Μετάβαση σε περιεχόμενο

αντισωματα θυρεοειδους


Recommended Posts

Καλησπερα Εκανα σημερα εξετασεις θυρεοειδους και τα αντισωματα tpo ηταν 2000.Οι αλλες εξετασεις ηταν καλες. Ξερει καμμια τι σημαινουν αυτα τα αντισωματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καθε οργανισμος εχει αντισωματα. Τα συγκεκριμενα αντισωματα στο θυρεοειδη αν ειναι πανω απο το κανονικο σημαινει οτι εχεις αυτοανοση θυρεοειδητιδα. Αλλα σε τετοια περιπτωση η TSH σου δεν θα ειναι στα σωστα επιπεδα. Δηλαδη ο οργανισμος σου δεν αναγνωριζει τον θυρεοειδη αδενα σου και την δουλεια που κανει ως ενα οργανο του σωματος σου αλλα ως κατι ξενο.Ετσι προσπαθει να τον σκοτωσει(δηλ να σταματησει τη λειτουργια του) με αυτα τα αντισωματα.Ετσι ο αδενας αρχιζει να υπολειτουργει και να μην παραγει την απαραιτητη ποσοτητα θυροξινης(ορμονη που βοηθα στο να απορροφουνται-μεταβολιζονται σωστα οι τροφες απο το σωμα), δηλ υποθυρεοειδησμος.Και επειδη την παθηση αυτη την προκαλει το ιδιο το σωμα ονομαζεται αυτοανοσος υποθυρεοειδισμος( θυρεοειδισμος τυπου hassimoto αλλιως).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Η τιμη τησ tsh ειναι μεσα στα ορια κ οι αλλες ορμονες οκ.(προερχομαι βεβαια απο εγκυμοσυνη κ θηλασμο) 9 μηνες.Πως; κ δεν επηρεαστηκε η tsh με τετοιες τιμες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω. Βλεπεις δεν εχω μεινει ακομα εγκυος και δεν ξερω τι γινεται με το θυρεοειδης-εγκυμοσυνη. Ξερω μονο οτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης αυξανονται οι τιμες και χρειαζεται υψηλοτερη δοση φαρμακου(προφανως για να αντικαταστησει την θυροξινη που δεν παραγεται απο τον οργανισμο). Εγω εχω hassimoto και γι'αυτο τα ξερω αυτα που σου ειπα. Αν θες ρωτα κι εναν ενδοκρινολογο για λεπτομερειες αλλα νομιζω οτι ολα ειναι φυσιολογικα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristi έγραψε:

καθε οργανισμος εχει αντισωματα. Τα συγκεκριμενα αντισωματα στο θυρεοειδη αν ειναι πανω απο το κανονικο σημαινει οτι εχεις αυτοανοση θυρεοειδητιδα. Αλλα σε τετοια περιπτωση η TSH σου δεν θα ειναι στα σωστα επιπεδα. Δηλαδη ο οργανισμος σου δεν αναγνωριζει τον θυρεοειδη αδενα σου και την δουλεια που κανει ως ενα οργανο του σωματος σου αλλα ως κατι ξενο.Ετσι προσπαθει να τον σκοτωσει(δηλ να σταματησει τη λειτουργια του) με αυτα τα αντισωματα.Ετσι ο αδενας αρχιζει να υπολειτουργει και να μην παραγει την απαραιτητη ποσοτητα θυροξινης(ορμονη που βοηθα στο να απορροφουνται-μεταβολιζονται σωστα οι τροφες απο το σωμα), δηλ υποθυρεοειδησμος.Και επειδη την παθηση αυτη την προκαλει το ιδιο το σωμα ονομαζεται αυτοανοσος υποθυρεοειδισμος( θυρεοειδισμος τυπου hassimoto αλλιως).

Ακριβώς αυτό. Είχα κι εγώ αυξημένα αντισώματα και κανονικό TSH. Μου είχε πει λοιπόν η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί ότι μπορεί κάποια στιγμή να ανέβει η τιμή της TSH όπως κι έγινε. Μετά δηλαδή από κάποιους μήνες ανέβηκε η τιμή της κι έχω υποθυρεοειδισμό. Πάιρνω καθημερινά το φάρμακο Τ4 των 50 και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε φυσικά το μωρό. Αυτά προς ενημέρωσή σου!!! Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε αλλά καλό είναι να σε παρακολουθεί και κάποιος ενδοκρινολόγος.

Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...