Μετάβαση σε περιεχόμενο

πρωτα γενεθλια


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.Παιδακι δεν εχω ακομα,αλλα θα ηθελα να μου πειτε πως οργανώσατε τα πρωτα γενεθλια του μωρου σας ή πως το φανταζεστε να τα κανετε....σπιτι σε παιδοτοπο?εσεις θα κανετε την τουρτα...κλπ...Θελω να βοηθησω μια φιλη μου αλλα εχω στερεψει απο ιδεες....βοηθηστε με την ευρηματικοτητα σας γιατι εγω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι φρέσκια μανούλα, μιας και γέννησα πριν 2μιση μήνες! Αλλά από τις ανιψιές μου ξέρω για παιδικά πάρτυ! Με αυτό που ευχαριστιούνται και τα παιδάκια κι οι γονείς είναι ο παιδότοπος! Κι αυτά λυσσάνε κι η μαμά δεν τρέχει πανικόβλητη για να μην σπάσει τίποτα στο σπίτι!!! Η νύφη μου έφερνα και κλόουν ο οποίος τ'απασχολούσε και δεν έβγαζαν κιχ!! Κι όλο γελάγανε!! Σίγουρα αυτό θα κάνω κι εγώ!! Όχι για το σπίτι μου!! Απλά για να το ευχαριστηθούν όσο πιο πολύ γίνεται τα παιδιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας,να σου ζησει κοπελα μου το μωρακι.Να το χαιρεσαι?Παιδοτοπο ψηφιζεις ε?μπορει να χαρει ενα μωρο 1 ετους σε παιδοτοπο?Μηπως εινα πιο ζεστα στο σπιτι για πρωτα γενεθλια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα πρωτα του γενέθλια το μωράκι ειναι μικρουλη ακομα και δεν καταλαβαίνει και παρα πολλα . Εγω ειμαι της αποψης λιγο κοσμο , παιδάκια κοντινής ηλικιας και σιγουρα στο σπιτι !

Τα γενέθλια στους παιδοτοπους δεν μου αρεσουν για μικρες ηλικιες (αν και γενικα δεν μου αρεσει η φιλοσοφια του παιδοτοπου) .

Να και η πρωτη τουρτα που εφτιαξα για το κοριτσάκι μου :)

dsc06716i.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσυ την εφτιαξες??πλακα κανεις...τι ομορφη και νοστιμη που φαινεται...Οταν με το καλο κανω και εγω παιδακι...θα σε χρειαστω..εμεινα τωρα,,,μπραβο ρε συ....Εφτιαχνες και πριν τουρτες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα απλα τελεια!!Μου εδωσες ιδεα για του μικρου τα γενεθλια.

Αν καταλαβαινω καλα μαλλον θα εννοεις αυτη την εποχη?ΞΕρεις τι?Οι παιδοτοποι ειναι οτι χειροτερο γι αυτη την ηλικια κ ειδικα αυτη την εποχη.Αν εχει χωρο στο σπιτι της καλο θα ηταν να τα κανει εκει.

Για τη απασχοληση παιζει ρολο η ηλικια των παιδιων, παιδια αυτης της ηλικιας το πιθανοτερο ειναι να φοβηθουν με τον κλοουν.

Εγω τουρτα ειχα παρει ετοιμη και ολα ειχαν θεμα τον γουινι(απο προσκλησεις μεχρι χαρτοπετσετες).Ηταν καλοκαιρι ειχαν ερθει γυρω στα 15 παιδακια(το μεγαλυτερο τοτε 2,5) και ηταν πανεμορφα.(αν κ καποια στιγμη ο θανος σαστισε με τοση βαβουρα).

Τα αναμνηστικα δωρακια ηταν λογω καλοκαιριου κουβαδακια, τωρα μπορειτε να μοιρασειτε στα μεγαλυτερα πλαστελινες κ στα μικροτερα παιχνιδια.

Επισης ειχα εξαφανισει τραπεζακια μικρα κ ειχα διαμορφωσει το χωρο καταλληλο για παιδια.Ετσι δεν ειχαμε ατυχηματα.

