Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

εεε τοτε δεν υπαρχει λυση απο το να μην ερθει γιατι το μονο σιγουρο απο την εμπειρια μου ειναι οτι το μωρο δεν πρεπει να ειναι με πολυ κοσμο και αλλο ενα σιγουρο ειναι οτι μαμα και παιδι θα χρειαζεστε τον χρονο και τον χωρο σας να προσαρμοστειτε στις νεες συνθηκες της ζωης σας(θηλασμος,αυπνια,κλαματακια).

θεωρω οτι τοτε καλο θα ηταν απο κοινου με τον αντρουλη σου να της πειτε οτι ναι την θελετε αλλα οχι δεν μπορειτε να φιλοξενησετε!! πειτε ολους τους λογους και απο εκει και επειτα δεν εχει διαπραγματευσεις ουτε να σας πει ναι η οχι

η αποφαση σας θα ειναι καθετη και αν τελικα θελει πολυ να ερθει στην γεννα τοτε πρεπει να πεισεις τον αντρα σου να την φιλοξενησει η μαμα σου

μονο ετσι μπορει να λειτουργησει !!

εγω προσωπικα οταν ειδα τα πρωτα ζορια(κλαματα ,γκρινιες κτλ)δεν ηθελα κανεναν να μου λεει το μακρυ και το κοντο του

ημουν με τον αντρα μου και τα βγαλαμε περα,ειχα και την κολλητη μου συνεχεια τηλεφωνικες συμβουλες

και αν δεν τα καταφερνα τους ελεγα να ερθουν απο το σπιτι να με βοηθησουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

E TORA POU MATHENW KAI ALA KALITERA NA MHN ERTHEI .

TO BLEPW OMOS LIGO "KOULO" NA KSEREI O ANTRAS SOU POO DISKOLA THA INAI STO SPITI NA DEXETE NA MHN ERTHEI ALLA NA MHN DEXETE NA MINEI STHN MAMA SOU ......

PES TOU KAI ESU H KATHOLOU H STHN MAMA MOU TELOS .

TO IDANIKO AUTO THA HTAN KAI THA KSEMPERDEUES ALLA AN DEN GINETE PES TOU NA PERASOUN 40 HMERES KAI META .

STO IDIO SPITI ME ANTHROPO POU DEN EXEI KATANOISH KAI SEBASMO DEN GINETE ME TIPOTA .

EDW THN MANA MOU EIXA KAI HTHELA NA THN SKOTOSW WRES WRES .....

AN SE BOHTHOUSE PRAGMATIKA KAI HTAN DIAKRITIKH THA GINOTAN ALLA ETSI OPOS MS TA PERIGRAFEIS LIGO EFIALTHS THA EINAI .

KAI ENOITE OXI OLO TO SOI TOU ANTRA SOU .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΤΟ ΕΙΧΑΜ ΕΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΑΣ ΕΡΘΕΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΙ.

Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ. ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΧ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΧ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΣΑΤΑΛΙΑ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΛΗΓΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΥΤΟ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΓΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΔΝΕ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΩΝΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη δεν θυμαμαι αν μασ ειπες για ποσεσ μερεσ εχει σκοπο να μεινει?παντως αν σου εκανε τετοια πραγματα στον γαμο σου τωρα μπορε να ζητησει να κοιμηθει με τον γιο τησ στην κρεβατοκαμαρα κ εσυ αλλου για να μην τους ενοχλεις..ή και μπορει να σου ζητησει να κοιμοσαστε μαζι!!για να μην ξυπναει ο αντρασ σου..

το μονο σιγουρο ειναι οτι ηρεμα δε θα ναι τα πραγματα.

