Μετάβαση σε περιεχόμενο

baros embryou stin 33 vdomada


Recommended Posts

kalispera se oles tis melouses glikes manules,

ime kenurgia sto forum diavasa polla themata ke tha ithela na grapso kati pou emena me tromakse. ime megalomeni ke stin germania opote ta ellinika mou den ine toso telia.

ime 28 eton ke plisiazo tin 33 vdomada. simera ekana to doppler ke sta scholia pou grafi to nosokomio iaso pou tin ekana, leei pos oles i metrisis ine fisiologikes. ontos afto mou ipe ke i giatros pou ektelese afti tin eksetasi. mesa itane paron ke o dikos mou o giatros o opios otan ton rotisa an ola ine ontos kalla, mou apantise pos ne aplos i mbemba echi ena varos giro sta 1800 kg ke tha boruse na itane sta 2000kg. afto tora ti simeni? na anisicho gia to varos afto? o idios o giatros pio poli anisichi gia to diko mou varos pou pira arketa para gia tis mbembas:) aplos ego echo trelathi tora apo fowous to ti simeni afto gia ena moro..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαρινακαρι.Με το καλο το μωρακι σου.καταρχην να σου πω οτι οι μετρησεις στα ιλα δεν μπορουν να ειναι παντα ακριβεις.Υπαρχει μια αποκληση +-300γρ.Καθε μωρο εχει δικο του ρυθμο αναπτυξης και υπαρχουν καποια ορια που πρεπει να ειναι μεσα.Προφανως εσυ εισαι μεσα σε αυτα οποτε μην ανησυχεις για τιποτα.Αν υπηρχε καποιο προβλημα θα στο λεγανε.Μπορει να συνελαβες πιο μετα απο οτι υπολογιζεις.Ποσο εβδομαδων γραφει οτι σου εβγαλε ο υπερηχος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι ανησυχητικό αλλά αν ήταν ο γιατρός σου δε θα σου έλεγε να κάνεις κάτι?

εύχομαι όλα να πάνε καλά και ηρέμησε μην αγχώνεσαι θα ανησυχήσεις και το μωράκι σου.

φιλάκια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se efcharisto gia to minima sou,

ke ego thelo afto na pistevo pos ola ok giati allios tha mou elege kati pou na me enimerone. ke i giatros pou ekane to doppler alla ke o dikos mou o ginekologos den ipane kati. i giatros pou ekane to doppler ipe pos imaste mia chara, apla ekso meta o dikos mou giatros anaferthike sta kila tis mikris mou ke afto me evale se anchos ke skepsis. se germaniko site sti vdomada 32 to embryo to ipologizoune sta 1.7 kg alla edo tin thelane konta sta 2kg pou ok den apechi ke poli...alla ante tora na iremisis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! :)

Μην ανησυχείς καθόλου! ;)

Η μπέμπα μου 34 εβδομάδων είχε 2400 βάρος και 37+1 γεννήθηκε 3150.

Εξάλλου αν υπήρχε θέμα ο γιατρός σου θα σε ενημέρωνε!

Καλή συνέχεια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμένα.Μην ανησυχείς κάθε μωρό έχει το δικό του τρόπο ανάπτυξης και ο υπέρηχος έχει επίσης απόκλιση απο μωρό σε μωρό. Επιπλέον μπορεί να είναι ένα αδύνατο μωράκι αλλά αυτό να μην σε τρομάζει αν είναι υγιές τότε όλα καλά, αυτό έχει σημασία. Με το καλό να το δεχτείς!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα συνηθως τα κοριτσακια ειναι πιο μικρα απο τα αγορακια.Στον γιο μου μου ελεγανοτι θα κανω πολυ μεγαλο μωρο και βγηκε 3070!τωρα παλι στην 33η μου το βγαλανε 2240 αλλα παλι δεν πιστευω γιατι την πατησα στονγιο μου γιαυτο σου λεω οτι δεν ειναι στανταρ τα κιλα.Μην αγχωνεσαι για τιποτα γιατι αγχωνεται και το μωρακι σου!και παλι με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ides omos diafora megali!!!! esena to moraki stin vdomada 34 itane mia chara sta kila tou. ke emena me mikri diafora se vdomada, dioti vriskome stin 33 ine mono 1800. alles ginekes mou ipane oti ta koritsakia sinithos ine mikrotera..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι καλησπερα.

Αρχικα θα σουπω να μην αγχωνεσαι.Εφοσον ολα ειναι φυσιλογικα και το μωρο σου εινα υγιες τα 100 ή 200 γραμμαρια παραπανω δε θα κανουν τη διαφορα.

Αντιμετωπισα και γω το ιδιο.

Τελικα η μικρη μου γεννηθηκε στις 38+3 2890gr ενω την 33η εβδομαδα ηταν 1850 gr.

Τι να κανουμε...

Υπαρχουν μωρα που γεννιουνται 2,5 και 3 κιλα και ειναι και αυτα φυσιολογικα...