Οτι αλλο χρειαστεις πες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Στα πρωτα του γενέθλια το μωράκι ειναι μικρουλη ακομα και δεν καταλαβαίνει και παρα πολλα . Εγω ειμαι της αποψης λιγο κοσμο , παιδάκια κοντινής ηλικιας και σιγουρα στο σπιτι !

Τα γενέθλια στους παιδοτοπους δεν μου αρεσουν για μικρες ηλικιες (αν και γενικα δεν μου αρεσει η φιλοσοφια του παιδοτοπου) .

Συμφωνω απολυτα.

Ειδικα τα πρωτα γενεθλια δε βρισκω λογο να γινουν σε παιδοτοπο γιατι ο/η αμεσα ενδιαφερομενος/η (το παιδακι) ειναι πολυ μικρουλι κ δεν καταλαβαινει ουτε το ευχαριστιεται.

Τα δικα μας πρωτα γενεθλια επεσαν τη μερα του Πασχα οποτε τα γιορτασαμε ακρως οικογενειακα. Παππουδες, γιαγιαδες, θειοι κ τα ξαδερφακια μας.

Να κ η τουρτα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς λέμε να κάνουμε την βάπτιση της μικρής μας ανήμερα στα γεννέθλια της, οπότε θα κόψουμε τούρτα στο τραπέζι της βάπτισης.

Αλλιώς θα τα έκανα σπίτι ... δεν μου αρέσουν οι παιδότοποι ... προτιμώ να φέρω έναν animater για να παίξει με τα παιδιά παρά να πληρώσω παιδότοπο.

Γενικά δεν μου αρέσουν οι παιδότοποι ... προτιμώ τις κλασικές κούνιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΑ ΓΙΟΡΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ.ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΟΥΙΝΙ Κ

ΕΤΣΙ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ..ΑΠΟ ΠΙΑΤΑ,ΔΩΡΑΚΙΑ,ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ.ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ

ΤΟ ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΒΕΦΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΡΤΥ Κ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ

ΕΚΕΙ Κ ΕΥΚΟΛΑ..ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty81 έγραψε:

Εσυ την εφτιαξες??πλακα κανεις...τι ομορφη και νοστιμη που φαινεται...Οταν με το καλο κανω και εγω παιδακι...θα σε χρειαστω..εμεινα τωρα,,,μπραβο ρε συ....Εφτιαχνες και πριν τουρτες?

Θα μπορουσε να γινει και καλύτερη αλλα εκεινη τη μερα για πρωτη φορα η μικρη μου εκανε 39 πυρετό οποτε την τελειωσα οπως οπως :)

Σε ευχαριστω για τα καλά σου λογια χαρα μου να σε βοηθήσω σε οτι θέλεις !

Σου ευχομαι συντομα να κανεις τουρτες για το μωράκι που θα ρθει:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ωραια τουρτα βρε λαλα!!!! δε νμου λες επειδη το ψαχνω πολυ τωρα τελευταια η επιστρωση ειναι με τι? με ζαχαροπαστα? και μεσα πως ητανε? πολυ ομορφη σαν ετοιμη βασικα!

και εγω θελω μονη να την φτιαξω αλλα φοβαμαι μην βγει χαλια και ειναι κα ιη πρωτη!!!

sexy ant τι ωραια πραγματα που εφτιαξες..!!!!!

εγω ψηφιζω σπιτι για πρωτα γενεθλια..το μωρο ακομα δεν θα καταλαβει και πολλα...

και χειμωνιατικα ειναι λιγο επιφοβο..το μονο καλο ειναι που δεν εχεις ενα σπιτι χαλι μετα!!! :laugh:

εγω ελεγα να φτιαξω αλμυρο κεικ(πολυ ευκολο), κρουασανακια γεμιστα με διαφορα, τυροπιτακια,

καμια πιττα ακομα(ισως κοτοπιττα) και θα δω τι αλλο..

επισης θελω οπωσδηποτε να φτιαξω γιατι μου εχει κολλησει γλυφιτζουρια κεικ!!!