στο τελος βλεπω να πηγαινεις παλι εσυ σε ξενοδοχειο..βρε να ερθει στην γεννα αν ειναι δυνατον(εμενα θα με πειραζε να ερχοταν ολο μου το σοι και τα πεθερικα μου να ηταν απων και οταν καποια στιγμη το πεταξε κι αυτο η πεθερα μου δηλαδη να μην ερθουν και

να ερθουν μετα τα σαραντα με πειραξε κ το εκανα παραπονο στον αντρα μου)μονο που εμενα θα φυγουν κατυθειαν γιατι εχουν ζωντανα αι δεν μπορουν να κατσουν )αληθεια γιατι δεν μενει ονο τις μερεσ που θα εισαι στο νοσοκομειο?και μωλις βγεις να φυγειεστω την επομενη?καθολου κατανοηση τελικα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω ομωσ κατι χωρισ παρεξηγηση?μηπωσ φταιει κ λιγο αντρασ σου για ολα αυτα?γιατι το λεω,εμεις οταν παντρευτηκαμε (με πολιτικο)κρατησε κ αλλο το σπιτι που νοικιαζε για να μεινουν οι γονεις του κτο καλοκαιρι που θα κανουμε βαπτισια-θρησκευτικο που θα μπορουσες να πεις σιγα ειστε ηδη παντρεμενοι θα εχετε και παιδικαι παλι θα μεινουν σε ξενοδοχειο που θα το πληρωσουμε εμεις βεβαια αλλα ο αντρασ μου καταλαβαινει και φυσικα δεν θελει ουτε κ ο ιδιος να μεινουν στο σπιτι κ θα ειναι κ το σπιτι αδειο μιας κ θα μεινουμε κ μεις σε σουιτα που θα μας κανουν δωρο απο το μερος που θα κανουμε τον γαμο.για τον λογο οτι μενουν και τα αδερφια του μακρια και θα κλεισει σε ολους δωματια.

ειλικρινα κ εγω δεν θα μπορουσα εκεινες τισ μερες αφου θα ερθουν σιγουρα μια μερα νωριτερα να ειναι ολοι στο σπιτι.και απο την μια να ειχα παντου αποσκευες απο την αλλοι να ερχεται και το υπολοιπο σοι οπωσ συνιθιζεται την μερα ου γαμου.θα με επιανε τρελα.αλλα οπως σου ειπα ο αντρασ μου κυριως δεν θελει.οπωσ κ εμεισ οταν πηγαμε αγγλια στον αδερφο του σε ξενοδοχειο μειναμε.και το ευχαριστηθηκαμε και παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!! ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΘΗΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΩ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ. Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΙΣΧΥΡΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΑΓΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΚΛΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΛΕΧΩΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΤΕΧΩ!!!!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΟΥΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ! ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΠΡΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.Κ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ.ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΤΣΙ Κ ΜΕΤΑ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συμφωνώ μαζί σας ότι και οι πεθερές έχουν τα ίδια δικαιώματα με τη μαμά μας, αλλά όπως και να το κάνουμε μάνα είναι μόνο μία! Εμείς μένουμε μακριά από τους γονείς μας, οπότε αναγκαστικά τους φιλοξενούμε όταν θέλουν να μας δουν. Δεν ξέρω τι θα κάνω όταν γεννήσω, αλλά μία φορά που ήρθε να μας βοηθήσει η πεθερά μου γιατί αρρωστήσαμε και οι δύο λίγους μήνες μετά τον γάμο μας, με έκανε να αισθάνομαι φιλοξενούμενη στο σπίτι μου! Ελπίζω ότι με το μωρό θα αλλάξουν τα πράγματα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα θέλω να έρθει στο σπίτι μας. Με τη μαμά μου επικοινωνώ καλύτερα στο κάτω κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑ-ΠΑ-ΠΑ...ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΣΑΙ...ΕΝΑ-ΕΝΑ ΡΩΤΑΤΑ ΚΑΛΕ :P

ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙΚΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟ.

ΓΙΑ ΑΝΑΡΩΤΗΣΟΥ,ΣΝ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΣΟΥΝ?ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΑΚΟΛΟΓΟΥΣΕ Η ΝΥΦΗ ΣΟΥ? ;)

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ.....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ,ΔΥΣΚΟΛΟ ΞΕΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΚΥΛΑ.

ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ.ΟΤΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΕ ΤΕΣΠΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ,ΜΗΝ ΠΟΛΥ ΠΟΝΤΑΡΕΙΣ,ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΛΑΚΩΝΟΥΝ :angry: .ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xenianek έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!! ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΘΗΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΩ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ. Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΙΣΧΥΡΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΑΓΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΚΛΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΛΕΧΩΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΤΕΧΩ!!!!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΟΥΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ! ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΠΡΑ!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΕΡΧΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΘΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝ ΑΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΕΘΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙΘ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΜΑ. ΑΡΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΛΙΓΟ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΤΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω την καταλαβαινω τη Μαρια!

Οκ μανα του αντρα της ειναι....αλλα....

Λεχωνα-πρωτη φορα μανουλα ΚΑΙ φιλοξενια πεθερας κ υπολοιπων.....Πολυ δυσκολο μου ακουγεται!!!Αργοτερα που θα ηρεμισεις κ θα βρεις ρυθμο θα ηταν πιο λογικο!

Δεν μπορει να ερθει μονο 1-2 μερες να δει το εγγονι κ να ξαναερθει μετα απο 1-2 μηνες να μεινει μαζι σας για να το χαρει???

Εγω στη θεση σου(αν δε μπορει να γινει αλλιως) απλα θα κλεινομουν στο δωματιο με το μωρο...Ουτε θα μαγειρευα ουτε τπτ!Ετσι κι αλλιως δε θα προλαβαινεις αν θηλαζεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΕΝΩ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΟΤΙ ΑΝ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΛΑΛ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΗΡΕΜΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΡΙΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΚΟ. ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΚΑΝΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΚΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΤΕΣΠΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΑΛΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΣ ΤΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου αν κρινω απ'τον εαυτο μου....ολο εκει θα πηγαινει το μυαλο σου κ θα εκνευριζεσαι!

Μιλα οπωσδηποτε στον αντρα σου κ -οχι τωρα-2 βδομαδες πριν την πητ σου πες του να το ξεκαθαρισει το θεμα!

επισης....οσες δεν εχουν ζησει κατι παρομοιο ή δεν εχουν "κακια" πεθερα....δεν μπορουν να καταλαβουν!!!!οσες την εχουμε πανω απ'το κεφαλι μας..................

τουλαχιστον να σκεφτεσαι πως οτι κι αν γινει,στο τελος θα φυγει κ θα ειναι μακρια...

απο μακρια κ αγαπημενοι!!!!! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η καθε γυναικα αντιμετωπιζει διαφορετικα τη κατασταση της γεννα ς και της λοχειας.Εσενα το προβλημα δνε ειναι αν θα ερθει ο οποιοσδηποτε αλλα η πεθερα σου ειναι απλαο δνε τη γουσταρεις για τους δικους σου λόγους .Αυτο ειναι σεβαστο .Ομως για σκεψου να σου πει και ο αντρας σου δνε θελω τη μανα σου !τι θα κανεις ;δηλαδη δνε μπορουμε να εχουμε την απαιτηση αν μην ερθουν να δουν το εγγονι τους αυτο ομως δνε εχει αν κανει με το ποιον θα βαλεις στο σπιτι σου η οχι .Ειναι απλο το πραγμα αν θελετε αν ερθετε συο νοσκομειο ελατε να δειτε το μωρο αλλ κοιταξτε που θα εμινετε επειδη εγω δεν θα σας φιλοξενησω ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΧΩ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ τωρα αν σου πει και η μαμα σου πως θα ερθει πες οτι αυτη τηνεντολη εχεις μονο ενα ακομα ατομο περα απο εσενα και το αντρα σου κανενα αλλο .Κια πες της εγω θελω τη μαμα μου επειδη εγω ειμαι αυτη που γεννησε και οχι ο γιος σου.

