Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπουσουλησαμεεεε!!!


Recommended Posts

Εχτες η κορη μου εκανε τα πρωτα της μπουσουκητα βηματα!!!!! :laugh:

Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι ειχα απογοητευτει και νομιζα οτι θα αργουσε κι αλλο επειδη ειναι ψηλη (74 εκατοστα 8 μηνων ) και επειδη πολλες φορες την ειχα στο παρκο και οχι κατω στο χαλι!

Η ερωτηση μου ειναι τα αφηνετε να τριγυρνανε σε ολο το χωρο του σπιτιου ή τα περιοριζετε σε ενα συγκεκριμενο?

Της εχω κανει μια "περιοχη" αναμεσα απο τους καναπεδες γιατι το σπιτι μου ειναι μεγαλο πολυ και υπαρχουν και σκαλια που χωριζουν την κουζινα απο το σαλονι και φοβαμαι μην χτυπησει... :dry:

Τι λετε? Να την αφησω ή να την εχω μονο στο σαλονι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννιω μου αντε και καλα τρεξιματα απο εδω και μπρος χιχι

γνωμη μου ειναι μεχρι να το μαθει καλα το αθλημα να την αφησεις στον χωρο που εφτιαξες.μολις μαθει καλα να μπουσουλα δειξε τις τα σκαλοπατια(εγω το εκανα γιατι στο σπιτι τις νονας του εχει και εμαθε να τα ανεβαινει και να τα κατεβαινει)

στο σπιτι μας τον εχω περιορισει σε κουζινα,διαδρομο και το δωματιο του

σαλονι και στην κρεβατοκαμαρα μου παμε μαζι

τωρα που περπατησε παει παντου εκτος απο το σαλονι γιατι εκει μπορει να του ερθει και κανα βαζο στο κεφαλι και φοβαμαι.

μην την περιορισεις παρα πολυ ομως γιατι τωρα ειναι που θα παρει φορα και ωθηση να σηκωθει

καλη αρχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο στην Αλεξάνδρα.. Καλές μπουσουλοβόλτες τώρα!!! :laugh:

Το Μαράκι μου δεν μπουσούλησε παρά λίγες μέρες, στάθηκε κατευθείαν και περπατούσε πιάνοντας έπιπλα. Αλλά το είχα πάρει απόφαση να μην την περιορίζω, να την αφήνω να εξερευνεί τους χώρους του σπιτιού κι ας σήμαινε αυτό ότι θα ήμουν όλη την ώρα από πίσω της για να αποτρέπω τους κινδύνους. Κι ένα σπίτι δύσκολο. Όλο διάδρομοι, δωμάτια, σκάλα (ξέρεις τα παλιά τα σπίτια, τότε δεν κάνανε ενιαίους και λειτουργικούς χώρους).

Μετά είχαμε άλλο θέμα.. Έπρεπε να της στήνω στηρίγματα για να περπατάει! :blink: Αλλάξαμε τη διάταξη των επίπλων, προσθέσαμε πράγματα που θα μπορούσε να πιάσει, άσε, το πατρικό μου δεν το αναγνωρίζαμε ούτε κι εμείς! (Στο πατρικό μου μέναμε τότε).

Θα σε συμβούλευα να μην την περιορίσεις, εκτός κι αν πρέπει κάτι να κάνεις, κάποια δουλειά, οπότε σε εκείνη την περίπτωση την περιορίζεις στο χώρο που πρέπει να δουλέψεις κι εσύ.

