Μετάβαση σε περιεχόμενο

τελικα μπορω να μεινω εγκυος κανονικα ή οχι


ΝΑΝΙ2004

Recommended Posts

κοριτσια βοηθηστε με γιατι εχω μπερδευτει.οπως ξερετε εχω πολυκυστικες ωοθηκες απο τα 15 μου. παρολαυτα εχω κανονικο κυκλο 28 ημερων. παλιοτερα η περιοδος μου κρατουσε μια βδομαδα αλλα το τελευταιο εξαμηνο κραταει το πολυ 4 μερες.καθε εξαμηνο περιπου που παω στον γιατρο για ελεγχο μου βρισκει παντα ή οτι εχω ηδη κανει ωορηξια ή οτι γινεται ωορηξια.ομως ρε κοριτσια τα τελευταια 2 χρονια κανουμε ελευθερα με τον αντρα μου χωρις βεβαια να μετραω γονιμες μερες απλα καμια φορα τυχαινει να πεσουμε σε γονιμη. γιατι δεν εχει τυχει ουτε μι φορα να μεινω εγκυος??? μηπως τελικα μονο με θεραπεια θα τα καταφερω??

με τον γιατρο δεν εχουμε συζητησει ακομη για θεραπεια γιατι ειμαι 27 χρονων, και να περιμενω 1 χρονο ακομη. μηπως ομως αδικα θα περιμενω....???

αναρωτιεμαι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπέλα μου δεν ξέρω να σου πω για τισ πολυκιστικές, πάντωσ το ότι έχεις σταθερή περίοδο κάθε 28 μέρες είναι θετικό γιατί μπορείς να υπολογίσεις πότε έχεις ωορηξία. υπάρχουν πάντως και τεστ ωορηξίας στο εμπόριο αν θέλεις να προσπαθήσεις πιο εντατικά. ο γιατρός σου βέβαια θα σε συμβουλέψει καλύτερα. αφού προσπαθείς δύο χρόνια μπορείς να ξεκινήσεις αν θέλεις να κάνεις κάποιες εξετάσεις και εσύ και ο άντρας σου. δεν είναι τίποτα η διαδικασία. εγώ τις έχω κάνει. καλή επιτυχία σου εύχομαι. ελπίζω μέχρι να ξεκινήσεις να το ψάχνεις να έχεις μείνει ήδη έγγυος!!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΙ μου το πιο πιθανο ειναι οτι λογω του οτι αγχωνεσαι δεν εχεις μεινει ακομη....

εγω με τον καλο μου,καναμε ελευθερα περιπου 2 χρονια και πεφταμε και σε γονιμες(εγω μετρουσα τις μερες μου και πανω κατω ηξερα..)καθε μηνα που ερχοταν η κακουργα απογοητευομουν,Τον περασμενο μηνα δεν ασχοληθηκα καθολου με το θεμα,κουραστηκα να απογοητευομαι....Ε λοιπον εμεινα εγκυος κι ουτε που το περιμενα! να φανταστεις ειχα ζαλαδες στα μεσα του κυκλου μου και νομιζα οτι ηταν απο το αυχενικο μου....τελικα δυστυχως ηταν εξωμητριο και το αφαιρεσα πριν λιγες μερες,Γι αυτο σου λεω...απολαυσε την σχεση σου με τον αντρα σου και μην βασανιζεσαι.Θα ερθει να εισαι σιγουρη!!

ααα με κυστουλες ειχα κι εγω ενα θεματακι ....μοιαζει πολυ με το θεμα μου το θεμα σου,βεβαια σου ευχομαι τα καλυτερα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι για το εξωμητριο.υπαρχουν μερες που το σκεφτομαι και αλλες μερες που λεω οποτε ερθει ας ερθει.το αγχοσ δεν μπορω να το διωξω εντελως γιατι ειναι κατι που το θελω πολυ...προσπαθω ομως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mε το "καμιά φορά τυχαίνει" δε θεωρείται συστηματική προσπάθεια, γι'αυτό και σας λέει να περιμένετε.

Δε θέλω να σου πω να γίνεις πιο συστηματική γιατί πιθανόν να σας αγχώσει, αλλά... με κάποιο τρόπο πρέπει να γίνουν πιο "στοχευμένες" οι προσπάθειες.. Νομίζω τα τεστ ωορρηξίας θα σε βοηθήσουν!