Μην ζορισεςι τα πραγαμτα αληθεια ρε κοριτσια εγω δεν μπορουσα με τιποτα μονη μου ευτυχως τοτε δεν ειχαμε αυτη την εξαρση με την ιωση της γριπης .

Θελετε να αναφερω κατι άλλο να σας στειλω :οταν γεννησα στο ιδιο δωματιο ηταν μιακοπελα που ειχε αλλο ενα αγορακι τεσσαρων ετων και πηγαινε παιδικο σταθμο και της επεβαλλε ο γιατρος αν διωξει!το παιδι της απο το σπιτι πριν πανε το νεογγενητο για 40 ημερες ....

Εγωδεν θα το εκαν να διωξω το μεγαλο μου παιδι για αν φερω το μωρο ; ναμην την αφηνει αν εχει σχεση με το παιδι της ; καιμετα μου ελεγε στο τηλ. οτι ομεγαλος ζηλευει ακιε ιανι αποξενωμενος ε λογικο δνε ιειναι οταν τρως πορτα; απο τους ιδιους σου τους γονεις .Εγω της ειπα κρατα το παιδι απλα μην το αφηνεις να πηγαιενι κοντα οο γινετε να του εξηγησεις και αν δεις οτι αρρωσταινει τοτε ναι στειλετο στη γιαγια αλλα οχι ετσι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακιπαντως κ εγω με το μερος σου ειμαι.κ η αληθεια κ μενα καποιες απαντησεις στο θεμα σου μου φανηκαν αρκετα αποτομες..βεβαια εαν προσεξες καμια δεν σου απαντησε αποτομα που να εχει την πεθερα μακρια και να την καλοδεχτηκε τοσο μεγαλο διαστημΑ αυτην κ ολουσ τους υπολοιπους.ολοι εξω απο το χωρο..

μην στεναχωριεσαι κ στο κατω κατω και λαθος να ησουν που δεν εισαι δικο σου σπιτι ειναι κ η δικη σου ψυχολογια!κ μενα με πειραξε οταν ειχα αναφερει το θεμα του 40ημερου κ καποια κοπελα σχολιασε πως ειναι αντικοινωνικες αυτες πουτο κανουν αλλα ο καθενας κανει αυτο που πιστευει καλυτερο για το παιδι του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!!!ακου την δικια μου εμπειρια!

Πριν εναμιση μηνα που γεννησα την τριτη κορουλα μου,

ηρθε να με βοηθησει η μανουλα μου επειδη ο αντρας μου

θα εφευγε λογο δουλειας!Αφου βγηκα απο το νοσοκομειο και

παμε στο σπιτιπερναν 3 μερες φευγει ο αντραςμου.Μετα απο 2

μερες τσουπ και η πεθερα ηρθε να μου κανει εκπληξη (επειδη

μενω σε νησι).Εφερε τα πανω κατω!!! :angry: Ηθελε να κανει ολες

της δουλειες του σπιτιου,να διαβαζει τη μεγαλη κορη μου,να βλεπει

στην τηλεοραση οτι θελει αυτη ως της 3 το πρωι(λες και δεν υπηρχαν

αλλοι). :angry: Να μαγειρευει οτι θελει,να μαλωνει τα δικα μου

παιδια οτι ωρα θελει!! :angry:

Τα νευρα μου κουρελια!!! :S εγιναν και αλλα παρα πολλα!!!Αν τα γραψω

θα παρει πολυ.......

Αποτελεσμα !!!!Αφου της εξηγησα οτι στο σπιτι μου κανω εγω κουμαντο και

ο αντρας μου και κανενας αλλος ,θυμοσε!!!!! :blink:

Με φωναξε αγραμματη κακια ,αναγωγη ως προς τα παιδια μου κ.α

Εγω!!της ειπα να φυγει την αλλη μερα !Δεν μηλιομαστε(εχω βρει την υσιχια μου)!Και υστερα λενε οτι η λεχωνα θελει ηρεμια!!!Μονο αυτο δεν

ειχα.Ευτηχως δεν επαθα καμια καταθληψη.Ακου εκει !!!Αχ φουντωνω!!!!