Αλλιώς... Στον ελεύθερο χρόνο σας ( που ελπίζω να είναι πολύς)... Καλά μπουσουλήματα και στην Αλεξάνδρα και σε σένα! :woohoo: Σε ΄λ\όλο το σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο σας!!!καλη αρχη!! :):):) και μεις γυριζουμε αναποδα-ανασκελα-καθομαστε-στεκομαστε για λιγο ορθιοι και μπουσουλάμε....προς τα πίσω.. :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: περιμενω ποτε θα κανει και ενα "βημα" μπροστα :laugh: :laugh: εγω του εχω στρωσει χαλι στο δωματιο του και τον έχω εκει..τον βαζω ομως και στο πάρκο για να μαθει να κρατιέται και να σηκώνεται ;).Φυσικα πηγαινοέρχομαι..την προηγουμενη φορα τον βρηκα κατω απ κρεβάτι!! :laugh: :laugh: οχι τιποτα αλλο θα νομιζα οτι μου τον έκλεψαν :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αννιω μου μου πηρες το θεμα μεσα απο τα χερια

και εμενα σημερα εκανε λιγο μπροστα και συντονισε τα ποδια με τα χερια

φανταζομαι εισαι και εσυ τρελη απο τη χαρα σου.

της εχω στρωσει ενα σεντονακι πανω στο χαλι(γιατι σκυβει και το γλυφει και γεμιζει χνουδια)και την κραταω εκει

μεχρι να μαθει να φευγει τελειως θα τη κρατησω οσο μπορω περιορισμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε ωραια!!!! τωρα....καλα κυνηγητα!!!!!!!!! :laugh: :laugh:

εγω δεν μπορω να τον περιορισω μονο αμα κλεισω την πορτα! ασε που μπουσουλαει τρεχοντας για να προλαβει να παει εκει που του λεω μη...(μπριζες,μπανιο,κουζινα,συρταρια)

να παρεις ασφαλειες για συρταρια ή αν δεν βολευουν αλλαξε θεση τα επικινδυνα

π.χ. εγω εβαλα τις πετσετες τισ κουτζινας το τελευταιο συρταρι που του το εχω ελευθερο

ενω παλια ειχα μακρονια κριθαρακια κτλ και μου τα ειχε αδειασει 2-3 φορες σε ανυποπτο χρονο!! :laugh:

74ποντους ε???? μπραβο!! εμεις ειμαστε 75τωρα! και 8250!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ωραία που τα μικρά του μαμμυ άρχισαν και μπουσουλάνε!!! Κορίτσια με το καλό και καλές βολτούλες άντε και μεις σε λίγο πλησιάζουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΩ MOY , ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!! ειμαι και εγω μανουλα 2 παιδιων. η μικρη μου ειναι σαν τη δικη σου -σε λιγο κλεινει τον 8ο μηνα! και αρχισε πριν μια εβδομαδα να μπουσουλαει και αυτη! και εγω ειχα απογοητευτει γιατι την ειχα και εγω μεσα στο παρκο συνεχεια και επειδη ο πρωτος γιος μου δεν μπουσουλισε καθολου(περπατησε κατευθειαν),ελεγα οτι το ιδιο θα εκανε και η μικρη μου! ειχα αδικο ομως! εδω και μια εβδομαδα σφουγαριζει ολο το σπιτι! εγω τη βαζω στο παιδικο δωματιο για να παιξει με το μεγαλο της αδερφο και εκει που πινω ηρεμα-ηρεμα το καφεδακι μου..τσουπ,,, ξεπεταγεται μπροστα μου.. μπουσουλοντας!

δεν εχω βαλει παντου χαλια.. και δεν ξερω και εγω τι να κανω! οπου και να τη βαλω-αυτη φευγει! τριγυρναει σε ολο το σπιτι! και οπου βρει μερος για να πιαστει και να σηκωθει,βαζει δυναμη και στεκεται ορθια-ισως περπατησει σε κανα μηνα!

