Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποτε σταματησε να ξυπνα το βραδυ?


Recommended Posts

Κοριτσακια μου θα ηθελα να μου πειτε ποτε τα μωρακια σας αρχισαν να κοιμουντε ολο το βραδυ. Το μωρακι μου ειναι σχεδον 2 μηνων και ξυπνα καθε 4-5 ωρες. Κανατε κατι για να αρχισει να κοιματε σερι ή απο μονο το σταματησε να ξυπνα το βραδυ? Δεν ξερω ποσο παιζει ρολο ο θηλασμος αλλα δεν θηλαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τομα γεια σου!! :) το πρωτο μου παιδακι μετα τη σαραντηση αρχισε να κοιμαται σχεδον 7-8 ωρες,αλλα δεν το θηλασα παραπανω απο ενα μηνα...το 2ο το θηλαζα 7 μηνες κ τους 7 ξυπνουσε καθε 3-4 ωρες...κ το 3ο ειναι τωρα 2 μηνων κ το θηλαζω..κοιμαται 4-5 ωρες συνεχομενα το βραδυ,σαν το δικο σου δηλαδη!σε μπερδεψα τωρα,αλλα καθε παιδι ειναι διαφορετικο..παντως πιστευω μια χαρα κοιμαται το δικο σου για τοσο μικρο που ειναι!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου τομα...τι κανεις?

νομιζω λιγο ο θηλασμος εχει σχεση,,

οχι παντα ομως..

εγω θηλαζω κ ο μικρος ακομα ξυπανει τα βραδια,,,,

υπομονη ακομα μικρουλη ειναι το μωρακι σου... :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σταματησε στους 2 μηνες να ξυπναει το βραδυ εκτος απο σπανιες περιπτωσεις δεν εκανα κατι σταματησε μονη της το βραδυνο ξεσηκωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως ειναι θεμα μωρου!

Δεν παιζει ρολο ο θηλασμος ή η φορμουλα.

Η μικρη μου παντα κοιμοταν πολυ.Την πρωτη μερα που την πηραμε απο την κλινικη κοιμηθηκε 5 ωρες σερι.Υπηρχαν ομως και μερες που ηταν πιο ζορικη.Απο 3μηνων περιπου κοιμοταν στανταρ 12ωρο με ενα θηλασμο στις 8 ωρες και τωρα πια δεν ξυπναει καθολου.Το παιρνει σερι 10-12 ωρες.Σπανια ξυπναει και αυτο αν θα ζεσταθει ή πεινασει.

Θα στρωσει και το μικρουλι σου σιγα σιγα.

Μην απογοητευεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς είμαστε 6,5 μηνών και η μικρή μου ξυπνάει ακόμα κάθε 3 ώρες για φαγητό. Είμαι σε φάση αποθηλασμού και νομίζω πως περισσότερο ψάχνει επιβεβαίωση και αγκαλίτσες παρά ότι πεινάει. Άρα όπως σου είπαν και τα κορίτσια έχει να κάνει με το μωρό και όχι αν δίνεις ξένο ή μητρικό γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις κοιμομαστε αγκαλιτσα γιατι με το θηλασμο μου χει λυσει τα χερια οποτε δεν πολυμετραω. Παρολα αυτα νομιζω οτι ξυπναει τουλαχιστον 4-5 φορες μες το βραδυ και αλλες 3 απο τις 6πμ-11πμ που σηκωνεται για να ξεκινησει τη μερα του. Στην αρχη ξυπνουσε ανα 20', 40' 1ωρα στο τσακιρ κεφι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιγο μετα τις 40 ημερες..απο εκει κ επειτα λιγεσ οι φορες που θυμαμαι να ξυπνουσα τη νυχτα!

θα συμφωνησω με την Νατασα,οτι ειναι θεμα μωρου κ οτι δε μπαιζει ρολο ο θηλασμος ή η φορμουλα..γιατι θηλαζα αποκλειστικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι ήταν δύο συνεχόμενες βραδιές την προηγούμενη εβδομάδα. Ε λοιπόν και τις δύο αυτές βραδιές ξύπνησε μόνο από μία φορά! Ανησύχησα. :dry: Ευτυχώς ξαναβρήκαμε γρήγορα τους ρυθμούς μας!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY!έγραψε:

Κάθε νυχτα ελπίζω...κ κάθε πρωινό με βρίσκει να κουτουλάω απο τη νύστα....!!! :P

:laugh: :laugh: :laugh:

Να σαι καλα βρε κοπελια!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα οταν ειχε σαραντησει αρχισε να κοιμαται 5-6 ωρες. Γενικα κοιμαται γυρω στο 9ωρο σερι αλλα τωρα που βγαζει δοντακια εχει τυχει να ξυπνησει μεχρι κ 5 φορες! Πιστευω πως ειναι στο παιδι, δε νομιζω να παιζει ρολο αν το θηλαζεις η οχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω αυτο πιστευω αφου και εγω τον θήλαζα και δεν ξυπνούσε καθόλου.γνωστης μου ξυπνουσε και ας έπινε ξένο που θεωρείτε ότι είναι ποιο βαρυ.ανάλογα το μωρό.Εγω και ο σύζηγος λέγαμε ότι ήταν silence μοντέλο γενικά όλη την ημέραα μετά τους 10 μήνες έλειξε η εγγυηση και είναι αντάρτης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω στ'ότι είναι θέμε παιδιού! Τον 1ο και 2ο μήνα θήλαζα μόνο χωρίς να δίνω ξένο και ξύπναγε ανά 3 με 4 ώρες! Θυμάμαι έτρωγε 10 το βράδυ, 1 και 4! Ξαφνικά έκοψε των 1 από μόνο του πριν τις 40 μέρες και το 4 έγινε σταδιακά 6 και τώρα 8 με μόνο θηλασμό στην αρχή!Τώρα μαζί με θηλασμό δίνω και συμπλήρωμα αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα του! Το τελευταίο γεύμα είναι 10 με 11!Το πρωί ξεκινάει άλλες φορές 7, άλλες φορές 8 και καμιά φορά πάει και μετά τις 9, αναλόγως πόσο τεμπελιάζει την συγκεκριμένη μέρα! Την ημέρα μου μένει πολλές ώρες ξύπνιος, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο κι αυτό στο βραδινό ύπνο που πάει σερί! Καλή συνέχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε θα κοιμηθούμε;;;; Πότε;;; Ε; Πότε;;;; Εμένα ακόμα ξύπνια είναι. Κουκουβάγια γέννησα όχι παιδί. Και με έχει κάνει νυχτερίδα.

