Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ Αυξηση των αγγειακων αντιστασεων στις μητρ


Recommended Posts

αυξηση-των-αγγειακων-αντιστασεων-στισ-μητριαιεσ-αρτηριες

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Κ ΒΡΗΚΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ αυξηση-των-αγγειακων-αντιστασεων-στισ-μητριαιεσ-αρτηριες Κ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ Κ ΡΑΝΤΕΥΟΥ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΒΡΥΙΚΟ ΥΠΕΡΥΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ! PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου σίγουρα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί είναι πολύ εξειδικευμένο αυτό που ρωτάς και θα σου πρότεινα να το ξανά βάλεις το θέμα απευθυνόμενη στον παιδίατρο του Μαμμυ, αυτός είναι καταλληλότερος για να σε βοηθήσει. Ο γιατρός σου τι σου είπε? Είναι κάτι που χρειάζεται να το παρακολουθείτε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ Μ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΗΣΤΩ ΑΠΟΤΟΜΑ ΟΧΙ ΑΛΑΤΙ ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΒΡΥΙΚΟ ΥΠΕΡΥΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε καλά μην στενοχωριέσαι και αφού χρειάζεται να μετράς και τη δική σου πίεση σημαίνει πως δεν πρέπει να στενοχωριέσαι με ΤΙΠΟΤΑ. Για το καλό το δικό σου και για το μωράκι σου χρειάζεται να παραμείνεις ήρεμη. Και εμένα μου πρότειναν υπέρηχο για άλλο λόγο και τελικά ήταν όλα καλά. Να προσέχεις :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera maroutina!gia pio logo sou eipe na perneis tin piesi sou exeis auksimeni piesi ???exeis parapanw kila genikws??egw eimai ston 8 kai m parousiastike ena provlima me piesi kai m pe na kanw ola ayta pou pe esena ektos ton emvriiko iperixo giati to bepipedou itan poli kalopou xa kanei stous 5mines~twra me ola ayta pou pe kai sena na prosexeis mou pe kai mena gia prolipsi proeklapsias!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ Η αυξηση-των-αγγειακων-αντιστασεων-στισ-μητριαιεσ-αρτηριες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΕΡΒΑΡΗ! ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΠΕΡΥΧΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mina nxwnesai!emena m0u parousiastike twra piesi ipsili eftasa ta 17 me 10fadasou me parepempse se kardiologo opou de eixa tpt apla mia anxwdi neuropiesi i prodiathesi gia ipertasi mou egrapse xapakia kai einai ola kala!i piesiprepei na einaikatw apo 13~

oson afopra to varos exw kai egw parapanw kila alla o giatos m fwnaze eksarxis kai etsi meri ton 5 exasa 4kila kai twra pou mai mpainw ston 8 to savato exw parei mono 3kila apo ayta pou xasa!

prosexe to kai den tha xeisprovlima min anisixeis!to mwro einai kala ti sou pe stin b epipedou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maroutina μην στεναχωριεσαι

ημουν και γω ομοιοπαθουσα.στον μεγαλο μου ειχα αυξημενη την πιεση στην μητρα και στα τρια 3μηνα, ενω στην κορη μου ηταν αυξημενη στο δευτερο τριμηνο.

να αποφευγεις τα πολλα ζυμαρικα (μια φορα την εβδομαδα ομως χρειαζονται,γιατι δινουν ενεργεια), τις πατατες, τα πολλα ψωμια.γενικοτερα να κανεις πρωτεϊνικη διαιτα, οσο ειναι δυνατον.ετσι μου ειχε πει ο γιατρος.

εγω στην μικρη μου εκανα καθε βδομαδα καρδιοτοκογραφο στο τελευταιο τριμηνο, για να ελεγχουμε αν ειναι"χαρουμενο" παιδακι οπως ελεγε ο γιατρος.

προσπαθησε να ηρεμησεις, γιατι ολα παιζουν ρολο καισυμβουλη μου αν δουλευεις και μπορεις παρε αδεια αναρρωτικη για να χαλαρωσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΣΑ ΠΙΕΣΗ Κ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕ ΑΥΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ αυξηση-των-αγγειακων-αντιστασεων-στισ-μητριαιεσ-αρτηριες ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΩΣΤΑ...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΕΜΒΡΥΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ!!! ΤΕΣΠΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου καταλαβαίνω το άγχος σου, κάτι τέτοιο είχε συμβεί και σε μένα στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Δεν ξέρω ακριβώς τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει η αύξηση των αγγειακών αντιστάσεων στις μητριαίες αρτηρίες, αλλά εμένα μου είπαν για προεκλαμψία.

Αυτό που μου συνέστησε ο γιατρός μου ήταν να περιορίσω το αλάτι στα φαγητά, να κόψω τα αλμηρά σνακ και σχετικά να προσέχω όσο μπορώ την διατροφή μου, και τέλος να παρακολουθώ την πιεσή μου.

Όλα πήγαν καλά και στον επόμενο υπέρηχο που έκανα είχαν μειωθεί οι αγγειακές αντιστάσεις.

Όλα καλά θα πάνε και σε σένα, ρώτα τις απορίες σου στον γιατρό σου και μην πανικοβάλεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maroytina μην αγχωνεσαι τοσο καλη μου..αν ηταν κατι σοβαρο δε θα στο ελεγε ο γιατρος και θα εστελνε επειγον για τον υπερηχο;... :unsure:

Ευχομαι μεθαυριο να μας εχεις πολυ καλα νεα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοω οτι αναπτυσσεται και τρεφεται σωστα και δεν δυσανασχετει απο κατι,δεν το ενοχλει κατι.

ετσι μου ελεγε ο γιατρος και γι αυτο καναμε καρδιοτοκογραφο.απο τους παλμους του και το ποσο δραστηριο ηταν καταλαβαιναμε οτι ολα ηταν οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αυξημενη πιεση μπορει να προκαλεσει προεκλαμψια στην μανα ή μη σωστη αναπτυξη του μωρου, μπορει να ειναι λιγο πιο μικρουλι.γι αυτο το παρακολουθουμε με καρδιοτοκογραφο.

εμεις αυτο καναμε και τελικα την πηραμε νωριτερα αλλα γι αλλο λογω.εχανα αμνιακο υγρο και βγηκε μια μικρη ζουζουνιτσα

προσεχε την διαιτα σου και ξεκουραση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΣΟ ΠΟΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΗΡΑΤΕ ΔΛΔ?Κ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΑΝΕΣ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΕ ΤΙ?

ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΕΚΟΘΡΑΣΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΛΑ ΤΕΣΠΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ....ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΞΕΡΕΙ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ, ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΩΡΟ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ. ΤΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ. ΕΙΧΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΡΥΠΟΥΛΑ ΣΤΟΝ ΣΑΚΟ ΚΑΙ ΕΧΑΝΑ "ΚΑΥΣΙΜΑ".

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ.

ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...