Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΙΔΥΜΩΝ


Recommended Posts

Τα διδυμάκια μου είναι σήμερα 4 εβδομάδων. Τα πάμε πολύ καλά με το θηλασμό και έχουμε μεγαλώσει πάρα πολύ. Ο ένας είναι 4800 και ο άλλος 4200. Το προβλημά μου όμως είναι το εξής: το βράδυ νιώθω πολύ εξαντλημένη και για ένα γεύμα καμιά φορά και δύο δεν μπορώ να σηκώνομαι και πίνουν ξένο. Τί μπορώ να κάνω ώστε να το αποφύγω; Μην μου πείτε να βγάζω με το θήλαστρο την ημέρα γιατί κυριολεκτικά με στραγγίζουν.

Επίσης ιδίως ο μικρός με έχει βρει πιπίλα και κοιμάται μόνο αν θηλάζει. Λόγω κούρασης τον ξάπλωσα καναδύο φορές στο πλάι στο κρεββάτι για να τον θηλάσω και έμαθε τώρα να κοιμάται μόνο έτσι. Εντωμεταξύ έχω κι έναν γιο 2 χρονών που έρχεται τη νύχτα στο κρεββάτι μας. Έχουμε καταλήξει να κοιμόμαστε 4 άτομα στο ίδιο κρεββάτι, μόνο ο μεγάλος κοιμάται ακόμα στην κούνια του.

Κάθε συμβουλή σας θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις 4 παιδια κ θηλαζεις διδυμα?????????????

μωρε μπραβο... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

συγχαρητηρια κ να σε ζησουν...

δε ξερω τι να σε πω για αν σε βοηθησω... :dry::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια !!!!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου . Οταν διαβαζα οτι κοιμαστε ολοι μαζι ...φοβερες τρυφερες σκηνες !

Θουλη , 3 εχει τα μπερδεψες στο μέτρημα :)

Δεν γινετε την νυχτα να βοηθάει και ο μπαμπας και να τα βάζεις ενα ενα διπλα σου να θηλάζουν με τη σειρά ? Μονο ετσι θα καταφερεις να εισαι ξεκουραστη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

savropinguinos έγραψε:

Θεα!!!!!!!!!!!!!! :silly: :silly: :silly:[/quote:253a0elo]

συμφωνω...

αχ εμεις παιζουμε με το πονο σου. :P:P:P:P

λαλα απο επεμβαση ειμαι :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frosobal αν σου πω ότι σε ζηλεύω (και σε θαυμάζω για τις αντοχές σου ταυτόχρονα)θα σε ικανοποιούσα ; :) Συνέχισε έτσι και να μας τα λες :) ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μονο που μου ρχεται αυτη τη στιγμη ειναι να κοιμαστε στο ιδιο κρεβατι. Αυτο κανω εγω και την εχω βγαλει καθαρη τοσους μηνες που ξυπναει συνεχεια. Φυσικα καποια ειναι αντιθετοι με αυτη τη μεθοδο αλλα πραγματικα εμενα με εσωσε. Φυσικα δεν ξερω τι ισχυει στην περιπτωση των δυδιμων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ο άνδρας μου σηκώνεται για τα γεύματα με το ξένο γάλα, γι΄αυτό και δεν θηλάζω εκείνη τη φορά για να κοιμάμαι λιγάκι. Σήμερα σηκώθηκα μισή ώρα πριν ξυπνήσουν και άδειασα το στήθος με το θήλαστρο μπας και χάσουν τον συνειρμό θήλασμα=νανούρισμα. Ο μεγάλος το έφαγε μια χαρά, ο μικρός αφού το έφαγε και ρεύτηκε έψαχνε πάλι να θηλάσει για να κοιμηθεί. Αφού δεν του έγινε η χάρη άρχισε να κλαίει. Του δώσαμε κι άλλο γάλα, αυτός τίποτα ήθελε να πιπιλάει. Και σε εμάς το κλάμα του ενός ξυπνάει και τους άλλους δύο και γινόμαστε ένα πανηγύρι νυχτιάτικα. Τελικά του έκανα τη χάρη μόνο και μόνο για να μην ξυπνήσουν οι άλλοι.

