτό...:( είμαι πολύ στενοχωρμένη...εσείς τι κάνετε στην καθημερινή σας ζωή;;αν πώς κουμαντάρετε τη λαιμαργία;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, ξέρω κοπέλες που κάνουν 2-3 χρόνια για να χάσουν όοολα τα κιλά της εγκυμοσύνης. Οκ, δεν προσπάθησαν ιδιαίτερα, βέβαια.

Για τη λαιμαργία, Τυρογαριδάκι, τι να σου πω...

Αν έτρωγες λαχανικά και φρούτα κάθε φορά που ένιωθες να πεινάς; Όχι ότι δεν παχαίνουν, αλλά σίγουρα δεν έχουν τις θερμίδες και τα βλαβερά συστατικά που έχουν τα πατατάκια, τα τυρογαριδάκια (χμ...), οι σοκολάτες, κ.λπ........

Εγώ πολλές φορές απλά αγνοώ την πείνα μου, και δεν τρώω, όπως τώρα που περιμένω περίοδο και πεινάω συνέχειαααααα....

Αλλά εσύ είσαι έγκυος, δεν ξέρω τι να σου πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο αλλά τι περισσότερο θα μου κάνει αυτός ή αυτή;; Το θέμα είναι σε μένα και δεν ξέρω τι να κάνω..σήμερα έφαγα τόσο μέχρι που ένιωσα το στομάχι μου να πονάει..και τώρα ξαπλωνω παρέα με τη στομάχα μου και τις τύψεις μου...είμαι χάλια ψυχολογικά...κάποτε ειχα σωματάρα!και τώρα έχω...σωματάααααααρααααα....προς τα πλάγια...!!!!:( Δε θέλω να χάσω τη γοητεία μου από το πάχος...αλλά και βλέπω ότι δεν μπορώ να αντισταθώ...ώρες ώρες νιώθω ότι το κάνω επειδή μόνο και μόνο είδα κάτι..δηλαδή είδα μια σοκολάτα ανοιγμένη δίπλα μου θα πιάσω να φάω επειδή την είδα αι ξέρω ότι είναι νοστιμη..δηλαδή τρώω χωρίς να σκέφτομαι..επειδή μόνο και μόνο λιγουρεύτηκα μέσα σε ένα λεπτό...:( Μου αξίζει να γίνω μια χοντρέλα τελικά...:( καλά ναπάθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα καλέ! Ηρέμησε! Ορμόνες είναι!!!!!

Κι εμένα κάποιες φίλες μου στη δεύτερη εγκυμοσύνη έκαναν από από τον τρίτο μήνα έναν κοίλαρο, ενώ στην πρώτη πήγαν έξι μηνών να φανεί κοιλίτσα...

Ηρέμησε...

Μπορεί να είναι μια φάση και να περάσει σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki καταρχήν ψυχραιμία.Όλες οι γυναίκες δεν χάνουν το ίδιο εύκολα τα κιλά της εγκυμοσύνης σε σχέση με κάποιες άλλες.Οπότε μην σε ανησυχεί που ξεκίνησες με παραπάνω κιλά.Εγώ αυτό που κάνω όταν με πιάνει λαιμαργία είναι να τρώω φρούτα πχ.μήλο,μανταρίνι,αχλάδι και μικρά και τακτικά γεύματα.Συγκεκριμένα η μαία στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που κάνω μας είπε τρια μεγάλα γεύματα και ενδιάμεσα δυο μικρά.Όταν λέμε μεγάλα γεύματα βέβαια δεν εννοούμε μεγάλα και σε ποσότητα :unsure: και τα ενδιάμεσα γεύματα να είναι πάντα ένα φρούτο σε συνδιασμό με ένα ποτήρι γάλα ή πχ ένα γιαούρτι με δυο φρυγανιές σικάλεως κτλ.Τώρα αν σε πιάνει λαιμαργία και θέλεις πχ να φάς απαραίτητα γλυκό προσπάθησε να αποφύγεις την σοκολάτα,τα μπισκότα κτλ.που μόνο θερμίδες προσφέρουν και φάε πχ γλυκό του κουταλιού,σπιτικό κέικ(είναι προτιμότερο απο κάτι του εμπορίου),γιαούρτι με μέλι φρυγανιές με σπιτική μαρμελάδα κτλ.έτσι και ξεγελιέσαι και παίρνεις και την ζάχαρη που θέλεις.Εγώ στις μεγάλες πείνες έτρωγα δημητριακά με μια κουταλιά μέλι και γάλα!όσον αφορά πάλι τα κιλά περπάτα.Εγω προσπαθώ τρεις φορές την εβδομάδα να περπατάω απο μισή ώρα και φυσικά μετά την εγκυμοσύνη χρειάζεται λίγο άσκηση και πάλι πολύ περπάτημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax κοριτσάρα μου τα ιδια περναμε ,βεβαια εγω εχω ηδη απο την Τεταρτη παει σε κλινικη διατροφολογο ειδικευομενη στην εγκυμοσυνη.Στην μικρη μου εβαλα 30 και κιλα μου εμειναν 5 με τα οποια ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου.Τωρα κανω το προγραμμα και προσπαθω να ξεχνιεμαι γιατι μερικεσ φορεσ πειναω κιολασ αλλα το χειριζομαι..Το σωστοτερο ειναι να εχεις αυτοελεγχο ,εγω στην φαση των εγκυμοσυνων μου δεν το εχω.Τωρα με την διατροφολογο εχω ενα μπουσουλα ,ξερω και καθε μερα τι φαγητο θα κανω τρωω σιγουρα ισσοροπημενα,πεντε γευματα προς το παρον νιωθω πολυ καλα βεβαια οταν ερχεται ο πειρασμος ειναι δυσκολα ....χαχαχ παντωσ κουκλιτσα μου ειμαι εδω οτι και αν χρειαστεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νιώθω τόσο άσχημη πλέον και χοντρή...δεν είναι οι ορμόνες..είναι η πραγματικότητα..ποτέ δεν ήμουν έτσι..ποτε!!!Εχω μια τεράστια κοιλιά όλο λίπος ..η ψυχολογία μου έχει πέσει στο 0...δεν τολμώ να βγω στο δρόμο..δεν τολμώ να πάω αυριο στο μάθημα γιογκα γιατι ντρέπομαι για το σώμα μου...οι υπολοιπες κοπέλες είναι αδυνατουλες...κι εγώ..πάω με τη βυζουμπα την τεράστια, με ένα πατσόκοιλο που ΄δείχνει ότι όχι μόνο χώνεψα τοπαιδί αλλά ότι χλαπάκιασα και μερικές πιτσες επιπλέον!!!Το μπράτσο μου θυμίζει τον Χαλκ Χογκαν σε λιπαρή έκδοση..:( :( ένα αίσχος!!!!!

