Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΜΕΘΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ??????


ρουλινι

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα.λεω τελικα να κανω αυτη την σαλπιγγογραφια που τοσο καιρο με βασανιζει που δεν την εχω κανει.αφου εχω κανει 3 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ και τωρα ετοιμαζομαι για την 4η.εχω ακουσει οτι την κανουν και με ελαφρια μεθη.εχει κανει μια γνωστη μου.αλλα δεν εχω ακουσει καποια αλλη να λεει για μεθη και φοβαμαι μηπωσ τελικα δεν κανει να εισαι σε τετοια φαση.συμμετεχεισ και εσυ στην εξεταση?θελω να πω θα πρεπει να συνεργαζεσαι με το γιατρο?αν οχι γιατι να μην κανω με μεθη αφου φοβαμαι τοσο πολυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

roulini mou ego ekana poli palia salpigografia thimame pos ponesa para poli itan vlepis kai idrosalpiges kai voulomenes.

poles kopeles omos den exoun ponesi katholou.

ego mia xara to akouo na gini me methi esi den kanis tipota opos sto test pap.kali epitixia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κι απο μενα,ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε ποτε πρεπει να κανει μια γυναικα σαλπιγγογραφια?εγω ειμαι στον 3ο μηνα προσπαθειων και δεν τακαταφεραμε...παροτι μετρησα μερες,θερμοκρασια κτλ.ομως δεν καναμε μερα παρα μερα και μαλλον αυτο θα φταιει,ελπιζωωωω....

μεχρι τωρα εχω κανει προγεννητικο εργαστηριακο ελεγχο και τεστ παπ και ολα ηταν καλα!ομως δεν εχω κανει ορμονολογικες και δεν ξερω τι αλλο χρειαζεται να κανω γενικοτερα.παρακαλω αν γνωριζετε ενημερωστε με!!!ευχαριστω πολυ

ΡΟΥΛΙΝΙ ΜΟΥ,μια χαρα μου ακουγεται με μεθη εφοσον ποναει αυτη η διαδικασια.καντο ετσι,αλλωστε δεν ειναι επικινδυνη η μεθη(ειμαι νοσηλευτρια σε εντατικη)το γνωριζω αυτο απο τη δουλεια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΘΗ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΟΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Κ ΜΕ ΜΕΘΗ ΚΑΝ'ΤΟ ΑΦΟΥ ΦΟΒΑΣΑΙ...

ΑΡΓΥΡΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα, ούτε εγώ την έκανα με μέθη αλλά αν έχεις αυτή την επιλογή θα στη συνιστούσα..εμένα δεν μου βρήκαν κάτι όταν την είχα κάνει αλλά δεν σου κρύβω ότι μετά πονούσα..ίσως να ήταν και λίγο "ατζαμής" ο γιατρός..πάντως συνεργασία δεν χρειάζεται. Καλή επιτυχία ότι και να αποφασίσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλίνι εγώ στη συγκεκριμένη εξέταση ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. Είναι ένας ελαφρύς πόνος όπως νιώθεις στη περίοδο, αλλά το πως βιώνει τον πόνο ο καθένας μας είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα δεν με είχε ενημερώσει κανείς για το αν είναι επίπονη ή όχι και μάλλον στη δική μου περίπτωση λειτούργησε το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνέυματι...!!" Πάντως δεν πονάει.

Αργυρώ θέλω να σου πω πως και εμείς με τον άνδρα μου προσπαθούσαμε 1 χρόνο και αφού έκανα τη σαλπιγγογραφία τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος. Ο γιατρός μου είπε πως μάλλον ήταν βουλωμένες οι σάλπιγγές μου και η συγκεκριμένη εξέταση βοήθησε στη γονιμοποίηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ σακουλινα μου!ο συζυγος σου ειχε κανει πρωτα εξεταση σπερματος και μετα εκανες σαλπιγγογραφια?μετα απο ποσο καιρο που δεν μπορουσατε να πιασετε εκανες εξετασεις?και ποιες?για να ξερω κι εγω τι με περιμενει αν δεν....

ευχαριστω πολυ

ρουλινι συγνωμη που μπηκα σφινα στο θεματακι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου στη σαλπιγγογραφία. Ήταν ένας πόνος περιόδου για 1-2 λεπτά, μέχρι να καταλάβω τι έγινε είχαμε τελειώσει! Μου είχαν πει να πάρω και 2 Buscopan μία ώρα πριν την εξέταση οπότε ίσως με χαλάρωσαν και τα παυσίπονα. Μη φοβάσαι πάντως. Κι εγώ πήγα φοβισμένη από αυτά που άκουγα και τελικά δεν ήταν τίποτα.