Έτσι όμως διαιωνίζω την κατάσταση. Ωραία είναι να κοιμόμαστε όλοι σε ένα κρεββάτι όμως ο 2χρονος γιος μου χώνει κλωτσιές στο μωρό και θέλει να κάτσει εκείνος στην αγκαλιά μου. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κ από εμένα!να σου ζήσουν τα θαυματάκια σου! :) λοιπόν,εγώ θα σου πρότεινα να νοικιάσεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο κ να αντλεις γάλα κατα τη διαρκεια της ημέρας,ώστε το βράδυ ο άντρας σου να δίνει από αυτό στα διδυμάκια σου αντι για ξένο!έτσι κ εσύ θα κοιμάσαι,κ τα μωρά σου θα πείνουν γαλατάκι μανούλας!αν ο μικρούλης σου θελει να κοιμάται στο στήθος,ε,εντάξει,για αυτόν θα κανεις μια εξαίρεση μέχρι να τον πάρει ο υπνος! :P

κ εγώ ετσι σκεφτομουν να κανω,αλλά μεχρι να σηκωθει ο αντρας μου κ να παρει κ να ζεστάνει το γάλα το μωρο μου ουρλιαζε,οπότε..θηλάζω κ ξενυχταω καλάαααα εδω κ 4,5 μήνες!εφοσον όμως εσένα σηκώνεται για να ετοιμάσει το ξένο γάλα,πιο εύκολο θα ειναι να ζεστάνει το δικό σου αντλημένο! ;) καλό κουράγιο κ υπομονή!θα μεγαλώσουν τα μωράκια σου κ θα εχεις μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων!κ πάλι να σου ζήσουν! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησουν τα παιδακια σου και μπραβο στην δυναμη που αντλεις.ο μικρουλης που θελει το μεμε για να κοιμηθει δεν παιρνει πιπιλα?για να τον ξεγελασεις το λεω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητηρια και μπραβο!!

αλλες ουτε καν δοκιμαζουν με το που γεννιουντε τα δυδυμα δινουν απευθειας ξενο.

Μπραβο σου που το παλευεις,και επιδη το θες τοσο και γω θα σου λεγα το ιδιο για αντληση με εν απολυ καλο θηλαστρο.Οσο οσο και ετσι εν αθα θηλαζει και ενα στο στηθος και δε θα παρουν παρα μανουλιστικο γαλα,προσπαθησε το γιατι βλεπω οτι εχεις αυτο που κυριως απαιτει ο θηλασμος..ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ!!

οσο για το στηθος - πιπιλα...μη στεναχωριεσαι σιγα σιγα αν δεις οτι δεν το αντεχεις θα του το ελλατωσεις στο μελλον.

Και μενα ενω στην αρχη το ειχε συνεχως λιγο λιγο το ελλατωσε και τωρα το κανει μονο αν εχει πονακια και οχι για να κοιμηθει..πιπιλα παντως ουτε να την δει δε θελει...ανακαλυψε βεβαια τα χερια της!!!

ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΟΝΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω,συγχαρητήρια!!!

Θα πιεστείς λίγο στην αρχή,μέχρι να βρείτε το πρόγραμμα σας,αλλά τι καλύτερο απο το να θηλάζεις τα διδυμάκια σου; ;)

Keep going!!!Τα έχεις καταφέρει ήδη :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal εγω εχω πολυ στενο κρεββατι κοιμαμαι συνηθως με την 8χρονη κορη μου κατα τη διαρκεια της νυχτας μετακομιζει το μωρο στο κρεββατι γιατι μονο με το στηθος πιπιλα κοιμαται (τωρα τελευταια ξυπναει καμια 10αρια φορες)και εκ περιτροπης ερχονται για παρηγορια απο κακα ονειρα τα 2 μου αγορια οπως καταλαβαινεις υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα τη νυχτα ο αντρας μου βεβαια κοιμαται στο σαλονι τον υπνο του δικαιου...καλη συνεχεια με τα διδυμακια ,οταν θα γινουν 20 χρονων θα αναπολεις αυτες τις υπεροχες στιγμες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πιπίλα ο μικρός την αηδιάζει, μέχρι και εμμετό έκανε. Και τα μπιμπερό τα αηδιάζει, αλλά αν πιάσει η πείνα το ξεχνάει.