Καλητερα εσυ και ο αντρουλη σου κοπελα μου!!!Ακου και εμενα!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν πιστευω πως ειναι ετσι επειδη ειναι η πεθερα.κ εγω αμα της ελεγα θα ερθω για ενα μηνα σπιτι σου και θα φερω μαζι μου και αλλα 4-5 ατομα το ιδιο προβλημα θα ειχε.κ η μανα της η ιδια εαν το εκανε το ιδιο προβλημα θα ειχε.απλα τυχαινει να ειναι η πεθερα αυτο το ατομο.κ απο οτι μας ειπε για το παρελθον ολες μας πιστευω ετσι θα νοιωθαμε.κ μενα η πεθερα μου ειναι αψογη αλλα στο σπιτι να μεινει τοσες μερες με τιποτα.ουτε κ η μανα μου ουτε κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι, εφόσον και ο άντρας σου έχει συμφωνήσει, να κάνεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ και ας παρεξηγηθείς!...χ...κες!

Εσύ 9 μήνες παλεύεις, εσυ θα πονέσεις και εσυ έχεις κάθε δικαίωμα να ξεκαθαρίσεις τη θέση σου, όποιος καταλαβε κατάλαβε!

Είτε έχεις καλές σχέσεις είτε όχι εγώ είμαι απόλυτη σε αυτά τα θέματα.

Καταλαβαίνω τους γονείς γιατι κι εμείς σε λίγο θα γίνουμε και φαντάσου σε καμια 30αριά χρόνια να είμαστε στη θέση τους???δύσκολο...! όμως ας κρατούσαν απο την αρχή μια στάση που η παρουσία τους θα σε χαροποιούσε και θα τους ζήταγες απο μόνη σου! Δεν φταις εσυ για όλα...!?!

Εγώ αν και δεν έχω κακές σχέσεις γιατι είμαι αρκετά διπλωματικός χαρακτήρας, σκέψου οτι μέχρι σήμερα δεν τους εχω πει καν για την εγκυμοσύνη μου και μακάρι να μην χρειαστεί...απλά να τους πάρουμε και να τους πούμε "γεννήσαμε"! Αυτό θα ήταν το ιδανικό για εμένα!

Αλλα στη θέση σου το μόνο που θα έκανα είναι να κρατώ παρόμοια στάση και για τους υπολοίπους...έστω για τα μάτια του κόσμου. Έτσι δεν θα λένε "α!εμάς δεν μας θέλει" αλλα το πολύ πολύ "πω πω η νύφη μας είναι πολύ παράξενη, δεν θέλει κανέναν!"

Πολλά φιλιά και καλό κουράγιο!

Υ.Γ. Όποιος δεν έχει παράξενα πεθερικά δεν μπορεί να καταλάβει εύκολα, μην παρεξηγείς, κάποιοι είναι πιο τυχεροι απο εμάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexdim έγραψε:

Μαράκι, εφόσον και ο άντρας σου έχει συμφωνήσει, να κάνεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ και ας παρεξηγηθείς!...χ...κες!

Εσύ 9 μήνες παλεύεις, εσυ θα πονέσεις και εσυ έχεις κάθε δικαίωμα να ξεκαθαρίσεις τη θέση σου, όποιος καταλαβε κατάλαβε!

Είτε έχεις καλές σχέσεις είτε όχι εγώ είμαι απόλυτη σε αυτά τα θέματα.

Καταλαβαίνω τους γονείς γιατι κι εμείς σε λίγο θα γίνουμε και φαντάσου σε καμια 30αριά χρόνια να είμαστε στη θέση τους???δύσκολο...! όμως ας κρατούσαν απο την αρχή μια στάση που η παρουσία τους θα σε χαροποιούσε και θα τους ζήταγες απο μόνη σου! Δεν φταις εσυ για όλα...!?!