Εμένα ξυπνάει 1-5 φορές τη νύχτα. Προχτές έκανε το καταπληκτικό να κοιμηθεί 4 ώρες συνεχόμενες και ένιωσα ότι ξεκουράστηκα.

Σας εύχομαι... ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα έγραψε:

Κοριτσακια μου θα ηθελα να μου πειτε ποτε τα μωρακια σας αρχισαν να κοιμουντε ολο το βραδυ. Το μωρακι μου ειναι σχεδον 2 μηνων και ξυπνα καθε 4-5 ωρες. Κανατε κατι για να αρχισει να κοιματε σερι ή απο μονο το σταματησε να ξυπνα το βραδυ? Δεν ξερω ποσο παιζει ρολο ο θηλασμος αλλα δεν θηλαζω.

Το πρώτο μου παιδάκι που το θήλαζα αποκλειστηκά για ένα χρόνο , άρχισε να κοιμάται σε ένα μήνα, οι δίδυμες με θηλασμό κάναν να κοιμηθούν συνεχόμενα 2-3 χρόνια. :S Ο μπουμπουκος τώρα είμαστε 5 μηνών και ξυπνάμε μόνο δύο φορές τη νύχτα. Στην ηλικλια του δικού σου δεν κοιμόμασταν πάνω από 2,5 ώρες. Καλό κουράγιο! Τι τραβάμε κι εμείς οι μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TOMA ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΑΠΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΡΟΥΤΙΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ ΕΣΥ.

ΚΑΝΑ-2 ΒΡΑΔΙΑ ΖΟΡΙΣΤΚΑΜΕ.ΗΥΠΝΟΥΣΕ ΓΙΑ ΦΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΠΙΠΙΛΑ.ΗΠΙΑΜΕ ΚΑΙ ΞΙΓΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.ΜΕΤΑ ΥΠΝΟΣ ΣΕΡΙ.

ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ.

ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΩΣ ΤΟΠ ΜΑΘΕΙΣ.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟΜΑ ΜΟΥ.ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ Ε?ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ.Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΕΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΓΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 6.ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑΓΕ ΚΑΙ ΑΝΑ 2ΩΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΑ.ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΙΣ 12 ΜΕ 1 ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ 8-9 ΤΟ ΠΡΩΙ.ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ............ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΜΑ ΜΟΥ WELCOME TO THE CLUB :)

ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ... ;)

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΤΗ ΝΥΧΤΑ ;)

ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΕΡΙ 6 ΩΡΕΣ

ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ...ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΤΑ

ΤΙΣ 3 ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΕ...ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ....

ΚΑΙ ΞΑΓΡΥΠΝΙΣΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ

ΕΓΩ ΚΟΥΤΟΥΛΟΥΣΑ :laugh: :laugh: :laugh:

ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΡΑΔΙΕΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΙΑΤΙ

ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΜΑΝ... :laugh:

Καταλαβα... :blink:

Απο οσα διαβασα οι περισσοτερες απο εσας ειστε στο κλαπ των ξενυχτιδων...

Οπως μου λετε υπομονη και θα στρωσει...

Οταν ερθει αυτη η μερα που θα κοιμηθει σερι ολο το βραδυ θα σας το ανακοινωσω :woohoo:

ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ που λεει και η Αθηνα! :laugh:

Ειλικρινα μου δωσατε κουραγιο!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ 2 ΜΗΝΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥΣ..ΞΥΠΝΗΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΠΙΠΙΛΑ 2 ΒΡΑΔΥ ΠΙΠΙΛΑ 3 ΒΡΑΔΥ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ...ΚΑΝΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ.ΕΠΕΙΤΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 12 ΜΕ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 10,30 ΜΕ 11 ΕΩΣ ΤΙΣ 9 ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρακι μου το θηλάζω ακομη. Αρχικα εως 3 μηνων ο υπνος του ειχε αρχισει να μπαινει σε προγραμμα και αποφασισα να τον παω στο δωματιο του. Απο τοτε... ο υπνος του εχει βγει απ'το προγραμμα ,το ιδιο και ο δικος μου...! Ξυπναει μπορει και 5 φορες τη νυχτα,δε ξερω γιατι,αλλες φορες τα δοντακια,αλλες φορες ζεστενεται,αλλες κρυώνει,αλλες πειναει,αλλες θελει πιπιλα και αλλες φορες(σπανια μεν)...κοιμαται ολο το βραδυ χωρις να ξυπνησει. Οπότε ειναι σχετικο νομιζω,το καθε μωρακι εχει και το τροπο του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...