Θήλαστρο έχω αλλά κορίτσια με ξεζουμίζουν. Θηλάζουν ανά 3ωρο ο καθένας, αλλά βάλτε το επί 2 κι όχι την ίδια ώρα. Όσες φορές προσπαθώ να βγάλω με το θήλαστρο βγάζω μόνο 20-30ml γιατί το έχουν φάει και μπορέι να λείψει απότ ον επόμενο θηλασμό οπότε το τρώνε τότε ως συμπλήρωμα. Φανταστείτε ότι ο ένας χορταίνει με 120ml και ο άλλος με 160. Μιλάμε ότι έχω καταντήσει αγελάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλα μπραβο....

υπομινη, θα στρωσουν τα πραγματα... θα αραιωνουν τα μεσοδιαστηματα θηλασμων!

εχεις προσπαθησει να τα θηλαζεις ταυτοχρονα?θα χρειαστεις βοηθεις φυσικα αλλα ισως ετσι βρεις λιγο χρονο για υπνο(ισως λεω)

μια ωραι σταση ειναι να εχει ςκαι τα 2 κατω απο την μασχαλη....

οτι κι αν κανεις.... θα ειναι το καλυτερο

μεγαλυτερο κρεβατι πρεπει να παρεις καθως και ενα ρατζο για τον μπαμπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα θηλάζω ταυτόχρονα γιατί έχω μεγάλο στήθος και το κρατάω μην κλείσει τη μυτούλα τους. Η πλάκα είναι πώς όταν θηλάζουν βγάζουν τις ίδιες φωνούλες και όταν ο ένας ακούει τον άλλον κλαίει με λυγμούς για να θηλάσει εκείνος. Έτσι αναγκάζομαι να αλλάζω δωμάτιο.

Εχθές βράδυ ο μικρός δεν κοιμόταν με τίποτα και έκλαιγε. Τι πιπίλα του έδωσα, τι αγκαλιά τον πήρα, μέχρι και ξένο γάλα και τίποτα. Τελικά μετά από 2 ώρες κέρδισε, έγλειψε λίγο το στήθος και αποκοιμήθηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σε ρωτησω γιατι δεν εχω καταλάβει ... αφου ξερεις οτι αν βαλεις το μωρο στο στηθος θα κοιμηθει και θα ηρεμησει ...γιατι δεν το κανεις ? Δεν ξερω πως ακουγεται αυτη η ερωτηση αλλα το χω απορια :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Να σε ρωτησω γιατι δεν εχω καταλάβει ... αφου ξερεις οτι αν βαλεις το μωρο στο στηθος θα κοιμηθει και θα ηρεμησει ...γιατι δεν το κανεις ? Δεν ξερω πως ακουγεται αυτη η ερωτηση αλλα το χω απορια :blush:

Γιατί το βράδυ νυστάζω τόσο πολύ και προσπαθώ για 1 γεύμα να μην σηκώνομαι για να κοιμάμαι. Με αυτό τον τρόπο όμως δεν μπορώ να το κάνω. Κι αν κάνει κι ο άλλος το ίδιο; Βλέπεις δυλεύουν με ραντάρ, ξυπνάνε την ίδια ώρα και χαζεύουμε λίγο τον έναν μέχρι να τελειώσω. Όμως μέσα στη νύχτα αυτό είναι πολύ κουραστικό. Έτσι είχε μάθει ο μεγάλος μου γιος και είχα πρόβλημα στο να κόψω το θηλασμό.

Αν δεν ξεκουραστώ κι εγώ καθόλου αυτό έχει επίπτωση και στην ποσότητα του γάλακτος.

Και ξέρεις εχθές είχε κουραστεί και κοιμήθηκε αμέσως, συνήθως πιπιλάει κανένα 20λεπτο, αποκοιμιέμαι φεύγει το στήθος, κλαίει και ξανά μανά, χύνεται και γάλα στο κρεββάτι και πάνω του, σηκωνόμαστε και να τον αλλάξουμε μετά και πάλι ξαγρυπνάει. Πολύ ταλαιπωρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαινω και φαντάζομαι ποσο κουραστικά και δυσκολα πρεπει να ειναι . Νιωθω και το "φοβο" σου μην κακομάθουν και σε καταλαβαίνω εν μερη αλλα θα μου επιτρεψεις (ειλικρινα ντρεπομαι να σου δινω συμβουλες) να σου πω οτι καθε μωρο ειναι διαφορετικό και σιγουρα σε τοσο μικρή ηλικια τα μωρα δεν κακομαθαίνουν .