Πρεπει δηλαδη ολα να ξεπερνανε τα 3,5;

Μην αγχωνεσαι και απολαυσε το!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρεις τί είναι 1 εβδομάδα και ημέρες;;;

Από την 33 και έπειτα το βάρος αυξάνεται πολύ-πολύ!!!!!!

Επίσης 300γρ ίσως αποκλείει!!!

Θα γεννήσεις το μωρό σου και θα εκπλαγείς με το βάρος που άδικα ανησυχούσες!!! :);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efcharisto gia tin apantisi sou,

diladi pragmati to moro afksani to varos tou apo tin 33 vdomada ke epita? ta 1800 kg me ta 2 kg pou tha ithele o giatros mou tin theoro ke ego toso mikri tin diafora pou den katalava kan giati mou to anefere ekso apo to domatio sto opio me eksetasane. i giatros pou ekane tin oli eksetasi emine efcharistimeni giati sto telos tis eksetasis mou ipe pos imaste mia chara, ke sta scholia grafi pos ola ine mesa sta fisiologika plesia...diladi apo tin vdomada 33 to varos afksanate simantikotera?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ichate ke esis tetia anchi? diladi den ime i moni pou me to kathe ti echi anchos??? isos echete dikeo pos me to pou to kratisoume stin agalia mas na ta ksechasoume ola, alla tora pos pernas ton kero sou pou ise me ena fowo ke ena anchos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη σε πιανει αγχος για το βαρος.

Μια χαρα ειναι το μωρακι σου. :)

Υγιες μωρο δε σημαινει "χοντρο" μωρο.

Η μπεμπα μου στην 33 εβδομ. ζυγιζε 2200

και γεννηθηκε 40 εβδομ. 3040 ενω ο υπερηχος την εβγαζε 3500.. :laugh:

Με το καλο το νινακι σου!

Ολα μα ολα θα παν καλα μην ανησυχεις.!

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se efcharisto para poli gia ta logia sou,

isos echete dikeo etsi opos ta lete... aplos me echi trelani to simerino gnorizontas ontos pos kathe moro echi to diko tou varos ke pan apo ola ine i igia tou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου, μην αγχώνεσαι για το βάρος.

Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου!

Εγώ γέννησα στην 38η βδομάδα +6μέρες.

Το μωράκι μου ήταν 3490.

Για 3 συνεχόμενες βδομάδες το μετρούσαμε στα 2940.

Γίνονται λάθη στις μετρήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

min anisixis ka8olou!emena tin 32 ebdomada itan 1500 k mou ipe oti itan poli ligo!agxo8ike k autos k ego!tora pou phga k 3anaekana sthn 35 ebdomada itan 2500!!!diladi pire se 3 ebdomades 1kilo!!!!k ego phra arketa kila stin egkimosini...isos gi auto argisan na paxinoun ta morakia mas...ta pirame ola emis!xaxa!mi fobasai 8a dis pou se 2 bdomades 8a nai entelos diaforetika ta pragmata!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος μου την 33 εβδομαδα ηταν 2700 και γεννηθηκε ακριβως την 40 εβδομαδα 3800! δεν υπαρχει λογος να το ψαχνεις. Ετσι και αλλιως γινοντε λαθοι στις μετρησεις. Ενα φυσιολογικο μωρο στη γεννηση ζυγιζει 2,5 με 4 κιλα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεα!γιατι ανυσηχεις?κ μενα 34 εβδομαδα και ειναι 1850 γραμ.ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μιαχαρα!δεν καταλαβα γιατι πρεπει σον και ντε το παιδι να ειναι μεγαλο?και τησ ξαδερφης μου βγηκε μικρο και μια χαρα τρωει το φαγακι του!μου ειπε επισησ οτι σιγουρα θα γεννηθει 3κιλα. και λιγοτερο να γεννηθει τι εγινε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efcharisto nansy mou gia to minima sou,

na souna eki na evlepes tin ekfrasi tou giatrou mou tin ora pou teliosame to doppoler ke ola eki pigane mia chara.

ekso meta o dikos mou o giatros mou leei pos ine leptoula ke pos tha boruse na itane pio pachia. ke ego den ime stin 34 vdomada san esena, alla 32+5 otan mou kanane to doppler ke ta kilakia tis itane 1800. ke ego den to katalava afto giati gnorizo pos ta kila ton pedion diaferune opos ke ton megalon anthropon, alla otan sou lene kati etsi toso sowwara panikowalese.

pantos me isichases, efoson ke esena ine sta kilakia mas ke o giatros sou ipe oti ola ine mia chara... vlepis pos oli anametaksi tous diaferune telika ke den pai na tous chrisoplironume!!!!!!!!

me to kallo lipon ta mora mas:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinakari έγραψε:

echo imerominia 6 jenari ke ine koritsaki :laugh:

esi?