Εγώ αν και δεν έχω κακές σχέσεις γιατι είμαι αρκετά διπλωματικός χαρακτήρας, σκέψου οτι μέχρι σήμερα δεν τους εχω πει καν για την εγκυμοσύνη μου και μακάρι να μην χρειαστεί...απλά να τους πάρουμε και να τους πούμε "γεννήσαμε"! Αυτό θα ήταν το ιδανικό για εμένα!

Αλλα στη θέση σου το μόνο που θα έκανα είναι να κρατώ παρόμοια στάση και για τους υπολοίπους...έστω για τα μάτια του κόσμου. Έτσι δεν θα λένε "α!εμάς δεν μας θέλει" αλλα το πολύ πολύ "πω πω η νύφη μας είναι πολύ παράξενη, δεν θέλει κανέναν!"

Πολλά φιλιά και καλό κουράγιο!

Υ.Γ. Όποιος δεν έχει παράξενα πεθερικά δεν μπορεί να καταλάβει εύκολα, μην παρεξηγείς, κάποιοι είναι πιο τυχεροι απο εμάς!

μα να σου πω κατι και γω αυτη τη σταση κραταω εντελως διπλωματικη γιατι ο αντρας μου δεν φταιει σε κατι αν η πεθερα μου ειναι στον κοσμο της. τον αγαπω τοσο πολυ που δεν θα ηθελα να τον πληγωσω με τιποτα. ομως και αυτος το θεωρει λογικο τις πρωτες μερες να εχω περισσοτερο αναγκη τη μαμα μου και οχι την πεθερα μου και η μαμα μου δεν μας ενοχλει γιατι μενουμε πολυ κοντα οποτε δεν θα την εχει στα ποδια της. ισα ισα τωρα που ειμαστε πιο μακρυα μου λεει να παμε να τους δουμε και να μην θελω επιμενει γιατι περναει πολυ καλα και παρολο που εχει φυγει απο τον τοπο του περναει καλα. βεβαια και γω ποτε δεν του εχω πει οχι στο να παμε να δουεμ τη μαμα του γιατι και αυτος θελει να δει τους δικους του, και ο αντρας μου χαιρεται που παρολο που εχουν γινει τοσα εγω συνεχιζω να ειμαι καλη σε αντιθεση με πολλες ααλλες γνωστες μας που ειναι σκυλκες απεναντι στα πεθερικα τους. ομως αυτο ειναι αλλο θεμα τις εχω πει απειρες φορες να ρθει στο σπιτι μας την πεθερα μου για να μας δει πορολο που στο γαμο ηρθε και μας εκανε κ...λο αλλα λεω εγω ας ειμαι σωστη και παντα οταν παω της φερομαι αψογα παρολες τις μπηχτες που πεταει συνεχεια και παω και δωρα σε ολους ενω εγω δεν περνω ποτεεεεε ουτε καν στη γιορτη μου γιατι παντα ειμαστε εκει αλλα δεν δινω σημασια αυτα ειναι λεπτομερειες. αλλα αυτο στη γεννα ειναι αλλο θεμα νομιζω που ξαναλεω δεν ειπα να μην ερθει να μας δει και γενικα ας ερθουν και οι συγγενεις του αλλα λιγο πιο μετα. και αυτοι εχουν δικαιωμα να ερθουν συγγενεις μας ειναι δεν ειναι ξενοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι οτι και εγω που έχω την καλύτερη πεθερά του κόσμου, όταν γέννησα και την είχα στο σπίτι μου την έδινε αφόρητα!

Είχε έρθει για να με βοηθήσει η κακομοίρα και είχε να αντιμετωπίσει και τα νεύρα μου απο πάνω. Δεν της το ζήτησα βέβαια να έρθει, αλλά εκείνη έτσι το ένιωθε.

Ειδικά την πρώτη εβδομάδα που είχα πρόβλημα με το θηλασμό, όταν άκουγα αυτό το "κάνε υπομονή κορίτσι μου" ή "θα την κρατήσω εγώ πήγαινε να ξεκουραστείς παιδί μου" ήθελα να την κουτουλήσω.

