Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια απο Διδυμομανούλες!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!

Είμαι έγκυος στον 4ο μήνα και γεμάτη απορίες και φόβους για τα πάντα! Μπορείτε να με βοηθήσετε? Να ξε-αγχωθώ?

Η δίδυμη κύηση θεωρείται υψηλού κινδύνου και με έχει τρομοκρατήσει!

Βοηθειααααααα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλη μου μην φοβασαι κ εμένα η κουνιάδα μου ήταν έγκυος σε διδυμα και αυριο κλεινουν 1 μηνού κ χαίρουν άκρας υγείας...Γενικά όταν εισαι έγκυος είναι λίγο περίεργα τα πραγματα..απλά να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

καλη μου μην φοβασαι κ εμένα η κουνιάδα μου ήταν έγκυος σε διδυμα και αυριο κλεινουν 1 μηνού κ χαίρουν άκρας υγείας...Γενικά όταν εισαι έγκυος είναι λίγο περίεργα τα πραγματα..απλά να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά

Σε ευχαριστώ πολύ που μου έγραψες

Είμαι πολύ ευάλωτη αυτό τον καιρό... όλα τα βλέπω βουνό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι!κοιτα να απολαυσεις ολη την εγκυμοσυνη και να κανεις θετικες σκεψεις! :)

πρεπει να ειναι ωραια να εχεις 2 μικρουλια στην κοιλια ε??? πολυ μου αρεσουν τα δυδιμακια!!!

με το καλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΤΕΡΠΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ.....

ΕΧΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΟΤΑΝΘΑ ΤΑ ΧΕΙΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΟΥ!!! :woohoo: :woohoo:

ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ.

ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΟΥ ΘΑ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.

ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΗΜΟΥΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΥΑΛΩΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΄΄ΚΑΛΗΜΕΡΑ''ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ :P

ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΘΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ

ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΜΜΥ ;)

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΟΥ :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα 80% μας είπαν στην αυχενική ότι είναι ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι. Μας λείπει το 20% για να σιγουρευτούμε!! Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλά. Γι'αυτό ανησυχω συνέχεια.

Και οι αλλαγές που γίνονται στο σώμα μου, στον οργανισμό μου, (μου έπεσε ο αιματοκρίτης στο 34), είχα ναυτίες και εμετούς ένα μήνα.. νιώθω αδύναμη.. και πιθανόν οι ορμόνες μου χτυπάνε κόκκινα...

Και μου λέει ο γιατρός ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά, αλλά... δεν νιώθω και τόσο καλά...

Είμαι μόνη μου πολλές ώρες.. ο άντρας μου είναι πολύ καλός αλλά δεν είναι επικοινωνιακός τύπος... δεν μπορεί να κάνει support.. η μητέρα μου έχει πεθάνει.. και μου λείπει πολύ αυτή την περίοδο...

Πολλά συναισθήματα και έντονα που δεν μπορώ να κοντρολάρω ..ακόμα.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΟΣΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΑΤΙΝΕ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ;)

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ,ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ.

Ο,ΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

ΕΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΙΔΗΡΟ ΚΛΠ ΕΞΑΚΟΛΟΘΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΔΥΝΑΜΗ,ΖΗΤΗΣΕ ΤΟΥ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ.

ΑΛΛΑ ΒΑΣΤΑ ΓΕΡΑ! ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...και αναρωτιέμαι... υπάρχει ευχάριστη περίοδος της εγκυμοσύνης? Ισχύει ότι μετά τον 4ο ανεβαίνει η διάθεση και νιώθεις εύθυμα και φεύγει και η κόπωση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠίτερΠαν έγραψε:

...και αναρωτιέμαι... υπάρχει ευχάριστη περίοδος της εγκυμοσύνης? Ισχύει ότι μετά τον 4ο ανεβαίνει η διάθεση και νιώθεις εύθυμα και φεύγει και η κόπωση?

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ , ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ :P:P

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ?

-Ο ΚΑΡΣΙΛΑΜΑΣ ΤΩΝ ΟΡΜΟΝΩΝ?

-ΟΙ ΝΑΥΤΙΕΣ?

-ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ?

-ΤΑ ΠΡΗΞΙΜΑΤΑ?

-ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ?

-ΚΛΠ...............................

ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 5-6 ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ...ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ :lol:

ΤΑ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ...

ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΘΑ ΔΕΝΕΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

korinaki mou gliko??????????

ta pitsirikia pezoun apo tin arxi poli mpala kai tin trelanan ti manoulitsa?????????????

ax more pote tha iremisis?elega kai ego ante na vgi kai o 3.

vlepo omos oti akoma tipota. poli zoira tha mas vgoune mou fenete.

mpene pio sixna sto mammy.panta edo tha akous enan kalo logo.

poles fores voithai.

ego den xriazete na sou ksanapo poso se agapao.

i mipos xriazete.

korinaki omorfo sagapaooooooooooooo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Νά'στε καλά βρε κορίτσια, με ανακουφίζετε. Νόμιζα πως είχα σαλτάρει, πως κάτι δεν πάει καλά με μένα..

