Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΧΗΜΑ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΛΛΟ ΠΑΙΔΙΟΥ!


Recommended Posts

Κοριτσάκια καλησπέρα! Θέλω να μοιραστούμε μαζί την γνώμη σας- εμπειρία σας σχετικά με το κάτα πόσο είναι αληθινό ότι το σχήμα της κοιλιάς, μπορεί να μαρτυρίσει και και το φύλλο του παιδιού!

Το ρωτάω γιατί εγώ πριν 3 βδομάδες που πήγα στον γιατρό (ήμουν τότε στην 15η βδομάδα), μου είπε χωρίς να είναι καθόλου σίγουρος ότι μάλλον είναι αγοράκι γιατί κάτι σαν να είδε, αλλά μας είπε να μην το ανακοινώσουμε γιατί μπορεί λέει να είναι και ο ομφάλιος λώρος!

Το θέμα είναι ότι η κοιλιά μου είναι ολοστρόγγυλη και ΟΛΟΙ μόλις με βλέπουν, μου λένε ότι σίγουρα είναι κοριτσάκι! Εντωμεταξυ, η αδερφή μου που είναι και αυτή έγκυος, έχει εντελώς διαφορετική κοιλιά! Μυτερή και καθόλου στρογγυλή! Και όντως έχει αγοράκι!

Δεν ξέρω ρε κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί, γιατί ναι μεν δεν πιστεύω αυτά που λένε κορίτσι-ομορφαίνεις, αγόρι-αγριεύεις, το σχήμα όμως της κοιλιάς νομίζω ότι ίσχύει για να προσδιορίσει το φύλλο! Εσείς τι λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως η κοιλιά μου είναι περισσότερο στρογγυλή και εώς καθόλου μυτερή. Περιμένω κοριτσάκι!

Και επειδή συνήθως μιλάω με φωτογραφίες και βίντεο :P , ορίστε η φωτογραφία της Τετάρτης:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η κοιλιά μου κ στα δυο ηταν ιδια.το ενα ειναι αγόρι κ το άλλο ηταν κορίτσι(δεν καταφεραμε να φτασουμε εως το τελος).ασε που στο αγόρι μου λέγαν κορίτσι έχεις!!!!και οταν τους έλεγα για τον υπέρηχο μου λεγαν λάθος κάνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

as eimaste ligo sovaroi re koritsia ,kammia sxesi den exei to sxima tis koilias,i aderfi tou patera mou otan me eide 5 minon mas eipe"ekanes kolo,koritsi tha kaneis ,entometaksu akoma den eixame dei ti einai,otan vlepane tin koilia mou oli elegan agori tha kano,itan muteri ,ligo prin genniso se ena trapezi apo ti douleia tou antra mou fagothike o upodioikitis tou na mou leei oti tha kano agori,vre xruse mou vre kale mou to eidame ston uperixo einai koritsi tipota ekei aftos,doksa to theo o uperixos eixe dikio gt ola roz ta pira ,mexri k to krevati tis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι πιστευω οτι ολα αυτα ειναι μύθοι!!οπως οτι οταν εχεις καουρες το παιδι εχει μαλλια!!εγω δεν μπορουσα να κοιμηθω τα βραδια απ τις καουρες και ο μπεμπης βγηκε....καραφλός!!!και η ανηψια μου που βγηκε..μοικάνα η αδερφη μου δεν ειχε τιποτα απο καουρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ τα πιστεύω όλα αυτά, αλλά από την άλλη.. όποια γνωστή μου έχω γνωρίσει και είχε μυτερή κοιλιά όντως γέννησε αγοράκι! Τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την πρώτη στιγμή όλοι μου λέγανε οτι έχω αγοράκι.

Η κοιλιά μου ήταν μυτερή.

Αν με έβλεπες από πίσω, δεν καταλάβαινες οτι είμαι έγκυος...

Επίσης, στα αγοράκια κάνεις την καφέ γραμμή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ όντως είχα διαφορετικό σχήμα κοιλιάς στις δυο μου εγκυμοσύνες.Στην πρώτη είχα στρογγυλή κι έκανα κοριτσάκι και στη δεύτερη ήταν μυτερή κι έκανα αγοράκι.Παλιά δεν τα πίστευα αυτά αλλά τώρα διαπίστωσα ότι στην περίπτωσή μου τουλάχιστον είχε δόση αλήθειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα μάλλον το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα! Η κοιλιά μου είναι ολοστρόγγυλη, όλοι λένε ότι θα κάνω κορίτσι και όμως κατά 80% έχω αγοράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού βρε κορίτσια στις περισσότερες περιπτώσεις ο γιατρός μας λέει το φύλο πριν πολυφουσκώσει η κοιλίτσα...

Εγώ το μόνο που με είχε "επηρεάσει" κατα κάποιο τρόπο είναι πως στα κοριτσάκια έχεις πολλές πολλές ανακατοσούρες και αδιαθεσίες στην αρχή απ'ότι στα αγόρια. Και όντως εγώ ούτε μια ανακατοσούρα και ο γιατρός μου μου είπε πως κατα 90% είναι αγόρι.

Την πλάκα την έχει η πεθερά μου που κάθε φορά που παω μου κάνει το κόλπο με το ψαλίδι και το μαχαίρι και κάθε φορά την μπερδεύω! Στο τέλος μου το ξεφούρνισε..."τι θα γίνει? κάθε φορά αλλού πας και κάθεσαι??" την κοίταγα κι εγώ σαν χαζη...που να τα ξέρω αυτα τα κόλπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alexdim ο γιατρός δεν μπορεί να στο πει με βεβαιότητα! Εγώ τελευταία φορά πήγα όταν ήμουν στην 16η βδομάδα. Είδε κάτι και μας είπε ότι μάλλον είναι αγοράκι αλλά δεν είναι και σίγουρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli τελεια η φωτο!!Εισαι αστερι!!