ειναι πολυ ομορφα σε διαφορα σχεδια.

το θεμα ομως ειναι αλλο...

αντε και τα κανεις σπιτι..χειμωνιατικα τα παιδακια που πανε σχολειο παιδικο κτλ μηπως ειναι επιφοβο να συναναστραφουν με το μωρο? ελπιζω να σκεφτομαι υποχονδρια γιατι παιδικο παρτυ χωρις παιδακια δεν γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην φοβασαι γιατι να βγει χαλια? Θα κανεις και μια δοκιμη μερικες μερες πριν και μια χαρα θα γινει .

Για φονταντ εγω εκανα αυτο

δες διαφορα βιντεακια που εχει θα σε βοηθήσουν πολυ .

Βεβαια εγω το ανοιξα παρα πολυ λες και εκανα φυλλο για πιτα για να μην χαλα τη γευση ... Η γεμιση ηταν ..μιση μιση ! χαχαχ μιση βανιλια μιση σοκολάτα για τους μανιακς !!!

Δες dsc06649o.jpg

Οτι βοηθεια θελεις χαρα μου να σε βοηθήσω :)

Αυτη την τουρτα την εκανα για τα γενεθλια της μικρης της κουμπαρας μου . Λατρευει το πιάνο :)

dsc06578o.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα σε παιδότοπο είναι πιο απρόσωπα! Εγώ όταν το ανέφερα, είχα στο μυαλό μου τον παιδότοπο που έχει η αδερφή της νύφης μου και τον κλείνουμε πάντα πριβέ σε τέτοιες περιπτώσεις! Αλλά δεν το σκέφτηκα έτσι! Έχουν δίκιο τα κορίτσια! Τα πρώτα γενέθλια είναι πιο ωραία να γίνουν με λίγα και καλά άτομα! Το μωρό όντως δεν θα καταλάβει πολλά σε παιδότοπο!

Πολύ ωραίες τούρτες!! Μου δώσατε ωραίες ιδέες... αν και αργούμε ακόμα για τα πρώτα μας γενέθλια!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

super οι τουρτες κοριτσια!Lala μπραβο!πολυ μου αρεσε η σπιτικη τουρτιτσα!

Τα πρωτα μας και μας ηταν πολυ μαζεμενα,λογω ιωσεων (πολλα απο τα παιδακια φιλων ηταν κρεβατωμενα) το καναμε σπιτι με παππουδες κ θειους,κ κανα 2 στενους φιλους.Ο παιδοτοπος τετοια περιοδο δεν ειναι οτι καλυτερο.Ασε που για ενα πρωτακι καλυτερα ειναι σπιτι του με λιγα ατομα. αν εχει ανθρωπους κοντινους που τους ξερει το μικρο θα περασει καλα,θα χαρει,θα παιξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια βαση καποιας συνταγης ειναι οοι τουρτες σας η αυτοσχεδιασατε?ποσες προσπαθειες κανατε ωσπου να σας πετυχουν?τι ειναι τα γλειφυτζουρια κεικ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty81 έγραψε:

Κοριτσια βαση καποιας συνταγης ειναι οοι τουρτες σας η αυτοσχεδιασατε?ποσες προσπαθειες κανατε ωσπου να σας πετυχουν?τι ειναι τα γλειφυτζουρια κεικ?[/quote

δες εδω http://www.youtube.com/watch?v=cdl7we3cGyM

πρεπει να τα φτιαξω!!! μου εχει κολλησει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

158-2.jpg

η τουρτα που εκανα στα πρωτα γενεθλεια της κορης μου!! μετα απο αυτην ακολουθησαν και αλλες αν θελετε να τις ανεβαω να παρετε ιδεες :blush::blush:

και όποια θελει να το επειχηρησει και θελει βοηθεια εδω ειμαι εγω :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

τα πρωτα μας γενεθλια πλησιαζουν και κλεισαμε παρτακι σε παιδοτοπο καθοτι οι θαυμαστες πολλοι και δεν χωρανε στο σπιτι!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...