δε μπορεις να κανεις κατι για το γεγονος οτι τριγυρναει σε ολο το σπιτι!θελει να εξερευνα το χωρο μαλλον! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι ωραία κορίτσια, τα μωρά σας μπουσουλάνε. Εμένα άραγε πότε θα το κάνει αυτό; Προς το παρόν κάθεται στον ποπό του, γέρνει προς τα αριστερά, γέρνει προς τα δεξιά, βρίσκει την ισορροπία του... Τον έχω στο πάρκο και γυρνάει ανάσκελα- μπρούμυτα αλλά καμία κίνηση μπουσουλήματος... Κλαψ :( Θέλω να το κάνει για να με τρελάνει ακόμη περισσότερο κι ας τρέχω συνέχεια από πίσω του!!! :laugh: :P

line_line_b_beg_40_time_1240891200_text_f4ef20ede9eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα μανούλες.

Εμεις ακόμα δεν εχουμε κανει προσπάθειες για μπουσούλημα κ κοντευουμε να κλεισουμε τον 8ο.Δεν θελει καθόλου να τον βάζω μπρούμυτα,τρελλαινεται!!

Καθεται μόνος του απο 5,5 μηνων,στηρίζεται στα πόδια του απο πολυ μικρός(με τη βοηθεια μου βεβαια,οχι μονος) αλλα γενικα δεν τον βλέπω να εχει ορεξη για "φευγιώ"

Τωρα που εστρωσα τα χαλια τον αφηνω κατω μπας κ κανει τιποτα γιατι πριν τον ειχα στο καναπε κ στο καρεκλάκι του φαγητου.Φταιει βεβαια κι η μαμα μου που τον κρατάει οταν ειμαι στη δουλεια γιατι τον κρατάει συνεχεια αγγαλια ή τον εχει μαζι της στο καναπε.Τωρα που εστρωσε κι αυτη εδωσα διαταγη να τον αφηνει κάτω.

Νομιζω πάντως πως δεν θα μπουσουλησει καθόλου,θα το ριξουμε κατευθείαν στο περπάτημα.Αλήθεια παίζει ρόλο το βάρος κ το ύψος?Ειμαστε 71εκ και 10 κιλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΜΟΥ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ!!ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑ!!10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΒΗΜΑ!!ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!ΑΠΟ 11 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΠΕΤΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ!!!ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ,ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ,ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ!!

ΕΜΕΙΣ 10 ΜΗΝΩΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ 11,6ΚΙΛΑ ΚΑΙΨ81 ΠΟΝΤΟΥΣ!!!Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΙΩΝ ΜΑΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΜΕ ΝΩΡΙΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανίν μου μπράβο σας .!!!!!

και εμείς μπουσουλάμε εδώ και μια -δυο εβδομάδες .ροσπαθώ να τον "περιοσισν" στο σαλόνι αλλα αυτός πάει παντού!!!!

psigh η μικρή!!! εμείς είμαστε σχεδόν 10 μηνών και 78 εκατοστά!!

πρόσεχε τώρα τι έχεις πάνω σε τραπεζάκια θα γραπώνεται από παντού και θα τα φτάνει όλα .βάλε και ασφάλειες στα ντουλάπια και γωνιές στα τραπέζια ,εγώ έχω ρίξει τραπεζομάντιλο πάνω στο τραπέζι του σαλονιού γιατί το κοπανούσε με τα παιχνίδια και έχει γυαλί ...σκέψου και το παραμικρό .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ έγραψε:

ανίν μου μπράβο σας .!!!!!

και εμείς μπουσουλάμε εδώ και μια -δυο εβδομάδες .ροσπαθώ να τον "περιοσισν" στο σαλόνι αλλα αυτός πάει παντού!!!!

psigh η μικρή!!! εμείς είμαστε σχεδόν 10 μηνών και 78 εκατοστά!!

πρόσεχε τώρα τι έχεις πάνω σε τραπεζάκια θα γραπώνεται από παντού και θα τα φτάνει όλα .βάλε και ασφάλειες στα ντουλάπια και γωνιές στα τραπέζια ,εγώ έχω ρίξει τραπεζομάντιλο πάνω στο τραπέζι του σαλονιού γιατί το κοπανούσε με τα παιχνίδια και έχει γυαλί ...σκέψου και το παραμικρό .