Δεν ισχυει κατι τετοιο,, ειναι βαση σωματοτυπου πιστευω..Εγω 2 εγκυμοσυνες 2 διαφορετικες κοιλιες.Αλλα 2 αγορια!!Επισης αυτο με τη καφε γραμμη δεν ισχυει..Εγω δεν εκανα.

Παντως οπως κ να εχει, με ενα γερο παιδι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Alexdim ο γιατρός δεν μπορεί να στο πει με βεβαιότητα! Εγώ τελευταία φορά πήγα όταν ήμουν στην 16η βδομάδα. Είδε κάτι και μας είπε ότι μάλλον είναι αγοράκι αλλά δεν είναι και σίγουρο!

Δηλαδή Όλγα μου υπάρχει περίπτωση να τα αγοράσεις όλα ροζ και να σου βγεί στο τέλος παίδαρος?? Θα τρελλαθώ!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Στην 16η έχεις φουσκώσει? Εγώ στη 12η μόνο έχω τουμπανιάσει απο το φαγητό...κοιλιά πουθενα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως λένε...μυτερή κοιλιά αγόρι, στρογγυλή κοιλιά κορίτσι.Αλλά νομίζω όλα είναι σχετικά.Σε μια φίλη μου , μόλις έμαθε πως είναι έγκυος της είπα θα κάνεις αγόρι και το υποψιάστηκα γιατί έλαμπε από ομορφιά.Τα κορίτσια λένε τραβάνε την ομορφιά από τη μαμά τους.Κι όντως έκανε αγόρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xntou έγραψε:

Mamoli τελεια η φωτο!!Εισαι αστερι!!

Ευχαριστώ xntou!! Η αλήθεια είναι ότι η εγκυμοσύνη μου δίνει έξτρα ενέργεια! :P:P

Ειλικρινά δεν ξέρω αν τελικά παίζει ρόλο η κοιλιά, εμένα από την αρχή πολλές μαμάδες έπαιρναν όρκο ότι έχω κοριτσάκι!

Ανακατωσούρες και εμετούς είχα, αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς alexdim μου! Ευτυχώς την Τετάρτη θα ξαναπάμε στον γιατρό και θέλω να πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσει το τοπίο! Όχι απλώς έχω φουσκώσει αλλά μοιάζω σαν να είμαι 7 μηνών!!

Πιστεύω Mamoli ότι στις περισσότερες η εγκυμοσύνη δίνει extra ενέργεια! Αφού να φανταστείς παρόλο που έχω πάρει 10 κιλά, μου αρέσει πάρα πολύ να κοιτάω την κοιλιά μου!!! Πώς μπορώ να βάλω και εγώ φωτογραφία που έχω τραβήξει από το κινητό μου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ εχω στρογγυλή κοιλίτσα και εχω κοριτσάκι!!

νομίζω ομως οτι δεν έχει σχέση.... :laugh:

κάνε λίγο υπομονή και σε λίγες εβδομάδες θα ξέρετε σίγουρα!

και μας στην αρχή ο γιτρός για αγόρι μας έλεγε και μετα μας είπε οτι θα κάνουμε κορίτσαρο!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια η κοιλιά ήταν ολοστρόγγυλη και όχι μόνο η κοιλιά μου είχα στρογγυλέψει ολόκληρη. Είχα αγριέψει αρκετά και είχα εμετούς και ανακατουσούρες συνέχεια. Το φύλλο του μωρού είχα αποφασίσει να μην το μάθω μέχρι να γεννήσω. Όλοι ήταν σίγουροι ότι θα κάνω κορίτσι (εμένα ούτε που ένοιζε το φύλλο) και τελικά έκανα έναν παίδαρο που τον λατρεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κοιλίτσα μου ήταν ολοστρόγγυλη και έκανα την Αννούλα μου :silly: Τώρα δεν έχω σχεδόν καθόλου ακόμα ;) Δεν πιστευω τις ''προβλέψεις'' ή στα διάφορα ''κολπακια'' σχετικά με το φύλλο του μωρού :huh:

Αλλά βρε κορίτσια...τι σημασία έχει το φύλλο; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ.ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ "ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ?".ΕΙΧΑ ΟΜΟΡΦΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ!!!!!ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΒΓΗΚΑΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΓΑΖΙ ,ΔΗΜ.ΥΠΗΡΑΣΙΑ ΚΤΛ ΟΛΟΙ

ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΑΓΟΡΙ ΕΧΕΙΣ??? ΟΧΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΧΩ!!!!!!!!!!

ΜΥΤΕΡΗ ΚΟΙΛΙΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ...

Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΑΝΤΕΨΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΡΙΤΣΙ

ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΕΙΤΟΝΙΣΑ ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

ΕΧΕΙΣ ΟΜΟΡΦΗΝΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ.

ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ!!

ΚΑΙ ΚΑΟΥΡΕΣ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ DOPPLER EIDAME OTI H MΠΕΜΠΑ EXEI MAΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΚΑΣΑΜΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!

ΑΛΗΘΕΙΑ -ΨΕΜΜΑΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΚΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα την ίδια κοιλιά και στα δύο μου παιδιά και δεν είχαν το ίδιο φύλλο!!

Και από ναυτίες και εμετούς είχα και στις 2 εγκυμοσύνες!

Στον γιό μου, στην 12η εβδομάδα, στην αυχενική, μας είπε πως μάλλον είναι αγόρι, κάτι που επιβεβαιώσαμε στην β επιπέδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...