Βέβαια ποτέ δε θα της έλεγα να μην έρθει στο σπίτι.

Τί δηλαδή όσες μέρες μου άλλαζε μέχρι και το βρακί στο μαιευτήριο (λόγω καισαρικής) ήταν καλή;

Αυτό που μου την είχε δώσει περισσότερο είναι οτι 1 μέρα πριν γεννήσω, ήθελαν να έρθουν να με δουν τα πεθερικά μου και ο ένας από τους κουνιάδους μου, τον άλλον τον φιλοξενούσαμε ήδη 3 εβδομάδες, αλλά δε με ενοχλούσε καθόλου. Τους περίμενα λοιπόν από τις 6 το απόγευμα και τί ώρα μου ήρθαν;!;!;!

10 παρά 15 το βράδυ!!! Έμεινα και εγώ για 10 λεπτά μαζί τους και μετά πήγα και κλείστηκα στο δωματιο μου. Ε μα πια!! Τα είχα πάρει!! Λες και πήγαινα να κάνω κρεατάκια!

Είναι δύσκολες οι μέρες, αλλά απο την άλλη δε μπορείς να της απαγορέψεις ούτε το εγγόνι της να δει, ούτε στο σπίτι του γιου της να έρθει. Κι αν ήταν η μαμά σου;

Αλλά και πάλι το λέω με επιφύλαξη. Φάντασου εκνευριζόμουν εγώ που είμαι πολύ τυχερή στο θέμα πεθερά. Αααα!! Όσο για το υπόλοιπο σόι ούτε λόγος για φιλοξενία στο σπίτι σου. Ας μείνουν αλλού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αλλα για ποσο καιρο?κατω απο την ιδια στεγη?εγω δεν θα μπορουσα ειλικρινα.κ ειδικα αυτες τις μερεσ.εμενα τα πεθερικα μου ειναι καλοδεχουμενα αλλα για ενα σαβ/κο απο κει κ περα δεν θα μπορουσα ουτε εγω ουτε ο αντρασ μου.αλλεσ συνηθειες εντελως.κ το καλοκαιρι που πηγαμε στο χωριο κ κατσαμε 2,5 εβδομαδες λογω δουλειας φρικαραμε κ οι δυο.εκλαιγα με το παραμικρο γιατι ενοιωθα καταπιεση και οχι επειδη ειναι πεθερικα κ στουσ γονεις μου που πηγαμε μετα το ιδιο ηταν. με τον αντρα μου εχουμε μαθει κ μας αρεσει η ηρεμια ουτε οι φωνες ουτε τα πολλα πολλα.

τωρα βεβαια εαν προκυψει ενα θεμα υγειασ προσ θεου δεν θα κλεισω την πορτα σε κανεναν αλλα κ οι δυο εχουμε την αποψη ο καθενας στο σπιτακι του και στα προβληματα του.κ πιστευω πωσ πρεπει να υπαρχει κατανοηση στισ αναγκεσ κ στισ επιθυμιες των αλλο.κ στο θεμα τις μαριασ προτεραιοτητα εχει η μαρια ο αντρασ τησ κ το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξε,καταλαβαινω τι εννοεις και ποσο δυσκολο θα ειναι,τον πρωτο καιρο θελεις ηρεμια και προσαρμογη,οχι γκρινιες κλπ,αλλα και παλι δεν παει να της πεις να παει σε ξενοδοχειο!!

το θεμα ειναι οτι τις παραξενιες της μαμας μας δεν τις βλεπουμε τοσο ενοχλητικες οσοσ της πεθερας μας,αλλα αυτο ειναι αδικο..

ολες ρε κοριτσια εχουμε τα "κουσουρια" μας..τα οποια αυριο μεθαυριο η νυφη μας μπορει να μην τα αντεχει!!!!