Το παραμικρό με φοβίζει και όλο νομίζω πως κάτι θα πάθω... λες και η εγκυμοσύνη είναι μπαμπούλας!...

Τζωρτζίνα μου τα αισθήματα είναι αμοιβαία!!

Νά'στε καλά βρε κορίτσια, σάς ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πίτερα Παν εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ,μετα τον 4ο,έγινα άλλος άνθρωπος! :laugh: Μέχρι τότε είχα ΣΥΝΕΧΕΙΑ εμετούς και η διάθεση μου ήταν στα πολύυυ χαμηλά της επίπεδα :S

Τώρα ευτυχώς οι εμετοί διήρκησαν πολύ λιγότερο και είμαι μια χαρά :P

Σκέψου οτι στην εγκυμοσύνη οι ορμόνες κάνουν τρελλό πανηγύρι.Πόσο μάλλον με δυο μωράκια ,που ο οργανισμός έχει να ανταπεξέλθει σε περισσότερα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου με τη λογική τα αντιλαμβάνομαι όλα! Συναισθηματικά όμως, δεν μπορώ να ..."με μαζέψω!!"

Σε λίγες μέρες θα έρθει και αυτός ο 4ος. Έχω εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες πάνω του :blink:

Τώρα σκέφτομαι το πώς θα πάω την Παρασκευή στο γιατρό. Πώς θα είμαι, αν θα μπορώ, αν θα είναι καλά τα μωρά... Θα τα καταφέρουμε??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ρε κοριτσια απο την μερα που γινόταν η συληψει ισως να μην το καταλάβαινα συνηδιτα άλλαζα.Ήμου μες την τρελή χαρα συνέχεια.Στο γιο μου ειχα εμετούς αλλά δεν ετρωγα τιποτα απ εξω για να μην κανω συνέχεια....απλα μετα τον 2ο δεν περπατουσα καθόλου γιατι πονούσα υπερβολικά να φανταστεις στον 6ο πια δεν μπορουσα να σηκώσω το δεξί μου πόδι...Στην διάρκεια της εγκυοσυνης δεν πηγαινα πουθενα (ουτε για καφε), επαθα αποκολλήσεις,αν πηγαιναμε καπου ήταν με το αμάξι κ δεν στεκόμουν πάνω απο 10 λεπτά όρθια.Δεν με πειραζε γιατι σκεφτόμουν τον ζουμπούρλι μου.Δεν παραπονέθηκα καμια φορά.Σε συγκριση με την δευτερη εγκυμοσυνη που δεν ειχα απολυτως τίποτα, αφου έκανα χιλιόμετρα την ημέρα (βολτες το μωρό, δουλεις στο σπίτι κ.τ.λ.) ασχετα που το μωράκι δεν γεννηθηκε ποτε.Η πρωτη εγκυμοσυνη ήταν χάλια αλλά δεν το έβαζα κάτω...ελεγα όλα καλά...να σκέφτεσαι μονο τα μωράκια σου.Προσπάθησε να τρως ελαφριά όχι πολλές σάλτσες και θα δεις ίσως στρώσουν οι αναγούλες.Εγω θυμάμαι στο ζουζούνι μου πήγα να κάνω εξέταση αίματος κ μετα εψαχνα τουαλετα...αστα κ κρατιόμουν με το ζόρι....αυτα ειναι τα καλά της εγκυμοσυνης γιατι μετα όλοι θα σε προσέχουν σαν μωράκι...σκέψου κ αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠίτερΠαν έγραψε:

Κοριτσάκια μου με τη λογική τα αντιλαμβάνομαι όλα! Συναισθηματικά όμως, δεν μπορώ να ..."με μαζέψω!!"

Σε λίγες μέρες θα έρθει και αυτός ο 4ος. Έχω εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες πάνω του :blink:

Τώρα σκέφτομαι το πώς θα πάω την Παρασκευή στο γιατρό. Πώς θα είμαι, αν θα μπορώ, αν θα είναι καλά τα μωρά... Θα τα καταφέρουμε??????????

γιατι δεν μπορεις να σε μαζεψεις όπως γράφεις...σκέψου σε 5 μηνες θα έχεις 2 μωράκια και θα σε κάνουν να πετάς στα ουράνια.

Αν έχεις καλή εγκυμοσύνη τρεξε στα μαγαζιά και ίσως αυτο σε κανει να αισθανθεις καλύτερα...θα ψάξεις ρουχαλάκια για τα μωράκια σου....σε λιγο θα φάς κ τις πρώτες κλωτσιές απο τα ζουζούνια....εκει να δεις θα κατουρηθεις απο την χαρά σου!