Εύχομαι σύντομα να μας πεις τα ευχάριστα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν είναι να αγχωθείς περισσότερο καλύτερα άστα τα τεστάκια. μικρή είσαι ακόμα. ναι το πιθανότερο είναι να φταίει μόνο το άγχος και στο εύχομαι. κανείς μας όμως δεν είναι γιατρός και κάθε περίπτωση διαφορετική και κανείς δεν θα σου πει πότε θα ξεκινήσεις να το ψάχνεις. συζήτησέ το με τον αντρούλη σου και με τον γιατρό σου και αποφασίζεις.. χαλαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα το αγχος δεν μπορεις να το αποβαλεις,αυτο ειναι το μονο σιγουρο.ισως αν προσπαθεις συστηματικα να το πετυχεις πιο ευκολα.μετρωντας τις γονιμες σου και να εχεις μερα παρα μερα απαφη μεχρι την 25 μερα να θεωρειται κατι πιο συστηματικο! σου ευχομαι γρηγορα να μας πεις τα ευχαριστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geozouli έγραψε:

αν είναι να αγχωθείς περισσότερο καλύτερα άστα τα τεστάκια. μικρή είσαι ακόμα. ναι το πιθανότερο είναι να φταίει μόνο το άγχος και στο εύχομαι. κανείς μας όμως δεν είναι γιατρός και κάθε περίπτωση διαφορετική και κανείς δεν θα σου πει πότε θα ξεκινήσεις να το ψάχνεις. συζήτησέ το με τον αντρούλη σου και με τον γιατρό σου και αποφασίζεις.. χαλαρά!!!

με τον αντρα μου το εχουμε συζητησει και το θελουμε και οι δυο.εχει κανει εξετασεις και δεν εχει καποιο προβλημα ο ιδιος.απλα ειναι πιο χαλαρος και σαν χαρακτηρας, δεν αγχωνεται οσο εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμμυ79 έγραψε:

σου στελνω ενα καρμα και ολα θα πανε καλα!!!!ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ Μ Ο Ν Ο!!!

μακαρι!!!! ολα να πανε καλα για ολες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NANI 2004 καλημέρα!!!Καλή επιτυσία στις προσπαθειες σου και όλα να πανε καλα!! Ηθελα να σε ρωτησω κατι ...πως τις ανακαλυψες τις πολυκυστικες, αφου εχεις και σταθερο κύκλο? Κι εμείς κάνουμε ελεύθερα με τον αντρούλη μου σχεδόν ένα χρόνο χωρις ομως κι εμεις να μετραμε κλπ και ακομα δεν εχει ερθει το μπεμπακι!!! Σε ορμονικές που εκανα σε αυτον τον κύκλο μου βρηκαν ανεβασμενα ανδρογονα μονο και ο μικροβιλογος με ρωτησε αν εχω πολυκυστικες. Να σου πω την αληθεια εγω νομιζα οτι πολυκυστικες εχουν μονο οσα κοριτσακια δεν εχουν σταθερο κυκλο και απορησα λιγο. ο γιατρος μου ειπε οτι δεν τον ανησυχουν αλλα να κανω και ελεγχο προγεστερονης την 21 ημερα.Εσενα σου εχει πει κατι αλλο? Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σου!στα 15 το ανακαλυψα γιατι ειχα παραπολυ ακμη και ο δερματολογος οτι χαπια - κρεμες κι αν αμου εδινε δεν εφευγαν.θυμαμαι τοτε ειχα κανει καποιες ορμονολογικες εξετασεις και τοτε μου ειχαν βρει και μενα ανεβασμενα ανδρογονα.αλλα το αφησα εκει δεν εκανα απο τοτε αλλες εξετασεις.

εσενα τι εξετασεις σου εγραψε?εχεις σταθερο κυκλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε!Πάντα σταθερό κύκλο 27 ημερών από οταν ξεκινησαμε τις προσπαθειες 25 ημερων με 1-2 ημερες αποκκλιση αλλα οχι παντα!Ακμη την φυσιολογική και λιγοτερο στην εφηβεια και οχι τριχοφυια. Επειδη αποφασισα να το ψαξω με εξετασεις κανω τις ορμονολογικες και βρηκαν τα ανδρογονα!Οποτε καταλαβαινεις χωρις κανενα συμπτωμα μου ηρθε καπως. Επειδη οι αλλες ορμονες ηταν καλες μου ειπε ο γυναικολογος μου που του τις εστειλα με fax οτι δεν το πειραζει αυτο, αλλα θελει να δει αν κανω ολοκληρωμενη ωορηξια και γι' αυτο να μετρησω την προγεστερονη!Αρα ειμαι στην αναμονη να δω! Οι αλλες ορμονες που μετρησαν ηταν FSH, LH, PRG, PRL, E2, DHEA-S, Τεστοστερονη ελευθερη και Ανδρογόνα και μου τις ειχε γραψει ο γιατρος ως πρωτες εξετασεις για να δουμε αν εχω κατι και δεν εχουμε ακομα κανει νινακι! Τον άλλο μηνα θα κανω σαλπιγγογραφια και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και βλεπουμε!Τρελλά λεφτά στις εξετασεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΝΧΩΣΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ .ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ.ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΙ?

ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΜΠΕΜΠΑΚΙ

ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΩΑΡΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.ΑΥΤΟ

ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑΤΟ ΒΡΗΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.ΟΥΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gari έγραψε:

ΝΑΝΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΝΧΩΣΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ .ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ.ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΙ?

ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΜΠΕΜΠΑΚΙ

ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΩΑΡΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.ΑΥΤΟ

ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑΤΟ ΒΡΗΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.ΟΥΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ

κι εγω μεσα μου αυτο πιστευω.οτι κατι δεν παει καλα με τα ωαρια μου.εχω ακουσει οτι μπορει να γινεται ωορηξια αλλα να ειναι "τζουφια".προς το παρον ειμαι σε διαιτα γιατι θελω να χασω μερικα κιλα, αλλα τελικα αποφασισα να αγορασω τεστ ωορηξιας ετσι ωστε να ειμαι σιγουρη για το ποτε κανω ωορηξια.θα το κανω ετσι μεχρι τον οκτωμβριο του 2010 που θα κανουμε τον θρησκευτικο γαμο και αν δεν εχει γινει τιποτα, θα συνενοηθω με τον γιατρο μου για το πως θα συνεχισω...

εσυ τελικα τι θα κανεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σου!στα 15 το ανακαλυψα γιατι ειχα παραπολυ ακμη και ο δερματολογος οτι χαπια - κρεμες κι αν αμου εδινε δεν εφευγαν.θυμαμαι τοτε ειχα κανει καποιες ορμονολογικες εξετασεις και τοτε μου ειχαν βρει και μενα ανεβασμενα ανδρογονα.αλλα το αφησα εκει δεν εκανα απο τοτε αλλες εξετασεις.

εσενα τι εξετασεις σου εγραψε?εχεις σταθερο κυκλο

γεια σας κοριτσια! νανι εγω εχω πολυκυστηκες,και εξετασεις εκανα και ακμη ειχα οχι τρομερη και προσπαθουσα 9 μηνες και δεν ειχα σταθερο κυκλο.με θεραπεια εμηνα εγκυος στον δευτερο μηνα θεραπειας δηλαδη.και την δευτερη φορα που ξανα εμηνα εγκυος δεν χρειαστηκε να κανω θεραπεια μια φορα εγηνε και εμηνα αμεσως.η γνωμη μου ειναι να παρης τα τεστ ωρηξιας,για να δεις αν κανεις ωριξια.εχω π.χ. εκανα κυστες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα οταν κανεις ωριξια δεν κανεις κυστη και οταν κανεις κυστη δεν κανεις ωριξια.νομος.τα ωαρια μεγαλωναν και δεν εκανα ωριξια.αν πας και το συζητησεις θα σου τα εξηγησει ολα,αλλα δεν ειναι και τιποτα το τρομερο.και μην εχεις ανχως,εμενα απο το ανχως γηνωτανε κυστες.μου το ειπε η γιατρος οτι ειναι πολυκυστηκου τιπου με το παραμικρο αχνως επιρεαζωνται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

voula25 έγραψε:

κοιτα οταν κανεις ωριξια δεν κανεις κυστη και οταν κανεις κυστη δεν κανεις ωριξια.νομος.τα ωαρια μεγαλωναν και δεν εκανα ωριξια.αν πας και το συζητησεις θα σου τα εξηγησει ολα,αλλα δεν ειναι και τιποτα το τρομερο.και μην εχεις ανχως,εμενα απο το ανχως γηνωτανε κυστες.μου το ειπε η γιατρος οτι ειναι πολυκυστηκου τιπου με το παραμικρο αχνως επιρεαζωνται

τοσο καλα....κι εγω εχω φουλ αγχος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια καλημέρα!!!Voula ήθελα να σε ρωτησω με την μετρηση της προγεστερονης εβλεπες οτι εναν μηνα εκανες ωορηξια και τον αλλο οχι?Και σου εδωσε χάπια?Και είχες ανεβασμένα ανδρογόνα?Και όλα αυτα τα κανουμε απο το άγχος μας??Super!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.αν λες εμενα γιατι υπαρχει και αλλη βουλα,μια φορα εκανα εξετασεις πριν αρχησω της προσπαθοιες,και εχα ανεβασμενα ανδρογονα.το εβλεπαμαι στον υπερηχω αν εκανα ωριξια,εαν εκανα κυστη συμενε οτι δεν εκανα ωριξια.μεχρη που μου εδωσε τα χαπια.αν θελεις να με ρωτησεις κατι αλλο μην διστασεις :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...