Μαγδα η διατροφολόγος θέλει συχνή επίσκεψη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε Φανη!ειπαμε!σου μειναν 7 κιλα απο την πρωτη εγκυμοσυνη??παλαβο εισαι?εγω πηρα κοντα 30 κιλα στην πρωτη! :woohoo: και μου μειναν 17 κιλα 6 μηνες μετα τη γενα,αλλα ξαναμεινα και τερμα η διαιτα...και γω σαν την μιλκα την αγελαδα αισθανομαι!!αλλα θα τρελαθουμε τωρα? πηγαινε σε διατροφολογο να κανεις μια καλη διατροφη (τα λεω να τ ακουω και γω...) για να μην παρεις πολλα ακομη.Και θα χασεις οταν με το καλο γενησεις παλι,θα τρεχεις κ με τα 2 και θα δεις.Καλλονες θα γινουμε :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλιτσα εισαι και πολυ τυχεροσ ανθρωπος θα λες εισαι!!!!!!!! που εισαι εγκυουλα και εχεις και ενα υγιεστατο μωρακι στην κοιλιτσα ...η διατροφολογος προς το παρον με παρακολουθει καθε εβδομαδα .μετα δεν ξερω δεν την ρωτησα .θα παω ομωσ την τεταρτη και θα σου πω.Αχ τη δυσκολο πραγμα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν την χαρηκα και πολυ λογω τις ψυχολογιας μου με τα κιλα.Και το κορυφαια ειχε πει και ο αντρασ μου σε ενα καυγα πως δεν με ποθει γιατι εχω γινει τανγκς και που το ειπε οεοοοοοοοοοο .......στην μαμα του και εκεινη η ερμη ναι κουκλα μου μην στεναχωριεσαι αλλα και ενας λογως τελικα ειναι τα κιλα σου!!!!!δεν πατε να γαμ...τε ολοι σας οικογενειακως δεν το ειπα ομωσ χααχχαχαχα.παλεψα πολυ για να τα χασω,και για μενα και την υγεια του μωρου μου πλεον δεν θελω να ξαναβαλω πολλα κιλα.Οσο για την κοιλιτσα και μενα πεταχτηκε ομως η γιατρος μου ειπε πως παντα στα δευτερα φαινεται πολυ γρηγορα λογω του οτι η μητρα ειναι ιο ετοιμη απ οτι στα πρωτα...μπουμπου ειμαστε πολλες που θα περνα ε τον ιδιο γολγοθα.Μπορω αν θελεις να σου δινω την διατροφη μου καθε μερα σε πμ.αλλα νομιζω πως ειναι διαφορετικα απο οργανισμο σε οργανισμο.σε φιλω γλυκα στην πανεμορφη κοιλιτσα σου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραιος ο αντρας σου Μαγδουλα μου,εχει συγγενεια μηπως με τον δικο μου?και εγω μια απο τα ιδια κοριτσια αλλα πλεον δεν με νοιαζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οσο στεναχωριομουν και ημουν νταουν τοσο αδιαφορος ηταν ο αντρας μου,τωρα που πηρα τα πανω μου ψυχολογικα και βαφομαι κ ντυνομαι κ παω δουλεια αρχισε να ζηλευει παλι,κουραγιο !!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΟΣΟ ΜΕ ΑΜΕΛΟΥΣΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ !!!!!ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΑΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΩΣ ,ΜΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ... ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΒΡΙΖΕΙ ΧΑΑΧΑ... ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΑΣ!!!!!!! ΤΙΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΗΜΕΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...