Εγω παρακαλάω να έρθει η μέρα να ξαναμεινω (να μην έχει πάλι πρόβλημα το μωρό μου όμως) για να ζήσω ξανά αυτη την ευτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω γιατί το έχω πάρει τόσο βαριά το όλο θέμα... Έχω συνέλθη απο εμετούς.. νιώθω βέβαια αδύναμη ακόμα για βόλτες και εξόδους, αλλά είμαι καλύτερα..

Ανησυχώ μήπως ξανανιώσω άσχημα -μάλλον δεν έχω ξεπεράσει ακόμα το σοκ!-. Ίσως επειδή αλλιώς είχα φανταστεί την εγκυμοσύνη, άλλη εικόνα είχα. Τα ζόρια δεν τα ειχα σκεφτεί ποτέ.. Και τώρα μου ήρθε "κάπως". Πίστευα πως θα είμαι μόνο ευτυχισμένη..

Τι να πω... ισως φταίνε οι ορμόνες.. ισως φταίει η κλεισούρα.. ίσως είμαι πολύ φοβιτσιάρα...

Σας "διαβάζω" να μου δίνεται κουράγιο και με καθησυχάζετε.. και απο την άλλη αναρωτιέμαι γιατί δεν τα βρίσκω όλα φυσιολογικά, όπως κι εσείς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως καταλαβαινω την ανυσηχια σου γιατι οπως και να το κανουμε μια εγκυμοσυνη με 2 μωρα ειναι πιο δυσκολη και θελει προσοχη και πολυ ξεκουραση

Θα παει καλα θα το δεις! υπομονη και προσοχη :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ti kani to koritsi mas??????xouxouliazi????????

asta na pane den ine na vgenis ekso.mprrrrrrrr kani psofokrio.

ego tora mazeftika apo to proi lipo mia oritsa irtha spiti kai ksanavgika.

axxx mia xara ime tora sto spitaki mou.krio kinisi fasaria....

ti sou elipse apo ola afta????????

den se episa e????????.

ipomoni korinaki mou.opos lene ta koritsia sintoma tha niothis kalitera.posa filakia na sou stilo ego posa?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζωρτζίνα μου καλησπέρα!

Σε ευχαριστώ που μου φτιάχνεις το κέφι! Η αλήθεια είναι πως μου έλειψε και το κρύο και η φασαρία..! Βαρεθηκα εδω μέσα!!!Το μυαλό ανακυκλώνει τα ίδια και τα ίδια. Και δεν περνάνε οι μέρες...!

Σε ευχαριστώ και σου στέλνω πολλά φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vre korinaki les na min se katalaveno?????????

15 meras kathome me tis eksosomatikes sto spiti kai ta pezo.

kai esi tora pou exis toso kero kai ise kai xalia???????

ala ti na sou po.

otan onirevomaste mia katastasi kai afti erxete men....ala pos erxete?

eeeeeee logiko ine na ta pezoume.......kai mono afta ftanoun.

vale omos kai tis kakes gitonises.tis ormones leo kale.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα περιμένουμε λοιπόν τα νέα σου!! 😃😃
    • Ναι γιατί όχι! Δεν απαγορευτεί κάτι!!! Κάνει θαύματα σου λεωωω!!! Βασικά οδεύει με σωστά βήματα κ καθοδηγεί! Γιάννης Κουτουλακης ! Σε μια εβδομάδα!
    • Ναι θα ήθελα το όνομα του αν είναι εφικτό 🤗...Να είσαι επιφυλακτική αν αυτό δε βοηθάει 🤗 πότε θα ξανά πας ?
    • Κορίτσια χωρίς να σας ξέρω μου δίνετε δύναμη Κ κουράγιο!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Δεν ξέρω η καθεμία από εσάς σε τι φάση είστε αλλά εύχομαι να έχετε όλες αυτό που ποθειτε! Θα δείξει. .είμαι λίγο πιεσμένος αυτή τη περίοδο με τη δουλειά κάνω κ κοσμήματα Κ έχω Κ κάποια φεστιβάλ.αν θελετε να τα δείτε mariemma Art είναι σε ινστα και φβ!!!! Αυτό μου δίνει δύναμη Κ ξεχνιέμαι πάντα όταν δε είμαι καλά...κάθομαι Κ δημιουργω....
    • Τέλεια!! Τι να σου πω κορίτσι μου; Όντως δεν έχει λογική!! Αλλά γι αυτό ακριβώς δεν χρειάζεται να κοιτάξεις άλλο τη χοριακη από τη στιγμή που είδατε έμβρυο που αναπτύσσεται και ακούσατε και καρδιά ❤️ ❤️!! Λογικό να είσαι επιφυλακτική με το τι θα γίνει στη συνέχεια αλλά πιστεύω αυτό το σπορακι φαίνεται να είναι αποφασισμένο να μείνει!! Να έχεις μια καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη χωρίς άλλα απρόοπτα εύχομαι! Αν θελήσεις μας λες τα νέα σου από τον υπέρηχο την επόμενη εβδομάδα! Οτιδήποτε θελήσεις είμαστε εδώ!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...