Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γέννησε μόνη της στην μπανιέρα του σπιτιού της!


maria

Recommended Posts

Αυτό το θέμα ασχολείται με το άρθρο: Γέννησε μόνη της στην μπανιέρα του σπιτιού της!

Συγχαρητήρια!! Ήταν βιαστικό το μωρό φαίνεται... Πάντως στην Ελλάδα και να θέλεις να γεννήσεις στο σπίτι δεν πρόκειται να σ΄ενθαρρύνει κανείς να το κάνεις αυτό. Σου δημιουργούν τόσους φόβους και ενοχές οπότε δεν το σκέφτεσαι ξανά.

Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για τις γυναίκες τις Ιορδανίας. Υπήρχε μόνο ένα Κέντρο Υγείας με μια Εθελόντρια Ελληνίδα γιατρό (μπράβο της), η οποία αναλάμβανε τα πάντα απο μικροτραυματισμούς μέχρι και γέννες. Έτυχε την ημέρα που γινόταν το ρεπορτάζ να γεννάει μια γυναίκα. Τί λέτε λοιπόν να έδειξε; Η γυναίκα μπήκε μόνη της στο δωμάτιο γέννησε με την βοήθεια της μαίας και μέσα σε 1 ώρα ήταν έτοιμη να φύγει μαζί με τον άντρα της και το μωρό της!!! Εκπληκτικό; Κι' όμως έτσι έγινε. Εδώ γεννάς, πληρώνεις το νοσοκομέιο - ξενοδοχείο τουλάχιστον 4 μέρες (σε φυσιολογικό τοκετό )και ύστερα φεύγεις. Να μην πόύμε για τις καισαρικές μεγάλο θέμα.

Προς θεού δεν λέω να γίνουμε Ιορδανία απλά αναφέρομαι στο τί μας έχουν πείσει οτι είναι σωστό να κάνουμε και στο πώς ο κόσμος τόσο εύκολα ακολουθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

αυτό μαρία μου αποδεικνυει οτι ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα η γεννα... και θελω να πιστευω οτι δινει κουραγιο σε ολες εμας που φοβομαστε τη γεννα.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό μαρία μου αποδεικνυει οτι ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα η γεννα... και θελω να πιστευω οτι δινει κουραγιο σε ολες εμας που φοβομαστε τη γεννα.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό μαρία μου αποδεικνυει οτι ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα η γεννα... και θελω να πιστευω οτι δινει κουραγιο σε ολες εμας που φοβομαστε τη γεννα.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό μαρία μου αποδεικνυει οτι ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα η γεννα... και θελω να πιστευω οτι δινει κουραγιο σε ολες εμας που φοβομαστε τη γεννα.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγο καιρό είχα δει σε πρωινή εκπομπή την ηθοποιό Ζωή Ναλμπάντη να αφηγείται τη δική της ιστορία,πώς γέννησε το πρώτο της παιδί μόνη της στο μπάνιο με τον άντρα της.Βέβαια εκείνος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο αλλά αποδεικνύεται ότι η γέννα είναι στη φύση της γυναίκας και ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει μόνη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγο καιρό είχα δει σε πρωινή εκπομπή την ηθοποιό Ζωή Ναλμπάντη να αφηγείται τη δική της ιστορία,πώς γέννησε το πρώτο της παιδί μόνη της στο μπάνιο με τον άντρα της.Βέβαια εκείνος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο αλλά αποδεικνύεται ότι η γέννα είναι στη φύση της γυναίκας και ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει μόνη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγο καιρό είχα δει σε πρωινή εκπομπή την ηθοποιό Ζωή Ναλμπάντη να αφηγείται τη δική της ιστορία,πώς γέννησε το πρώτο της παιδί μόνη της στο μπάνιο με τον άντρα της.Βέβαια εκείνος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο αλλά αποδεικνύεται ότι η γέννα είναι στη φύση της γυναίκας και ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει μόνη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγο καιρό είχα δει σε πρωινή εκπομπή την ηθοποιό Ζωή Ναλμπάντη να αφηγείται τη δική της ιστορία,πώς γέννησε το πρώτο της παιδί μόνη της στο μπάνιο με τον άντρα της.Βέβαια εκείνος δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο αλλά αποδεικνύεται ότι η γέννα είναι στη φύση της γυναίκας και ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει μόνη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΑΝ ΠΑΡΑΣΤΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΚΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΠΑΛΙ Η ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΣΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 1 ΜΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ 15/02/2009. ΤΗ ΕΒΑΨΑ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΑΝ ΠΑΡΑΣΤΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΚΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΠΑΛΙ Η ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΣΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 1 ΜΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ 15/02/2009. ΤΗ ΕΒΑΨΑ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΑΝ ΠΑΡΑΣΤΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΚΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΠΑΛΙ Η ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΣΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 1 ΜΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ 15/02/2009. ΤΗ ΕΒΑΨΑ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Φοβερο!!!!Πραγματικα ειναι οτι πιο φυσιολογικο η γεννα ασχετα αν εμεις το εχουμε καταντησει δεν ξερω κι εγω με τις καισαρικες και τα σχετικα και οι γυναικες τρομοκρατουντε στην ιδεα για το τι θα γινει και αν θα τα βγαλουνε περα και αν οντως ο γιατρος λεει αληθεια για το αν χρειαζεται η οχι καισαρικη!Το καλυτερο ειναι να εχεις δυναμη και να παλευεις να νιωσεις αυτο που ηταν και θα ειναι οτι πιο θαυμασιο στην ζωη μιας γυναικας...(δεν μιλαω ποτε για περιστατικα που ειναι απαραιτητο το χειρουργειο κτλ)Σιγουρα ο γιατρος ειναι απαραιτητος οπως και τα νοσοκομεια εχει σωθει πολυς κοσμος,αλλα ποτε μην ξεχναμε οτι ολα αυτα δεν υπηρχαν καποτε...αυτο σημαινει οτι απο την φυση μας ειμαστε προετοιμασμενες για ολα οπως η κοπελα που το εκανε μονη της!

happy mammy μου με το καλο!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις μια ομορφη γεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ταλεγα με μια μαμα που γεννησε στο σπιτι της με τον αντρα της και τη μαια της μονο εδω στη θεσσαλονικη.Κατα τη διαρκεια κατι στραβωσε και ο αντρας της τρομοκρατηθηκε,ευτυχως η μαια ηταν πολυ εμπειρη και πηγαν ολα καλα,βεβαια και το σπιτι τους ειναι κοντα στο νοσοκομειο.Ειναι πως το νοιωθει η καθε μια,εγω παντως δεν θα τολμουσα:(

Α, και το πρωτο της παιδι:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...