Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΙΜΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ


Recommended Posts

Συχνό φαινόμενο κατά τη διάρκεια της κύησης είναι οι αιμοροϊδες. Δεν έχει σημασία που δεν είχες πριν, δημιουργούνται στην εγκυμοσύνη. Ίσως είναι αυτό και δεν είναι ανησυχητικό. Συμβουλέψου όμως και τον γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

δεν εχω αιμοροιδες.

Ουτε εγω ειχα μονο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης πονουσα χωρις να εχουν βγει προς τα εξω...τωρα που γεννησα δεν εχω ουτε ποναω τιποτα! :) Μπορεις να το πεις στο γυναικολογο σου. Σιγουρα αυτος θα ξερει καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θέλεις πάντως βοήθεια μπορώ να σου δώσω το τηλ. του άντρα μου που είναι γαστρεντερολόγος να μιλήσετε. Ή αν μένεις Αθήνα να πας από το νοσοκομείο που δουλεύει να σε δεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

δεν μπορω να κανω κολονοσκοπηση γιατι ειμαι εγκυος.

Μπορείς να κάνεις χωρίς αναισθησία αλλά πονάει.

Συνήθως κάνουν δακτυλική ή ορθοσκόπηση. Με την τελευταία βλέπουν τα τελευταια 20 (νομιζω) εκατοστά του εντέρου, και δεν χρειάζεται αναισθησία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεσσαλονικη μενω.για να μην ειναι κουραστικο.πες στον αντρα σου καποια στιγμη που θα μπορεις οτι ουτε ζοριστικα,ουτε σφιχτηκα,ουτε πονεσα,ουτε πιανω κατι εκει.απλα πηγα τουαλετα,εκανα κακα και σκουπιστηκα και πανω στο χαρτι εχει μονο αιμα.ξανασκουπιζομαι και δεν εχει τιποτα.συγνωνη για τις λεπτομερειες και ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρεπει να κανεις μια γενικη αιματος για αιματοκριτη κ μια ΤΚΕ. Επισης κ μια ορθοσκοπηση εφόσον οι προηγουμενες 2 εξετασεις ειναι φυσιολογικες.Αν δεν ειναι φυσιολογικες χρειαζεται κολονοσκοπηση. Με την ορθοσκοπηση ελεγχονται τα τελευταια 20 εκ. απο το παχυ εντερο. Η προετοιμασια που απαιτειται ειναι 2-3 μικρα κλυσματα. Διαρκει 5 λεπτα το πολυ. Συμβουλευσου γαστρεντερολογο στη Θεσ/νικη, παντως δεν αντενδεικνυται στην κυηση. Εχεις ιστορικο σε συγγενη α βαθμου με καρκινο παχεος εντερου?? Αν ναι πρεπει να κανεις κατ ευθειαν κολονοσκοπηση, αν οχι πρεπει να κανεις τα ανωτερω κ βασει των εργαστηριακων εξετασεων θα αποφασιστει για ορθοσκοπηση η κολονοσκοπηση

Ο συζυγος μου σου εστειλε τις συμβουλες αυτες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο αιματοκριτης μου ειναι πολυ πεσμενος.αλλα οι γιατροι το ριχνουν στην γκυμοσυνη.καρκινο ειχε η μαμα μου αλλα στον πνευμονα και στον υπεζοκοτα και ο μπαμπας μου του δερματος.δηλ και οι 2 οχι του εντερου.και εμενα εκει παει το μυαλο μου γι αυτο φοβαμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΣΕΛΙΓΚΑ;ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΨΗΛΑΦΩΝΤΑΙ

ΠΕΣ ΤΟ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ. ΤΟ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ

ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas μου τι γινεται βρε?

αν εγινες δυσκοιλια τοτε υπαρχει πιθανοτητα μεγαααλη να ειναι αιμορροϊδες...ασχετα οτι δεν φαινονται!!!

η αλλη πιθανοτητα, παλι αν εισαι δυσκοιλια ή αν εγινες ειναι λογω των παρα μα παρα πολυ σκληρων αχρηστων ουσιων!!!

να το πεις του γιατρου σου σιγουρα! αν εισαι δυσκοιλια τοτε μαλλον θα σου δωσει ενα φυτικο σιροπι! μην ανησυχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

δεν εχω αιμοροιδες.

Μπορει να εβγαλες τωρα...

Και γω δεν ειχα ομως απεκτησα!!!

Μην ανησυχεις!

Να εισαι ηρεμη και να σκεφτεσαι το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω ρε κοριτσια που ενδιαφερθηκατε ολες.ναι μεσα απο θεσσαλονικη ειμαι κριστικ.οι αιματος μου ειναι καλες εκτος απο αιματοκριτη,φερριτινη,γGT,ερυθρα και αιμοσφαιρινη που ειναι πεσμενα αρκετα.αχ βρε χαρουλινι μου τι κανεις?οχι δεν ειμαι δυσκοιλια.ημουν στην αρχη της εγκυμοσυνης αλλα εχει φτιαξει εδω και καιρο και παω καθε μερα.την Τριτη εχω γιατρο αλλα αν παω αυριο τουαλετα και δω αιμα θα παω στα επειγοντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καμια φορα... ασχετα αν πηγαινεις καθημερινα τουαλετα... αν ... απεβαλες πολυ-πολυ σκληρες αχρηστες ουσιες ειναι πιθανον να σου εκαναν μικρη πληγη οι σκληρες αχρηστες ουσιες...

περαστικουλια κι ελπιζω να σου περασει, αν και οπως τα λες...δυσκοιλιοτητα μου ακουγεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tselinkas σου απαντησα στο""ποιες γενναμε χριστουγεννα"" αλλα ειδα οτι ανοιξες νεο post εδω..

Την πρωτη φορα που ειδα αιμα νομιζα οτι ηταν κολπικο και πηγα στο γιατρο κατευθειαν αλλα τελικα απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι καποια αιμοραιδα εσωτερικη γιατι και εγω δεν εχω καποια εξωτερικη αιμοραιδα..Μαλιστα ειχα και τωρα το βραδυ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...