Κοριτσομάνα και εσύ!!! :);)

Αν γεννήσεις Φώτα...Ωραία ημερομηνία!!! :cheer:

Καλή συνέχεια καλή μου!!! :cheer:

ΥΣ.εγώ κοριτσάκι εκτός κοιλιάς...9 μηνών... :cheer:

Λες να είναι η ερώτησή σου σημάδι;;; :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na sou zisi i mikrula sou ke ola na tis pane opos afti tha to epithimi.

esi akrivos gennises? diladi tin imerominia pou sou ipane? ego malon

pao gia kesariki opote akusa pos giro sti 38 vdomada sou to pernune ke

tora bika stin 33 akrivos. arches dekemvri tha pao pali ston giatro mou

pou eki fantazome na mou pi pia giati tha me stin 35 vdomada..... thelo

toso ma toso poli na teliosi olo afto me to kallo vevea. echo poli

anchos se oli tin fasi tis egimosinis mou:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ πόσο στεναχωρήθηκα τι να σου πω τώρα.. πάρε κουράγιο απτό παιδάκι σου και τίποτα παραπάνω. Είσαι μαμά, είσαι δυνατή, είσαι γυναίκα αλλά κλάψε και νιώσε τον πόνο σου για όσο χρειάζεσαι και είμαστε εδώ για να τον μοιραστείς εάν και οπότε θελήσεις.
    • 😱😱😱😱😱😱😱 Όχι ρε φίλε!!!! Δεν είναι δυνατόν!!!😫😫😫😫 Πως;;;; Όχι ρε θεέ... όχι ρε γαμωτο.... Τώρα μπήκα σπίτι και μπήκα αμέσως να δω τα νέα σου... Δεν μπορώ να το πιστέψω.... Δεν το περίμενα σε καμία των περιπτώσεων... 😭😭😭😭 Λυπάμαι τόσο μα τόσο πολύ γλυκό μου κοριτσάκι.. Δεν υπάρχουν λόγια να σε παρηγορήσουν... Το ξέρω... Λυπάμαι τόσο πολύ.... Μακάρι να ήμουν εκεί να σε πάρω μια αγκαλιά... Τίποτα άλλο.... Έχεις την αγάπη μου... Λυπάμαι και πάλι πολύ..
    • Πραγματικά ανατρίχιασα. 🥲 Δεν υπάρχουν λόγια να σου γράψω.. η κορούλα σου είναι το στήριγμά σου και η ελπίδα σου. Το ουράνιο τόξο σου. Εύχομαι να σου δώσει την δύναμη να ξανά πατήσεις στα πόδια σου.  
    • Χεχε τυχερούλα..οκ εντάξει δεν είναι και κάτι τρομερό αλλά ούτε και ευχάριστο.. @Χρύσακι στη σύσπαση θα νιώσεις ότι η κοιλιά σου γίνεται πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο σαν πέτρα και ότι σε πιέζει και μπορεί να νιώσεις σα να σου κόβεται η αναπνοή.. δε νομίζω ότι η σύσπαση braxton hick συνοδεύεται με πόνο... Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ τις συσπάσεις.. πλέον τις έχω συνηθίσει και αφού είναι ακανόνιστες και λίγες είναι φυσιολογικό..όταν γίνουν τακτικές και αρχίζει να αυξάνει η συχνότητά τους λογικά είναι συσπάσεις τοκετού και εκεί θα υπάρχει έντονη δυσφορία και πόνος..
    • Είμαι σε σοκ δεν το πιστεύω πως είχε τέτοια εξέλιξη η εγκυμοσύνη σου πραγματικά δεν το πίστευα και στην βδομαδα που είσαι λυπάμαι παρά παρά πολύ δεν ξέρω γιατί πρέπει να μείνεις τόσο στο νοσοκομείο, γνωρίζω κοπέλα που πήγε για αυχενική την βρήκαν θέμα με το μωρακι και έπρεπε να το πάρουν πήγε στο ΡΕΑ το έκανε και βγήκε την ίδια μέρα  επειδή μπαίνω και διαβάζω στην ομάδα που είσαι διάβασα όλο το στορι με τα πεθερικά σου και την ανησυχία σου για την αρνητική ενέργεια που έβγαλαν για το μωρακι σου πως δεν χάρηκαν και ότι μπήκατε νωρίς στην διαδικασία για δεύτερο μωρακι + τα έξοδα που θα έχετε και στεναχωρέθηκα όταν διάβασα το πως ένιωθες και ότι είχες ένα φόβο πως θα πας για αυχενική και δεν θα ακούσεις καρδούλα.. αλλά πραγματικά πίστευα πως οι ορμόνες που σε επηρεάζει να νιώθεις έτσι και ότι πιέστηκες που ήσουν σε έναν περιβάλλον που δεν ένιωθες άνετα και ευχάριστα..  Αλλά δυστηχως έκανα τόσο λαθος.. το είχες καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά το ένστικτο σου έπεσε μέσα πραγματικά στεναχωρέθηκα σου στέλνω μια αγκαλιά παρε τον χρόνο σου κορίτσι μου να ξέρεις δεν εκανες τίποτα λαθος εσυ είσαι μια υπέροχη μανούλα για την κόρη σου και πολύ πολύ δυνατή θα δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...