Αφροδιτη, μπουσουλησε ο μικρος?

Ποιος σας πιανει τωρα! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΝΕΛΟΠΗ έγραψε:

Καλημερα μανούλες.

Εμεις ακόμα δεν εχουμε κανει προσπάθειες για μπουσούλημα κ κοντευουμε να κλεισουμε τον 8ο.Δεν θελει καθόλου να τον βάζω μπρούμυτα,τρελλαινεται!!

Καθεται μόνος του απο 5,5 μηνων,στηρίζεται στα πόδια του απο πολυ μικρός(με τη βοηθεια μου βεβαια,οχι μονος) αλλα γενικα δεν τον βλέπω να εχει ορεξη για "φευγιώ"

Τωρα που εστρωσα τα χαλια τον αφηνω κατω μπας κ κανει τιποτα γιατι πριν τον ειχα στο καναπε κ στο καρεκλάκι του φαγητου.Φταιει βεβαια κι η μαμα μου που τον κρατάει οταν ειμαι στη δουλεια γιατι τον κρατάει συνεχεια αγγαλια ή τον εχει μαζι της στο καναπε.Τωρα που εστρωσε κι αυτη εδωσα διαταγη να τον αφηνει κάτω.

Νομιζω πάντως πως δεν θα μπουσουλησει καθόλου,θα το ριξουμε κατευθείαν στο περπάτημα.Αλήθεια παίζει ρόλο το βάρος κ το ύψος?Ειμαστε 71εκ και 10 κιλά!!!

πηνελόπη μου μην ανησυχείς έτσι ακριβώς μα ακριβώς ήταν ο δικός μου

έχει ένα μηνα που κάνει όλες τις κινήσεις σηκώνεται μονος του στα πόδια ,μπουσουλάει ,κυλάει ,σηκώνεται καθιστός ακόμα και περπατάει μέσα στο πάρκο .

και όλα μέσα σε ένα μηνα εκεί που καθότανε μονο .και μένα κάθισε από 5,5 με 6 μηνών μονος του αλλα δεν έκανε τίποτε άλλο μέχρι τώρα .

μην ανησυχείς από το βάρος είναι πρέπει να γυμνάσει λίγο το κορμάκι του .κάντον πατάκια δηλαδή "κρατατον" από τα χεράκια και προσπαθήστε να περπατήσετε αφισέτων λίγο eleyueyro στο πάτωμα δώστου χρόνο θα τα κάνει με την σειρά που θέλει όπως ο δικός μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpravoooo άντε καλο κυνηγητό τώρα ;) εγώ αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να τον αφήσεις ελευθερα να μην περιορίσεις το χώρο του, απλά εσύ προσπάθησε να τον κανεις όσο πιο ασφαλές γίνεται, προστατευτικά στις πόρτες, στα ράφια, στα καλοριφέρ, στις prizes και καλο είναι να "εξαφανίσεις" ότι γυάλινο έχεις πάνω σε τραπεζάκια, εύχομαι να σε βοήθησα! καλά μπουσουλήματα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο αννιω μου...

καλη αρχηηηηηη!!!!!!!!!!!!!

εγω να σου πω την αληθεια δεν την περιοριζα αλλα ημουν συνεχεις απο πισω της η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως κουραστικο αλλα οταν ηθελα να κανω καποια δουλεια την εβαζα στο παρκο για λιγο...

θα δεις και εσυ καθε φορα πως σε βολευει και τι κουράγια εχεις. ...

πανταως απο δω και περα εχει πολυ γελιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα καθε παιδάκι εχει το "προγραμμα"του.

Χαζο-ανυσηχίες ειναι αυτα που κάνουμε τωρα.

Ειναι δυνατον να μην περπατήσουν ποτε?

Αφροδιτη μου χαθήκαμε!Τι κανετε?Μεγαλώσατε κι εσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...