Εγώ μέθη δεν θα έκανα γιατί με ενοχλούν πολύ οι παρενέργειες της νάρκωσης. Έκανα το καλοκαίρι μέθη για μία παρακέντηση που χρειάστηκα λόγω υπερδιέγερσης ωοθηκών και μετά είχα αναγούλες και εμετούς για τις επόμενες 3-4 ώρες τουλάχιστον. Και δεν μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα πόνο. Απλά ήμουν ζαλισμένη. Αλλά αυτή είναι καθαρά προσωπική εμπειρία και ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Συζήτησέ το με το γιατρό σου. Πάντως η εξέταση είναι πολύ απλή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ μου έκανα την σαλπιγγογραφία μετά απο 1 περίπου χρόνο προσπαθειών στο ΙΑΣΩ. Έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένη απο την αντιμετώπιση των γιατρών. Ο συντροφός μου είχε κάνει προηγομένως κάποιες εξετάσεις που αφορούσαν το σπερμοδιάγραμμα και δεν υπήρχε απο εκεί ένδειξη προβλήματος έτσι το επόμενο βήμα που ακολουθήσαμε ήταν η σαλπιγγογραφία. Απο εκεί και μετά έμεινα έγκυος και όλα καλά. Σου εύχομαι και συ σύντομα αλλα και ΟΛΕΣ οι μανούλες που {δεν} περιμένουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!σασ ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλεσ σασ.χθεσ λοιπον μετα το θεματακι που εγραψα στο φορουμ,λεω δεν παιρνω και το γιατρο μου τηλεφωνο να του πω οτι τελικα αποφασισα να την κανω και αυτη την εξεταση μηπωσ και οφειλεται εκει η αποτυχια μου.τον πηρα λοιπον και αυτοσ μου ειπε οτι 99,9% δεν χρειαζεται να την κανεισ γιατι αν ειχεσ συμφησεισ ή υδροσαλπιγγεσ θα ειχαμε καποιεσ ενδειξεισ στον υπερηχο.δεν χρειαζεται μου λεει να το κανεισ, γιατι θα ταλαιπωρηθεισ τσαμπα αφου ειναι και επωδυνη.ειπα τελικα να το αφησω και να συνεχισω την επομενη προσπαθεια μου και αν δεν εχω αποτελεσμα και σε αυτην τοτε ισωσ μου πει να κανω και υστεροσκοπηση οποτε θα δειξει και τισ σαλπιγγεσ.δεν μπορω αλλο αγχοσ αυτη τη φορα θα κανω οτι μου λεει ο γιατροσ και ελπιζω να με βοηθησει ο θεοσ και να πετυχει.

φιλακια πολλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλινι καλημέρα. Είχα κάνει κι εγώ σαλπιγγογραφία (στο Μητέρα). Ο γιατρός μου, μου είχε πεί ότι θα πονούσε λίγο. Μου έδωσε λίγες ημέρες πρίν να πάρω κάτι χάπια που θα "χαλάρωναν" γενικά το σημείο εκείνο. Αυτά βοήθησαν. Πιστεύω κι εσένα θα στα δώσουν. Μέθη δεν έκανα. Δε νομίζω ότι χρειάστηκε αφού η εξέταση δεν κρατάει πάνω από 5-10 λεπτά. Όντως ο πόνος είναι όπως αυτός της περιόδου (έτσι όπως μου τον είχε περιγράψει και ο γιατρός μου), όμως σε εντονότερο βαθμό. Θα πρέπει βέβαια να είσαι χαλαρή και όχι άγχος, αυτά όπως καταλαβαίνεις δεν βοηθούν.... Κι εγώ φοβόμουν. Όμως ήμουν σφιγμένη τόσο πολύ, κάτι που δεν υπήρχε λόγος να κάνω. Αν δε σε βοηθάει η ψυχολογία σου να το περάσεις αυτό και εάν ο γιατρός σου πεί ότι μπορείς να κάνεις μέθη, κάνε. Όμως για μένα αυτό που θα σε κάνει να μήν πονέσεις, είναι η δύναμη που έχουμε εμείς οι άνθρωποι να κάνουμε τα πάντα...ειδικά όταν πρόκειται για εμάς τις γυναίκες που θέλουμε να αποκτήσουμε μωρούλια. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά. Δύναμη να έχεις και τη βοήθεια του Θεού. Μήν "μασάς", δεν είναι τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...