Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΩΡΟΥ 8 ΜΗΝΩΝ??


Recommended Posts

Καλημερα!Εμενα ειναι 7+ μηνων.

Το πρωι το γαλατακι του

Κατα τις 10 ηωρα φρουτοκρεμα

Το μεσημερι μαμ..η παιδιατρος μου εχει πει..3 φορες μοσχαρι-2 κοτοπουλο-

1 οσπρια-και 1 λαχανικα.

Το απογευμα κρεμα ή γιαουρτι

Και το βραδυ πριν κοιμηθει γαλατακι.Αυτα!

Αυτο ειναι το προγραμμα μας,αλλα δεν τον πιεζω τρωει οση ποσοτητα θελει καθε φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

του δινεις και οσπρια?

εγω δινω μονο λαχανικα με κρεας μοσχαρι και κοτοπουλο

και λεω μηπως να προσθεσω και τιποτα αλλο

ο παιδιατρος ειπε ειναι καλα ακομα αυτο το προγραμμα αλλα δεν πρεπει να τρωει και αλλα φαγητα σιγα σιγα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!!

7.30-8.00:γαλα 240 ml

10.30-11.00:φρουτοκρεμα(συνηθως βαζω αχλαδι-μηλο-μπανανα-2 μπισκοτακια..αλλα αλλαζω συχνα τα φρουτα..εχω βαλει και πορτοκαλι-λωτό-κ.τ.λ)

14.30-15.00:χορτοσουπα ή κοτοσουπα ή κρεατοσουπα(βαζω μονο λιγο λεμονι και ελαιολαδο οταν τα αλεθω)

18.00:φαριν-λακτέ ή γιαουρτι

21.00:γαλα 240 ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς :

- 6.30 = γαλατάκι (120 ml)

- 10.30 = φρουτόκρεμα (ακόμα μόνο μήλο, αχλάδι, μπανάνα)

- 12.30 = γαλατάκι (120 ml)

- 15.30 = κρεατόσουπα - μοσχάρι ή κοτόπουλο με λαχανικα (εμένα μου είπε η παιδίατρος οτι τον 1ο χρόνο η διατροφή πρέπει κυρίως να αποτελείται απο κρέας και στη πορεία να αρχίσουμε να αραιώνουμε το κρεατάκι και να προσθέτουμε και άλλες γεύσεις)

18.30 = κρεμούλα (βανίλια ή φαριν λακτέ)

21.30 = γαλατάκι(120 ml)

01.00 = γαλατάκι(120 ml)

05.00 = γαλατάκι(120 ml)

η δικιά μου το γάλα δεν το πίνει μαζεμένο αλλά με δόσεις (έτσι για να ταλαιπωρούμε και τη μανούλα περισσότερο !!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα οσπρια του φτιαχνω φακες με πολυ λιγα σπορακια,χωρις δαφνη κ.λ.π.

με πατατουλα και ντοματουλα...ισα ισα το ζουμακι δηλαδη..οπως μου ειπε η παιδιατρος. Τρωει..μακαρονια-τραχανα-ολα τα λαχανικα-

κρεας-ρυζι-τα παντα εκτος απο τα υπλοιπα οσπρια(φασολαδα,ρεβυθια),ψαρι και αυγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νωρις το πρωι θα του δινεις το γαλατακι του.Επειτα κατα τισ 10-11 θα του δινεις τη φρουτοκρεματα του.Το μεσιμερι θα του δινεις κρεατοχορτορτοσουπα η κοτοπουλο με χορταρικα. Το απογευμα θα του φτιαχνεις μια κρεμουλα κ το βραδυ παλι το γαλατακι του. Να ξερεις κατι οτι καλο ειναι στο τελος του 8ου μηνα καλο ειναι να φαει κ κροκο αυγου. Ψαρακι λιωμενο του χεις δωσει καθολου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να κανω μια ερωτηση?ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΣΑΣ ΞΥΠΝΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΞΥΠΝΑΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΡΩΕΜ ΓΑΛΑ ΜΕΤΑ 1 ΜΕΤΑ 4 ΜΕΤΑ 7 ΚΑΙ ΜΕΤΑ 10 ΚΑΙ ΝΑΝΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...