οσες εχετε αγορακια φανταστειτε σε καποια χρονια να μην σας αφησουν να πατε στη γεννα του παιδιου του γιου σας,και να πατε μετα απο 20 μερες σαν επισκεπτριες,η να σας στειλουν σε ξενοδοχειο να μενετε,ενω η συμπεθερα σας θα ειναι ολη μερα με το εγγονακι,σαν να ειναι μονο δικο της!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου και εγώ πιστεύω οτι καλό θα ήταν να μη φιλοξενήσεις κόσμο πολύ.Αν χρειάζεσαι βοήθεια οκ αλά ως εκεί.Και εγω όταν γέννησα ήρθαν οι γονείς μου απο Κατερίνη και η αδερφή μου έκατσαν 2 μέρες και μετά έμεινε μόνο η μαμα μου.Η πεθερά δεν μπορεί να βοηθήσει οπότε είχα τη μαμάκα μου..κάλυτερα...Έγω έχω με τον πεθερό πρόβλημα.Έρχεται χτυπάει το κουδούνι έτσι στα ξαφνικά..με εκνευρίζει που δεν παίρνει τηλέφωνο πρώτα και κάθεται με τις ώρες.Ο μικρός είναι 7 μηνών αλλά ρε κορίτσια δε μπορώ πολλές ώρες να τον έχω σπίτι.Άσε που με το θέμα καθαριότητα έχει πρόβλημα.Του λεω να πλύνει τα χέρια του για να πιάσει το μωρό και μου λεεί είσαι υπρβολική.Ε και εγω δε του το δινω...Αυτό το λέει απο τότε που γέννησα να φανταστείτε.Είμαι υπερβολική???

Μαράκι όσο πιο λίγο κόσμο μπορείς.Εσυ θα ορίσεις το παιχνίδι.Ένα άτομο να έχεις για βοήθεια και αν θέλουν να ερθουν απο μακρια και ειναι πολλά άτομα ας πανε σε ξενοδοχειο.Τώρα με τη γρίπη μόνο για επισκέψεις είμαστε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alkost μου έχεις δίκαιο...Το σκεφτομαί και εγώ αυτό πολλές φορές αλλά κάποια πράγματα πρέπει οι άλλοι να τα καταλαβαίνουν.Μπορείς να φιλοξενήσεις σπίτι πολλά άτομα μετά απο γέννα???Εγώ δεν μπορούσα...Αν μπορεί η Μαρία οκ..αλλά πρέπει να προσέχει και λίγο πιστεύω...Πάντως έχεις δίκαι..Όλες δίκαιο μου φαίνεται έχουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας πω και γω την γνώμη μου.

Δεν έχω παντρευτεί ακόμα, παιδάκι δεν έχω ακόμα, μένουμε μαζί με τον αρραβωνιαστικό μου 1 χρόνο τώρα, μάνα δεν έχω και έχω μόνο την πεθερά μου. Σας πληροφορώ πως για να έρθει για έναν απογευματινό καφέ στο σπίτι παίρνει πρώτα τηλέφωνο και όταν έρθει δεν κουνιέται απο τον καναπέ! (ούτε για κατούρημα!!!). Αν κάποια στιγμή της ζητήσω βοήθεια τότε θα τρέξει. Και όλη αυτή η στάση οφείλεται στην εξήγηση που της έχει κάνει ο αρραβωνιαστικός μου. Πιστεύω πως το κλειδί στην υπόθεσή σου είναι ο άντρας σου. Να εξηγήσει την κατάσταση στην μητέρα του γιατί οι νύφες πάντα βγαίνουν κακές ενω ο γιός μπορεί να τους τρίξει τα δόντια άνετα... Κράτα μια ισορροπία μεταξύ των οικογενειών και δώσε τους να καταλάβουν οτι το μωρό δεν είναι κούκλα που το παίζουμε όλες τις ώρες!Γιατί σίγουρα κανείς τους δεν θα θέλει να πάθει τίποτα το εγγονάκι τους. Πιστεύω να βοήθησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...