Η μικρή μου απο 3ων εως 5 μηνων κοιμόταν πανω μου στη διαρκεια της μερας . Ειχε τοσο πολυ υπερένταση που δεν ηρεμούσε πουθενά ετσι οταν νυσταζε την φοραγα με το sling και κοιμόταν . Ολοι μου έλεγαν οτι την έχω κακομάθει και δεν θα ξεκολάει και ολα αυτα τα χαριτωμένα που ακουμε . Οταν ειδα ότι ηταν ετοιμη την εβαλα στο κρεβατάκι της και κοιμηθηκε μια χαρα :) Τωρα αν νυστάξει με τραβάει απο το χέρι και με πηγαίνει στο δωματιο της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν μη νιώθεις άσχημα που μου δίνεις συμβουλές γιατί αυτό είναι το ζητούμενο που έθεσα. Σίγουρα κάθε μωρό δεν είναι ίδιο. Λάβε όμως υπόψιν σου το γεγονός ότι έχω 3 μωρά που διεκδικεί το καθένα την προσοχή της μαμάς. Και εγώ όταν είχα μόνο το πρώτο δεν με ένοιαζε τίποτα. Και τί ήθελα και το έγραφα χθες το βράδυ άρχισε και ο μεγάλος να θέλει να θηλάσει για να κοιμηθεί. Τον ακούει ο μικρός, γιατί βγάζουν φωνούλες και άρχισε να σπαράζει. Άλλαξα δωμάτιο, πήρε ο άνδρας μαυ τον μικρό αγκαλιά με μια πιπίλα μπας και τον ξεγελάσει κι αυτός έκανε εμμετό. Ξυπνάει και ο πρώτος μας γιος κλαίγοντας να πάω στο κρεβάτι του. Πάω με το μωρό που θήλαζα, το βλέπει και αρχίζει να έχει μια έκρηξη θυμού. Δεν ηρεμούσε με τίποτα για 1 ώρα. Κλαίγανε και τα μωρά, μου ήρθε να ανοίξω την πόρτα και να πάρω τους δρόμους.

Κατάλαβες τώρα γιατί θέλω να τρώνε να κοιμούνται; Ζούμε σκηνές απείρου κάλους. Και με αυτές τις συνθήκες πώς να θηλάσεις και τί γάλα να έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα και γω που εχω μια μονο , να τρωει και να κοιμαται θελω . Ελα ομως που ειμαι αυπνη κοντα 2 χρονια ! :laugh:

Δεν ξερω επι του πρακτικου να σου δωσω συμβουλες . Εχω την αισθηση οτι περνανε το αλμα ανάπτυξης και θελουν να βρισκονται περισσοτερο στο στηθος .

Υπομονή και κουράγιο σε σενα να περασει αυτη η περιοδος . Ειμαι σιγουρη οτι σε λιγο καιρο θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα . :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά ως εκ θαύματος εδώ και 2 μέρες τα μωρά δεν ξυπνάνε στις 1 όπου έτρωγαν το γεύμα με το ξένο γάλα. Μαλλον κατάλαβαν ότι εκείνη την ώρα δεν έχει πιπίλισμα. Έτσι εδώ και 2 μέρες δεν έφαγαν καθόλου ξένο και νιώθω πολύ ... περήφανη μαμά.

Ο μικρός μου μάλλον έχει ψιλοκολικούς και θέλει να πιπιλάει. Είμαι η παρηγοριά του. Ούτως ή άλλως αν κοιμούνται τη νύχτα 5-6 ώρες σερί είμαι κι εγώ πιο ξεκούραστη κι έχω μεγαλύτερη αντοχή να τον βάζω λίγο παραπάνω στο στήθος.

Μακάρι να συνεχιστούν έτσι τα πράγματα.

Ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές που μου δίνετε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...